Najlepsze praktyki

Jak nagrywać gitarę elektryczną?

Jeśli zaczynasz komponować własną muzykę albo tworzysz ciekawe interpretacje znanych utworów, z czasem możesz zechcieć je uwiecznić. Do tego jednak potrzebny jest specjalny sprzęt muzyczny. Wyjaśniamy, jak nagrywać gitarę, by zarejestrować jak najlepsze i najwierniejsze brzmienie!

Jak nagrywać gitarę?

Wielu domorosłych muzyków nie ma pojęcia, jak nagrywać gitarę. Zwykły dyktafon, mikrofon, czy smartfon nie wystarczą do profesjonalnie brzmiącego nagrania – wtedy dźwięk zostanie zniekształcony w sposób przypadkowy, a nagranie nie będzie odpowiadać intencjom muzyka. Do tego procesu niezbędny jest bardziej profesjonalny sprzęt. Cały proces można przeprowadzić na dwa sposoby: odpowiednio podłączając instrument do komputera albo korzystając ze specjalistycznego mikrofonu i wzmacniacza, wraz z dodatkowym osprzętem. Przybliżamy, jak wyglądają oba warianty.

Nagrywanie gitary elektrycznej bezpośrednio do komputera (czyli wersja „silent” dla otoczenia)

Gitarę elektryczną można podłączyć do komputera bez korzystania ze wzmacniacza gitarowego. Aby to uczynić potrzebne będą jeszcze:

 • specjalne oprogramowanie do nagrywania gitary (albo DAW z procesorem do gitary elektrycznej),
 • interfejs audio (najlepiej z dedykowanym oprogramowaniem do gitar elektrycznych),
 • odpowiednie przewody,
 • opcjonalnie: multiefekty i efekty zainstalowane jako tzw. „pluginy”, czyli „wtyczki” w oprogramowaniu DAW.

Ustawienie wygląda tak:

 1. Podłącz gitarę do interfejsu audio.
 2. Przyłącz interfejs audio do komputera przez USB/Thunderbolt/Firewire.
 3. Otwórz nowy projekt w DAW i utwórz ścieżkę audio z odpowiednim wejściem.
 4. Zagraj kilka akordów i sprawdź ustawienie wzmocnienia na kanale wejściowym, aby uniknąć zakłóceń wynikających z przesterowania sygnału
 5. Zainstaluj i uruchom oprogramowanie działające jak symulator wzmacniacza i dostosuj dźwięk.

Rozwiązanie to jest zdecydowanie łatwiejsze, a do tego tańsze – zestaw potrzebnych akcesoriów jest dość skromny. Na początek jak najbardziej można zacząć eksperymentować z takim osprzętem, w szczególności, gdy robi się to tylko do własnych celów. Specjaliści są jednak zgodni co do tego, że gitara elektryczna nagrywana w ten sposób brzmi często „sztucznie”.

Chcesz kupić odpowiedni sprzęt, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Więcej podpowiedzi znajdziesz w naszym artykule: „Konwerter audio / Interfejs audio”.

Nagrywanie gitary elektrycznej za pomocą mikrofonu ze wzmacniacza (wersja „na żywo”)

W procesie nagrywania gitary elektrycznej przy wykorzystaniu mikrofonu i wzmacniacza również bierze udział komputer, ale brzmienie ustawiasz na wzmacniaczu, dzięki czemu możesz wykorzystać swoje ustawienia, na których grasz „na co dzień” i do których jesteś przyzwyczajony / przyzwyczajona . Do profesjonalnego rejestrowania dźwięków z „żywego pieca” niezbędne są:

 • wzmacniacz gitarowy (analogowy lub cyfrowy),
 • kolumna gitarowa (o ile wzmacniacz nie ma wbudowanego głośnika),
 • mikrofon i statyw,
 • interfejs audio,

Połączenie wygląda następująco:

gitara –> kabel –> wzmacniacz || ~ || mikrofon –> kabel –> interfejs audio –> kabel -> komputer z zainstalowanym oprogramowaniem DAW

Cały proces wygląda z kolei tak:

