Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Nord

W branży elektrycznych instrumentów muzycznych ważnymi graczami są nie tylko wielkie japońskie korporacje. Uznaną marką jest m.in. Nord producenta Clavia, która dostarczyła muzykom wiele innowacyjnych rozwiązań i unikalnych brzmień. Rozwinęła się od małego warsztatu w piwnicy do dużej firmy osiągającej sukcesy na całym świecie. Chociaż producent zaczął od stworzenia pierwszej na świecie perkusji elektrycznej, szybko skupił się na cyfrowych instrumentach klawiszowych, które do dzisiaj są wykorzystywane przez wielu znanych artystów. Przybliżamy, jaka była historia marki NORD!

Geneza powstania marki Nord

Firma Clavia została założona w 1983 roku przez Hansa Nordeliusa i Mikaela Carlssona w Sztokholmie. Pierwszym produktem był Digital Percussion Plate 1 – pad perkusyjny umożliwiający dynamiczną grę przy użyciu samplowanych dźwięków. Innowacyjny sprzęt szybko odniósł sukces, co przyczyniło się do powstania marki ddrum. Przez wielu ekspertów produkty te są uznawane za najlepsze elektroniczne perkusje na świecie.

W 1995 roku Clavia zwróciła się w stronę najpopularniejszych instrumentów elektronicznych, tworząc pierwszy syntezator – Nord Lead.

Nord Lead

Model wyróżniał się unikalnym podejściem do emulacji syntezy analogowej, a do tego łączył charakterystyczne brzmienie z intuicyjnym interfejsem użytkownika. Ze względu na świetną grywalność błyskawicznie zyskał dużą popularność i doskonale się sprzedawał.

W 1996 roku do Clavii dołączył Magnus Kjellander, który wniósł nowe podejście do produktów w kontekście projektowania oprogramowania. W kolejnym roku zaprezentowano model Nord Modular, który był pierwszym cyfrowym syntezatorem modularnym, a zarazem jednym z najnowocześniejszych sprzętów tego typu w tamtym czasie.

Nord Modular

W 2001 roku premierę miał Nord Electro, który oferował wysokiej jakości emulacje klasycznych instrumentów elektromechanicznych.

Nord Electro

Instrument dawał szereg nowych możliwości muzykom i producentom, przez co zawojował rynek.

Cztery lata później powstał Nord Stage, który łączył brzmienie fortepianu akustycznego i elektrycznego, z emulacją organów, a także szeregiem efektów.

Nord Stage

W 2005 roku wypuszczony został Nord C1 Combo Organ, czyli zaskakująco lekki model (ważył tylko 15 kg), który posiadał udoskonalone m.in. modelowanie koła tonowego i symulację obrotowego głośnika.

Nord C1 Combo Organ

W 2007 roku pojawiła się nowa linia, wynosząca koncepcję Nord Lead na nowy poziom. Modele Nord Wave dały możliwość korzystania z dowolnego pliku audio jako źródła oscylatora w wirtualnym środowisku analogowym.

Nord Wave

Rok później premierę miał słynny model Nord Electro 3 z licencjonowanymi brzmieniami Mellotron i Chamberlin, który stał się jednym z najbardziej docenianych produktów marki.

W 2010 roku na rynek wprowadzono opływowe Nord Piano, czyli lekkie pianino sceniczne z zaawansowanym rezonansem i unikalnym potrójnym pedałem Nord Triple Pedal.

Nord Piano

Na targach NAMM 2011 zaprezentowano Nord Stage 2, wyposażony w nową sekcję syntezatora z obsługą odtwarzania próbek, większą pamięcią, symulacją organów C2 i systemem Nord Piano Pedal Noise.

Nord Stage 2

Model wyznaczył standard tego, jak powinno działać i brzmieć pianino cyfrowe wykorzystywane do gry na scenie.

W kolejnym roku marka stworzyła Nord C2D, pierwsze cyfrowe organy z fizycznymi drawbarami, a także wirtualny syntezator perkusyjny Nord Drum.

