Najlepsze praktyki, Porady zakupowe, Sprzęt i producenci

Mikser audio – sprawdź, jak wybrać najlepszy na początek!

Mikser audio

Mikser audio – jak wybrać najlepszą konsoletę na początek?

Jednym z najważniejszych elementów systemu nagłośnieniowego, jest tzw. konsoleta. Niektóre zestawy głośników posiadają osobne regulacje wzmocnienia, ale w większości przypadków niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Nawet jeśli potrzebne wyposażenie ma być wykorzystywane tylko na kameralnych wydarzeniach, potrzebne będzie dodatkowe wsparcie. Podpowiadamy, czym się kierować wybierając swój pierwszy mikser audio!

Mikser audio – analogowy czy cyfrowy?

Mikser audio to specjalny sprzęt umożliwiający podłączenie do nagłośnienia różnych źródeł dźwięku, tak by dało się zmieniać ich parametry – od regulacji głośności, przez podkreślanie/tłumienie wybranych częstotliwości, aż po wprowadzanie dodatkowych efektów.

Wyróżnia się miksery audio analogowe i cyfrowe. Ze względu na dynamiczny rozwój technologii, zdecydowanie popularniejsze są modele digitalne, których funkcjonalność zdecydowanie przewyższa możliwości analogów. Warto jednak mieć na względzie to, że w przypadku kiedy nie ma się większych wymagań i potrzebnych jest tylko kilka wejść (3-4), można zdecydować się na mikser analogowy ze względów finansowych – jego cena będzie kilkukrotnie niższa niż w przypadku cyfrowego odpowiednika. Minusem nowoczesnych modeli jest też konieczność obsługi za pomocą dodatkowego urządzenia, np. laptopa czy tabletu.

Ogólnie rzecz biorąc, analogowe miksery audio są tańsze i prostsze w obsłudze, ale najlepiej sprawdzą się w przypadku solistów (gitarzystów czy klawiszowców). W pozostałych przypadkach rozsądniej jest zainwestować w model cyfrowy. Nawet niewielki zespół, jeśli chce być prawidłowo nagłośniony, potrzebuje przynajmniej kilkunastu wejść oraz bardziej zaawansowanych możliwości obróbki dźwięku.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając mikser audio?

Wybierając swój pierwszy mikser audio przede wszystkim trzeba się zastanowić, w jakich celach ma być wykorzystywany oraz czego się od niego oczekuje. Omawiamy najważniejsze kryteria, którymi warto się kierować podczas zakupu.

Liczba i rodzaj kanałów

Parametr ten określa, ile źródeł dźwięku można podłączyć do urządzenia. Liczba ta powinna być równa lub większa od liczby wykorzystywanych instrumentów i sprzętów muzycznych. Przy tym trzeba jednak pamiętać, że mniejsze miksery oprócz kanałów mono posiadają także kanały stereo, liczone jako dwa wejścia.

Znaczenie ma nie tylko ilość, ale też rodzaje kanałów – muszą być kompatybilne ze źródłami dźwięku. Najczęściej potrzebne są wejścia:

  • mikrofonowe XLR – obsługują zarówno modele dynamiczne, jak i pojemnościowe;
  • liniowe TRS ¼” (Tip-Ring-Sleeve) – przeznaczone dla urządzeń o poziomie liniowym, takich jak np. syntezatory;
  • AUX – dają możliwość podłączenia dodatkowych źródeł dźwięku do miksera. Zazwyczaj nie są wyposażone w przetwarzanie i są przeznaczone do elektroniki użytkowej, takiej jak np. odtwarzacze DVD.

Sekcja EQ

Bardzo dobry mikser audio będzie miał sekcję EQ. Zwykle wystarczy prosty korektor trójpasmowy, ale w niektórych przypadkach (np. przy pracy z zespołami na żywo) potrzebne mogą być bardziej zaawansowane opcje. Korektor graficzny pozwala uzyskać idealny dźwięk, ponieważ ma szerszy zakres częstotliwości.

Efekty

Niezwykle przydatną funkcją są wbudowane efekty, takie jak np. pogłos. Nie zawsze są one potrzebne, ale często są lubiane przez wokalistów czy klawiszowców.

Funkcjonalność

Na początek rozsądniej jest zrezygnować z bardzo złożonego, zaawansowanego, rozbudowanego miksera audio. Zbyt skomplikowane urządzenie będzie tylko niepotrzebnym utrudnieniem, a do tego będzie zdecydowanie droższe. Najlepiej wybrać coś łatwego w obsłudze, z przejrzystym, intuicyjnym interfejsem. Znaczenie ma także ułożenie przycisków, pokręteł i innych elementów sterujących. Kwestia ta jest bardzo indywidualna, ale nie mniej istotna – im wygodniejsze ułożenie, tym przyjemniej korzysta się ze sprzętu.

Opcje nagrywania

Nowoczesne miksery audio posiadają funkcję nagrywania miksu na dysk i/lub podłączone urządzenie. Najwygodniejsza jest opcja tworzenia nagrań na komputer – wtedy ważny jest typ podłączenia (USB, AVB, FireWire itp.), obsługiwane oprogramowanie, a także głębia bitowa nagrywania i częstotliwość próbkowania. Za minimum można uznać nagrywanie 24-bitowe z częstotliwością 44,1 kHz.

Zgodność z oprogramowaniem

Mikser audio powinien być zgodny z wykorzystywanym oprogramowaniem DAW, ponieważ w przeciwnym razie można napotkać różne problemy podczas nagrywania miksu lub przy odtwarzaniu programu na żywo.

