Miłośnicy klasycznych instrumentów klawiszowych z pewnością kojarzą przynajmniej kilku znanych europejskich producentów. Jednym z nich jest czeski PETROF, którego początki działalności sięgają XIX wieku. Pianina i fortepiany od tej rodzinnej firmy są wybierane przez wielu znanych pianistów, ze względu na ich piękne brzmienie oraz wspaniałą jakość wykonania. W tym wpisie przybliżamy, jak wygląda historia marki PETROF!
Geneza powstania marki PETROF
Założycielem firmy Petrof był Anton Petrof, urodzony w 1839 roku. W wieku 18 lat przeprowadził się do Wiednia, gdzie zaczął kształcić się w dziedzinie konstrukcji, naprawy oraz strojenia fortepianów. Przez lata zdobywał doświadczenie w takich spółkach jak m.in. Heitzman, Ehrbar czy Schweighofer.
Petrof zbudował swój pierwszy fortepian koncertowy już w 1864 roku. Rok później przystosował warsztat swojego ojca, mieszczący się na Starym Mieście w Hradec Kralove, do budowy instrumentów klawiszowych.
W 1880 roku, po 9 latach działalności, postanowił rozbudować swój zakład i podjął decyzję o przeniesieniu go poza miasto, do Temesvar. Rok później rozpoczął wytwarzanie własnych płyt rezonansowych i mechanizmów fortepianowych. W 1883 roku zaczął produkcję pianin.
W kolejnych latach biznes zaczął dynamicznie się rozwijać. Pierwszy fortepian przeznaczony na eksport powstał i został wysłany w 1894 roku. W kolejnym roku w Wiedniu otwarto specjalne centrum handlowo-usługowe, w którym oferowano instrumenty marki, a w 1904 Wytwórnia Fortepianów Petrof została przekształcona w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
W firmie z Antonem Petrofem pracowali jego synowie – Jan, Anton i Vladimir. To właśnie oni przejęli biznes, kiedy założyciel wraz z żoną w 1915 roku zginął w tragicznym wypadku. W 1928 roku weszli we współpracę z amerykańską firmą Steinway, otwierając filię przy Wigmore Street w Londynie.
W 1932 roku do biznesu dołączyli reprezentanci trzeciego pokolenia, czyli Dimitri, Edward i Eugene. Dwa lata później instrumenty marki zdobyły złoty medal GRAND PRIX na Wystawie Światowej w Brukseli. Pasmo sukcesów przerwał wybuch II Wojny Światowej.
W 1948 roku rodzina Petrof straciła prawo własności firmy, gdy została ona upaństwowiona. Nie zaszkodziło to jednak renomie marki, która nadal była ceniona na świecie. W 1958 roku na światowej wystawie EXPO w Brukseli fortepian Mondial firmy Petrof został wyróżniony złotym medalem.
W 1991 roku reprezentant czwartego już pokolenia rodziny, Jan Petrof, zaczął działania w kierunku odzyskania praw własności do fabryki i firmy. Doszło to do skutku w 1998 roku. W 2001 roku prezeską została Zuzana Ceralova Petrofova, czyli reprezentantka 5 pokolenia. Obecnie w zarządzie firmy zasiadają już osoby z szóstego pokolenia, a działalność cały czas się rozwija.
Najważniejsze daty w historii marki PETROF
- 1864 – budowa pierwszego fortepianu PETROF; założenie firmy.
- 1865 – Anton Petrof przekształca warsztat stolarski swojego ojca w fabrykę fortepianów.
- 1866 – produkcja zostaje przerwana przez bitwę austriacko-pruską pod Hradcem Králové.
- 1874 – nowa fabryka; produkcja fisharmonii.
- 1880 – otwarcie filii w Temesvar na Węgrzech.
- 1881 – firma rozpoczyna masową produkcję instrumentów klawiszowych.
- 1883 – rozpoczęcie produkcji pianin.
- 1895 – eksport instrumentów; centrum serwisowe i magazyn w Wiedniu.
- 1899 – Anton Petrof zostaje mianowany nadwornym producentem fortepianów dla Austro-Węgier.
