Nauka gry, Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Klarnet dla początkujących

Klarnet dla początkujących

Klarnet jest zdecydowanie jednym z mniej popularnych instrumentów wśród amatorów. Warto jednak zwrócić na niego uwagę, ponieważ z jego pomocą można wydobyć naprawdę piękne dźwięki. Planujesz nauczyć się na nim grać? Jeśli chcesz w miarę szybko osiągać postępy, dobrze żebyś znalazł dla siebie dobry jakościowo sprzęt. Podpowiadamy, jaki powinien być idealny klarnet dla początkujących!

Jaki klarnet na początek?

Klarnet należy do grupy instrumentów dętych drewnianych, a dokładnie zalicza się go do aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Historia jego powstania sięga do przełomu XII i XIII wieku, kiedy to powstał prototyp, czyli chalumeau. Jego dźwięk przypominał brzmienie trąbki clarino i to od tego właśnie wywodzi się nazwa jego kolejnego wcielenia – „klarnet”. Formę instrumentów wykorzystywanych dzisiaj udoskonalano przez wiele dekad, aż do XX wieku. Można je usłyszeć nie tylko w utworach muzyki poważnej. Często spotyka się je też w muzyce jazzowej i rozrywkowej, a nawet ludowej.

Skala klarnetu rozciąga się od e (brzmiące d) do g3. Muzycy z dużym doświadczeniem są w stanie wydobyć także jeszcze szereg innych dźwięków, aż do c4 (a nawet wyżej!). Rejestry można opisać w następujący sposób:

 • e-e1: najniższy dźwięk (dość dramatyczny, o ciemnej barwie),
 • f1-b1: niskie, mniej wyraziste dźwięki (nieco przytłumione),
 • h1-cis3: dźwięk środkowy (jasny, wyrazisty, o ciepłej barwie),
 • d3-g3: dźwięk wysoki (ostry, wręcz przenikliwy),
 • gis3-c4: dźwięk najwyższy (bardzo ostry, da się go wykonać tylko w ff).

Istnieje kilka odmian klarnetów. Czym się różnią i który z nich dobrze nada się na początek?

Rodzaje klarnetów

Wyróżnia się kilka typów klarnetów, które różnią się od siebie rozmiarami, budową oraz brzmieniem. Najpopularniejsze to:

 • klarnet mały (mniejszy),
 • klarnet altowy,
 • klarnet basowy (dłuższy, z zawiniętymi końcami, tworząc kształt odwróconej litery S),
 • klarnet kontrabasowy.
 • basethorn (rożek basetowy).

Warto też wiedzieć, że współcześnie stosuje się dwa systemy aplikatury: francuski oraz niemiecki. Można też znaleźć warianty amerykańskie. Modele z danych grup różnią się m.in. budową korpusu, drążeniem kanału oraz grubością ścianek, co ma wpływ na brzmienie instrumentu, a także komfort gry.

Początkujący klarneciści zdecydowanie powinni wybrać standardowy klarnet Bb. Jeżeli jednak preferuje się ciekawsze brzmienie, można wybrać model C lub wariant basowy albo altowy. Dla przykładu, francuskie stroiki najlepiej sprawdzają się w muzyce klasycznej, a w jazzie – amerykańskie.

Na co zwrócić uwagę wybierając klarnet dla początkującego?

Osoby dopiero poznające ten instrument mogą mieć kłopot z oceną tego, co warto mieć na względzie podczas poszukiwania pierwszego klarnetu do nauki. Poniżej po krótce opisujemy najważniejsze kryteria.

Materiał wykonania

Do budowy korpusu wykorzystuje się zazwyczaj twarde afrykańskie drewno Grenadilla, Mozambican Ebony (Dalbergia czarnodrzew) albo Honduran Rosewood. Takie instrumenty są jednak z reguły bardzo kosztowne i trudno jest je nastroić. Dla osób początkujących dobrze sprawdzą się warianty z tworzywa sztucznego, np. ABS (erpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowy) lub ebonitu.