Wielkość i waga

Ważną kwestią są również gabaryty miksera audio. Jeśli sprzęt ma być często transportowany/przenoszony, lepiej by był mniejszy i lżejszy. Na scenie lepiej prezentują się także skromniejsze, drobniejsze modele, które nie odwracają uwagi od muzyków i wokalistów oraz nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Gwarancja i serwis

Intensywnie użytkowany, stale przewożony/przestawiany sprzęt łatwo może ulec uszkodzeniu. Z tego względu warto się zorientować, czy jest objęty gwarancją i czy ma się dostęp do serwisu zajmującego się naprawą takich urządzeń. Dzięki temu ma się pewność, że w razie potrzeby szybko przywróci się go do sprawności.

Cena

Oczywiście jednym z najważniejszych kryteriów wyboru miksera audio są możliwości finansowe. Na rynku można znaleźć modele kosztujące od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Trudno wskazać jakiś przedział cenowy, ponieważ wiele zależy od tego, jak bardzo zaawansowany model planuje się kupić. Pewne jest jednak to, że jeśli chce się zainwestować w profesjonalny sprzęt, najrozsądniej jest wybrać model od znanej marki, np. Alto Professional, Yamaha, Focusrite, Studiomaster, Behringer, Pyle, Mackie, Presonus czy Soundcraft. Na taki zakup trzeba przeznaczyć minimum 1000 zł. Jeśli jest to zbyt duża kwota, ewentualnie można zdecydować się na tańszą alternatywę – sprawdź nasz artykuł „Konwerter audio / inwerter audio”.

Najlepsze miksery audio na początek

Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak początkującym dźwiękowcom trudno jest dobrać idealny sprzęt, wybraliśmy kilka modeli mikserów audio godnych polecenia:

  • Yamaha Compact Stereo Mixer
  • Pyle Professional Audio Mixer
  • Alto Professional Compact Audio Mixing Desk
  • BEHRINGER TRS Phone
  • Studiomaster Club XS 10+

Jaki mikser audio wybrać – nowy czy używany?

Jak można się domyślić, najlepiej byłoby od razu zdecydować się na zakup nowego miksera audio. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić, ze względu na ograniczony budżet. Wiele osób nie chce też od razu przeznaczać na ten cel dużą kwotę, ponieważ nie ma pewności, czy zakupiony model na pewno będzie spełniał wszystkie oczekiwania. Jeśli się nie spodoba, można go sprzedać, ale w ten sposób odzyska się tylko część pieniędzy.

Ciekawym rozwiązaniem jest zakup używanego miksera audio, który pozwala sporo zaoszczędzić. Kupując sprzęt z drugiej ręki trzeba jednak uważać na nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą „zapomnieć” poinformować o uszkodzeniach i innych wadach urządzenia. Bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy trudno jest poprawnie ocenić stan techniczny. Nie zawsze uzyska się też możliwość przetestowania sprzętu. Okazuje się więc, że najbezpieczniejszą, najwygodniejszą i najbardziej opłacalną opcją jest wynajem.

Wynajem miksera audio z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Kupno nowego miksera audio to duży wydatek, do którego warto podejść z rozwagą. Kiedy wybiera się swój pierwszy model, szczególnie trzeba przemyśleć swoją ostateczną decyzję. W większości przypadków sklepy ze sprzętem muzycznym nie przyjmują zwrotów, więc gdy okaże się, że dane urządzenie zupełnie się nie sprawdza, straci się tylko sporo pieniędzy. Kiedy zaś nie dysponuje się odpowiednim budżetem, nie ma sensu decydować się na tani model – można bardzo się nim zawieść. Niezależnie od tego, czy akurat nie ma się środków, czy po prostu nie chce się kupować w ciemno, najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem miksera audio z opcją wykupu.

W ramach przejrzystej umowy można wypożyczyć wybrany sprzęt na określony czas, płacąc jedynie niewysoki, miesięczny abonament. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili da się go wymienić albo oddać. Jeśli jednak bardzo się spodoba, można przedłużyć umowę. Kiedy zaś dojdzie się do wniosku, że trudno będzie się z nim rozstać, dostępna jest też opcja wykupu – od razu, za ustaloną w umowie kwotę, lub na raty, po spłaceniu pozostałej wartości produktu.

Jako profesjonalna wypożyczalnia sprzętu muzycznego online zapewniamy najwyższy poziom obsługi. Nasi specjaliści chętnie odpowiadają na pytania i pomagają wybrać idealny model. Do tego przy okazji można u nas wynająć także instrumenty oraz inny sprzęt muzyczny, m.in. mikrofony, syntezatory czy elementy nagłośnienia.

Jak przebiega proces najmu miksera audio?

Procedura wypożyczenia miksera w całości odbywa się zdalnie, a przy tym jest bardzo prosta i zajmuje tylko kilka chwil. Po kliknięciu przycisku „Wynajmij” przy wybranym produkcie zostaje się przekierowanym do krótkiego formularza. Po jego wypełnieniu następuje nawiązanie umowy oraz dopełnienie pozostałych formalności. Następnie sprzęt zostaje przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem na wskazany adres.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą sprzętów do studia muzycznego oraz akcesoriów nagłośnieniowych!

 

STUDIO (717)

Nagłośnienie sceniczne (482)

Instrumenty muzyczne (7828)