Najlepsze praktyki

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania przy wynajmie sprzętu online.

FAQ wynajem instrumentów muzycznych – sprawdź!

Zastanawiasz się nad wypożyczeniem sprzętu muzycznego? Oferowana przez nas usługa jest naprawdę wyjątkowa, dlatego doskonale rozumiemy, że nie wszystkie kwestie mogą być jasne. Z tego względu przygotowaliśmy materiał, który pomoże rozwiać ewentualne wątpliwości. Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania przy wynajmie sprzętu online, wraz z wyczerpującymi odpowiedziami!

Spis treści

Parametry oferty

Ile kosztuje wypożyczenie konkretnego instrumentu?

Cena wypożyczenia instrumentu muzycznego zależy od wybranego przez Ciebie minimalnego okresu najmu. Im jest dłuższy, tym rata jest niższa. Umożliwiamy opcje minimalnego okresu najmu na 1/3/6/12/24 miesięcy, przy czym po upływie wybranego okresu – o ile nie zwrócisz sprzętu – wynajem trwa nadal. W trakcie trwania umowy najmu, z Twojej karty płatniczej pobierane są miesięczne raty najmu. Przy zawieraniu transakcji wpłacasz zaś jednorazową, zwrotną kaucję oraz pierwszą ratę najmu.

Co się dzieje po upływie wybranego minimalnego okresu najmu?

Możesz wypożyczać sprzęt na tak długo, jak tylko sobie życzysz. Po upływie minimalnego okresu najmu nadal możesz korzystać ze sprzętu, aż go nie zwrócisz albo nie wykupisz na własność. Miesięczne raty najmu bedą pobierane automatycznie tak długo, jak długo wynajmujesz sprzęt.

Czy można wynająć sprzęt na 1 dzień?

Tak, oczywiście, sprzęt możesz zwrócić nawet następnego dnia po wynajmie, jednak najkrótszy okres rozliczeniowy wynajmu na naszej platformie to jeden miesiąc. Cena wynajmu na 1 miesiąc wyświetla się po ustawieniu na karcie produktu suwaka „Minimalny okres najmu” w pozycji „1+”.

Czy można zwrócić sprzęt w trakcie trwania minimalnego okresu najmu?

Tak, oczywiście, sprzęt można zwrócić w dowolnym czasie, jednak w przypadku zwrotu w trakcie trwania minimalnego okresu najmu naliczona zostanie dodatkowa opłata za skrócenie wynajmu.

Kto może wynająć instrumenty muzyczne online?

Nasza wypożyczalnia instrumentów online obsługuje osoby fizyczne, ale też firmy, instytucje, szkoły, fundacje, stowarzyszenia, związki itp. Jedynym warunkiem wynajęcia sprzętu jest aktualna rejestracja pobytu lub działalności w Polsce.

Jaki jest stan wypożyczanego sprzętu?

Stan sprzętu opisany jest na karcie każdego produktu. W przypadku, jeśli stan produktu jest „Nowy” oznacza to, że sprzęt jest nieużywany, fabrycznie nowy i objęty pełną gwarancją producenta. W przypadku sprzętu „Używanego” jego aktualny stan na moment wynajmu zawarty jest w opisie produktu. Sprzęt „Odnowiony” oznacza, że produkt był używany, jednak został gruntownie odświeżony, tj. najszybciej zużywające się elementy zostały wymienione na nowe.

Czy wypożyczacie także używany sprzęt?

Tak, w naszej ofercie dostępny jest także sprawdzony, używany sprzęt. Posiadamy wyłącznie markowe instrumenty w bardzo dobrym stanie. Szczegółowy stan sprzętu zawarty jest w opisie na karcie danego produktu.  Możesz nie tylko wypożyczyć wybrany model, ale też wykupić go w dowolnym momencie.

Czy oferowane instrumenty muzyczne są ubezpieczone?

W koszyku najmu można dodać jeden z dostępnych pakietów ubezpieczenia, które przygotowaliśmy dla naszych użytkowników wspólnie z Towarzystwem Ubezpieczeń WARTA S.A. Ubezpieczenie WARTY to program ochronny, który pozwala ubezpieczyć wynajęty sprzęt od zniszczenia i kradzieży. W wariancie podstawowym sprzęt jest objęty ochroną w siedzibie Najemcy, ale oferujemy także pakiet ubezpieczenia rozszerzonego o ochronę w czasie transportu pomiędzy siedzibą Najemcy, a innymi lokalizacjami. Muzycy mający zamiar grać na imprezach na żywo są jednak zgodnie z umową zobowiązani zawrzeć polisę dodatkowego ubezpieczenia sprzętu.

