Obawiasz się wysyłki gitary? Niepotrzebnie. Tłumaczymy jak bezpiecznie spakować i wysłać gitarę przesyłką kurierską. Jeśli dysponujesz odpowiednimi materiałami przygotowanie gitary do wysyłki nie powinno Ci zająć więcej niż 20 minut.
Spis treści:
Co jest potrzebne do spakowania i wysyłki gitary?
- Oryginalne opakowanie instrumentu (futerał, pokrowiec, opakowanie tekturowe)
- Kartonowe pudło transportowe o wymiarach minimum 115/48/17 cm – do nabycia np. na Allegro pod tym linkiem. Uwaga!: dla gitar basowych wysokość pudła powinna wynosić minimum 130 cm
- Wypełniacz typu Skropak; wypełniacz kartonowy lub papier do pakowania,
- Folia bąbelkowa lub mata bąbelkowa
- Taśma klejąca do kartonu
- Marker i nożyk do cięcia taśmy
- gazet lub innego papieru z nadrukiem, który może poplamić lub zostawić ślady na instrumencie lub jego oryginalnym opakowaniu
- kartonów z tektury mniej niż 5-wastwowej lub kartonów które utraciły swoją integralność strukturalną (są zniszczone, wilgotne, etc.).
- zwykłej taśmy klejącej, maskującej ani innych słabszych taśm. Tylko taśma pakowa jest wystarczająco mocna, aby niezawodnie zakleić kartony na gitary.
Jak spakować gitarę – krok po kroku
Wysyłka gitary, basu lub innego instrumentu jest prostsza niż sądzisz. Zapoznaj się z naszymi zaleceniami jak spakować i wysłać gitarę tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.
Krok 1: Przygotuj odpowiednio gitarę
Przede wszystkim warto przed wysyłką odkurzyć i oczyścić gitarę z ewentualnych zabrudzeń. Użyj do tego suchej szmatki (nigdy z wodą!). Możesz także skorzystać ze specjalistycznych akcesoriów do czyszczenia gitar, dostępnych w każdym sklepie z instrumentami muzycznymi. Szczegółów dotyczących pielęgnacji gitar szukaj w innych naszych artykułach z poradami.
Zanim spakujesz gitarę do kartonu, wykonaj kilka ważnych czynności opisanych poniżej. Dotyczy to zarówno gitar wysyłanych w oryginalnym sztywnym futerale, pokrowcu bądź w oryginalnym pudełku dostarczonym uprzednio wraz z nową gitarą.
Po pierwsze: poluzuj struny. Nie zdejmuj ich całkowicie, tylko rozluźnij. Zmniejszy to napięcie na gryfie i ryzyko jego pęknięcia w razie uderzenia.
Po drugie: zabezpiecz wszystkie ruchome części. Podczas transportu nic nie powinno drgać ani swobodnie się przemieszczać po opakowaniu.
- Dźwignię systemu tremolo, czyli „whammy bar” należy zdemontować, zawinąć w folię bąbelkową i schować w kieszeni pokrowca lub futerału. Jeśli nie posiadasz pokrowca lub futerału, wówczas przymocuj whammy bar (najlepiej przyklej) w pudle transportowym do wewnętrznego opakowania instrumentu (folii, kartonu), tak aby Odbiorca łatwo mógł ją znaleźć.
- Sprawdź mostek, czyli miejsce mocowania strun na korpusie gitary. Jeśli jest ruchomy po poluzowaniu strun, wsuń kawałek papieru lub folii między ruchomym elementem a korpusem gitary. Dotyczy to zwłaszcza ruchomych, stalowych mostków w stylu „trapezu”, montowanych w dolnej części korpusu gitar elektrycznych typu „hollow-body”. Taki mostek należy owinąć arkuszem papieru do pakowania lub folią bąbelkową, aby nie porysował korpusu gitary przeznaczonej do wysyłki.
- W przypadku cenniejszych gitar można także rozważyć zdemontowanie plastikowego przełącznika („switch”) przetworników, czyli „pickupów” oraz kołków do zaczepiania paska. Zawiń je w folię albo umieść w małej torebce i schowaj w kieszeni futerału lub pokrowca. Zdarza się bowiem – choć rzadko – że podczas transportu gitar marki Gibson te przełączniki ulegają uszkodzeniu. Kołki mogą z kolei uszkodzić korpus, jeśli spód gitary zostanie mocno uderzony w trakcie wysyłki.
- Wsuń pod struny długi pasek papieru, aby odseparować je od podstrunnicy na gryfie. Zapobiegnie to wbijaniu się strun w progi.