- 1908 – firma przekształca się w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
- 1915 – Po śmierci Antona Petrofa i jego żony Marii firma przechodzi w ręce najmłodszego syna Vladimíra.
- 1924 – rozpoczęcie produkcji pianin elektropneumatycznych, a później pianin radioakustycznych. PETROF rozpoczyna eksport do Japonii, Chin, Australii i Ameryki Południowej.
- 1928 – trzecie pokolenie PETROF zarządza firmą; początek współpracy z STEINWAY – otwarcie punktu w Londynie.
- 1934 – złoty medal Grand Prix w Brukseli.
- 1948 – upaństwowienie firmy.
- 1958 – złoty medal EXPO Brusel (PETROF Mondial).
- 1991 – firma trafia pod zarząd Jana Petrofa (czwarte pokolenie).
- 1994 – otwarcie nowego, nowoczesnego centrum badawczego z własną komorą pomiarową o dużej pojemności, największą tego typu w Republice Czeskiej.
- 1997 – w Hradcu Králové zostaje założona spółka Továrna na pianina, a. s.
- 1998 – finalizacja prywatyzacji spółki przez PETROF, spol. s r. o.
- 1999 – 135. rocznica założenia spółki PETROF.
- 2001 – fabryka powraca w ręce rodziny Petrof.
- 2003 – Opatentowanie działania przyspieszanego magnetycznie (MAA).
- 2004 – Zuzana Ceralová Petrofová zostaje prezeską firmy; firma świętuje 140. rocznicę powstania.
- 2005 – mgr Zuzana Ceralová Petrofová zostaje mianowana prezesem Europejskiej Federacji Producentów Instrumentów Muzycznych (CAFIM).
- 2007 – firma otrzymuje Certyfikat Europejskiej Doskonałości (EEX).
- 2008 – otwarcie spółki zależnej PETROF USA.
- 2009 – współpraca z legendą audio Markiem Levinsonem (kolumny głośnikowe do high-endowego systemu audio DANIEL HERTZ).
- 2013 – Otwarcie Muzeum PETROF, którego dyrektorką zostaje Ivana Petrof (piąte pokolenie rodziny Petrof).
- 2014 – wprowadzenie nowej marki premium ANT. PETROF; firma świętuje 150. rocznicę powstania.
- 2017 – otwarcie nowego centrum kulturalno-handlowego Galeria PETROF.
PETROF współcześnie
Obecnie Fabryka Fortepianów i Pianin Petrof jest nowoczesnym przedsiębiorstwem, zatrudniającym setki doświadczonych pracowników. Marka jest zaliczana do grona najlepszych europejskich producentów pianin i fortepianów. Od 2007 roku instrumenty Petrof są oznaczane znakiem EEX – European Excellence, co stanowi potwierdzenie tego, że są produkowane w Europie, wyłącznie z najlepszych gatunkowo europejskich materiałów.
Na instrumentach PETROF grało wiele znanych, muzyków i artystów, m.in. cenionych pianistów, kompozytorów czy dyrygentów. Na liście tej znajdują się takie nazwiska, jak m.in. Sviatoslav Richter, Rudolf Firkušný, Lubomír Melzer, Ivan Moravec, Karel Košárek, Stefan Warzycki, Igor Ardašev, Jitka Čechová, Antonio Formaro, Fiona Guo czy Ren Congcong.
Najsłynniejsze instrumenty marki PETROF
Podczas swojej ponad 150-letniej działalności marka PETROF wypuściła na rynek szereg cenionych pianin i fortepianów. Które z nich są szczególnie znane? Do najsłynniejszych instrumentów tego producenta zaliczają się m.in.:
- fortepian PETROF P 173 Breeze – jeden z najpopularniejszych fortepianów marki, ceniony za doskonałe brzmienie oraz wyrafinowany design;
- fortepian koncertowy PETROF P 284 Mistral – model często wybierany przez renomowanych pianistów podczas występów na dużych scenach;
- pianino PETROF 131 K1 – pianina doceniany za kompaktową formę i doskonałe brzmienie, idealny do gry w domowym zaciszu;
- fortepian PETROF P 125 G1 – szeroko znany model, oferujący nie tylko piękne brzmienie, ale też elegancki wygląd.
