Aktualności

Aparat analogowy vs. aparat cyfrowy

Aparat analogowy vs aparat cyfrowy vibe

Rozwój technologii sprawił, że współcześnie fotografowie mogą wybierać spośród różnych rozwiązań. Najwięcej emocji budzi dyskusja na temat tego, czy lepsze są tradycyjne, czy nowoczesne rozwiązania. Dostępne opcje mają swoje wady i zalety, dlatego warto się w nich orientować.Przedstawiamy porównanie aparat analogowy vs. aparat cyfrowy!

Aparat analogowy czy cyfrowy?

Fotografowie często stają przed dylematem: „aparat analogowy vs. aparat cyfrowy”. Główną różnicą jest sposób działania sprzętu, czyli metoda utrwalania obrazu. W przypadku modeli analogowych jest zapisywany na chemicznym nośniku światłoczułym, a w cyfrowych – w postaci ciągu danych, czyli pliku cyfrowego. Kwestia ta warunkuje wiele innych zagadnień, związanych m.in. z obsługą sprzętu.

Powszechnie uważa się, że aparaty cyfrowe są prostsze i wygodniejsze w obsłudze, ale analogowe mają nieodparty urok i dają więcej możliwości w zakresie dostosowywania ustawień. W tym wpisie dokładniej porównujemy obie opcje, a także polecamy sprawdzone modele obu rodzajów.

Jaka jest różnica między aparatem cyfrowym a analogowym?

Podstawową różnicą między aparatem cyfrowym a analogowym jest jego sposób działania, czyli utrwalania obrazu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, „analogi” zostawiają ślad na kliszy (chemiczny nośnik światłoczuły), a „cyfrówki” tworzą zbiory informacji, czyli pliki cyfrowe. Nowocześniejsze modele mają wyraźną przewagę pod tym względem, że dają możliwość natychmiastowego podejrzenia zdjęcia, a także jego modyfikacji czy skasowania. Wiele osób ma jednak sentyment do fotografii analogowej i jest zdania, że z pomocą takich aparatów można wykonać bardziej profesjonalne zdjęcia, o unikalnym, niepowtarzalnym charakterze.

Aparat analogowy vs. aparat cyfrowy – budowa

Różnica w działaniu oczywiście wynika z zastosowania innej technologii, a co za tym idzie, innej budowy sprzętu. W analogach światło po przejściu przez obiektyw odbija się od lusterka, po czym zostaje przekazane na światłoczuły film, na którym się utrwala. Tak zwana migawka kontroluje czas naświetlania. W lustrzankach analogowych podnosi się w momencie wykonania zdjęcia, co powoduje odsłonięcie matrycy światłoczułej. Zdjęcia zapisane na filmie muszą być wywołane z pomocą odpowiednich substancji chemicznych.

Cyfrowe aparaty mają wbudowaną matrycę CCD/CMOS, na której zapisywany jest obraz. Posiadają zaawansowane układy elektroniczne, które pozwalają kontrolować ustawienia ekspozycji, balans bieli, fokus itp. Wykonane zdjęcia wyświetlają się na ekranie LCD, na którym można je podglądać, ale też wykonywać proste korekty. W sprzęcie tego typu nie ma migawki, bowiem obraz jest rejestrowany bezpośrednio na światłoczułej matrycy.

Zalety i wady aparatu cyfrowego

Nowoczesne aparaty cyfrowe rozwiązały podstawowy problem analogowej fotografii, czyli znacznie ułatwiły proces robienia oraz wywoływania zdjęć. Z tego względu największymi zaletami aparatów cyfrowych są:

  • szybka, łatwa i tania obsługa,
  • wysoka jakość matryc gwarantująca niesamowitą jakość zdjęć,
  • możliwość kasowania nieudanych zdjęć,
  • opcja prostej obróbki zdjęć z poziomu urządzenia,
  • pojemne i relatywnie tanie karty pamięci,
  • lepsze możliwości w trybie seryjnym,
  • większa odporność na trudne warunki,
  • dużo możliwości retuszu, fotomontażu i innych modyfikacji.

Do wad z kolei zaliczają się:

  • wysoka cena sprzętu,
  • skomplikowana obsługa przy bardziej zaawansowanych modelach.

Zalety i wady aparatu analogowego

Fotografia analogowa nadal ma rzesze fanów. Zdaniem wielu zdjęcia wykonywane w ten sposób mają „duszę” i unikalny klimat. Niektórzy celowo osiągają efekty niedoskonałości, by dodać fotografiom charakteru, co przyczyniło się do wzrostu popularności lomografii czy nawet fotografii otworkowej, a także filtrów z efektem „distorted”. Ogólnie za zalety analogów uznaje się:

  • unikalny wygląd zdjęć i możliwość uzyskania naturalnych efektów artystycznie „nieudanych” fotografii,
  • satysfakcja z wykonania poprawnego zdjęcia,
  • duża przestrzeń na eksperymenty przy retuszu,
  • niska cena sprzętu.

