Aktualności, Sprzęt / Gitary

Gitara elektryczna sygnowana – jaki model wybrać?

Gitara elektryczna sygnowana
Znalezienie instrumentów muzycznych odpowiadających naszym potrzebom nigdy nie jest prostym zadaniem. Nie inaczej jest w przypadku gitary elektrycznej. Wybór modelu należy uzależnić od kilku kluczowych czynników – m.in. stylu muzycznego, poziomu zaawansowania, preferencji brzmieniowych czy budżetu. Planujesz wypożyczyć lub kupić gitarę elektryczną sygnowaną? Nasz poradnik pomoże Ci w tym zadaniu!

Czym są gitary elektryczne sygnowane?

Gitara elektryczna sygnowana to instrument, który został zaprojektowany we współpracy z uznanym muzykiem lub bazujący na specyfikacji gitary elektrycznej, którą użytkuje dany artysta. Modele takie są najczęściej produkowane przez renomowanych producentów sprzętu – np. Fender, Gibson, Ibanez czy PRS. Jakie są cechy charakterystyczne sygnowanych gitar elektrycznych?
  • Personalizowane specyfikacje – zwykle taka gitara jest wyposażona w unikalne parametry, dostosowane do preferencji danego muzyka. Mogą to być m.in. typ przetworników, rodzaj zastosowanego drewna, kształt gryfu czy osprzęt.
  • Unikatowy design – gitary sygnowane często mają specyficzny wygląd, który odróżnia je wizualnie od standardowych modeli. Możemy spodziewać się np. unikalnego wykończenia, kolorystyki czy różnych detali, które nawiązują do artysty i jego twórczości.
  • Logo lub podpis artysty – to gratka dla każdego fana! Na gitarze (np. na płycie ochronnej, gryfie albo innych elementach) znajduje się podpis artysty bądź jego symbol.
  • Odwzorowanie oryginału – większość gitar elektrycznych sygnowanych to tak naprawdę repliki instrumentów wykorzystywanych przez artystów w czasie ich kariery. Takie instrumenty mają za zadanie nie tylko oddać wygląd oryginalnej gitary, ale również jej brzmienie.
  • Kolekcjonerska wartość – sprzęty tego typu są najczęściej droższe w zakupie, ale jednocześnie mają wartość kolekcjonerską, ponieważ są unikalne i dostępne w ograniczonej liczbie. Warunkiem jest oczywiście to, aby zachować ich nienaganną kondycję przez długi czas.

Gitara elektryczna sygnowana – zakup vs wynajem

Zastanawiasz się nad zakupem gitary elektrycznej, ale marzysz o modelu, który przekracza Twój budżet? Wcale nie musisz inwestować w sprzęt, który nie spełnia Twoich oczekiwań ani iść na ustępstwa. Warto w takiej sytuacji rozważyć wynajem instrumentu zamiast zakupu. W przypadku sprzętów muzycznych nie warto iść na kompromis i decydować się na modele tanie, które nie odpowiadają naszym umiejętnościom, upodobaniom i potrzebom. Przygotowaliśmy więc krótkie porównanie – zakup vs wynajem gitary elektrycznej sygnowanej. Na korzyść zakupu przemawia kilka aspektów:
  • zakup gitary sygnowanej to długoterminowa inwestycja, ponieważ zwykle tego typu sprzęty mają swoją wartość kolekcjonerską (szczególnie w przypadku limitowanych edycji);
  • personalizacja instrumentu – gitarę elektryczną można dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji. Można w niej zmienić struny, regulować gryf czy nawet wymienić osprzęt;
  • brak dodatkowych opłat – za zakup płaci się raz (oczywiście jeśli nie jest on rozłożony na raty) i później nie ponosi się dodatkowych kosztów, a zatem zakup nie obciążą budżetu w dłuższej perspektywie.
Niemniej zakup gitary również niesie za sobą szereg mankamentów, do których zaliczamy:
  • wysoki koszt początkowy – sygnowane gitary elektryczne nie należą do taniego, sprzętu, przez co ich zakup wiąże się z dużym wydatkiem;
  • w przypadku zakupu należy pamiętać, że gitara niesie za sobą również koszty utrzymania (np. wymiana strun, konserwacja sprzętu i ewentualne naprawy).
Wynajem gitary elektrycznej sygnowanej cieszy się coraz większą popularnością, głównie z uwagi na szereg zalet, które się z tym wiążą. Możemy tu wskazać:
  • niższe koszty początkowe – wynajem sygnowanej gitary nie wymaga od klienta wysokiej opłaty początkowej, a płatności są rozłożone na określone, comiesięczne raty;
  • poszukiwanie idealnego sprzętu – czasem sygnowana gitara wydaje się spełnieniem naszych marzeń, a w praktyce okazuje się, że jednak nie jest to model stworzony dla nas; w takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest testowanie sprzętu przez jakiś czas, co umożliwia wynajem
  • elastyczność – wynajem pozwala na dopasowanie sprzętów do bieżących potrzeb (np. gdy różne projekty wymagają innego sprzętu, a zakup znacząco nadwyrężyłby budżet);
  • dostęp do wysokiej klasy instrumentów – nie musisz iść na kompromis i wybierać gitary w swoim budżecie, a możesz zdecydować się na lepszy sprzęt z wyższej półki;
  • dopasowanie wynajmu do Twoich potrzeb – nie ma jednego rodzaju umowy na wynajem, dzięki czemu klienci VIBE zyskują możliwość dostosowania procedury wynajmu do swoich potrzeb (długość wynajmu, możliwość wykupu).
Czy wynajem ma wady? Nie sprawdzi się on u osób, które są zdeterminowane, by być pełnoprawnymi właścicielami elektrycznej gitary sygnowanej (np. od zawsze o niej marzyli) czy u tych, którzy inwestują w limitowany sprzęt muzyczny. Mankamentem może być też brak możliwości personalizacji – nie można bowiem dokonywać trwałych zmian w sprzęcie.