Krok 2: Zabezpiecz gitarę w futerale, pokrowcu lub oryginalnym pudełku kartonowym
Twoim głównym zadaniem jest zabezpieczenie gitary przed swobodnym przemieszczaniem się w futerale, pokrowcu lub oryginalnym pudełku kartonowym dostarczonym razem z nową gitarą. Gitara nie powinna się poruszać w opakowaniu, niezależnie od tego czy jest to futerał, pokrowiec czy pudło. Aby to uzyskać, wykonaj następujące kroki:
- Korpus gitary
Owiń korpus folią bąbelkową lub papierem do pakowania wszędzie tam, gdzie jest pusta przestrzeń. Jeśli futerał lub pokrowiec nie jest ściśle dopasowany do gitary, dodaj jedną lub kilka warstw folii. Jeśli nie masz futerału, pokrowca, ani oryginalnego pudła kartonowego, owiń gitarę wieloma warstwami folii.
- Połączenie gryfu z korpusem
To miejsce w gitarze jest na ogół bardziej narażone na ryzyko w trakcie wysyłki. Zabezpiecz je zatem owijając folią bąbelkową, ale nie dodawaj tak dużej ilości materiału, aby powodować dodatkowe obciążenie gryfu. Po prostu zwróć uwagę, aby to miejsce nie było w opakowaniu otoczone pustą przestrzenią.
- Gryf
Owiń gryf gitary przeznaczonej do wysyłki folią bąbelkową. Jeśli są puste obszary wzdłuż gryfu, dodaj trochę folii lub zwiniętego papieru do pakowania w szczególnie luźne miejsca. Uważaj, aby nie naciskać na gryf ani na nic, co blokuje pokrowiec lub karton podczas zamykania. Gryf powinien być wolny od naprężeń we wszystkich kierunkach.
- Główka i klucze
Ten obszar powinien raczej pozostać wolny od wypełniaczy. Dotyczy to zwłaszcza gitar marki Gibson, w których główka umieszczona jest pod pewnym kątem w stosunku do gryfu. Jeśli jednak górna krawędź główki dotyka kartonu lub futerału, włóż trochę folii lub papieru pod miejsce łączenia gryfu z główką, aby unieść nieco koniec główki z dna futerału.
Gdy gitara jest już zabezpieczona w futerale lub pokrowcu, podnieś go i delikatnie potrząśnij.
Jeśli słyszysz, jak gitara się porusza, ponownie otwórz obudowę i zajmij się problemem. Jeśli używasz pudełka zamiast futerału, upewnij się, że gitara nie porusza się w pudełku w ten sam sposób.
Krok 3: Umieść gitarę wraz z pokrowcem, futerałem lub oryginalnym pudłem w zewnętrznym kartonie transportowym.
Teraz, gdy gitara jest zabezpieczona w swoim futerale, pokrowcu lub w oryginalnym pudełku, umieść ją w nowym, prostokątnym kartonie transportowym. Tak jak nie chcesz, aby gitara poruszała się w futerale lub pokrowcu, futerał, pokrowiec lub oryginalne pudełko nie powinno się poruszać się w kartonie transportowym.
- Zacznij od włożenia papieru do pakowania lub innego materiału opakowaniowego (na przykład wypełniacza Skropak) na dno pudełka.
- Umieść futerał lub pudełko z gitarą w środku kartonu transportowego i wypełnij go materiałem opakowaniowym z obu stron. Najlepiej użyj wypełniacza typu Skropak lub tekturowego. Na koniec dodaj materiał opakowaniowy na górę, pod klapy kartonu. Chodzi o wyeliminowanie możliwości poruszania się wewnętrznego opakowania w kartonie transportowym – upewnij się zatem, że jest ściśle dopasowane.
- Zaklej karton taśmą do pakowania i upewnij się, że nowa etykieta wysyłkowa jest jedyną widoczną etykietą wysyłkową.
- Dla większego bezpieczeństwa możesz oznakować karton markerem rysując strzałki wskazujące z której strony kartonu znajduje się główka gitary. Może także w tej części kartonu dopisać „TOP”. Wówczas kurier będzie wiedział, jak stawiać pudło. Dodatkowo możesz okleić karton taśmą z nadrukiem „Ostrożnie, nie rzucać”.
Jeśli wykonasz powyższe czynności możesz być pewien/pewna, że Twoja gitara dotrze do celu bezpiecznie. Teraz już wiesz jak bezpiecznie spakować i wysłać gitarę!
O nas: Jesteśmy ogólnopolską wypożyczalnią instrumentów muzycznych. Możesz wypożyczać u nas nowe gitary z oferty naszych sklepów partnerskich, z wysyłką na terenie całej Polski. Możesz je także odsyłać po upływie okresu wynajmu. Sprawdź naszą aktualną ofertę gitar do wypożyczenia!