Sprzęt / Producenci

Historia marki Seiler

Nie każdy wie, że jeden z najsłynniejszych producentów pianin i fortepianów miał swój pierwszy zakład produkcyjny na terenie współczesnej Polski – w Liegnitz, czyli Legnicy. Pasja ambitnego niemieckiego rzemieślnika i dążenie do perfekcji sprawiły, że po ponad 170 latach na instrumentach opatrzonych jego nazwiskiem nadal grają wybitni muzycy. Przybliżamy, jak wyglądała historia marki Seiler!

Geneza powstania marki Seiler

W 1849 roku Eduard Seiler założył Pianoforte-Fabrik w Liegnitz (obecnie Legnica), w małym warsztacie przy Breslauer Straβe (czyli przy ul. Wrocławskiej). Chciał tworzyć fortepiany i pianina przeznaczone zarówno do użytku profesjonalnego, jak i budżetowe instrumenty dla klasy średniej. Jego pierwszy fortepian wyróżniał się unikalnym, przejrzystym brzmieniem. Rzemieślnik wkładał wiele wysiłku w tworzenie swoich produktów, zawsze ręcznie wykonując poszczególne elementy. Do tego wykorzystywał najlepsze gatunkowo materiały i dbał o nawet najmniejsze detale.

Rozwój

W 1857 r. fabryka mieściła się już przy Goldberger Straβe i zatrudniała 14 osób. Wraz z rozwojem biznesu trzy lata później Seiler przeniósł firmę do zabudowań dawnego seminarium jezuickiego, przy Steinmarkt Straβe, a w poprzedniej lokacji stworzył sklep.

Po kilku latach zawirowań historycznych (wojny w latach 1864, 1866 i 1870/71), Seiler zaczął dynamicznie rozwijać swoją działalność. W latach 1873-74 przy Wilhelmstraβe wybudował nową fabrykę z maszynami wykorzystującymi napęd parowy, w której zatrudnionych było już ponad 100 pracowników. Lata ciężkiej pracy przyniosły w końcu sukces. W 1872 roku Seiler otrzymał w Moskwie prestiżowe wyróżnienie za wysoką jakość produktów.

Firma rodzinna 

Dwaj synowie, Paul i Max, aktywnie wspierali ojca w prowadzeniu firmy. To oni przejęli działalność, gdy Seiler zmarł jesienią 1875 roku. Niestety, oboje umierają młodo już po czterech latach, w 1879 roku.

Johannes Seiler

W międzyczasie najmłodszy syn, Johannes Seiler, kształcił się w rzemiośle produkcji fortepianów. Zdobywał doświadczenie w fabryce ojca, a także pracował w innych znanych fabrykach podczas podróży po Europie. Po śmierci starszych braci został dyrektorem technicznym, a jego szwagrowie, August Lauterbach i Oswald Kasig, dołączyli do firmy jako menedżerowie sprzedaży.

Pod kierunkiem tego zarządu firma Seiler stała się jednym z czołowych producentów fortepianów w Niemczech i na świecie. Instrumenty zaczęły zdobywać liczne nagrody i wyróżnienia w m.in. Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie, Melbourne, Chicago czy Mediolanie, co przynosi im międzynarodową sławę. W 1882 roku firma zaczęła produkcję własnych mechanizmów i klawiatur.

Kolejne lata mijały pod znakiem rozwoju. W latach 1896 i 1907 wybudowano nowe, duże budynki fabryczne, w których zatrudniono aż 350 pracowników. W tym czasie roczna produkcja sięgała poziomu ok. 2000 fortepianów i pianin.

Po śmierci Johannesa Seilera w 1907 roku, szefem firmy i dyrektorem sprzedaży zostali jego siostrzeńcy, Robert Lauterbach i Ludwig Lauterbach.

Ekspansja w Europie

W następnych latach Seiler otworzył wiele filii w całej Europie – w 1893 roku w Berlinie, w 1907 roku we Wrocławiu, a w 1911 w Londynie. Brytyjska filia zajmowała się dystrybucją instrumentów w Anglii i jej koloniach, ponieważ sprzęt był niezwykle stabilny w tropikalnych warunkach klimatycznych.

Pianina i fortepiany Seiler słynęły ze swojej wysokiej jakości wykonania oraz nowoczesności. Były wykorzystywane w najlepszych instytucjach edukacyjnych, takich jak np. Królewskie Konserwatorium w Berlinie i inne wiodące uniwersytety oraz konserwatoria w Niemczech i za granicą.

