Strona główna » Instrumenty muzyczne » GITARY » Gitary klasyczne

Wyświetlanie 1–24 z 207 wyników

Gitary klasyczne – nie tylko do muzyki klasycznej
Pomimo swej nazwy, gitary klasyczne nie są przeznaczone wyłącznie do grania muzyki klasycznej. Stosuje się je także bardzo często w muzyce popularnej. Są idealne, jeśli chce się poznać absolutne podstawy i najprostsze akordy.

Posiadają nylonowe struny, dlatego są przystosowane do gry palcami, tj. bez używania kostki. Dzięki temu są też delikatniejsze, więc pierwsze próby będą mniej bolesne. Mają przyjemne, miękkie, delikatne brzmienie. Struny nylonowe w gitarze klasycznej stosuje się również ze względu na brak zastosowania pręta regulującego ustawienie gryfu. Struny nylonowe nie potrzebują aż tak silnego naciągu, jak ma to miejsce w gitarach ze strunami stalowymi, stąd naprężenie gryfu nie jest duże. Płytę wierzchnią wykonuje się najczęściej z wysokiej jakości drewna świerku, ale także z sosny, cedru, rzadziej z mahoniu. Boki oraz tylną część pudła rezonansowego wykonuje się częściej z mahoniu, palisandru lub klonu.

Wyrażenie „gitara klasyczna” może posiadać więcej znaczeń. Po pierwsze pod tym pojęciem kryje się instrumentalna technika palcowa – pojedyncze struny szarpane paznokciami lub, rzadziej, opuszkami palców. Po drugie chodzi o repertuar muzyki klasycznej.
Pochodzenie
Terminu „nowoczesna gitara klasyczna” używa się czasami do odróżnienia jej od starszych form gitary, które w ich najszerszym znaczeniu są również nazywane klasycznymi, a dokładniej wczesnymi gitarami. Przykłady wczesnych gitar obejmują sześciostrunową wczesnoromantyczną gitarę (ok. 1790-1880) i wcześniejsze gitary barokowe z pięcioma strunami.

Materiały i metody budowy mogą się różnić, ale typowy kształt pozostaje podobny do gitar akustycznych. Struny do gitary klasycznej, kiedyś wykonywane z jelit, teraz produkuje się z materiałów takich jak nylon lub fluoropolimery. Struny basowe (D-A-E w standardowym stroju) owinięte są drutem z posrebrzanej miedzi.
Jaką gitarę klasyczną wybrać?
Nie wszyscy wiedzą, że gitary klasyczne dostępne są w różnych rozmiarach, przy czym wyróżnia się 5 głównych rozmiarów:

1/4 – dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat (o wzroście 100-115 cm);
1/2 – od 6 do 8 lat (o wzroście 115-135 cm).
3/4 – 8 do 11 lat (o wzroście 135-150 cm).
7/8 – 11 do 13 lat oraz drobnych, niskich osób (o wzroście 150-160 cm).
4/4 – pełna, standardowa wielkość. Dla dorosłych oraz dzieci w wieku powyżej 13 lat (o wzroście powyżej 160 cm).
Najbardziej znane marki to:
Alhambra, Ortega, Yamaha, Oscar Schmidt, Taylor, Washburn, Takamine, Godin.
Najsłynniejsi wirtuozi tego instrumentu to:
Andres Segovia, Narciso Yepes,  John Williams, Julian Bream, Emilio Pujol, Pepe Romero, Paco de Lucia, Niccolo Paganini