 1. Podłącz gitarę do wzmacniacza.
 2. Ustaw statyw i umieść mikrofon przed głośnikiem (optymalnie mikrofon powinien być ustawiony blisko membrany, ale na jej brzegu – nie na środku głośnika)
 3. Podłącz mikrofon do interfejsu audio za pomocą kabla XLR.
 4. Upewnij się, że interfejs audio jest podłączony do komputera przez USB/Thunderbolt/Firewire.
 5. Otwórz nowy projekt w programie DAW i utwórz ścieżkę audio z odpowiednim wejściem.
 6. Zagraj kilka akordów i sprawdzaj ustawienie wzmocnienia na kanale wejściowym aby uniknąć przesterowania sygnału

Ponieważ metoda ta z reguły daje zdecydowanie lepsze efekty, to właśnie na niej skupimy się w tym poradniku. Po krótce omówimy wszystkie najważniejsze kwestie, tak by zawsze udało się uzyskać satysfakcjonujące rezultaty.

Jaki mikrofon do nagrywania gitary?

W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się kardioidalny, jednokierunkowy mikrofon dynamiczny, który zbiera dźwięk z przodu i z boków, ale nie z tyłu, a także lepiej znosi wysokie ciśnienie akustyczne. Do tego jest mniej wrażliwy na wysokie częstotliwości. Dzięki temu problemem nie będą nieidealne warunki akustyczne. Mikrofon podpina się do komputera poprzez interfejs audio – wejście line in i/lub XLR. Standardem w branży muzycznej jest wykorzystanie sprawdzonego mikrofonu SHURE SM57. To jest po prostu klasyka. Mikrofon ten idealnie odwzorowuje środkowe pasma gitarowe. 

Jeśli dysponujemy większym budżetem, to możemy także „ocieplić” dodatkowo brzmienie dodając dodatkowy mikrofon, np. Royer 121 (wstęgowy). 

Mikrofon ustawia się tuż przy wzmacniaczu, na wprost głośnika ale na jego krawędzi. Ważna jest odległość, ale nie ma żadnej zasady – trzeba znaleźć najlepszy wariant metodą prób i błędów (znaczenie ma wiele czynników, m.in. rodzaj sprzętu, akustyka pokoju, gatunek granej muzyki). 

Jaki wzmacniacz do nagrywania gitary?

Do nagrywania gitary warto wybrać wzmacniacz, który po prostu gwarantuje najlepsze brzmienie podczas gry. Wbrew pozorom, jego rozmiar, ani moc nie ma większego znaczenia. Wszystko zależy od tego jakie finalnie brzmienie chcemy uzyskać.

W kwestii wzmacniacza trzeba szczególnie skupić się na tym, by dobrze ustawić go względem mikrofonu. Najlepiej jest też postawić go na dywanie lub podkładce, by wyeliminować ewentualne drżenia i powodowane przez nie „brzęczenie” czy „buczenie”.

Nie masz pojęcia, na jaki model się zdecydować? Sprawdź nasz artykuł: „Wzmacniacz gitarowy do domu – sprawdź, jaki wybrać!”.

Jak ustawić sprzęt podczas nagrywania gitary?

Kiedy skompletuje się już cały zestaw, zwykle górę bierze ekscytacja i chęć eksperymentowania. Zanim jednak złapie się za instrument, trzeba poświęcić sporo czasu na odpowiednie dostosowanie ustawień. Szczególnie ważna jest regulacja EQ na wzmacniaczu oraz tonów na gitarze. Im więcej czasu poświęcimy na znalezienie optymalnych ustawień, tym bardziej będziemy zadowoleni z nagrania. 

Masz kłopot ze znalezieniem odpowiedniego tonu? Użyj nagrania jako referencji – weź oryginalny utwór lub ten, którego brzmienie Ci się podoba. Zaimportuj ścieżkę do DAW albo odtwórz muzykę na głośnikach/słuchawkach. W ten sposób możesz porównać brzmienie – jest czyste, a może zniekształcone? Jeżeli gitara brzmi nieco „głucho”, podbij tony wysokie i bardziej zbliż mikrofon.

Zwrócić też uwagę na przestery (distortion). Podczas gry na żywo brzmią świetnie, ale na nagraniach wszelkie „zniekształcenia” tego typu mogą być zbyt mocne i intensywne. Dobrze jest więc dodawać efekty z rozwagą albo wyręczyć się oprogramowaniem. Podobnie jest z efektem pogłosu. Bezpieczniej jest nagrać instrument„na czysto”, a dopiero później dodać reverb podczas obróbki.

