Jednym z najważniejszych zagadnień przy wyborze elektronicznego instrumentu klawiszowego jest rodzaj klawiatury. Jak sama nazwa wskazuje, klawisze są najistotniejszym elementem tego sprzętu muzycznego. Pozornie nie różnią się niczym z wyglądu, ale mogą mieć odmienną konstrukcję wewnętrzną, co znacznie wpływa na ich działanie oraz komfort gry. Omawiamy, jakie są rodzaje klawiatur i jaka będzie najlepsza w przypadku pianina cyfrowego!
Rodzaje klawiatur w pianinach cyfrowych
W pianinach cyfrowych stosuje się różne rodzaje klawiszy. Od nich zależy grywalność sprzętu oraz to, w jakim stopniu odwzorowują „zachowanie” klawiatury pianina akustycznego. Jakie odmiany się wyróżnia?
Synth Action
Klawiatury typu Synth Action są najczęściej spotykanym rozwiązaniem, ponieważ są najtańsze i najprostsze. Mają lekkie, plastikowe klawisze, które przy naciśnięciu nie stawiają prawie żadnego oporu oraz szybko odskakują dzięki wmontowanym sprężynom. Zgodnie z nazwą są typowe dla syntezatorów, ale stosuje się je również w innych elektronicznych instrumentach klawiszowych, w tym także w tańszych modelach pianin cyfrowych.
Wariant ten jest wybierany z reguły przez osoby niedoświadczone, które szukają niedrogiego sprzętu do nauki. Niektórzy muzycy preferują takie rozwiązanie, ze względu na charakterystyczną lekkość gry. Jeśli jednak ma się doświadczenie w grze na fortepianie czy pianinie akustycznym (albo docelowo chce się na nim grać), nie będą odpowiednie.
Problematyczne będzie m.in. zapanowanie nad dynamiką, ponieważ łatwość wciskania nie sprzyja dostosowywaniu siły uderzania klawiszy. W klawiaturach Synth Action siłę nacisku ocenia prędkość – klawisze posiadają specjalne czujniki. W przypadku instrumentów z najniższej półki cenowej klawiatura w ogóle nie jest dynamiczna, a sposób wciskania klawiszy nie ma żadnego znaczenia, co zupełnie ogranicza możliwości wyrazu.
Klawiatura do piania cyfrowego: ważona i półważona
Producenci cyfrowych instrumentów klawiszowych szybko zrozumieli, że muszą bardziej upodobnić właściwości klawiatur do tych akustycznych.
Prostym, a do tego dość tanim rozwiązaniem było doczepienie ciężarków oraz zastosowanie mocniejszych sprężyn. Przez to klawisze stały się cięższe i zaczęły zachowywać się bardziej tak jak w klasycznym pianinie/fortepianie. Klawiatury tego typu nazywa się (nomen omen) ważonymi. Chociaż dają dość podobne wrażenia, doświadczeni muzycy i tak wyczują różnicę – głównie w sposobie „odskakiwania” klawiszy.
Na rynku szybko pojawił się też kompromis pomiędzy klawiaturami Synth Action a ważonymi, dla osób które mimo wszystko lubią lekkość gry. Tak zwane modele półważone są szczególnie lubiane przez amatorów. Stosuje się w nich lżejsze obciążenia, które pozwalają w pewnym stopniu ćwiczyć dynamikę. Dzięki temu są bardziej „zaawansowane”, a przy tym nadal są bardzo łatwe i przyjemne podczas gry.
Klawiatura do pianina cyfrowego z mechanizmem młoteczkowym
Kiedy chce się zainwestować w pianino cyfrowe, które pod względem działania jest maksymalnie zbliżone do akustycznego, idealną opcją jest model z klawiaturą z mechanizmem młoteczkowym.
Taki sprzęt jest oczywiście najdroższym wariantem, ale rzeczywiście najlepiej naśladuje klasyczny instrument. Dzięki temu nie wymusza zmiany przyzwyczajeń w zakresie techniki gry oraz umożliwia „pełnoprawną” naukę, tak by ewentualne przejście na akustyka odbyło się bezproblemowo.
W takiej klawiaturze zastosowane są młoteczki, które podnoszą się po wciśnięciu, a potem swobodnie opadają, podnosząc klawisz. Podobny mechanizm stosuje się w akustycznych pianinach i fortepianach, dlatego efekty są tak zbliżone do „oryginału”. Modele z taką klawiaturą są najczęściej wybierane przez osoby, które są przyzwyczajone do akustyków, nie mogą pozwolić sobie na zakup i/lub postawienie instrumentu w domu) albo ogólnie docelowo chcą nauczyć się grać na klasycznym sprzęcie.
Mechanizm młoteczkowy może się różnić, np. pod względem kształtu, wielkości czy wagi elementów. W najlepszych, najnowocześniejszych modelach producenci uwzględniają też innowacyjne rozwiązania, które dodatkowo mają wpływ na grywalność i wrażenia podczas gry. Niektórzy pokrywają klawisze imitacją hebanu i kości słoniowej, tak by dawały pełny komfort także w dotyku (są mniej śliskie od plastiku, a także dają zupełnie inne wrażenia sensoryczne, co miewa wpływ np. na skupienie). Można też spotkać modele z drewnianymi klawiszami, ale jest to raczej rzadkość dedykowana dla koneserów z nieograniczonym budżetem (klawiatura drewniana jest naturalnie cięższa).
