Aktualności

Jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny?

Jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny

Dbałość o sprzęt fotograficzny pozwala przez długie lata zachować pełną funkcjonalność i wydajność urządzeń, a także ich estetyczny wygląd. Odpowiednia pielęgnacja ma również ogromny wpływ na jakość zdjęć i komfort pracy. O czym trzeba pamiętać i na co szczególnie zwrócić uwagę? W tym wpisie podpowiadamy, jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny!

Jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny?

Zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy powinni wiedzieć, jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny. Przede wszystkim najważniejsze jest, by korzystać z urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem oraz zaleceniami producentów. Do tego znaczenie ma jeszcze sposób przechowywania i czyszczenia, a także szereg innych czynników, m.in. regularne serwisowanie oraz aktualizowanie oprogramowania. W tekście opisujemy proste zasady, których koniecznie trzeba przestrzegać, by jak najdłużej cieszyć się pełną sprawnością baterii i sprzętu fotograficznego.

Jak dbać o baterie, karty pamięci i kable do sprzętu fotograficznego?

Baterie, karty pamięci i kable muszą być odpowiednio konserwowane. Ogromne znaczenie ma prawidłowe obchodzenie się z akumulatorami, ponieważ w ten sposób da się zwiększyć ich żywotność. Najważniejsze, by odpowiednio je ładować – maksymalnie do 80-90%, ponieważ częste „przeładowanie” odbija się na działaniu baterii. Kiedy zaś ma się kilka wymiennych sztuk i przez długi czas pozostają nieużywane, powinny być naładowane w ok. 50% – zarówno całkowicie naładowane, jak i zupełnie rozładowane szybciej się zużywają.

Oczywiście znaczenie ma również przechowywanie baterii, kabli i w szczególności kart pamięci. Najlepiej stosować specjalne etui, które chroni zawartość przez kurzem, brudem, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Sprawdź nasz poradnik: „Akumulatory i karty pamięci – jakie akcesoria do filmowania kupić na start?”.

Jak dbać o sprzęt fotograficzny?

Sprzęt fotograficzny to zaawansowane urządzenia i akcesoria, które niestety są dość delikatne. Wystarczy jednak stosować się do kilku prostych zaleceń, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia czy przedwczesnej eksploatacji do minimum.

Ochrona sprzętu fotograficznego

Sesje nie tylko w terenie mogą skończyć się upuszczeniem sprzętu. Uszkodzenia mechaniczne są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić m.in. do stałego zarysowania obiektywu czy wręcz zniszczenia aparatu. Koszty napraw bywają bardzo wysokie.

Podstawą są oczywiście specjalne futerały. Warto jednak dodatkowo zainwestować w m.in.:

  • filtry ochronne UV – specjalne folie chroniące szkło przed zarysowaniami i uszkodzeniami, przy okazji redukujące odblaski;
  • dekielki i osłony przeciwsłoneczne – pokrywki zabezpieczające aparat przed kurzem i uszkodzeniami, a także szkodliwym oddziaływaniem promieniowana UV;
  • pasek do aparatu – te proste akcesorium zwiększa komfort pracy oraz zapobiega przypadkowemu upuszczeniu sprzętu, np. podczas zmiany kadru.

Przechowywanie sprzętu fotograficznego

Bardzo ważnym zagadnieniem jest odpowiednie przechowywanie sprzętu fotograficznego. Od tego zależy, w jakim stopniu urządzenia i akcesoria będą narażone na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, kurz i brud. Zaniedbania w tej kwestii mają negatywny wpływ na jakość zdjęć, a nawet mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia sprzętu (np. matrycy).

Najrozsądniej jest zawsze korzystać z dedykowanych toreb i etui, które zazwyczaj są specjalnie wzmocnione i wyściełane antywstrząsowymi materiałami, a do tego mają odpowiedni kształt oraz zwykle są wodoodporne.