Nagrywanie gitary techniką „Re-ampingu”

Ciekawym rozwiązaniem jest także coraz bardziej popularny „reamping”, czyli w pierwszej kolejności nagranie czystego sygnału gitary w tzw. linii, czyli wprost do DAW, a następnie wysłanie zarejestrowanej ścieżki na wzmacniacz (lub wiele różnych wzmacniaczy) i zebranie sygnału mikrofonami z powrotem do DAW. W ten sposób możemy nagrywając gitarę skupić się na wykonaniu swojej partii, a następnie możemy do woli eksperymentować w brzmieniem „podstawiając” kolejne wzmacniacze i nagrywając z nich sygnał pochodzący z tego samego wykonania zarejestrowanego wcześniej „w linii”.

Zawodowi muzycy twierdzą jednak, że optymalnym rozwiązaniem jest jednoczesne nagrywanie czystej ścieki gitarowej wprost do DAW oraz zbieranie sygnału mikrofonem z podłączonego równolegle wzmacniacza. Wówczas możemy w trakcie wykonania swojej partii koncentrować się także na odpowiedniej artykulacji słysząc się z pieca „na żywo”. Jednocześnie wgrywamy do DAW czysty sygnał liniowy, który możemy później „przepuścić” przez wzmacniacz lub kilka wzmacniaczy korygując dowolnie ustawienia. Super zabawa, polecamy!

Jak niedrogo zdobyć gitarę elektryczną i sprzęt do jej nagrywania?

Już sama gitara elektryczna to drogi instrument. Niezależnie od tego, jakim sposobem chce się ją nagrywać, trzeba wtedy dokupić jeszcze sporo dodatkowego sprzętu. Masz dość ograniczony budżet? Nie decyduj się na tanie produkty – wtedy możesz być zawiedziony efektami nagrywania, a do tego po czasie prawdopodobnie będziesz zmuszony do zakupu nowych (ze względu na ich krótką żywotność, wynikającą z niskiej jakości wykonania).

Ciekawym rozwiązaniem są instrumenty i sprzęty muzyczne z rynku wtórnego. W ten sposób jak najbardziej można znaleźć oryginalne, markowe produkty w o wiele niższej cenie. Opcja ta jest jednak dość ryzykowna. Jeżeli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, możesz trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy np. zatają faktyczny stan sprzętu – czasami jego naprawa może być nieopłacalnie kosztowna. Możesz więc zdecydować się na takie wyjście, ale tylko wtedy, gdy będziesz miał kogo się poradzić w tej kwestii.

Nie masz środków na zakup całego zestawu do nagrywania gitary albo po prostu na razie nie chcesz przeznaczać na ten cel zbyt dużo pieniędzy? A może masz już upatrzony sprzęt, ale nie wiesz, czy na pewno spełni Twoje oczekiwania? Zawsze możesz skorzystać z wypożyczalni sprzętu muzycznego.

Wynajem sprzętu muzycznego online – na czym to polega i dlaczego warto?

Usługa wynajmu sprzętu muzycznego online to doskonała opcja dla każdego, kto chce tanio zdobyć sprzęt do nagrywania gitary. W ramach przejrzystej, opłacalnej umowy wypożyczasz wybrane akcesoria, a nawet sam instrument, na określony czas. Płacisz wtedy tylko niewysoki, miesięczny abonament. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili oddać lub wymienić produkty. Jeśli zaś bardzo Ci się spodobają, masz prawo do przedłużenia umowy albo wykupienia sprzętu – od razu albo w systemie ratalnym.

Jak przebiega proces wypożyczenia sprzętu muzycznego online?

Procedura najmu sprzętu muzycznego online trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Wszystkie formalności da się załatwić przez Internet. Wystarczy kliknąć przycisk „wynajmij” przy wybranym produkcie i wypełnić krótki formularz. Po uregulowaniu płatności sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzyczny albo wysłany kurierem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar elektrycznych, wzmacniaczy gitarowych, mikrofonów, interfejsów audio oraz innych sprzętów muzycznych!

Mikrofony (350)

Gitary elektryczne (2247)

Gitary akustyczne (231)

Wzmacniacze gitarowe (257)

Wzmacniacze basowe (64)

Interfejsy audio (53)

Powiązane Artykuły