Zamówienie sprzętu

Gdzie można wynająć sprzęt?

Transakcja wynajmu instrumentu muzycznego odbywa się online, bezpośrednio przez naszą stronę internetową www.vibe.pl lub stronę internetową wybranego sklepu muzycznego. Wystarczy kliknąć przycisk „Wynajmij” na karcie danego produktu, a następnie postępować zgodnie z kolejnymi poleceniami w formularzu.

Jak długo trwa wypełnianie danych i transakcja online?

Formalności przy wynajmie instrumentów online zajmują zaledwie kilka chwil. Musimy jedynie zweryfikować wiarygodność Klienta oraz potwierdzić dostępność sprzętu w wybranym sklepie. Po wpłacie kaucji oraz pierwszej raty można zgłosić się po odbiór, jeśli sprzęt jest dostępny w magazynie. Jeśli wybierzesz instrument mający status „na zamówienie”, czyli niedostępny „od ręki”, przed zawarciem transakcji przekażemy Ci informację o tym, ile będzie wynosił czas oczekiwania. W razie potrzeby przedstawiamy najlepsze alternatywy dla danego modelu, dostępne bez oczekiwania na dostawę od producenta.

Skąd można odebrać sprzęt? Czy jest opcja wysyłki kurierem?

Po zawarciu umowy instrument możesz odebrać w wybranym Sklepie Partnerskim. Dostępna jest także opcja wysyłki kurierskiej na Twój adres. Sugerujemy odbiór osobisty, ponieważ przy okazji można uzyskać dodatkowe wskazówki i porady od pracowników, którzy są doświadczonymi, wykwalifikowanymi specjalistami. Przy wysyłce kurierskiej także możliwe są oczywiście dodatkowe konsultacje ze Sklepem Partnerskim.

Jak dokładnie przebiega odbiór lub wysyłka sprzętu muzycznego?

Wypożyczany instrument można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym – dane teleadresowe Sklepu są podane w formularzu najmu, w treści umowy, a także w korespondencji mailowej towarzyszącej zawieraniu transakcji najmu. Do weryfikacji Najemcy przy odbiorze potrzebny jest telefon, którego numer został podany podczas zawierania umowy, a także dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość Najemcy. Jeśli wybierzesz opcję wysyłkową, kurier również poprosi o okazanie dowodu tożsamości, a także przedstawi Ci do podpisu Protokół Wydania przed wydaniem sprzętu. Koszty wysyłki są uzależnione od wartości oraz rozmiarów sprzętu muzycznego. W niektórych przypadkach Sklep Partnerski może oferować wysyłkę w cenie produktu, wówczas ponosisz tylko dodatkowy koszt odesłania podpisanego Protokołu – płatne za pobraniem u Kuriera. O aktualnej wysokości tej opłaty poinformujemy Cię przed zawarciem umowy najmu.

Opłaty

Jak pobierane są opłaty za wynajem instrumentu muzycznego online?

Wszelkich płatności dokonuje się przy użyciu karty płatniczej. W momencie zawierania transakcji rejestrujesz w bezpiecznym systemie płatności online (Przelewy24, etc.) dane swojej karty płatniczej w celu pobierania opłat zgodnie z umową najmu zawartą z Vibe. Przy zawieraniu transakcji najmu pobierana jest jedynie kaucja zwrotna oraz pierwsza rata najmu. Kolejne raty pobierane są automatycznie przez nasz system, a Ty otrzymujesz każdorazowo potwierdzenie transakcji. Wynajem rozpoczyna się w dniu faktycznego odbioru sprzętu, a kolejne raty pobierane są po upływie każdego miesiąca od momentu odbioru.

Co jeśli karta płatnicza nie działa? Np. została zablokowana?

Jeśli z jakiegoś powodu karta płatnicza nie może być wykorzystywana do kolejnych płatności rat najmu, wówczas możesz zarejestrować w systemie inną kartę wykorzystując link otrzymany w wiadomości mailowej z naszego systemu.

Czy są jakieś dodatkowe opłaty przy wynajmie sprzętu?

Nie naliczamy żadnych dodatkowych opłat, ani ukrytych prowizji. Kaucja zwrotna jest jedynie zabezpieczeniem w razie ewentualnych uszkodzeń sprzętu. Zwracamy ją niezwłocznie po pełnym rozliczeniu i zakończeniu umowy.

Kiedy zwracana jest kaucja?

