Porady zakupowe, Sprzęt / Instrumenty klawiszowe

Jak wysłać pianino lub keyboard?

Jak wysłać pianino

Musisz nadać kurierem pianino cyfrowe, keyboard czy inny mniejszy instrument klawiszowy? Sprzęt tego typu musi być odpowiednio zabezpieczony, jeśli ma bez szwanku trafić pod wskazany adres. Szczegółowo, krok po kroku tłumaczymy, jak powinieneś przygotować i zapakować instrument, by na pewno przetrwał transport. Wyjaśniamy, jak wysłać pianino kurierem!

Spis treści

Co jest potrzebne do spakowania i wysłania pianina?

Do spakowania oraz wysyłki pianina potrzebne będą następujące materiały i akcesoria:

  • oryginalne opakowanie instrumentu i/lub jego pokrowiec,
  • kartonowe pudło transportowe, o nieco większych wymiarach niż opakowanie pianina,
  • wypełniacz, np. papier pakowy, skropak, ścinki gąbek,
  • folia bąbelkowa lub mata bąbelkowa,
  • taśma klejąca do kartonów,
  • marker,
  • nożyczki albo nożyk do cięcia taśmy.

Lepiej nie używać:

  • zbyt cienkich kartonów (najlepsze są te z tektury mającej przynajmniej 5 warstw),
  • naruszonych czy zniszczonych kartonów (zawilgoconych, przetartych, podartych itp.),
  • gazet albo papieru z nadrukiem, który mógłby przypadkiem zabrudzić instrument albo jego opakowanie,
  • taśmy klejącej, maskującej itp. (jedynie specjalna taśma pakowa jest wystarczająco mocna).

Jak przygotować pianino do wysyłki kurierem – krok po kroku

Wbrew pozorom wysyłka pianina kurierem wcale nie jest trudna. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć instrument, a następnie zadbać o wytrzymałe opakowanie. Poniżej dokładnie opisujemy kolejne etapy przygotowywania pianina – w tym artykule skupimy się oczywiście na mniejszych sprzętach muzycznych z tej kategorii, czyli pianinach cyfrowych, keyboardach, syntezatorach itp., które można wysyłać za pośrednictwem firm kurierskich. Przewozem fortepianów oraz większych instrumentów klawiszowych zajmują się specjalne firmy przewozowe, ponieważ muszą być transportowane na paletach.

Jak należy prawidłowo zapakować oraz wysłać pianino cyfrowe?

Krok 1. Przygotuj pianino

Przede wszystkim pianino przed wysyłką trzeba wytrzeć z kurzu oraz dokładnie wyczyścić. Więcej o tym, jak prawidłowo to zrobić, znajdziesz w naszym artykule „Jak dbać o pianino?”.

Jeśli instrument długo był nie używany, należy sprawdzić, czy prawidłowo działa. W szczególności sprzęt elektroniczny jest podatny na awarie. Nawet gdy się z niego nie korzystało, mógł się uszkodzić (np. przez złe warunki przechowywania).

Następnie powinno się odpowiednio zwinąć i zabezpieczyć przewody oraz akcesoria. Warto dodatkowo owinąć je folią bąbelkową. Dobrze jest też zwrócić uwagę na wszystkie inne ruchome elementy – można je ewentualnie zakleić delikatną taśmą. W przeciwnym razie niektóre pokrętła, suwaki itp. mogą ulec uszkodzeniu.

Krok 2. Włóż pianino do kartonu lub pokrowca

Instrumenty muzyczne najlepiej jest transportować w oryginalnych opakowaniach. Jeśli posiadasz karton od pianina, najprawdopodobniej znajdują się w nim styropianowe wypełnienia oraz specjalne przegrody, które odpowiednio zabezpieczą instrument. W tym przypadku wystarczy po prostu zapakować sprzęt tak, jak zrobił to producent. Mimo to, trzeba pamiętać, że pudełko należy dobrze zakleić, a także równo owinąć cienką warstwą folii bąbelkowej.

Kiedy nie masz oryginalnego kartonu (albo jest on np. uszkodzony lub zbyt zniszczony), możesz też włożyć pianino do pokrowca. Następnie powinieneś równo owinąć całość folią bąbelkową. Dobrze będzie też dodatkowo zabezpieczyć brzegi, np. styropianem, gąbką albo grubą warstwą foli bąbelkowej.

Nie dysponujesz ani oryginalnym kartonem, ani pokrowcem? Możesz ewentualnie podwójnie zabezpieczyć samo pianino, owijając je grubą warstwą folii bąbelkowej. Postaraj się zrobić to równomiernie – uważaj na wybrzuszenia i inne niedoskonałości. W tej sytuacji wybierz też nieco większy karton wysyłkowy, tak by dało się go wypełnić większą ilością materiałów amortyzujących wstrząsy.

Posiadasz akcesoria do pianina, np. statyw, ławkę, pedał, stojak do nut? Nie zapomnij o tym, by je też odpowiednio przygotować do wysyłki. Każdy element również trzeba wpakować do oryginalnego pudełka lub dokładnie owinąć folią bąbelkową i okleić taśmą.

Krok 3. Zapakuj pianino

Zabezpieczone pianino włóż do kartonu wysyłkowego, odpowiednio wypełnionego skropakiem, papierem itp. Powinien być większy o ok. 13 cm na długości, szerokości i wysokości. Przy tym trzeba jednak się upewnić, że takie gabaryty są traktowane przez wybranego przewoźnika jako standardowe. Jeśli nie uda Ci się znaleźć idealnego kartonu, możesz go wymierzyć i dociąć. Bezpieczniej jest jednak wybrać nawet nieco za duży – samodzielne modyfikacje mogą odbić się na wytrzymałości tektury.