Nie bez znaczenia jest też to, gdzie przechowuje się sprzęt. Dobrze wybrać miejsce osłonięte przed promieniowaniem UV, w którym panuje optymalna temperatura – nie może być zbyt wysoka ani zbyt zimna, najlepiej ok. 17-23°C. Jeśli sprzęt był przechowywany w zimnym miejscu, przed użyciem w ciepłym otoczeniu trzeba zaczekać, aż nieco się ogrzeje. Ważna jest również wilgotność powietrza. Jeśli jest większa od 50%, dla pewności można umieścić w pobliżu pochłaniacze wilgoci albo wrzucić do torby specjalne saszetki z żelem krzemionkowym.

Czyszczenie sprzętu fotograficznego

Podstawowym elementem konserwacji sprzętu fotograficznego jest jego czyszczenie. Ostrożność trzeba zachować szczególnie w przypadku obiektywów, ponieważ zabrudzenia, ale też nawet drobne rysy na szkle mają wpływ na jakość zdjęć. Trzeba więc dokładnie czyścić akcesoria jednocześnie uważając, by ich nie uszkodzić. Do tego najlepiej sprawdzają się:

  • pędzelek – miękkie włosie pomaga delikatnie usunąć kurz i pył;
  • gruszka fotograficzna – wydmuchiwanie powietrza na obiektyw pomaga usunąć kurz i większe drobinki brudu bez konieczności dotykania soczewek;
  • płyn do czyszczenia obiektywów – specjalne środki do usuwania zabrudzeń z optyki są przydatne w przypadku smug, plam i odcisków palców;
  • ściereczki z mikrofibry – płyny do czyszczenia powinno nakładać się specjalnymi ściereczkami czy chusteczkami, ponieważ ich włókna skutecznie zbierają brud i mają odpowiednią chłonność (zapobiegają zalaniu obiektywu), a przy tym są delikatne dla szkła.

Co jakiś czas konieczne jest też czyszczenie matrycy, ponieważ ma to wpływ na jakość i ostrość obrazu. Podczas takiego zabiegu można włączyć specjalną funkcję w aparacie, tzw. tryb czyszczenia matrycy – delikatne wibracje pomagają wytrącić drobinki kurzu. W tym przypadku również można skorzystać z gruszki fotograficznej, trzymając aparat skierowany matrycą do dołu. Jeśli jednak wymagane jest dokładniejsze czyszczenie, można w tym celu zakupić specjalne patyczki czyszczące oraz płyn do matryc. Amatorom zaleca się raczej oddanie sprzętu do serwisu, ponieważ tylko wtedy można mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany prawidłowo i dokładnie.

Serwisowanie sprzętu fotograficznego

Co jakiś czas dobrze jest zajrzeć do serwisu sprzętu fotograficznego, nawet wtedy, gdy profesjonalnie dba się o wszystkie urządzenia we własnym zakresie. Najlepiej zrobić to raz, czy dwa razy w roku. Specjaliści nie tylko dokładnie wyczyszczą aparat, ale też wykonają przegląd i sprawdzą działanie poszczególnych elementów, np. mechanizmów migawki i matrycy, a także zaktualizują oprogramowanie. Szybkie wykrycie nieprawidłowości pozwala usunąć je zanim staną się poważnymi, kosztownymi usterkami. Inwestycja w taką usługę w perspektywie pomaga sporo zaoszczędzić.

Dbanie o oprogramowanie i akcesoria

Równie istotnym elementem pielęgnacji sprzętu jest dbanie także o oprogramowanie i pozostałe akcesoria. Warto zwrócić uwagę na m.in.:

  • regularne wgrywanie aktualizacji oprogramowania – zwiększają wydajność i stabilność urządzenia, a także dodają nowe funkcje;
  • tworzenie kopii zapasowych zdjęć i filmów – korzystanie z zewnętrznych dysków i w chmury ogranicza ryzyko utraty danych;
  • konserwacja statywów i innych akcesoriów – pozostałe wykorzystywane akcesoria również powinny być czyszczone z kurzu i brudu, a także odpowiednio przechowywane.