Kaucja zwracana jest niezwłocznie po zakończeniu umowy najmu, tj. po zwrocie sprzętu muzycznego i rozliczeniu ew. szkód oraz zaległych rat. Może być też zaliczona na poczet ceny wykupu.

Czy są kary za opóźnienia?

Pierwsza rata, kaucja oraz wszystkie kolejne należności są pobierane automatycznie z konta podanego przy zawieraniu transakcji. W przypadku niewielkich opóźnień nie naliczamy odsetek ani kar umownych. Jeśli jednak Najemca spóźnia się z płatnością, pomimo przypomnień lub wezwań ze strony Vibe, albo nie ma z nim kontaktu – wówczas, zgodnie z Ogólnymi Warunkami Najmu, mogą zostać naliczone kary za opóźnienia oraz wypowiedziana może zostać Umowa Najmu. Wówczas – o ile Najemca nie zwróci wcześniej sprzętu – następuje odbiór sprzętu na koszt Klienta, czyli Najemcy i oprócz zaległych płatności zostaje on także obciążony kosztami skrócenia okresu najmu, chyba że upłynął już Minimalny Okres Najmu wybrany przez Najemcę w Umowie.

Zwrot sprzętu

Jak wygląda zwrot instrumentu muzycznego po wynajmie?

Sprzęt należy zwrócić do Sklepu Partnerskiego, z którego został odebrany lub dostarczony na adres Najemcy. Możesz dostarczyć sprzęt do Sklepu Partnerskiego osobiście lub za pośrednictwem sprawdzonej firmy kurierskiej – o ile Vibe wyrazi na to indywidualną zgodę po zapoznaniu się z dokumentacją fotograficzną sprzętu przesłaną mailowo przez Ciebie wraz z wypełnionym Protokołem Zwrotu. Wysyłka kurierska odbywa się na koszt Najemcy wraz z ubezpieczeniem przesyłki. Należy pamiętać o właściwym zapakowaniu i zabezpieczeniu sprzętu przed wysyłką. Najemca jest zobowiązany zwrócić Przedmiot Najmu w oryginalnym opakowaniu wraz ze wszystkim akcesoriami dostarczonymi przy rozpoczęciu umowy najmu. Po odebraniu sprzętu przez Sklep Partnerski zostaje on poddany kontroli stanu technicznego. Jeśli instrument zostanie zaakceptowany bez zastrzeżeń, umowa najmu zostaje zakończona. Kiedy zaś jest uszkodzony (tj. jego stan nie odpowiada normatywnemu zużyciu opisanemu w Ogólnych Warunkach Najmu), Klient jest zobowiązany do zwrotu kosztów naprawy albo utraty wartości urządzenia, jeśli koszt naprawy jest niemożliwy lub przekracza utratę wartości. W wyjątkowych przypadkach, gdy sprzęt jest poważniej uszkodzony, mamy prawo odmówić zwrotu. Wtedy Klient jest zobowiązany go wykupić, za kwotę wynikającą ze standardowego cennika opcji wykupu na moment zwrotu.

Jak spakować i odesłać sprzęt?    

 1. Po upływie minimalnego okresu najmu zgłoś do nas mailowo lub telefonicznie chęć zwrotu sprzętu
 2. Wypełnij otrzymany od nas Protokół Zwrotu i odeślij go do nas wraz z aktualnymi zdjęciami sprzętu zgodnie z instrukcją otrzymaną od nas w mailu.
 3. Spakuj sprzęt zgodnie z poniższą instrukcją:
 • Użyj zarówno oryginalnego opakowania producenta, jak i zewnętrznego opakowania transportowego (kartonu) dostarczonego wraz ze sprzętem.
 • Spakuj sprzęt dokładnie w taki sam sposób do opakowania firmowego/pokrowca/futerału jak był spakowany, gdy go odbierałeś/odbierałaś. Wykorzystaj wszystkie elementy kartonowe, piankowe, foliowe, które znajdowały się w opakowaniu w momencie odbioru sprzętu przed wynajmem.
 • Pamiętaj o spakowaniu wszelkich akcesoriów dostarczonych wraz ze sprzętem (zasilacz, klucze do regulacji, pedały ekspresji, instrukcje)
 • Po spakowaniu sprzętu do opakowania fabrycznego lub futerału / pokrowca, w którym był dostarczony, umieść opakowanie firmowe/pokrowiec/futerał w zewnętrznym opakowaniu transportowym.
 • Upewnij się, że sprzęt nie przemieszcza się swobodnie w opakowaniu.
 • Zleć usługę kurierską wyspecjalizowanej firmie cieszącej się dobrą renomą na rynku.
 • Ubezpiecz wysyłkę do pełniej wartości sprzętu określonej w umowie najmu.
 • Zaadresuj przesyłkę zgodnie z instrukcją, którą otrzymałeś/aś od nas mailowo.