Zadbaj o to, by we wnętrzu nic się nie ruszało. Po zapakowaniu lekko potrząśnij kartonem. Pianino nadal się przesuwa? Dodaj więcej wypełnienia, aż zawartość będzie stabilna. Jeśli przewody oraz inne akcesoria są włożone luzem, trzeba je oczywiście owinąć folią bąbelkową, ale dobrze jest też przykleić je w jednym miejscu taśmą. Ewentualnie można je rozłożyć na pianinie, a następnie owinąć całość dodatkową warstwą folii. W ten sposób nie dopuści się do ich przemieszczania się, co jest niebezpieczne dla nich samych, a także dla instrumentu.

Krok 4. Zabezpiecz karton i odpowiednio opisz

Na koniec karton z pianinem należy dokładnie okleić taśmą, tak by wykluczyć ryzyko, że samoczynnie się otworzy. Warto dodatkowo zakleić wszystkie brzegi, które w transporcie są narażone na przecieranie i uderzenia.

Naklejając etykietę trzeba upewnić się, że jest prawidłowo wypełniona, a następnie trzeba umieścić ją w widocznym miejscu. Jeśli wykorzystuje się karton, w którym wcześniej coś było już wysyłane, trzeba usunąć lub zakryć stare oznaczenia.

Na kartonie można także zaznaczyć, w jaki sposób powinien być przenoszony i odstawiany, wskazując jego górę (umieszczając napis „TOP” i strzałkę). Dodatkowo można okleić go taśmą z nadrukiem „Ostrożnie, nie rzucać” albo po prostu wpisać takie ostrzeżenie markerem w widocznych miejscach.

Krok 5. Nadaj przesyłkę

Nadając pianino warto upewnić się, że zostało zapakowane zgodnie z zaleceniami wybranej firmy przewozowej. Nie zaszkodzi dopłacić do dodatkowego ubezpieczenia przesyłki, a także oficjalnych oznaczeń, nakazujących zachowanie ostrożności podczas transportu. W przeciwnym razie kurier może zignorować wypisane ostrzeżenia.

Jak najtaniej wysłać pianino kurierem?

Koszt wysyłki pianina jest uzależniony od kilku czynników. Największe znaczenie mają gabaryty paczki, czyli jej wymiary oraz waga. Najważniejsze, by mieściła się w standardach danej firmy. Jeśli przesyłka będzie zbyt duża/ciężka albo będzie miała nieregularne kształty, zostanie uznana za niestandardową – wtedy cena usługi znacznie wzrośnie.

Jeśli jednak zapakujesz pianino zgodnie z opisanymi przez nas wyżej wskazówkami (oraz zaleceniami przewoźnika), nie powinieneś mieć żadnych problemów z jego wysyłką. Paczki kwalifikowane jako standardowe są rozliczane na podstawie ustalonych cenników. Trzeba jednak pamiętać, że mogą pojawić się dodatkowe koszty, np. związane z ubezpieczeniem czy oznaczeniami. Jeśli chce się też skorzystać ze specjalnej usługi, np. dostawy w sobotę, również konieczna będzie dopłata.

Każda firma przewozowa ma własną politykę oraz sposób obliczania cen, dlatego przed wysyłką najlepiej jest porównać dostępne opcje. W tym pomocne są specjalne portale (takie jak np. epaka.pl), które po wypełnieniu krótkiego formularza przedstawiają zestawienie najbardziej opłacalnych wariantów. Za pomocą kilku kliknięć można znaleźć najtańszy sposób wysyłki, a przy okazji od razu nadać paczkę. Jeśli sprzęt jest ciężki lub punkt wysyłkowy znajduje się dość daleko, najwygodniej jest zamówić kuriera do domu – w wybranym terminie odbierze przesyłkę pod wskazanym adresem.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem pianina online z opcją wykupu?

Przygotowujesz pianino do wysyłki, ponieważ kupiłeś model, z którego jesteś niezadowolony i postanowiłeś go sprzedać? Jeśli nie chcesz więcej narażać się na takie niepowodzenia, zdecyduj się na wynajem pianina online z opcją wykupu. W ten sposób możesz na jasnych, przyjaznych warunkach przetestować wybrany model, opłacając jedynie niewysoki abonament.

Jeśli instrument nie spełni Twoich oczekiwań, po prostu go oddasz lub wymienisz po upływie minimalnego okresu najmu. Jeśli zaś okaże się idealny, możesz go spłacić do końca albo od razu wykupić na własność za ustaloną cenę (pomniejszoną o zapłacone już raty). Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Sprawdź nasz artykuł: „Pianino cyfrowe dla początkującego”.

Oferujemy wynajem instrumentów online na określony czas, w ramach przejrzystej, korzystnej umowy. Dzięki nam możesz wypożyczyć wybrany sprzęt dostępny w ofercie naszych sklepów partnerskich, z wysyłką na terenie całej Polski. Sam proces jest wyjątkowo łatwy i zajmuje niewiele czasu. Wszystkie formalności da się dopełnić zdalnie, a instrument może być przesłany, a także odesłany za pośrednictwem kuriera. Wystarczy spakować go zgodnie z naszą instrukcją.

Sprawdź naszą aktualną ofertę pianin cyfrowych, keyboardów i innych instrumentów klawiszowych do wypożyczenia!

Pianina cyfrowe (827)

Klawiatury sterujące (42)

Keyboardy (203)

Powiązane Artykuły