Sprzęt / Studio

Aranżer – sprawdź, czym jest i do czego służy!

Elektroniczne instrumenty klawiszowe są chyba jednymi z tych, które najczęściej myli się ze sobą. Warto jednak znać różnice, ponieważ chociaż podobne, pianino cyfrowe, keyboard, syntezator dźwięku czy stacja robocza nie są absolutnie wariantami tego samego sprzętu. Co więcej, mają też swoje odmiany, które ze względu na unikalne parametry są traktowane często jako osobna kategoria. Jednym z przykładów takiego instrumentu jest aranżer. Wyjaśniamy, czym właściwe jest oraz do czego się go wykorzystuje!

Czym jest aranżer?

Aranżer to odmiana keyboardu, ale nazwa ta często błędnie jest uznawana jako po prostu inne określenie tego instrumentu. Wariant ten różni się na tyle, że mimo wszystko warto go odróżniać. Można nazywać go aranżerem albo ewentualnie keyboardem-aranżerem, ale mając na względzie, że jest to unikalny sprzęt.

Aranżery rozpoznaje się głównie po automatycznych stylach akompaniamentu, czyli nomen omen aranżach. W połączeniu ze zmianami akordów granymi lewą ręką, są w stanie dobrze odtwarzać brzmienie nawet rozbudowanego zespołu. Doskonale sprawdzają się przy tworzeniu muzyki w różnych stylach, w zależności od złożoności danego urządzenia – jedna oferują tylko dźwięki perkusji czy gitary, inne zaś dodatkowo świetnie symulują najróżniejsze instrumenty dęte, smyczkowe itp.

Z aranżerów często korzystają profesjonalni muzycy, zarówno podczas tworzenia utworów, jak i na koncertach. Dzięki nim mogą stać się jednoosobowym zespołem. Wokalistom sprzęt ten pomaga wesprzeć ich śpiew, zapewniając unikalny podkład i akompaniament. Instrument jest również doskonały dla hobbystów, którzy w wolnych chwilach lubią zamknąć się w swoim domowym studiu i komponować własną muzykę – daje dostęp do szerokiego wyboru brzmień, bez konieczności inwestowania w dodatkowe sprzęty, które nie tylko są kosztowne, ale też zajmują sporo miejsca.

Warto jednak wiedzieć, że aranżer to propozycja raczej dla bardziej zaawansowanych muzyków, którzy mają już doświadczenie z takimi instrumentami. Nie sprawdzi się w rękach amatora, ponieważ nie wykorzysta jego potencjału, a także może zostać przytłoczony przez ogrom możliwości.

Na co zwrócić uwagę wybierając aranżer?

Osoby starające się znaleźć idealny sprzęt często mają kłopot z wyborem, ponieważ tracą głowę czytając skomplikowane opisy i specyfikacje oraz dziesiątki obszernych recenzji. W praktyce przy zakupie pierwszego aranżera w zupełności wystarczy kierować się kilkoma prostymi kryteriami. Które cechy instrumentu są najważniejsze?

Parametry techniczne

Jakość wykonania sprzętu ma duży wpływ na jego brzmienie oraz wytrzymałość. Odporność jest szczególnie potrzebna, gdy szuka się instrumentu na występy i/lub planuje się często z nim podróżować. Z tego względu warto zdecydować się na model od znanego producenta, ponieważ dobra marka to z reguły gwarancja, że do produkcji wykorzystano dobre gatunkowo materiały. Znaczenie mają również:

  • rodzaj klawiszy – najlepiej sprawdzają się dynamiczne, które reagują na siłę nacisku. Dzięki temu ma się wpływ na dynamikę i artykulację, czyli m.in. barwę oraz głośność;
  • nagłośnienie – od głośników w dużej mierze zależna jest jakość dźwięku, czyli brzmienie samego instrumentu. Jeśli nie ma się środków na to, by zainwestować w dodatkowe nagłośnienie (albo planuje się grać tylko na małych wydarzeniach lub w domowym zaciszu), warto sprawdzić moc (w watach – W) oraz głośność (decybele – dB);
  • wymiary i waga – wielkość sprzętu ma duży wpływ na to, czy da się go wygodnie ustawić w studiu oraz bezproblemowo transportować (a także przechowywać);
  • układ elementów sterujących – kwestią dość indywidualną, ale nie mniej ważną jest rozmieszczenie wszystkich przycisków, pokręteł, przełączników itp. Powinny być tak rozlokowane, by obsługa sprzętu była jak najwygodniejsza.

Brzmienie i grywalność

Aranżer musi być intuicyjny w obsłudze, a do tego powinien oczywiście mieć odpowiednie brzmienie. Na pewno warto zwrócić uwagę na m.in.:

  • wbudowane brzmienia (ilość oraz rodzaje instrumentów), akompaniamenty, polifonie;
  • dodatkowe funkcje (m.in. edycja dźwięku, dodawanie efektów, zmiana pitchu itp.);
  • funkcja rejestracji nagrań;
  • możliwość korzystania z zewnętrznych plików, pozwalająca np. dodawać brzmienia;
  • opcja upgrade sofware’u (aktualizacje sprawiają, że sprzęt wolniej się „starzeje” i nadal pozostaje zgodny z wymogami współczesnego rynku).

Kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi

Aranżer jako sprzęt elektroniczny można podłączyć do komputera oraz innych urządzeń zewnętrznych. Warto więc upewnić się, że będzie z nimi kompatybilny. Lepsze modele mają z reguły więcej złącz/modułów, takich jak m.in.:

  • USB MIDI, Bluetooth, Wi-Fi itp.,
  • USB do zewnętrznych nośników pamięci,
  • wejście słuchawkowe.