Czy można zwrócić sprzęt przed upływem wybranego okresu najmu?

Wypożyczony instrument muzyczny można oddać przed zakończeniem okresu najmu. W takim przypadku zostaje jednak pobrana dodatkowa opłata, bowiem Najemca zobowiązany jest do pokrycia wszystkich rat najmu wynikających z minimalnego okresu najmu przyjętego w umowie. Wysokość dopłaty zależy więc od momentu, w którym następuje przeliczenie umowy na krótszy okres oraz wcześniejszych ustaleń ze Sklepem Partnerskim (do którego zwracany jest sprzęt). Zawsze staramy się elastycznie podchodzić do każdej sytuacji, możliwie jak najkorzystniej wyceniając dopłatę za skrócenie okresu najmu. Zależy nam na satysfakcji Klienta, ponieważ wiemy, że dzięki temu później chętnie ponownie skorzysta z naszych usług lub poleci nas swoim znajomym.

Opcja wykupu

Na czym polega opcja wykupu? Czy jest dodatkowo płatna?

Wykup pożyczonego sprzętu muzycznego jest możliwy w dowolnym momencie trwania umowy, także w trakcie trwania minimalnego okresu najmu. Wpłacasz wtedy tylko kwotę uzależnioną od minimalnego okresu najmu oraz momentu, w którym zdecydujesz się nabyć instrument. Pełną tabelę cen wykupu (malejących po każdym kolejnym miesiącu) udostępniamy przed wydaniem sprzętu. Po pewnym czasie wypożyczania należność z tytułu wykupu spada do symbolicznej złotówki.

Akcesoria i usługi dodatkowe

Czy w ofercie wynajmu instrumentów muzycznych dostępne są także akcesoria dodatkowe?

Tak, jak najbardziej. Nasza oferta w pełni odzwierciedla oferty Sklepów Partnerskich, dlatego możesz wybierać spośród wielu dodatkowych akcesoriów do danego instrumentu, spłacając ich cenę w ratach najmu (doliczonych do miesięcznych rat za wypożyczenie sprzętu muzycznego, czyli głównego przedmiotu umowy). Po zakończeniu minimalnego okresu najmu akcesoria stają się Twoją własnością.

Czy oferujecie jakieś usługi dodatkowe?

Oczywiście – to bardzo ważny element naszej oferty. Oferujemy na przykład specjalistyczne ustawienie / instalację sprzętu przed wydaniem go, a w trakcie trwania najmu zapewniamy opiekę techniczną, a także proponujemy ubezpieczenia, pakiety nauki gry, etc. Z każdym Sklepem Partnerskim staramy się indywidualnie tworzyć unikalne pakiety usługowe. Dzięki temu możesz uzyskać kompleksową obsługę i pełne wsparcie.

Czy dajecie dostęp do oprogramowania dla konkretnego instrumentu?

Każdy Klient otrzymuje pełen dostęp do oprogramowania dostępnego dla danego instrumentu muzycznego, np. pianina cyfrowego. W czasie wynajmu sprzęt jest zarejestrowany jako własność naszej firmy, ale mimo to udostępniamy Klientom wszystkie dane niezbędne do pobierania dodatkowego software’u. W momencie wykupu instrument zostaje oczywiście przerejestrowany na nowego właściciela.

Serwis

Co się dzieje w przypadku, gdy sprzęt nie działa jak należy?

Nowy sprzęt jest objęty gwarancją producenta i w sytuacji wynajmu instrumentów działa dokładnie tak samo, jak w każdym innym przypadku. W razie problemów korzystamy z sieci serwisowej producenta. Używany sprzęt jest objęty gwarancją Sklepu Partnerskiego i w razie stwierdzonych wad podlega wymianie lub nieodpłatnej naprawie. Po upływie okresu gwarancji producenta lub Sklepu Partnerskiego koszty napraw ponosi Najemca. Vibe we współpracy ze Sklepami Partnerskimi koordynuje wówczas proces naprawy.

Mamy nadzieję, że wszystko jest jasne, a cały proces wypożyczania sprzętu muzycznego nie ma już żadnych tajemnic. Jeśli jednak pojawiły się jeszcze jakieś dodatkowe pytania, zachęcamy oczywiście do kontaktu. Zdecydowałeś się skorzystać z naszych usług? Sprawdź ofertę – zobacz nasze instrumenty muzyczne do wynajęcia online!

Powiązane Artykuły