Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Aktywne głośniki do domu i do studia

Możliwość usłyszenia wszystkich detali tworzonej muzyki odgrywa ogromną rolę zarówno w przypadku profesjonalnych producentów, jak i pasjonatów pracujących w swoim domowym studiu. Do tego przydatne są dobre słuchawki, ale też specjalistyczne głośniki. Dzięki tzw. monitorom można przekonać się, jak dany utwór brzmi w pomieszczeniu. Zależy Ci na tym, by podnieść jakość swoich dzieł? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze aktywne głośniki do domu i do studia!

Czym są aktywne głośniki?

Aktywne głośniki to odmiana monitorów studyjnych, czyli specjalnych głośników przeznaczonych do odtwarzania dokładnego obrazu dźwięku.

W modelach pasywnych sygnał przesyłany jest poprzez końcówkę mocy do zwrotnicy pasywnej i do głośnika. W modelach aktywnych sygnał przesyłany jest poprzez zwrotnicę aktywną, zostaje rozproszony na pasma trafiające do wzmacniaczy, a dopiero później do głośnika.

W przeciwieństwie do konsumenckich urządzeń, monitory nie mają sprawić, by brzmienie było jak najlepsze, ale jak najwierniejsze – bez żadnych ulepszeń. Dzięki temu da się wychwycić ewentualne błędy, a także uniknąć sytuacji, w której utwór czy remiks przygotowane w studiu brzmią zupełnie inaczej na scenie, w klubie itp.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze aktywnych głośników?

Na rynku dostępny jest ogromny wybór aktywnych głośników o różnych cenach, a także kształtach, wymiarach, parametrach technicznych itp. Jakimi kryteriami powinno się kierować przy poszukiwaniu odpowiedniego monitora do studia czy domowej pracowni?

Układ

Układ samych monitorów ma duże znaczenie. Klasyczna kolumna dwudrożna wykorzystuje jeden głośnikniskotonowy, dedykowany do niskich częstotliwości oraz głośnik wysokotonowy, do wysokich i średnich częstotliwości. Sygnały są rozdzielane przez filtr zwrotnicy, który dzieli wejście na pasma niskie oraz wysokie. W tańszych modelach monitorów punkt zwrotnicy znajduje się w kluczowym obszarze średnich tonów, dlatego też wiele głośników z wyższej półki posiada konstrukcje trójdrożne (lub nawet czterodrożne), w których zastosowano więcej przetworników – dzięki temu można utrzymać kluczowe częstotliwości średnie wolne od zwrotnic, przez co są bardziej przejrzyste.

Rozmiar

Rozmiar jest ważny nie tylko ze względu na to, ile głośnik zajmuje przestrzeni. Im większy monitor, tym większa moc i tym więcej częstotliwości basowych. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że istotny jest metraż studia/pokoju oraz jego przygotowanie pod względem akustycznym. Zbyt duży głośnik może przeciążyć niewielkie pomieszczenie.

Złącza

Aktywne monitory, zazwyczaj posiadają złącza jack, XLR, phono, cyfrowe i/lub USB, dzięki którym da się je podłączyć bezpośrednio do interfejsu audio lub komputera. Jeśli posiada się model interfejsu ze zbalansowanymi wyjściami, zbalansowane wejście XLR lub jack pozwoli zredukować niepożądane szumy.

Regulacja głośności

Monitory aktywne łączy się przy pomocy symetrycznych złącz, dlatego powinny posiadać regulator głośności. Z jego pomocą ustawia się czułość, czyli ogólny poziom głośności. Jeśli nie uwzględniono regulacji w interfejsie, konieczny jest mikser albo dodatkowe urządzenie, tzw. pasywny kontroler.

Pasmo przenoszenia

Im szersze jest podane pasmo przenoszenia, tym lepiej – wtedy głośniki dostarczają wszystkie wysokie i niskie tony. Zazwyczaj zawiera się w przedziale 50-20000 Hz (z uwzględnieniem spadku 3-10 dB na krańcach). Z wysokimi tonami dobrze radzą sobie monitory większe i mniejsze, ale jeśli chce się zwrócić uwagę na niskie, lepszy będzie duży model – ich przetwarzanie wymaga poruszania większej ilości powietrza.

Bass-reflex

Konstrukcja typu bass-reflex zwiększa efektywność przetwarzania niskich tonów. W takich modelach można zauważyć specjalne otwory w obudowie, przez które dodatkowo wydostaje się powietrze.

Woofery i tweetery

Najniższe i średnie pasmo odtwarza większy głośnik, czyli woofer. Im ma większą membranę, tym mniej zniekształca dźwięk, dlatego ponownie – lepiej zdecydować się na większy model.

Za górne rejestry odpowiada tweeter. Membrana może być wklęsła lub wypukła, ale najczęściej spotyka się konstrukcje kopułowe. Wykonuje się je z materiałów twardych (większa precyzja) albo miękkich (opóźniona reakcja i pogorszenie jakości dźwięku).

Zwrotnice

Przy przetwarzaniu dźwięku konieczny jest podział pasma, którym zajmują się zwrotnice. W tym przypadku znaczenie ma opóźnienie – jest zależne od położenia punktu podziału oraz nachylenia filtru.  Zazwyczaj monitory posiadają filtry o nachyleniu 6, 12, 18 i 24 dB/oktawę (im większe, tym większe opóźnienie).