Stroik

Amatorzy powinni raczej wybierać miękkie stroiki (2-2,5). Z czasem można stopniowo zmieniać je na twardsze, kiedy zacznie się już robić postępy. Oczywiście nie jest to najważniejsze kryterium, ponieważ element ten można w każdej chwili wymienić, ale warto o tym pamiętać.

Klucze

Zwykle są niklowane lub posrebrzane. Pierwszy wariant jest nieco trwalszy, ale łatwiej matowieje. Drugi zaś pięknie błyszczy i jest zdecydowanie preferowany przez profesjonalistów. Jak można się domyślić, srebrne klucze są droższe. Na początek lepiej wybrać niklowane, ponieważ różnica jest niewielka i nie ma sensu przepłacać.

Wielkość

Najrozsądniej jest zaczynać od klasycznego, podstawowego klarnetu, ale osoby o drobniejszej budowie ciała jak najbardziej mogą spróbować z mniejszym wariantem. Jeśli instrument będzie nieporęczny, raczej trudno będzie się na nim grało.

Brzmienie i grywalność

Budowa klarnetu ma ogromny wpływ na to, jak brzmi i jak się go obsługuje. W szczególności znaczenie ma np. jakość wykonania klap i poduszek dociskających otwory (produkuje się je m.in. ze skóry, rybiej skórki, Gore-Tex bądź korka). Kwestia ta jest jednak tak naprawdę bardzo indywidualna. Dla początkujących najlepsze są klarnety Bb, ale mogą one różnić się w zależności od tego, jakiej są produkcji. Przed wyborem instrumentu warto więc go dotknąć i wypróbować.

Akcesoria

Do klarnetu potrzebne są rozmaite akcesoria. Na początek na pewno przydadzą się futerał i pulpit na nuty. Później trzeba będzie zainwestować jeszcze w m.in.: gumkę pod kciuk, stroiki, smar do korka, naklejki na ustnik, spray do czyszczenia, irchę do wycierania poduszek, wycior czy pasek na szyję.

Serwis

Klarnet to skomplikowany instrument, dlatego wystarczy chwila nieuwagi, by przypadkiem go uszkodzić. Starsze modele są szczególnie podatne na odchylenia od normy. Z tego względu warto zawczasu zorientować się, czy po zakupie będzie miało się łatwy dostęp do serwisu. Jeśli zaś kupuje się nowy sprzęt, powinien być objęty gwarancją producenta.

Cena

Oczywiście bardzo ważnym kryterium wyboru klarnetu będzie cena. Nie każdego stać na instrument za kilka tysięcy złotych, a nawet jeśli, to nie zawsze jest sens od razu decydować się na taki model. Jeśli nowe zainteresowanie z czasem osłabnie albo okaże się, że nie ma się czasu czy cierpliwości na naukę, wtedy tylko straci się sporo pieniędzy. Najlepiej zacząć z czymś tańszym, ale dobrej jakości, od takich producentów jak np. Yamaha, Jean Paul czy Mendini. Nie warto schodzić poniżej 500 zł.

Najlepsze klarnety dla początkujących

Ponieważ na rynku można znaleźć szeroki wybór klarnetów, przygotowaliśmy krótką listę polecanych modeli. Jakie instrumenty wspaniale spełnią swoją rolę podczas nauki? Sprawdź takie produkty, jak np.:

 • Buffet Crampon E11
 • Jean Paul USA CL-300 Student Clarinet,
 • Yamaha YCL-255 Student Clarinet with Nickel Keys,
 • Hisonic Signature Series 2610 Bb Orchestra Clarinet with Case,
 • EASTROCK Clarinet Bb Flat Beginner Clarinet,
 • Herche Superior Bb Clarinet,
 • Mendini MCT-E+SD+PB Black B Flat Clarinet,
 • Eastar B Flat Clarinet Black Ebonite Clarinet Student Beginner,
 • Glory B Flat Black Ebonite Clarinet,
 • ROFFEE 26N B Flat Clarinet.