Wadami są natomiast:

  • skomplikowana obsługa i proces wywołania zdjęć,
  • ograniczenia związane z korzystaniem z filmu (trzeba go często wymieniać, jest kosztowny, a do tego przypadkowo można go naświetlić, niszcząc zdjęcia itp.),
  • czas i wysiłek, który trzeba włożyć w zdjęcia.

Jaki aparat na początek – analogowy czy cyfrowy?

Wybór między fotografią analogową a cyfrową powinien opierać się na indywidualnych preferencjach. Oba warianty mają swoje plusy i minusy. Często osobom początkującym zaleca się pierwsze kroki z cyfrówkami, które są prostsze w obsłudze. W praktyce ich ceny mogą być dużą przeszkodą.

Aparaty analogowe zdaniem ekspertów pomagają lepiej zrozumieć zasady fotografii, a korzystanie z nich samo w sobie jest wyjątkowym doświadczeniem. Trzeba jednak mieć na względzie to, że mniej „wybaczają” błędy. Cyfrówki są niewątpliwie bardziej elastyczne i wygodne. Warto przeanalizować temat, a najlepiej – przetestować oba warianty.

Polecane modele aparatów analogowych

Szukasz dla siebie aparatu analogowego? Poniżej krótko opisujemy popularne modele, na które na pewno warto zwrócić uwagę.

Olympus AM1

Prosty, kompaktowy analog, który doskonale sprawdzi się w dłoniach amatora. Posiada funkcje automatyzujące obsługę, dzięki czemu można znacznie łatwiej dostosować parametry. Uznaje się go za praprzodka cyfrówek, bowiem japońska firma Olympus przodowała w innowacyjnych rozwiązaniach. Ogromną zaletą tego modelu jest niezwykła wytrzymałość – pierwsze modele pojawiły się w latach 70., a dzisiaj można znaleźć na rynku sprzęt w idealnym stanie za ok. zaledwie 300-500 zł.

Olympus PEN

Prawdziwa legenda wśród analogów. Poręczny model w formacie half-frame, który umożliwiał wykonanie 72 zdjęć na standardowej kliszy 36 klatek. Oferuje wysoką jakość zdjęć. Jest ceniony za kompaktową budowę oraz oszczędność filmu, przez co doskonale sprawdza się podczas wykonywania fotografii w plenerze czy w podróży.

Leica M6

Model z dalmierzem, który daje możliwość obserwowania tego, co dzieje się poza kadrem – pozwala dynamicznie reagować, przez co świetnie sprawdza się przy robieniu zdjęć w ruchu. Posiada podświetlane ramki z kadrem, które po podłączeniu obiektywu automatycznie pojawiają się w wizjerze. Dzięki zewnętrznemu selektorowi ramek można dopasować ogniskową tak, by uzyskać idealny kadr. Aparat ceniony za świetną ostrość zdjęć oraz niezawodność, który dawniej był popularny wśród fotografów reportażowych.

Pentax 17

Niewielki, prosty w obsłudze aparat analogowy typu half-frame. Ma wbudowane jasny, szerokokątny obiektyw 25mm f/3.5 (odpowiednik 37mm), wizjer optyczny, a także lampę błyskową. Posiada również mechanizm manualnego ustawiania ostrości i automatyczną ekspozycję (z wyborem różnych trybów). Ułatwieniem jest też funkcja manualnego przewijania filmu. Solidny wybór – zarówno pod względem jakości zdjęć, jak i wykonania samego sprzętu.

Nikon FM3A

Aparat dedykowany pasjonatom oraz zawodowcom, którym potrzebny był prosty, rezerwowy sprzęt. Prawdziwa ikona, która błyskawicznie zdobyła dużą popularność. Wytrzymała, łatwa w obsłudze, lekka lustrzanka, posiadająca wszystkie najlepsze cechy sprzętu z przeszłości, z wyeliminowaniem powszechnych wad. Dopracowany sprzęt z kilkoma innowacyjnymi ulepszeniami – może być używany z baterią albo bez.

Polecane modele aparatów cyfrowych

Skłaniasz się raczej w stronę cyfrówki? Sprawdź wybrane przez nas modele, które nie bez powodu cieszą się dużym powodzeniem wśród amatorów i profesjonalistów.