Akcesoria

Przy zakupie aranżera trzeba jeszcze wybrać niezbędne dodatki, które ułatwiają korzystanie ze sprzętu. Są to m.in.:

  • pokrowiec,
  • osłona na klawisze,
  • ławka,
  • statyw,
  • pulpit lub uchwyt na nuty,
  • słuchawki,
  • pedały,
  • nagłośnienie,
  • nośniki pamięci.

Serwis

Elektroniczne instrumenty klawiszowe są bardziej narażone na uszkodzenia i awarie. Ryzyko dodatkowo zwiększa się wtedy, gdy sprzęt ma być wykorzystywany na występach oraz będzie często transportowany. Dobrze jest mieć pewność, że w razie potrzeby uzyska się fachowe wsparcie. Istotne są:

  • długość gwarancji,
  • dostęp do autoryzowanego serwisu,
  • możliwość wezwania serwisantów do domu.

Cena

Oczywiście przy zakupie aranżera trzeba też uwzględnić jego cenę. Im lepsze, bardziej zaawansowane technologicznie modele, tym większą sumę trzeba przeznaczyć na ten cel. Nie zawsze opłaca się jednak wydawać ogromnych kwot – najważniejsze, by instrument spełniał oczekiwania i reprezentował dobrą jakość.

Trudno wskazać przedział cenowy, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Łatwiej jest ustalić dolną granicę, ponieważ na pewno nie ma sensu decydować się na produkt tańszy niż 1500 zł. Jeśli chce się rzeczywiście zainwestować w profesjonalny sprzęt, nie powinno się brać pod uwagę modeli poniżej tej ceny. Przy tym oczywiście najlepiej jest postawić na markowy produkt, od takiego producenta jak np. Yamaha, Casio czy Korg.

Tanie instrumenty są z reguły mniej trwałe, gorzej brzmią, nie oferują aż tylu możliwości, a do tego szybko tracą na wartości. Kiedy w przyszłości chciałoby się sprzedać aranżer z niżej półki, bo np. podejmie się decyzję o zakupie lepszego, odzyska się jedynie niewielką część pierwotnie wydanej kwoty. Kupno tańszego modelu jest więc tylko pozorną oszczędnością.

Najlepsze aranżery na początek

Żeby nieco pomóc najbardziej niezdecydowanym, wyselekcjonowaliśmy kilka modeli aranżerów, które doskonale sprawdzą się przy pierwszym kontakcie z tym instrumentem. Szczególnie polecamy takie produkty, jak m.in.:

Nowy czy używany – jaki aranżer kupić?

Nikt nie ma chyba żadnych wątpliwości co do tego, że idealnym rozwiązaniem jest zakup nowego, nieużywanego aranżera. Najlepiej sprawdza się nowoczesny sprzęt w idealnym stanie technicznym, ale niestety ceny takich instrumentów dla niektórych potrafią być zaporowe. Niektórzy nie chcą też od razu wydawać dużych kwot na taki sprzęt, bo np. chcą tylko poeksperymentować i sprawdzić, czy jest to opcja dla nich. Z tego względu wiele osób szuka alternatywy.

Sprzęty muzyczne z „drugiej ręki” to świetne rozwiązanie, ponieważ na rynku wtórnym można znaleźć markowe instrumenty w bardzo dobrej cenie. Trudno jest jednak trafić na takie okazje, a do tego istnieje ryzyko, że zostanie się oszukanym. Nawet kiedy uda się kupić zadbany egzemplarz, zawsze mimo wszystko będzie bardziej narażony na awarie i ma krótszą żywotność.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje jeszcze jedna możliwość – sprzęt muzyczny da się wynająć. Opcja ta doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach, dlatego zanim kupi się aranżer, warto wziąć pod uwagę taką usługę.

Wynajem aranżera z opcją wykupu – jak to działa i dlaczego warto?

Zakup nowego aranżera to duży wydatek, do tego dość ryzykowny. Nigdy nie wiadomo, czy będzie się zadowolonym z wybranego modelu – szczególnie, gdy ma to być pierwszy egzemplarz w kolekcji. Jeśli nie będzie spełniał oczekiwań, można go oczywiście sprzedać, ale wtedy nie odzyska się całej kwoty. Bezpieczniej jest skorzystać z usług wypożyczalni instrumentów online.

Z wynajętego sprzętu można korzystać w ramach korzystnej umowy abonamentowej. Dzięki temu w ustalonym czasie da się dobrze zapoznać się z danym modelem, nagrać z jego pomocą kilka utworów, a nawet występować na scenie. Po zakończeniu okresu najmu ma się kilka opcji do wyboru: jeśli instrument nie przypadł do gustu lub po prostu nie ma potrzeby, by dłużej z niego korzystać, można go wymienić albo oddać; kiedy zaś się spodoba, wystarczy przedłużyć najem albo kupić aranżer, spłacając resztę jego wartości.

Jak przebiega proces wypożyczenia aranżera online?

Żeby wypożyczyć aranżer wystarczy kliknąć przycisk „wynajmij” na karcie danego modelu. Kiedy zostanie się przekierowanym do formularza, należy go dokładnie wypełnić, a następnie postępować zgodnie z instrukcją. Wszystkie formalności załatwia się zdalnie. Po wszystkim sprzęt zostanie wysłany kurierem pod wskazany adres albo przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą keyboardów oraz innych instrumentów klawiszowych!

Syntezatory dźwięku (205)

Samplery i kontrolery (27)

Keyboardy (106)

Powiązane Artykuły