Sprzęt / Studio

Konwerter audio / Interfejs audio

W studiu muzycznym jednym z najważniejszych elementów jest interfejs (nazywany też konwerterem), który pozwala podłączyć instrumenty oraz mikrofon do komputera. Bez niego nawet najpiękniejsza ścieżka dźwiękowa może o wiele gorzej brzmieć. Osoby początkujące, planujące tworzyć w zaciszu swojego domu, często nie mają jednak pojęcia, na jaki sprzęt się zdecydować. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak wybrać najlepszy konwerter audio na początek!

Czym jest konwerter audio?

Konwerter audio (inaczej: interfejs audio) to urządzenie przeznaczone do podłączenia mikrofonu, instrumentów, stacji roboczych, kontrolerów MDI oraz innych sprzętów muzycznych do komputera. Umożliwia prawidłowe nagrywanie ścieżki dźwiękowej w wysokiej jakości, we współpracy z oprogramowaniem DAW (ang. Digital Audio Workstation – cyfrowa stacja robocza). Sprzęt nie tylko wprowadza sygnał dźwiękowy do PC, ale też wyprowadza do zewnętrznych urządzeń, np. głośników.

Komputery posiadają karty dźwiękowe, które w pewnym stopniu działają jak interfejsy, ale profesjonalne konwertery audio są wyposażone w zdecydowanie lepsze przetworniki analogowo-cyfrowe (ang. AD, Analog to Digital)  i cyfrowo-analogowe (ang. DA, Digital to Analog). Dzięki temu są w stanie zapewnić jeszcze wyższą jakość nagrywanego oraz odtwarzanego dźwięku. Jeśli więc chce się na poważnie tworzyć muzykę w swoim studiu, takie urządzenie to podstawa.

Przetworniki odpowiadają za trzy główne zadania w procesie konwersji. Najpierw próbkują analogowy sygnał audio – im więcej są w stanie przechwycić, tym dokładniej odtwarzają nagranie w środowisku cyfrowym. Po zsamplowaniu dźwięku przypisują każdą próbkę do innego znacznika czasu w przebiegu fali. Następnie sygnał jest konwertowany na kod binarny, który może przetworzyć komputer. Od częstotliwości próbkowania w dużej mierze zależna jest więc jakość nagrań audio.

Jaki konwerter audio na początek?

Na rynku można znaleźć wiele różnorodnych konwerterów audio, od podstawowych, budżetowych modeli, aż po zaawansowane, bardzo kosztowne warianty. Osoby początkujące oczywiście raczej powinny zainteresować się czymś prostszym. Wybierając urządzenie dla siebie trzeba przede wszystkim zastanowić się nad tym, jakie ma być jego zastosowanie – kwestia ta jest związana z rodzajami oraz liczbą wejść. Jedni będą bowiem chcieli tylko odtwarzać na monitorach w wysokiej jakości muzykę stworzoną w oprogramowaniu komputerowym, a inni chcą nagrywać instrumenty i/lub wokal, na jednej albo kilku ścieżkach itp.

Na co zwrócić uwagę wybierając konwerter audio dla początkującego?

Wybierając pierwszy konwerter audio trzeba przede wszystkim skupić się na jego parametrach, ale dobrze jest też mieć na względzie kilka innych aspektów. Co powinno mieć największe znaczenie podczas zakupu tego urządzenia?

Liczba i rodzaje kanałów

Początkującym w większości przypadków wystarczą dwa kanały konwersji AD/DA, ale w razie bardziej ambitnych planów związanych z nagrywaniem instrumentów i/lub wokalu itp. często potrzebnych może być aż 8 wejść liniowych, mikrofonowych, słuchawkowych itp. (m.in. Hi-Z, S/PDIF, MIDI).

Dodatkowo konwerter audio powinien być wyposażony w:

  • złącze PCI,
  • Ethernet/AES,
  • USB,
  • Tunderbolt/FireWire.

Częstotliwość próbkowania

Większość profesjonalnych konwerterów audio oferuje następujące częstotliwości:

  • 44,1 kHz/s
  • 48 kHz/s
  • 88,2 kHz/s
  • 96 kHz/s
  • 192 kHz/s

Cyfrowy dźwięk został opracowany wraz z cyfrowym wideo, a 44,1 kHz uznano za najwyższą użyteczną szybkość. Dziś poziom ten uznawany za minimalną standardową częstotliwość. Wszystkie modele interfejsów audio oferujące wyższe wartości są w stanie wychwycić więcej informacji oraz dokładniej, bardziej „czysto” odtworzyć sygnał audio. Nie zawsze konieczna jest jednak najwyższa częstotliwość – trzeba pamiętać, że ma wpływ na cenę, a także obciążenie procesora komputera itp., dlatego ma sens jedynie w profesjonalnym studiu.

Wartość latencji

Przy wyborze sprzętu warto zwrócić uwagę także na latencję, czyli opóźnienie w przesyle sygnału. Trzeba jednak mieć świadomość, że zjawisko to występuje zawsze – dźwięk musi być przesłany z twardego dysku/instrumentu itp. do konwertera, a to wiąże się z obliczeniami. Najlepiej, by opóźnienie było jak najmniejsze, ale początkujący nie powinni przesadnie skupiać się na tym aspekcie. Średnia, dobra wartość latencji oscyluje w granicach od 5 do 2-2,5 milisekund.