W 1923 roku firmę przejmuje Anton Seiler-Dütz, zięć Johannesa Seilera. W tym czasie stała się największym producentem fortepianów we wschodnich Niemczech, z liczbą 430 pracowników. Z instrumentów marki korzystali światowej sławy artyści i pianiści, tacy jak m.in. Enrico Caruso, Arthur Nikisch czy Ruggero Leoncavallo.

Po wojnie

Sytuację firmy drastycznie zmienił wybuch II wojny światowej. W latach 1944-1945 Seiler stracił swoje zakłady produkcyjne i siedzibę główną w Liegnitz. Co ciekawe, pozostałości po fabryce (dokumenty, maszyny, materiały itp.) zostały przejęte przez Polaków. W tym samym miejscu powstała Legnicka Fabryka Pianin i Fortepianów, która działała do 1998 roku.

Dziedzictwo Seiliera przetrwało dzięki Steffenowi Seilerowi, synowi Antona Seiler-Dütza. W środku nocy, ryzykując własne życie, zabezpieczył najważniejsze dokumenty i przyrządy, m.in. odlew żeliwny oraz projekty skali. Dzięki temu mógł wznowić produkcję fortepianów w Danii, by później przenieść ją do bawarskiego miasta Kitzingen w 1961 roku.

Steffen Seiler nie tylko wskrzesił markę, ale też zaczął intensywnie pracować nad unowocześnieniem charakterystycznego brzmienia instrumentów. Stosował innowacyjne rozwiązania, takie jak m.in. akustyczny tłumik i cyfrowe połączenia fortepianu. Wyznaczył trendy na rynku i nakreślił kierunek rozwoju dla całej branży.

Nowy właściciel marki

Po niespodziewanej śmierci Steffena w 1998 roku firmę przejęła jego żona Ursula. Był to trudny czas dla marki, ponieważ rynki europejskie były już nasycone. Po 10 latach podjęto decyzję o sprzedaniu firmy koreańskiej grupie Samick, jednemu z największych koncernów instrumentów muzycznych na świecie.

Nowy właściciel inwestował w poprawę jakości oraz rozwój oferty. Marki Samick i Seiler przeszły rebranding. Ich produkty dalej były jednak wytwarzane oddzielnie – w Indonezji oraz w Niemczech.

W 2011 roku premierę miała nowa seria fortepianów, stanowiąca hołd dla ojca założyciela, Eduarda Seilera – nawiązywała do klasycznych, najpopularniejszych niemieckich modeli. Dwa lata później, po zaskakującym sukcesie linii Eduard Seiler, wprowadzono na rynek nową serię, której patronem tym razem został Johannes Seiler.

Seiler współcześnie

W ostatnich latach marka stawiała na innowacyjne rozwiązania. W 2018 roku wprowadzono system SMR (Super Magnetic Repetition Action) w modelach Eduard Seiler ED-126 i ED-132. Premierę miała również opatentowana klawiatura bezołowiowa, wykonana z wysoce skompresowanego plastiku, w której każdy klawisz ma idealną wagę.

Najważniejsze daty w historii marki Seiler

  • 1849 – założenie firmy Seiler przez Eduarda Seilera w mieście Liegnitz (Legnica).
  • 1857 – sprzedany zostaje pierwszy fortepian Seilera.
  • 1900 – produkty Seiler zdobywają wiele nagród na międzynarodowych wystawach, co przyczynia się do wzrostu renomy marki.
  • 1950 – firma przeniosła swoją siedzibę do miejscowości Kitzingen w Niemczech.
  • 2008 – marka Seiler zostaje przejęta przez przedsiębiorstwo Samick Music Corporation.
  • 2011 – premierę ma seria fortepianów wzorowana na najlepszych niemieckich projektach, sygnowana imieniem i nazwiskiem Eduarda Seilera.
  • 2018 – w instrumentach montowany jest system SMR (Super Magnetic Repetition Action), a także wprowadzona zostaje opatentowana klawiatura bezołowiowa.

Seiler współcześnie

Pianina i fortepiany Seiler są obecnie eksportowane do ponad 30 krajów na całym Świecie. Marka nadal jest uznawana za jedną z najlepszych w branży. Firma zawdzięcza swój sukces świadomemu pielęgnowaniu tradycji oraz najwyższej jakości oferowanych produktów, zapewnianej przez stosowanie najlepszych gatunkowo materiałów oraz prowadzenie uważnych, wnikliwych kontroli jakości. Instrumenty słyną ze swojego unikalnego brzmienia, pięknego wyglądu oraz zachwycającego wykonania.

