Aktualności

Jak zacząć streamować?

Jak zacząć streamować

Chcesz nagrywać let’s play’e z ulubionych gier, rysować na żywo, a może po prostu rozmawiać z widzami? Streaming pozwala pokazać się światu, by dotrzeć do dużej grupy odbiorców. Dla jednych to droga do internetowej kariery, a dla innych to sposób na poznanie nowych osób. Chcesz spróbować swoich sił w temacie? Przede wszystkim potrzebne są Ci dobry pomysł, trochę śmiałości oraz niezbędny sprzęt. Podpowiadamy, jak zacząć stremować!

Jak zacząć streamować?

Wiele osób chce dzielić się ze światem swoimi zainteresowaniami czy przemyśleniami, ale nie każdy wie, jak zacząć streamować. Kiedy ma się już pomysł na to, co właściwie chce się pokazywać odbiorcom, trzeba odpowiednio zaaranżować stanowisko do nagrywania. Niezbędne do tego są m.in.:

  • komputer lub konsola (o dobrych parametrach),
  • kamera (do rejestrowania obrazu),
  • mikrofon (do rejestrowania dźwięku),
  • oprogramowanie do streamingu (np. OBS Studio lub Streamlabs)
  • stabilne połączenie internetowe (przynajmniej 10 Mbps uploadu),
  • dodatkowy monitor (do podglądu czatu i zarządzania streamem),
  • słuchawki (do monitorowania dźwięku),
  • oświetlenie (dla zapewniania lepszych warunków),
  • neutralne tło,
  • konto na platformie (np. Twitch, YouTube, Kick).

W tym wpisie dokładniej opisujemy potrzebne elementy zestawu streamera oraz radzimy, jak zaaranżować własne studio nagrań.

Gdzie nagrywać streamy?

Bardzo ważne jest, by znaleźć odpowiednie miejsce do streamowania. Pokój nie musi być duży, ale powinien być spokojny i najlepiej wyciszony. Do tego dobrze, by zadbać o dobre tło – najbezpieczniejsze będzie neutralne, czyli jasna ściana albo rozwijany backdrop. Streamerzy często lubią jednak eksponować w tle rozmaite efektowne przedmioty, np. neony, plakaty, regały z książkami/grami/figurkami itp. Wiele zależy od tego, jaki content chce się tworzyć. Alternatywą jest zastosowanie efektu, który rozmazuje tło albo działa jak nakładka i je zastępuje wybranym obrazem.

W studiu konieczne powinny znaleźć się oczywiście duże biurko, najlepiej z regulacją wysokości blatu, a także wygodne krzesło. Niektórzy nagrywają na stojąco albo często zmieniają pozycję, dlatego warto wziąć pod uwagę różne możliwości.

Więcej przydatnych porad znajdziesz w naszym artykule na podobny temat: „Domowe studio do nagrywania filmów”.

Jaki sprzęt do streamowania?

Do streamowania potrzebny jest dość dobry jakościowo sprzęt. Najważniejszy jest komputer, ale nie wystarczy. Wiele zależy od tego, czy chce się pokazywać widzom swoją twarz, czy tylko udostępniać swój głos. W większości przypadków lepiej postawić na wizję i dźwięk, ponieważ w ten sposób łatwiej jest zaciekawić odbiorców. Jakie urządzenia są niezbędne streamerowi?

Komputer

Wydajny komputer to serce całego zestawu. Parametry są szczególnie ważne, gdy chce się streamować let’s play’e z ulubionych gier. Ma to znaczenie także z tego względu, że do nagrywania oraz strumieniowania sygnału potrzebna jest dość duża moc obliczeniowa.

Znaczenie mają m.in.:

  • procesor – musi mieć odpowiednią liczbę wątków i wysokie taktowanie (minimum Intel Core i5 albo AMD Ryzen 5),
  • pamięć RAM (minimum 8 GB),
  • pojemność dysku (minimum 128 GB miejsca na dysku).

Szczegółowe wytyczne i zalecenia sprzętowe można znaleźć na stronach platform streamingowych, z których planuje się korzystać

Oprogramowanie

Bardzo ważnym narzędziem jest program do streamowania. Aktualnie najpopularniejszym jest OBS (Open Broadcaster Software), który da się pobrać za darmo ze strony producenta. Oprogramowanie musi zostać odpowiednio skonfigurowane, poprzez określenie np. sposobu kodowania i jakości streamu. Szczegółowe informacje również można znaleźć w poradnikach przygotowanych dostępnych na stronach wybranych platform streamingowych.

Istotne są ustawienia dźwięku i obrazu. Należy ustawić częstotliwość próbkowania na 44,1 kHz oraz wskazać odpowiedni mikrofon, a także ustawić bazową rozdzielczość obrazu na taką samą, jaką ma monitor.