Głębia bitowa

Głębia bitowa kontroluje zakres dynamiki w nagraniu cyfrowym („przestrzeń” między najgłośniejszymi i najcichszymi dźwiękami). Większość profesjonalnych konwerterów audio działa na następujących głębokościach bitowych:

  • 16-bit
  • 24-bit
  • 32-bit

W cyfrowym systemie audio każdej wartości przypisywana jest określona amplituda fali dźwiękowej. Dzięki dużej głębi bitowej można dokładnie ją odwzorować. Dla przykładu, w systemie 24-bitowym ma się do wyboru ponad 16 milionów możliwych wartości, podczas gdy w systemie 16-bitowym ma się tylko nieco ponad 65 000.

Minimalna standardowa głębia bitowa to 16 bitów, ale im jest większa, tym zapewnia większy zakres dynamiki – pozwala podkreślić głośne momenty i wyciszać te spokojniejsze bez wprowadzania dodatkowego szumu.

Obsługa

Konwerter audio dla początkującego powinien być intuicyjny w obsłudze. Najlepiej, by miał wygodne oscylatory umożliwiające swobodne dostosowywanie ustawień. Nowoczesne modele z wyższych półek mają dodatkowo specjalne wyświetlacze, ale adeptom raczej nie będą potrzebne. Urządzenie może posiadać też inne dodatkowe opcje, takie jak np. wbudowany preamp mikrofonowy, pozwalający wzmocnić sygnał w granicach 45-60 dB.

Kompatybilność z komputerem i oprogramowaniem DAW

Interfejs audio przede wszystkim musi być kompatybilny z posiadanym komputerem – starsze modele czy laptopy o niewystarczających parametrach mogą się nie sprawdzić. Do tego trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie oprogramowanie DAW. Producenci zwykle dołączają je do sprzętu lub sugerują, jaki system będzie najlepiej z nim współpracował.

Więcej o tym, jak odpowiednio skompletować podstawowe wyposażenie, znajdziesz w naszym artykule: „Sprzęt studyjny”.

Możliwość serwisowania sprzętu

Niestety, konwerter audio tak jak każde inne urządzenie może się uszkodzić. Z tego względu podczas zakupu warto sprawdzić, czy model jest objęty gwarancją, a także gdzie można go serwisować. Dzięki temu ma się pewność, że w razie ewentualnych kłopotów szybko (i niedrogo!) otrzyma się pomoc.

Cena

Pierwszy interfejs audio nie musi być kosztownym sprzętem. Nie ma sensu przepłacać, ale nie powinno się też nadmiernie oszczędzać. Najrozsądniej wybrać model w przedziale 300-600 zł. W tej cenie da się znaleźć bardzo dobre urządzenia znanych firm, takich jak np. Focusrite, Solid State Logic czy Steinberg.

Najlepsze konwertery audio dla początkujących

Planując zakup sprzętu dobrze jest zwrócić uwagę na modele renomowanych marek, takich jak np. Solid State Logic czy Focusrite. Aby ułatwić wybór pierwszego sprzętu, wybraliśmy kilka modeli konwerterów audio dla początkujących godnych polecenia:

 

Jaki konwerter audio wybrać – nowy czy używany?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór nowych konwerterów audio i chociaż da się kupić używane modele, lepiej jest zainwestować w urządzenie „prosto z półki”. Program DWS i sterowniki są zazwyczaj dołączane do sprzętu, ale często są obwarowane ograniczeniami związanymi z instalacją. Wtedy trzeba zdobyć je osobno, na własną rękę. Czasami konieczne może być też dodatkowe dokupienie nowych przewodów – nawet jeśli sprzedawca dołącza je do urządzenia, mogą nosić mocne ślady użytkowania. W efekcie najbardziej opłaca się od razu zdecydować się na nowy interfejs audio. Jeśli nie ma się odpowiednich środków, zawsze można go wynająć.

Wynajem konwertera audio z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Zakup nowego, markowego, dobrego jakościowo konwertera audio dla wielu osób może być dość dużym wydatkiem. Co więcej, kiedy tworzy się swoje pierwsze studio, istnieje ryzyko, że wybierze się model, który nie do końca będzie się sprawdzał. Jeśli nie jest się w stanie zainwestować we własny sprzęt lub z różnych względów póki co nie chce się tego robić, świetnym rozwiązaniem jest wynajem konwertera audio z opcją wykupu.

W ramach tej usługi można wypożyczyć wybrany model, w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Kiedy minie już minimalny okres najmu, w każdej chwili można go wymienić lub zwrócić. W sytuacji, gdy przypadnie do gustu, dostępnych jest kilka opcji – można przedłużyć umowę (do wybranego momentu lub całkowitej spłaty) albo od razu wykupić produkt. W ten sposób da się dokladnie przetestować konwerter audio w praktyce, ograniczając ewentualne straty finansowe do minimum. Przy tym jako profesjonalna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online zapewniamy pełne wsparcie specjalistów, a także dajemy dostęp do wszystkich potrzebnych akcesoriów, m.in. przewodów, mikrofonów, monitorów oraz oczywiście instrumentów.

Jak przebiega proces najmu konwertera audio?

Wybrany interfejs audio można wynająć w zaledwie kilka chwil, za pomocą kilku kliknięć. Wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie produktu, a następnie dokładnie wypełnić krótki formularz zamówienia. Nawiązanie umowy najmu oraz wszystkie inne formalności da się zrealizować online. Po tym sprzęt będzie gotowy do odbioru we wskazanym terminie w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo zostanie nadany kurierem.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą konwerterów audio!

 

Interfejsy audio (67)

Monitory studyjne (76)

STUDIO (677)