Sygnowane gitary elektryczne – bestsellery w Vibe.pl

Tego modelu na pewno nie trzeba przedstawiać fanom zespołu Metallica. ESP LTD Snakebyte BLKS to gitara elektryczna stworzona we współpracy z Jamesem Hetfieldem. Łączy bezkompromisową jakość, ciężkie brzmienie i ponadczasowy charakter. Co wyróżnia ten model? Przede wszystkim przetworniki EMG, zapewniające czyste i potężne brzmienie; profil szyjki U dla komfortowej gry, 22 progi jumbo dla większej swobody oraz wyselekcjonowane drewno dla najlepszego rezonansu. Sprzęt doskonały zarówno dla tych, co dopiero rozpoczynają swoją przygodę muzyczną, jak i dla profesjonalistów, którzy szukają kultowego modelu do ciężkich brzmień. Jedna z serii sygnowanych gitar, które powstały we współpracy znanego blues-rockowego gitarzysty Jareda Jamesa Nicholsa z firmą Gibson i Epiphone. Model gitary znakomicie spradzi się przy agresywnej technice gry palcami (fingerstyle). Gitara zapewnia ciepłe, pełne brzmienie, idealne zarówno do bluesa, jak i rocka. Design „Gold Glory” nawiązuje do poprzedniego modelu Jareda „Old Glory”, jednak uwagę przykuwa zdecydowanie bardziej wyrazisty, złoty wygląd. Cechy charakterystyczne tej gitary elektrycznej sygnowanej to; pojedynczy przetwornik Seymour Duncan® P-90 Dogear, korpus w stylu Les Paul Custom z 1955 roku, hebanowa podstrunnica z tradycyjnymi blokowymi inkrustacjami i tunery Grover® Rotomatic®. Model inspirowany legendarnym gitarzystą Jimim Hendrixem i jego wyjątkowym stylem gry. Olchowy korpus gitary (zapewnia równe, jasne brzmienie) i łatwy dostęp do wyższych progów za sprawą charakterystycznego kształtu Stratocastera z podwójnym wycięciem to główne atuty korpusu. Co jeszcze zwraca uwagę? Klonowa podstrunnica, 21 progów medium jumbo. klasyczny profil „C” (zapewnia wygodę gry dla różnych stylów), 3 przetworniki single-coil Vintage ’65 Gray-Bottom i leworęczna konstrukcja mostkowego przetwornika (sześciopunktowy mostek tremolo). Gitara oferuje wyjątkowe niuanse tonalne, a przy tym doskonale nadaje się do gry w stylu blues-rockowym. Gitara stworzona we współpracy z legendarnym gitarzystą Carlosem Santaną. Nawiązuje do charakterystycznych instrumentów, które muzyk wykorzystywał przez lata w swojej twórczości. Łączy charakterystyczne brzmienia z wyjątkową estetyką. Za ciepłe i pełne brzmienie odpowiadają mahoniowy korpus i gryf. Inne specyficzne cechy tego modelu to: podstrunnica wykonana z palisandru, z 22 progami; skala 24,5 cala (ułatwia podciąganie strun i oferuje bardziej zaokrąglone brzmienie); dwa humbuckery PRS 85/15 „S” (zapewniają szeroki zakres tonalny); mostek tremolo PRS (idealny do różnorodnych technik) czy klucze PRS designed tuners (zapewniają stabilność stroju oraz precyzję strojenia). PRS SE Santana Yellow łączy elegancki design, znakomite brzmienie i wygodę gry.

Jaką elektryczną gitarę sygnowaną wybrać?

Jak już wiesz, dobrym rozwiązaniem może być wynajem gitary sygnowanej, co pozwoli na przetestowanie modelu i sięgniecie po sprzęt z wyższej półki bez kompromisów. Oferta gitar elektrycznych jest imponująca, a poszczególne instrumenty różnią się wyglądem i zastosowanymi rozwiązaniami. Jeśli nie masz swojego typu, zapoznaj się ze specyfikacją poszczególnych modeli i ich przeznaczeniem – jedne modele będą lepsze do cięższych brzmień, inne do ciepłych bluesowo-rockowych. Jeśli potrzebujesz doradztwa w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami VIBE, którzy pomogą w podjęciu decyzji.

Instrumenty muzyczne (7421)

Gitary elektryczne (1933)

GITARY (3282)