Do grona słynnych muzyków, którzy grali na sprzęcie Seiler, zaliczają się zwycięzcy prestiżowych konkursów (m.in. Konkursu Chopinowskiego), znani kompozytorzy oraz inni cenieni artyści. Najbardziej znanymi miłośnikami tej marki są m.in. Piotr Anderszewski, Garrick Ohlsson, Seong-Jin Cho, Kevin Kenner czy Władimir Aszkenazi.

Słynne instrumenty marki Seiler

W historii marki Seiler pojawiło się wiele wyjątkowych instrumentów, które zostały docenione ze względu na swoje wykonanie oraz piękne brzmienie. Jednymi z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych modeli były:

  • Fortepian Seiler Model 208 – fortepian koncertowy będący jednym z flagowych produktów marki Seiler, chętnie wybierany przez pianistów koncertowych i solistów;

    Seiler Model 208

  • Seiler Model 132 Konzert – model koncertowy, cieszący się dużym powodzeniem na całym świecie. Wyróżnia się bogatym brzmieniem i świetną dynamiką;

    Seiler Model 132 Konzert

  • Seiler Model 122 – model popularny zarówno wśród profesjonalistów i amatorów, który gwarantuje wspaniałą jakość brzmienia przy stosunkowo niewielkich wymiarach.

    Seiler Model 122

Nie wiesz, który sprzęt marki Seiler spełni Twoje oczekiwania? Przydatne wskazówki znajdziesz w naszym poradniku „Pianino dla początkującego”.

Dlaczego warto kupować instrumenty marki Seiler?

Marka Seiler nie bez powodu uchodzi za jedną z najlepszych na świecie w swojej branży. Oferuje wysoką jakość wykonania i wspaniałe doznania podczas gry, a przy tym jej produkty są tańsze od np. słynnych modeli marki Steinway. Profesjonaliści, a także pasjonaci poszukujący doskonałości, z pewnością powinni rozważyć zakup instrumentów Seiler. Do ich największych zalet zaliczają się:

  • jakość brzmienia – gra na sprzęcie tej marki to prawdziwa uczta dla ucha, dzięki wysokiej jakości wykonania oraz idealnemu połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych rozwiązań;
  • innowacje technologiczne – chociaż marka nadal jest wierna ponad 170 letniej tradycji, wprowadza rozmaite udogodnienia, które poprawiają brzmienie, grywalność i ogólną funkcjonalność sprzętu;
  • wyjątkowy design – pianina i fortepiany Seiler są cenione za swój elegancki design, dzięki któremu stanowią ozdobę każdego wnętrza;
  • wsparcie techniczne i serwis – klienci marki mogą liczyć wsparcie techniczne i serwis posprzedażowy, co pomaga utrzymać sprzęt w dobrej kondycji przez wiele lat;
  • trwałość – odpowiednia konserwacja instrumentów sprawia, że mogą być przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Wynajem instrumentów Seiler online – jak to działa i dlaczego warto?

Jesteś miłośnikiem klasycznych instrumentów klawiszowych i marzysz o własnym pianinie albo fortepianie Seiler? Zakup takiego sprzętu to w większości przypadków bardzo duży wydatek, rzędu przynajmniej kilku/kilkunastu tysięcy złotych. Na ten moment nie masz gotówki? A może zanim zdecydujesz się na taką inwestycję, chciałbyś najpierw dobrze wypróbować wybrany model? Skorzystaj z usługi najmu instrumentów!

Vibe to wypożyczalnia sprzętu muzycznego online o szerokiej, zróżnicowanej ofercie. Wyselekcjonowaliśmy najlepsze sprzęty od znanych producentów, dlatego na naszej liście musiały też pojawić produkty marki Seiler. Sprawdź, który model by Cię interesował i wynajmij go w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz online. Pianino lub fortepian zostanie przygotowany do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym albo dostarczony kurierem pod wskazany adres.

Kiedy minie już minimalny okres najmu, w każdej chwili możesz oddać albo wymienić sprzęt. Masz również możliwość przedłużenia umowy albo wykupu instrumentu na własność (w ratach lub w ramach jednej wpłaty).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą instrumentów klawiszowych, w której dostępne są także modele Seiler. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Pianina akustyczne (83)

KLAWISZOWE (1379)

Fortepiany (66)

Powiązane Artykuły