- Fortepian PETROF P 159 Bora – model, który zasłynął z nowoczesnych rozwiązań technicznych.
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z instrumentami klawiszowymi? Pomocny będzie nasz artykuł: „Pianino online – sprawdź, jak nauczyć się grać na pianinie”.
Dlaczego warto kupować instrumenty PETROF?
Bogata historia i wieloletnia tradycja marki PETROF sprawiły, że instrumenty od tego producenta pod wieloma względami pozytywnie się wyróżniają. Za ich największe zalety uznawane są m.in.:
- wysoka jakość wykonania – instrumenty są ręcznie wytwarzane przez wykwalifikowanych, doświadczonych rzemieślników, z najlepszych gatunkowo, europejskich materiałów;
- doskonałe brzmienie – marka jest ceniona za piękne, wyważone brzmienie, które jest rezultatem starannego projektowania i budowy sprzętu;
- innowacje technologiczne – chociaż marka sporo czerpie z tradycji, wprowadza wiele innowacji technologicznych w procesie produkcji i w samych projektach, co zapewnia im lepszą jakość dźwięku oraz większą funkcjonalność i trwałość;
- design – pianina i fortepiany PETROF zachwycają eleganckim, gustownym designem, dzięki któremu cieszą wzrok i zdobią wnętrza;
- wsparcie techniczne i serwis – producent zapewnia wsparcie techniczne i serwis posprzedażowy, co pomaga utrzymać sprzęt w doskonałej kondycji przez wiele lat.
Wynajem instrumentów PETROF online – jak to działa i dlaczego warto?
Marzy Ci się gra na pianinie czy fortepianie PETROF? Jeśli aktualnie nie masz środków na zakup własnego sprzętu albo po prostu chcesz najpierw przetestować jeden lub kilka różnych modeli, zdecyduj się na wynajem.
Zapraszamy do skorzystania z usług wypożyczalni sprzętu muzycznego online Vibe! Posiadamy szeroką, zróżnicowaną ofertę. Wyselekcjonowaliśmy wiele świetnych instrumentów klawiszowych, wśród których dostępne są oczywiście modele marki PETROF. Sprawdź nasz katalog i wybierz interesujący Cię instrument, by wynająć go na wybrany okres w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wszystkie formalności załatwisz online – wypełnij krótki formularz. Instrument zostanie dostarczony kurierem pod wskazany przez Ciebie adres albo przygotowany do odbioru w pobliskim partnerskim sklepie muzycznym.
Kiedy minie już minimalny okres najmu, masz prawo w każdej chwili oddać albo wymienić sprzęt. Jeśli wyjątkowo Ci się spodoba, możesz przedłużyć umowę albo wykupić go na własność, spłacając do końca jego wartość (w ratach lub w ramach jednej wpłaty).
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą pianin i fortepianów, w których dostępne są także modele PETROF. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!
| KOLEKCJE PRODUKTOWE:
- Gitary elektryczne
- Gitary basowe
- Gitary akustyczne
- Gitary elektro-akustyczne
- Gitary klasyczne
- Gitary elektro-klasyczne
- Ukulele
- Pianina cyfrowe
- Fortepiany
- Syntezatory dźwięku
- Keyboardy
- Organy
- Stacje robocze
- Akordeony
- Mikrofony
- Samplery i kontrolery
- Interfejsy audio
- Korektory i procesory
- Monitory studyjne
- Wzmacniacze gitarowe
- Wzmacniacze basowe
- Wzmacniacze do inst. klawiszowych
- Wzmacniacze akustyczne
- Nagłośnienie sceniczne
- Sakshorn
- Saksofony
- Trąbki
- Klarnety
- Flety
- Eufonium
- Sakshorn
- Tuby
- Waltornie
- Altówki
- Skrzypce
- Wiolonczele
- Wyróżnione