Nie wiesz, jaki aparat wybrać? Pomocny będzie nasz poradnik: „Najlepsze aparaty do 5000 złotych w wynajmie”.

Dbanie o sprzęt fotograficzny – o czym jeszcze warto pamiętać?

W dbaniu o sprzęt fotograficzny najważniejsze jest, by rozumieć jego działanie. Odpowiedzialny fotograf (czy to profesjonalista, czy amator), powinien wiedzieć, jak zbudowane są takie urządzenia oraz jak się je obsługuje. Dzięki temu świadomiej korzysta się z aparatu i jego osprzętu, co pozwala uzyskać najlepsze efekty oraz minimalizuje ryzyko ewentualnych problemów technicznych.

Absolutna podstawa to uważne przeczytanie instrukcji. Mało kto to robi, ale faktycznie warto znaleźć czas na to, by zapoznać się z informacjami od producenta. Często można tam znaleźć wiele przydatnych porad odnośnie do konserwacji.

W przypadku osób początkujących a pewno dobrym pomysłem będzie też zapisanie się na specjalne szkolenie czy kurs fotograficzny. Prowadzący zazwyczaj szczegółowo wyjaśniają uczestnikom zajęć, jak należy dbać o sprzęt.

Wszyscy fotografowie muszą też pamiętać o tym, by korzystać ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Powinno się uważać na warunki w otoczeniu, bowiem np. niektóre obiektywy nie są przystosowane do pracy podczas deszczu czy przy wysokich temperaturach. Nie należy też łączyć ze sobą akcesoriów, które nie są dostosowane do swoich parametrów, np. statywów, które mają mniejszy udźwig niż wykorzystywany sprzęt. Ignorowanie zaleceń producentów może skończyć się uszkodzeniami.

Ważnym zagadnieniem jest też tzw. regeneracja sprzętu. Po intensywnych sesjach aparaty również muszą trochę „odpocząć”. W przeciwnym razie można doprowadzić do przegrzania i awarii. Kiedy sprzęt jest wykorzystywany przez wiele godzin i zaczyna się nagrzewać, dobrze jest dać mu chwilę na schłodzenie.

Jak niedrogo zdobyć sprzęt fotograficzny?

Wiesz już jak dbać o sprzęt, ale nie masz środków na nowy aparat czy osprzęt? A może masz już na oku jakiś model, tylko obawiasz się, że może nie spełnić Twoich oczekiwań w praktyce? Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz bądź nie możesz zdecydować się na zakup sprzętu fotograficznego, koniecznie zdecyduj się na wynajem online.

W ofercie Vibe.pl znajdziesz szeroki wybór aparatów, obiektywów, a także innych sprzętów i akcesoriów foto/wideo. Wybierz potrzebne produkty, by wynająć je w formie subskrypcji. Płacąc niewysoki miesięczny abonament możesz do woli korzystać ze sprzętu.

Jak to działa? Wypełnij krótki formularz i wskaż minimalny okres najmu (od 1 do 24 miesięcy). To od niego zależna jest wysokość opłat, a także to, kiedy możesz za darmo wymienić lub oddać produkt. Jeśli sprzęt wyjątkowo Ci się spodoba – wykupisz go w dowolnym momencie, wpłacając ustaloną kwotę. Cena spada z czasem, aż do symbolicznej złotówki. Przez to usługa ta może być świetną alternatywą dla zakupu na raty, leasingu czy pożyczki.

Sprzęt dostarczamy kurierem pod wskazany adres. Jeśli jest to możliwe, zostaje przygotowany do odbioru w pobliskim Sklepie Partnerskim. Wszystkie formalności dopełnia się zdalnie. Dodatkowo można dokupić pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie WARTA.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty foto/video, m.in. aparatów cyfrowych i obiektywów.

Pozostałe foto (2)

Foto i kamery (40)

Aparaty cyfrowe (11)