Jak uczyć się grać na klarnecie? – kilka porad

Upatrzyłeś sobie już idealny model klarnetu? Zanim przystąpisz do nauki, sprawdź kilka naszych porad:

 • dmuchaj mocniej – osoby początkujące zwykle zbyt słabo dmuchają. Instrument jest niewielki, ale potrzebuje sporo powietrza. Warto ćwiczyć napełnianie płuc, biorąc głęboki wdech, a następnie używając mięśni brzucha, z całej siły wydmuchiwać powietrze;
 • nie bój się ustnika – amatorzy z reguły zbyt płytko obejmują ustami ten element. Z czasem znajdzie się najlepsze ustawienie, ale z reguły dobrze jest zacząć od umieszczenia górnych zębów ok. 1,5 cm w dół od czubka;
 • zadbaj o odpowiednią postawę i chwyt – podczas gry trzeba trzymać instrument wystarczająco mocno, ale przy tym dość luźno, by dało się nim operować. Brzmienie klarnetu powinno być gładkie i czyste. Jeżeli takie nie jest, trzeba zmienić kąt jego nachylenia – zaleca się, by było to ok. 45 stopni od ciała. Przy grze trzeba stać lub siedzieć prosto, ale nie sztywno, bo pozycja szybko stanie się niewygodna.
 • Praktyka czyni mistrza – opanowanie tak trudnego instrumentu to prawdziwe wyzwanie. Nie należy się więc szybko poddawać. Regularne ćwiczenia i dużo cierpliwości prędzej czy później pomogą osiągnąć pożądane postępy. Masz kłopot ze zmotywowaniem się do nauki? Zobacz nasz artykuł: „Słomiany zapał – sprawdź, jak z nim sobie radzić!”.

Jaki klarnet wybrać – nowy czy z „drugiej ręki”?

Jak nie trudno się domyślić, najlepiej byłoby uczyć się na nowym instrumencie, prosto ze sklepowej półki. Taki sprzęt ma idealny stan, dlatego nie będzie sprawiał żadnych problemów, a ryzyko uszkodzenia czy awarii będzie minimalne. Minusem jest jednak to, że nowy klarnet zwykle jest bardzo kosztowny. W praktyce opłacalny jest tylko zakup dobrego jakościowo modelu od znanego producenta, dlatego trzeba przygotować się na wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych.

Popularnym rozwiązaniem jest zakup używanego klarnetu. W ten sposób faktycznie można zaleźć oryginalny, markowy sprzęt w naprawdę dobrej cenie. Trzeba jednak uważać na nieuczciwych sprzedawców i mieć na podorędziu kogoś, kto oceni faktyczny stan instrumentu. W przeciwnym razie przypadkiem można skończyć z uszkodzonym sprzętem, którego naprawa będzie droższa od niego samego.

Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystkie dostępne opcje. Osoby uczące się grać mogą skorzystać jeszcze z usług wypożyczalni instrumentów.

Wynajem klarnetu z opcją wykupu – jak to działa i dlaczego warto?

Vibe posiada szeroką ofertę instrumentów wysokiej jakości. Umożliwiamy wynajem klarnetu z opcją wykupu na jasnych, korzystnych zasadach. W ramach przejrzystej umowy można korzystać z wybranego sprzętu, płacąc jedynie miesięczny abonament. Po upływie minimalnego okresu najmu ma się kilka opcji do wyboru: przedłużenie umowy, wymianę/zwrot albo zakup instrumentu (od razu lub w ratach, spłacając pozostałą kwotę).

W ten sposób można ograniczyć do minimum ryzyko nieudanego zakupu. Usługa jest idealna dla osób, które się uczą grać na klarnecie i nie wiedzą, jak im się spodoba nowe zajęcie. Świetnie sprawdza się też w przypadku muzyków, którzy chcą wypróbować sprzęt przed zakupem albo szukają alternatywnej metody finansowania (np. nie mogą wziąć pożyczki).

Jak przebiega proces wypożyczenia klarnetu?

Proces wypożyczenia klarnetu jest bardzo prosty. Po kliknięciu przycisku „Wynajmij” przy wybranym produkcie zostaje się przekierowanym do prostego formularza. Po jego wypełnieniu zostaje przygotowana umowa. Kiedy dopełnione zostaną wszystkie formalności, instrument można odebrać w domu od kuriera albo w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą klarnetów i innych instrumentów dętych!

Klarnety (20)

DĘTE (580)