Moc / efektywność

Efektywność podaje się w dB/1W/1m – opisuje ciśnienie akustyczne wytwarzane przez głośnik w odległości jednego metra, po dostarczeniu 1W mocy elektrycznej. Im wyższa efektywność, tym monitor jest głośniejszy przy takiej samej ilości pobieranej energii. Warto jednak wiedzieć, że przy aktywnych głośnikach, które mają wbudowany wzmacniacz, producenci ograniczają się tylko do podania tej wartości w dB.

Jakie głośniki aktywne wybrać?

Zdajemy sobie sprawę z tego, że opisane powyżej technikalia mogą mało co mówić mniej doświadczonym osobom. Z tego względu przygotowaliśmy krótkie zestawienie polecanych modeli głośników aktywnych, które reprezentują świetną jakość wykonania, są funkcjonalne, a do tego mają korzystne ceny.

KRK Rokit 5 G4

KRK Rokit 5 G4

Świetne monitory, zwłaszcza do bardziej „basowej” muzyki, np. hip-hopu. Popularny wybór dla osób początkujących, ze względu na przystępną cenę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że mogą nieco podkolorowywać „low-endy” – to bardzo dobry model, ale mało uniwersalny.

Yamaha HS5

Yamaha HS5

Dawniej za prawdziwy standard profesjonalnych studiów uchodziły monitory Yamaha NS-10, które odtwarzały dźwięki tak wiernie, że po ich optymalizacji miało się pewność, że muzyka wszędzie będzie dobrze brzmieć. HS5 to kolejny wariant modeli z tej legendarnej serii, z udoskonaloną konstrukcją. Nie posiadają modułu ani graficznego EQ, a ich korekcja pomieszczenia jest bardzo podstawowa. W tej cenie jest to jednak naprawdę dobra propozycja.

Adam Audio T5V

Adam Audio T5V

Wstęgowe głośniki wysokotonowe mają wielu fanów, ale też przeciwników – czasem przechylają się bardziej w stronę jaśniejszych tonów, co może męczyć słuch. Modele te wyróżniają się jednak szerokim pasmem przenoszenia, są przyjemnie neutralne i mają pełne brzmienie. Są niezawodne, ponieważ mogą grać bez zniekształceń nawet przy dużej głośności.

Genelec 8010A

Genelec 8010A

Monitory tej marki są często wykorzystywane w profesjonalnych studiach na całym świecie. Ten model jest jednym z bardziej przystępnych cenowych, ale przy tym reprezentujących świetną jakość. Doskonale nadje się do mniejszych pomieszczeń. Mniejsze napędy pomagają zredukować nagromadzenia niskich tonów, które często pojawiają się przy umieszczaniu zbyt wielu głośników w niewielkiej przestrzeni. Z powodu tego braku „low-endu”, niektórzy mogą jednak chcieć dodatkowo zainwestować w subwoofer.

Adam Audio A7V

Adam Audio A7V

Niezwykle wydajne głośniki aktywne. Wyróżniają się m.in. ogromnymi ilościami basu, dużą głośnością z niewielkimi zniekształceniami i brakiem syczenia. Wszystko to oferują w naprawdę konkurencyjnej cenie. Monitory są wyposażone w najnowocześniejsze przetworniki wysokotonowe X-ART o składanej wstędze, które odpowiadają za niesamowitą reprodukcję transjentów i czystość dźwięku. Do tego szerokie pasmo przenoszenia 40 Hz–45 kHz pozwala wytworzyć częstotliwości, które znacznie przekraczają możliwości większości innych głośników w tym przedziale cenowym.

Neumann KH 310

Neumann KH 310

Jedne z najlepszych monitorów na rynku. Odpowiedź niskich tonów jest nieskazitelna i doskonała dla każdego stylu muzyki. Średnica jest wyjątkowo czysta, a wysokie tony wychodzą gładko i naturalnie. Głośniki mają również dość szeroki punkt kulminacyjny, przez co świetnie się sprawdzają nawet w mniej profesjonalnych pomieszczeniach lub układach. Dodatkowym atutem jest aplikacja Neumann, która umożliwia dostosowanie działania monitorów do parametrów danego pomieszczenia.

Jak tanio zdobyć aktywne głośniki do domu lub studia?

Na aktywne głośniki dobrej jakości trzeba wydać przynajmniej 500-1000 zł. Nie ma sensu na nich oszczędzać, ponieważ od nich w dużej mierze zależne jest ostateczne brzmienie tworzonej muzyki. Nie każdego stać jednak na zakup tak drogich monitorów – tym bardziej, że do studia potrzebny jest rozbudowany sprzęt.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych głośników, ale ogólnie trudno jest znaleźć modele w dobrej kondycji. Co więcej, jedynie doświadczone osoby będą w stanie świadomie podjąć decyzję o zakupie. Niestety, w ten sposób można łatwo paść ofiarą nieuczciwego sprzedawcy i sporo przepłacić.

Jaka jest więc najbardziej opłacalna opcja? Na pewno warto zdecydować się na wynajem sprzętu muzycznego online! Vibe posiada szeroki wybór produktów wysokiej jakości. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu można do woli korzystać z wybranych głośników. Jeśli się nie sprawdzą, po upływie minimalnego okresu najmu wystarczy je oddać albo wymienić. Kiedy zaś szczególnie przypadną do gustu, można dalej je najmować, ale też wykupić – płacąc z góry lub w ratach. Wszystkie formalności załatwia się online, a sprzęt zostaje przygotowany do odbioru w partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem na wskazany adres.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą monitorów oraz sprzętu studyjnego!

Wynajmuj z Vibe!