Nord C2D

Na rynek wypuszczono także linię Nord Electro 4 oraz model Nord Piano 2, który umożliwiał dzielenie i nakładanie warstw dźwięków z biblioteki sampli NORD.

W 2013 roku marka świętowała swoje 30-lecie, przedstawiając światu Nord Lead 4, Nord Drum 2, Nord Pad i Nord Piano 2 HP. Na targach NAMM 2014 zaprezentowano z kolei projekt Nord Lead A1, czyli analogowego syntezatora modelującego, który z czasem otrzymał wiele wyróżnień i nagród.

W roku 2015 premierę miał Nord Electro 5, czyli odświeżony wariant pierwszego instrumentu Nord z dużym wyświetlaczem OLED. Zaktualizowano również flagowy model Nord Stage 2 EX, dodając podwojoną pamięć dla Nord Piano Library i nowy model HP76.

Nord Stage 2 EX

Obecnie Nord nadal rozwija swoją ofertę, dostarczając zaawansowane technologie i wysoką jakość brzmienia. Cały czas pozostaje jednym z wiodących producentów na rynku syntezatorów i instrumentów klawiszowych.

Najważniejsze daty w historii marki Nord

  • 1983 – Założenie firmy Clavia Digital Musical Instruments w Szwecji, która stworzyła markę NORD.
  • 1995 – Premiera pierwszego syntezatora firmy Clavia, Nord Lead, który zdobył uznanie muzyków na całym świecie.
  • 2001 – Wprowadzenie na rynek modelu Nord Electro, który cieszył się dużym powodzeniem wśród muzyków grających jazz i rock.
  • 2007 – Powstaje model Nord Stage, który łączy cechy syntezatora, organów i pianina.
  • 2011 – Rozwijana jest seria Nord C2D, co zapewnia nową jakość brzmienia i innowacyjne funkcje, umacniając pozycję marki na rynku instrumentów elektronicznych.
  • 2015 – Premiera Nord Electro 5, oferującego jeszcze pełniejsze brzmienie i bardziej zaawansowane funkcje.
  • 2017 – Na rynek wypuszczony zostaje model Nord Stage 3, który umożliwiał zaawansowaną edycję dźwięku.
  • 2020 – Premiera odświeżonego klasycznego modelu Nord Lead w postaci Nord Lead 4 i Nord Lead A1.

Nord współcześnie

Współcześnie marka Nord nadal należy do firmy Clavia i specjalizuje się w produkcji elektronicznych instrumentów klawiszowych, do których zaliczają się serie: syntezatorów Nord Lead (A1, 2X, 4), cyfrowych organów (NORD C2D), cyfrowych instrumentów elektromechanicznych (NORD Electro 4, 5, 6) oraz pianin scenicznych (NORD Stage 2, 2EX, 3, Nord Piano 3, 4 oraz Nord Grand). Producent oferuje również pady perkusyjne (NORD Drum) oraz akcesoria do instrumentów (m.in. pedały sterujące, odsłuchy).

Sprzęt Nord został doceniony przez wiele znanych artystów i zespołów. Do tego grona zaliczają się m.in. Jean-Michel Jarre, Don Airey (Deep Purple), Herbie Hancock, Robbie Bennett (The War on Drugs), Mia Fitz (Hozier) czy Ty Bailie (Katy Perry).

Słynne instrumenty marki Nord

W portfolio marki Nord znajduje się sporo instrumentów, które miały ogromny wpływ na rozwój rynku syntezatorów oraz cyfrowych pianin i organów. Do najsłynniejszych, najczęściej kupowanych modeli i serii zaliczają się:

  • Nord Lead (1995) – pierwszy syntezator firmy Clavia, który zwrócił uwagę świata muzyki przez zastosowanie nowoczesnej technologii analog modeling, umożliwiającej tworzenie dźwięków zbliżonych do analogowych syntezatorów;
  • Nord Electro (2001) – pierwszy model serii, która została zaprojektowana z myślą o emulacji klasycznych elektromechanicznych instrumentów klawiszowych, takich jak m.in. organy Hammonda, piano Rhodes czy też Hohner Clavinet;
  • Nord Stage (2005) – pierwszy model serii, która oprócz emulacji instrumentów elektromechanicznych posiada moduł syntezatorowy oraz ważoną, młoteczkową klawiaturę fortepianową;
  • Nord Electro 3 (2007) – jeden z najlepiej sprzedających się modeli marki, emulujący organy elektryczne, pianina, a także inne instrumenty klawiszowe. Niezwykle uniwersalny sprzęt o realistycznym brzmieniu i wielu ciekawych efektach, który zyskał ogromną popularność w branży muzycznej;
  • Nord C2D (2011) – udoskonalona generacja organów elektronicznych firmy Nord, powszechnie wykorzystywana przez profesjonalistów.

Dlaczego warto wybierać instrumenty marki Nord?

Sprzęt marki Nord wielokrotnie rewolucjonizował rynek instrumentów elektronicznych. Jest popularny wśród znanych muzyków, co już samo w sobie stanowi świetną rekomendację. Co jednak sprawia, że produkty tej firmy szczególnie zasługują na uwagę? Do ich największych zalet zaliczają się:

  • wysoka jakość brzmienia – instrumenty oferują niezwykle realistyczne emulacje, a także szereg oryginalnych dźwięków i efektów, które pozwalają tworzyć profesjonalne utwory muzyczne w najwyższej jakości;
  • wszechstronność – szeroki zakres brzmień i funkcji sprawia, że instrumenty marki Nord doskonale odnajdują się w różnych stylach muzycznych oraz umożliwiają śmiałe eksperymenty;
  • trwałość – marka wykorzystuje do produkcji materiały wysokiej jakości, a także tak projektuje sprzęt, by był solidny i odporny na częste użytkowanie. Dzięki temu instrumenty mają długą żywotność i świetnie sprawdzają się zarówno w studio, jak i na scenie;
  • innowacyjne funkcje – producent od samego początku wykorzystuje w swoich sprzętach nowoczesną technologię, co ma wpływ nie tylko na brzmienie i możliwości twórcze, ale też komfort użytkowania;
  • efektowny design – sprzęt marki Nord wyróżnia się estetycznym wyglądem i charakterystyczną, wyraziście czerwoną barwą obudowy.

Nie wiesz, czym kierować się przy zakupie pierwszego instrumentu NORD? Pomocne mogą być nasze poradniki: „Syntezator – sprawdź czym jest i jak wybrać idealny model!” oraz „Pianino cyfrowe dla początkującego – sprawdź jak wybrać!”.

Wynajem instrumentów Nord online – jak to działa i dlaczego warto?

Marzy Ci się syntezator czy pianino cyfrowe Nord? Sprzęt tej marki reprezentuje wspaniałą jakość wykonania, ale przez to jest dość kosztowny. Nie masz potrzebnych środków na zakup albo z innych względów wolałbyś się jeszcze z nim wstrzymać? Nie musisz się ograniczać – zdecyduj się na wynajem.

Vibe jest wypożyczalnią sprzętu muzycznego online z szeroką, zróżnicowaną ofertą. Uwzględniliśmy w naszym katalogu wiele różnych elektronicznych instrumentów klawiszowych, w tym także szereg świetnych modeli marki Nord. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu możesz do woli korzystać z wymarzonego sprzętu. Wybierz interesujący Cię produkt, wypełnij krótki formularz i odbierz instrument w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo zaczekaj na kuriera.

Kiedy upłynie minimalny okres najmu, możesz w prosty sposób oddać albo wymienić sprzęt na inny. Nie chcesz się z nim rozstawać? Wykup go, spłacając jego wartość w ratach lub w ramach jednej wpłaty.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą instrumentów klawiszowych, w której dostępne są także modele Nord. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Syntezatory dźwięku (252)

Pianina cyfrowe (613)

KLAWISZOWE (1295)

Powiązane Artykuły