Canon EOS 2000D

Łatwy w obsłudze model z matrycą o rozdzielczości 24,1 MP, świetny dla osób początkujących. Posiada funkcję efektownego, artystycznego rozmycia tła (bokeh), a także pozwala w prosty sposób udostępniać zdjęcia po Wi-Fi, NFC czy przez aplikację Canon Camera Connect. Z jego użyciem można również nagrywać filmy w jakości Full HD, nawet przy słabym oświetleniu.

Sony Alpha a7III

Model z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu CMOS w technologii BSI, wyposażony w szereg innych innowacji. Wyróżnia się dużą szybkością reakcji, łatwą obsługą i niezawodną trwałością. Oferuje zakres czułości do ISO 51200, a także system Fast Hybrid AF z 693 punktami AF z detekcją fazy oraz 425 punktami AF z detekcją kontrastu. Z jego pomocą można także nagrywać filmy w jakości 4K. Uniwersalny, wszechstronny aparat, który spełni także oczekiwania profesjonalistów.

Canon G5 Mark II

Zaawansowany kompaktowy aparat, który jest zarówno mobilny, jak i wydajny. Posiada wysokiej klasy obiektyw z 5-krotnym zoomem. 1-calowa matryca CMOS o rozdzielczości 20 MP wspierana przez szybki procesor DIGIC 8 gwarantuje obrazy o wspaniałej jakości, z żywą kolorystyką. Aparat nagrywa filmy w 4K i Full HD120p, w tym także w slow-motion. Łączność Wi-Fi i Bluetooth umożliwiają łatwe przesyłanie plików, a także udostępnianie ich w Internecie. Wysuwany wizjer elektroniczny sprawia, że to idealny wybór dla osób interesujących się kreatywnym podejściem do fotografii.

Fujifilm X100V

Kompaktowy aparat klasy premium, z zaawansowanym obiektywem i nowoczesnymi podzespołami. Został wyposażony w matrycę formatu APS-C oraz jasny obiektyw o ogniskowej 23 mm (35 mm). Hybrydowy wizjer optyczny i cyfrowy pozwala instynktownie komponować kadry. Model doskonale sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na najwyższej jakości zdjęć przy maksymalnej wygodzie pracy. Doskonały do fotografii w podróży i w plenerze.

Nikon D750

Pełnoklatkowa lustrzanka o rozdzielczości 24,3 MP z matrycą FX, gwarantującą wysoką jakość zdjęć, przy wysokich czułościach ISO. Posiada świetny system autofokusu oraz pozwala robić zdjęcia seryjne z imponującą szybkością do 6,5 kl./s. Aparat 51-polowy system AF Multi-CAM 3500FX pomaga szybko i precyzyjne dostosować ostrość nawet w trudnych warunkach. Do tego aparat pozwala nagrywać filmy Full HD w rozdzielczości 1080/60p. Jego odchylany ekran zwiększa swobodę podczas pracy, a wbudowany moduł Wi-Fi znacznie ułatwia przesyłanie i udostępnianie plików. Bardzo dobra, uniwersalna opcja dla wymagających.

Jak tanio zdobyć aparat analogowy lub cyfrowy?

Potrzebny jest Ci aparat analogowy lub cyfrowy? A może masz ochotę przetestować obie odmiany, by przekonać się, która z nich bardziej Ci odpowiada? Jeśli nie masz potrzebnych środków albo z jakichś względów nie chcesz przeznaczać na ten cel dużych kwot, możesz skorzystać z taniego, niezobowiązującego rozwiązania.

W ofercie wypożyczalni Vibe.pl posiadamy szeroki wybór aparatów. Wybierz model dla siebie, ustal minimalny okres najmu i wypełnij krótki formularz. Wystarczy, ze będziesz niewysoki miesięczny abonament. Po upływie wskazanego okresu możesz w każdej chwili za darmo oddać albo wymienić sprzęt.

Co w sytuacji, gdy aparat wyjątkowo Ci się spodoba? Może stać się Twoją własnością! Wystarczy, że opłacisz ustaloną cenę wykupu – zmniejsza się z każdym miesiącem, aż do symbolicznej złotówki.

Wszystkie formalności załatwiasz zdalnie. Sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w partnerskim sklepie albo wysłany kurierem pod wskazany przez Ciebie adres. Dodatkowo możesz wykupić pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie WARTA. Nasza obsługa chętnie służy radą i odpowiada na pytania.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą naszych aparatów cyfrowych!

Aparaty Cyfrowe Lustrzanki (2)

Aparaty Cyfrowe Bezlusterkowe (1)

Aparaty cyfrowe (4)