Strona główna » Instrumenty muzyczne » GITARY » Gitary akustyczne

Wyświetlanie 1–24 z 213 wyników

Gitary akustyczne

Gitary akustyczne wywarły głęboki wpływ na współczesną muzykę, zwłaszcza po tym, jak we wczesnych latach XX wieku weszły na stałe do instrumentarium orkiestr, zespołów oraz indywidualnych artystów. Z czasem stały się jednym najpopularniejszych instrumentów muzycznych na świecie.

Popularność i wszechstronność

Od XV do końca XVIII wieku średniowieczne gitary europejskie były produkowane w różnych kształtach. Doprowadziło to do powstania wielu unikalnych instrumentów.
Gitary akustyczne stały się wiodącym instrumentem muzycznym dopiero w XX wieku. O ile wcześniej gitary były używane jako instrumenty rytmiczne, to dzięki zastosowaniu stalowych strun i zwiększeniu pudła rezonansowego, mogły być już teraz wykorzystywane do gry solowej.

Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do klasycznych, ale mają na ogół większe pudło rezonansowe oraz węższy gryf. Zakłada się w nich wyłącznie metalowe struny, które są zdecydowanie twardsze i bardziej wymagające dla opuszków palców. Doskonale sprawdzają się do gry rozrywkowej albo akompaniamentu. Są głośniejsze i brzmią nieco jaśniej, bardziej metalicznie niż gitary klasyczne.

Jaką gitarę akustyczną wybrać?

Gitary akustyczne są dostępne w wielu wariantach, różniących się od siebie budową, a przede wszystkim kształtem oraz wielkością pudła rezonansowego.

Można wyróżnić sporo odmian, ale istnieją też modele, które nie zaliczają się do żadnej z nich. Głównymi typami korpusów są natomiast:

• Parlor – klasyczny model z przełomu XIX i XX wieku. Nieco mniejszy niż standardowy korpus, z bardziej uwypuklonymi tonami średnimi. Bardzo wygodny, świetnie sprawdza się w przypadku dzieci i nastolatków;

• Dreadnought – jeden z najbardziej uniwersalnych wariantów. Przeznaczony do gry kostką. Ma wyważone brzmienie w całej skali (zapewnia silny bas, mocne tony średnie oraz jasne tony wysokie);

• Grand Concert – kolejny model z mniejszym, płytszym, bardziej poręcznym pudłem. Mała gitara, idealna do grania palcami;

• Grand Auditorium – pośrednia opcja, mniejsza od Dreadnought, ale większa od Grand Concert. Można na niej grać palcami i kostką. Również gwarantuje bardzo wyważony dźwięk w całej skali;

• Jumbo – model z dużym, masywnym pudłem. Daje silny, głośniejszy, głębszy dźwięk z wyraźnymi basami;

• Bardzo popularną wariacją na temat klasycznej gitary akustycznej jest gitara 12-strunowa.

Współczesne gitary są dziś używane jako podstawowe instrumenty w wielu popularnych gatunkach muzycznych, takich jak blues, rock, country, folk, flamenco, jazz, soul i innych.

Najbardziej znani gitarzyści wszech czasów to Tommy Emmanuel, Chet Atkins, Al di Meola,  Robert Johnson, Leadbelly, John McLaughlin, Joni Mitchel, Bob Dylan, Django Reinhardt, Jimmy Page, Keith Richards, Mark Knopfler, Adres Segovia, Merle Travis, Clarence White, Eric Clapton.

Najbardziej uznane i popularne marki gitar akustycznych to Gibson, Fender, Ibanez, Yamaha, Gretsch, Taylor, Martin, Guild, Takamine, Washburn, Ovation, Epiphone.