Ciekawym zabiegiem jest też umieszczanie cięższych młoteczków po lewej stronie, tak jak ma to miejsce w instrumentach akustycznych. W ich przypadku wynika to z konieczności uderzania w grubsze struny – w modelu cyfrowym ma po prostu maksymalnie zatrzeć różnice w doświadczeniu podczas gry i spełni oczekiwania najbardziej wyczulonych muzyków.
Niektórzy producenci klawiatur do pianin cyfrowych montują również dodatkowe czujniki do określania szybkości wciskania klawiszy/ ruchu młoteczków. Dzięki temu da się jeszcze lepiej pracować nad dynamiką, a także możliwe jest bardzo szybkie powtarzanie dźwięku (klawisz nie musi wracać do pozycji wyjściowej).
Jaka powinna być klawiatura w pianinie cyfrowym?
Trudno jednoznacznie określić, jaka powinna być klawiatura w pianinie cyfrowym, ponieważ wiele zależy od tego, kto ma grać na instrumencie oraz jakie ma się co do niego oczekiwania. Jeśli chce się grać wyłącznie na sprzęcie elektronicznym, jak najbardziej można zdecydować się na model Synth Action.
Kiedy jednak chce się niejako przy okazji zdobyć umiejętność gry także na sprzęcie akustycznym, warto zdecydować się na droższy model, lepiej odwzorowujący klasyczne instrumenty. Jeżeli chce się zainwestować w dobry jakościowo sprzęt, który pozwoli dobrze opanować technikę gry, klawiatura w wybranym modelu powinna być:
- dynamiczna,
- ważona/młoteczkowa,
- pełna.
Dwa pierwsze kryteria już opisaliśmy, ale co znaczy, że klawiatura jest „pełna” (od ang. full keyboard)? W tym przypadku składa się z 88 klawiszy, czyli tylu, co w tradycyjnym pianinie akustycznym. Taki sprzęt jest nieco większy, co trzeba również wziąć pod uwagę. Za to daje pełne możliwości gry oraz pozwala rozwijać swoje umiejętności – w przypadku mniejszych klawiatur (np. 61 klawiszy) w pewnym momencie może „zabraknąć” klawiszy.
Oczywiście osoby początkujące jak najbardziej mogą się zdecydować na „niepełny” model, ale rozsądniej jest zacząć od klasycznego wariantu. Zakup takiego sprzętu to inwestycja na dugi czas – jeśli odpowiednio się o niego dba, można na nim przez lata ćwiczyć i robić wyraźne postępy. Lepiej więc od razu kupić uniwersalny instrument, by później nie tracić pieniędzy na zakup kolejnego.
Więcej porad znajdziesz w naszym artykule: „Pianino dla początkującego”!
Jak znaleźć idealne pianino cyfrowe?
Osoby początkujące mogą mieć nie lada kłopot z wyborem pierwszego pianina cyfrowego. Prostą, ale bardzo ważną podpowiedzią jest to, że gra na tym instrumencie powinna przede wszystkim być przyjemna. Klawiatura musi więc być przystosowana do indywidualnych preferencji. Czasami trudno jest określić, dlaczego dany model bardziej się podoba – nawet drobna, pozornie nieistotna różnica może mieć ogromny wpływ na grywalność i tzw. feeling.
Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę oczywiście na opór i szybkość odskakiwania klawiszy. Im większa dynamika tym lepiej, ale jej poziomy powinny naturalnie, proporcjonalnie odpowiadać sile nacisku. Zdarza się, że już umiarkowane wciśnięcie klawisza powoduje ostre brzmienie. Każdy ma inną siłę i inne nawyki – jedni grają bardzo subtelnie, zaś inni lubią włożyć w przyciskanie klawiszy nieco wysiłku. W praktyce okazuje się więc, że najłatwiej jest po prostu przetestować dany model przed zakupem.
Dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym instrumentem? Zapoznaj się z naszym artykułem: „Pianino online – sprawdź, jak nauczyć się grać na pianinie”.
Jak działa wypożyczalnia instrumentów online i dlaczego warto skorzystać z jej usług?
W sklepach muzycznych da się najczęściej sprawdzić kilka modeli pianin cyfrowych, ale nie zawsze jest to możliwe. Co więcej, kilka minut ze sprzętem tak naprawdę nie daje zbyt wielu informacji – trudno jest podjąć ostateczną decyzję po tak krótkim kontakcie. Dla wielu osób zakup markowego sprzętu muzycznego jest dużym wydatkiem, dlatego powinien być przemyślany.
Szczególnie osoby początkujące muszą się dobrze zastanowić, ponieważ nie mają pewności, czy nowe zainteresowanie na pewno przerodzi się w regularne hobby czy życiową pasję. Doskonałym rozwiązaniem jest wynajem pianina cyfrowego online. W ten sposób da się łatwo i szybko zdobyć wybrany sprzęt do testów w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu.
W zaciszu własnego domu można dokładnie zapoznać się z instrumentem i dobrze go przetestować. Jeżeli się nie spodoba, po upływie minimalnego okresu najmu można w każdej chwili go oddać lub wymienić na inny. Z tego względu z opcji tej bardzo często korzystają też doświadczeni muzycy.
Usługa wypożyczenia pianina cyfrowego z opcją wykopu daje również możliwość nabycia instrumentu. Jeśli wyjątkowo przypadnie do gustu, wystarczy z góry za niego zapłacić albo do końca spłacić jego wartość w ratach. Wszystkie formalności załatwia się online – wystarczy przy wybranym modelu kliknąć przycisk „wynajmij”, a następnie wypełnić formularz. Sprzęt zostanie wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru we wskazanym partnerskim sklepie muzycznym.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą pianin cyfrowych!