Duże znaczenie mają również sceny, czyli kadry, które będą oglądać widzowie. Najczęściej dodaje się widok z monitora oraz kamerki, ale niektórzy dodają dodatkowe kamery (np. na dłonie, biurko). Często stosuje się dodatkowo tzw. overlay, czyli nakładkę ze specjalnymi ramkami, bannerami i innymi dodatkami, np. wyświetlającymi obserwujących lub dotacje.

Mikrofon

Jaki mikrofon do streamowania będzie najlepszy? Niektórzy zaczynają po prostu od zestawu słuchawkowego z mikrofonem, ale jeśli chce się uzyskać wysoką jakość dźwięku, przyda się osobny sprzęt.

Osoby ruchliwe, często zmieniające pozycję, oddalające się i przybliżające się, powinny wybrać raczej mikrofon dynamiczny. W przypadku spokojniejszych streamerów, którzy są mało aktywni podczas nagrywania, jak najbardziej można zastosować mikrofon pojemnościowy. W obu przypadkach przydatny będzie pop-filtr, czyli specjalna nakładka, która łagodzi zgłoski wybuchowe, redukują szumy oraz chronią membranę przed wilgocią z oddechu i śliny.

Jeśli podczas streamów chcesz skupić się na rozmowach z widzami, wiele cennych wskazówek znajdziesz także w naszym innym wpisie: „Najlepsze mikrofony do podcastów – sprawdź!”.

Słuchawki

Słuchawki pomagają w pełni skupić się na grze, odtwarzanych nagraniach, muzyce itp. Do tego pomagają odciąć się od hałasów z zewnątrz oraz przede wszystkim niwelują problem sprzężenia zwrotnego (nieprzyjemny pisk powstający wtedy, gdy sygnał dźwiękowy się zapętli).

Najlepszym wyborem będą słuchawki gamingowe, o dobrym brzmieniu, wygodne podczas noszenia nawet przez wiele godzin.

Kamera do streamowania

Jeśli ma się odwagę do pokazania swojej twarzy światu, na początek może wystarczyć kamerka internetowa wysokiej jakości. Ważne, by miała rozdzielczość minimum HD, złącze USB 2.0. oraz funkcję automatycznego ustawiania ostrości.

Kiedy jednak wizja odgrywa ważną rolę podczas streamowania (bo np. pokazuje się jakieś przedmioty, robi się makijaż, maluje się), przyda się lepszy sprzęt. Dobrze sprawdzi się aparat cyfrowy z funkcją streamowania. Współcześnie na rynku można znaleźć wiele modeli, które posiadają taką opcję. Z powodzeniem można wykorzystać je także do przygotowywania materiałów promocyjnych kanału, np. fotografii i krótkich filmików na social media, zapraszających na kolejny stream.

Nie wiesz, jakie urządzenie wybrać? Zapoznaj się z naszymi poradnikami: „Najlepsze kamery do 5000 złotych” oraz „Najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów”.

Jak tanio zdobyć sprzęt do streamowania?

Koszt przygotowania setupu do streamowania może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych, w zależności od tego, co trzeba dokupić. Czasem wystarczy tylko zdobyć kamerę i mikrofon, ale często niestety konieczny jest też upgrade komputera. Duże wydatki potrafią skutecznie zniechęcić do stremowania. Na szczęście, można je znacznie ograniczyć.

Nie masz akurat środków na zakup sprzętu? A może nie masz pewności, czy ten pomysł w ogóle będzie udany, dlatego masz opory przed wydawaniem tak dużych kwot na ten cel? Skorzystaj z usługi wynajmu online. W ofercie Vibe.pl dostępny jest szeroki wybór sprzętów, które z pewnością przydadzą się podczas streamowania.

Wybierz potrzebne urządzenia, wypełnij krótki formularz oraz wskaż minimalny okres najmu. Od niego właśnie zależy to, ile będziesz płacić co miesiąc w abonamencie, a także kiedy będzie możliwa darmowa wymiana lub zwrot. Jeśli okaże się, że streaming to Twój żywioł, w dowolnej chwili możesz kupić sprzęt na własność. Wystarczy wpłacić podaną kwotę – z czasem jest coraz niższa, aż spada do symbolicznej złotówki. Dzięki temu możesz potraktować wynajem jako alternatywną metodę finansowania, prostszą i mniej zobowiązującą niż pożyczka, zakup na raty czy leasing.

Wszystkie formalności załatwiasz zdalnie. Sprzęt zostaje dostarczony przez kuriera albo przygotowany do odbioru w pobliskim Partnerskim Sklepie (jeśli jest dostępna taka opcja). Przy okazji można dokupić pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie WARTA.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą aparatów cyfrowych i mikrofonów!

Pozostałe foto (2)

Foto i kamery (41)

Aparaty cyfrowe (11)