Aktualności

Muzyka relaksacyjna – czym jest i jak działa?

muzyka relaksacyjna

Szukasz sposobu na ukojenie nerwów po ciężkim dniu? Potrzebujesz wytchnienia od trapiących Cię problemów? Już od dawna wiadomo, że muzyka ma zbawienny wpływ na nastrój. Pomaga rozładować emocje, dodaje energii, ale też potrafi skutecznie odprężyć. Z tego wpisu dowiesz się, czym właściwie jest muzyka relaksacyjna i jak działa!

Czym jest muzyka relaksacyjna?

Muzyka relaksacyjna to określenie stosowane w odniesieniu do utworów charakteryzujących się spokojnymi, łagodnymi, harmonijnymi dźwiękami oraz wyważoną linią melodyczną. Może być to zarówno muzyka instrumentalna, jak i piosenki z wokalem – wtedy głos również jest spokojny, cichy, a jego barwa jasna i łagodna. Często wykorzystuje się w niej też odgłosy natury, m.in. szum fal, śpiew ptaków, trzaski płonącego ogniska czy krople deszczu.

Liczne badania potwierdzają, że muzyka tego typu pomaga wprowadzić słuchacza w stan głębokiego relaksu. Zwykle wykorzystuje się ją np. w poczekalniach klinik, salonach spa czy na zajęciach jogi. Jest stosowana także w procesach terapeutycznych, przy tzw. muzykoterapii.

Przykłady muzyki relaksacyjnej

Muzyka relaksacyjna obejmuje utwory z najróżniejszych gatunków, bowiem jej odbiór jest kwestią bardzo indywidualną. Dla niektórych dane utwory mogą być wspaniałym sposobem na odprężenie, innym zaś mogą w ogóle się nie podobać czy wręcz irytować. Trudno jest wskazać konkretne przykłady, ale przy wyborze warto kierować się kilkoma podstawowymi kryteriami. Muzyka tego typu powinna być:

  • ciepła, kojąca,
  • bez negatywnych wibracji,
  • harmonijna, stonowana,
  • z wolnym tempem (ok. 60-50 BMP).

Podczas słuchania muzyki relaksacyjnej warto zadbać o odpowiedni poziom głośności – nawet idealny utwór odtwarzany zbyt głośno nie pozwoli się wyciszyć.

Co ciekawe, zdaniem ekspertów zajmujących się badaniem utworów pod kątem ich właściwości relaksacyjnych, najbardziej odprężająca na świecie jest piosenka „Weightless” Marconi Union”. Na liście znalazły się także utwory znanych wykonawców, m.in.:

  • „Watermark” Enya,
  • „Strawberry Swing” Coldplay,
  • „Someone Like You” Adele.

Gotowe playlisty muzyki relaksującej można znaleźć w Internecie i na platformach streamingowych, np. na platformie YouTube czy w aplikacji Spotify.

Jak działa muzyka relaksacyjna?

Muzyka relaksacyjna korzystnie oddziałuje na umysł, a także bezpośrednio na ciało słuchacza. Naukowcy są zgodni co do tego, że sesja odprężają z wykorzystaniem takich utworów m.in.:

  • zmniejsza poziom odczuwania bólu,
  • daje poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia,
  • wyrównuje pracę serca,
  • spowalnia tętno,
  • obniża ciśnienie,
  • wyrównuje oddech,
  • łagodzi dolegliwości neurologiczne,
  • zmniejsza apetyt,
  • poprawia trawienie,
  • redukuje produkcję hormonów stresu,
  • stymuluje wydzielanie dopaminy,
  • poprawia koncentrację,
  • łagodzi stany lękowe,
  • ułatwia zasypianie.

Kiedy słuchać muzyki relaksacyjnej?

Muzyka relaksacyjna pomaga pozbyć się złych emocji, wycisza myśli, łagodzi niepokój oraz pozwala na chwilę zapomnieć o doczesnych problemach. Warto słuchać jej zawsze wtedy, gdy jest się przemęczonym czy przeciążonym.

Dobrze jest włączać takie utwory przed snem, ponieważ pomogą odpowiednio wyciszyć umysł i ciało. Wiele osób mających problemy z zasypianiem korzystają z tego rozwiązania i obserwują świetne efekty.

Odprężające utwory bardzo dobrze sprawdzają się również w stresowych sytuacjach, np. po kłótni, przed trudnym egzaminem albo przy podejmowaniu ważnej decyzji. Łagodzą objawy stresu, m.in. obniżając ciśnienie i zmniejszając napięcie mięśni.

Relaksujące składanki utworów są szczególnie popularne wśród uczniów i studentów. Nie tylko uspokajają, ale też pomagają się skupić – dzięki temu łatwiej jest rozwiązywać zadania domowe oraz przyswajać wiedzę przed sprawdzianem czy kolokwium. Podobnie jest z pracownikami zdalnymi, którzy pracują z domu.

Słuchanie muzyki relaksacyjnej jest również świetnym sposobem na ograniczenie ilości hałasu w otoczeniu. Dzięki temu można się odprężyć nawet wtedy, gdy mieszka się przy ruchliwej ulicy albo ma się dość głośnych współlokatorów lub sąsiadów. Wiele osób lubi z tego względu wychodzić z domu w słuchawkach na uszach, ponieważ pomaga im to obniżyć poziom stresu np. w centrach handlowych lub w komunikacji miejskiej.

Czy granie na instrumencie relaksuje?

Słuchanie relaksującej muzyki skutecznie odpręża, ale co z grą na instrumentach? Okazuje się, że muzykowanie daje jeszcze lepsze efekty. Również pomaga znacznie zredukować fizyczne objawy stresu, a do tego wprawia w dobry nastrój, daje sporo satysfakcji i zwiększa poczucie pewności siebie. Co więcej, ma pozytywny wpływ na mózg – u dzieci stymuluje jego rozwój, a u dorosłych pomaga utrzymać go w dobrej formie.

Takie zajęcie to idealna opcja dla osób, które mają problem z „pasywnym” relaksem. Nie każdy potrafi się położyć i wsłuchiwać w dźwięki natury – dla niektórych może to być dziwne czy nawet niekomfortowe. Aktywność też może być sposobem na odprężenie. W ten sposób można wyrazić siebie, a także w zdrowy i bezpieczny sposób dać upust emocjom.

Granie na instrumencie jest wdzięcznym hobby, które pomaga się zrelaksować, jednocześnie stymulując kreatywność. Jeśli do muzykowania zaprosi się znajomych czy rodzinę, będzie też sprzyjać wzmacnianiu więzi z bliskimi. Szczególnie warto zachęcić do tego dzieci, ponieważ w ten sposób wspiera się ich rozwój.

Więcej o tym, jak gra na instrumentach ma pozytywny wpływ na umysł przeczytasz w naszym artykule: „Medytacja a gra na instrumencie”.

Jak niedrogo zdobyć sprzęt do gry?

Zainteresowała Cię wizja gry na instrumencie w ramach relaksu? Wiele osób rezygnuje z tego hobby ze względu na wysokie ceny sprzętu. Dobre jakościowo instrumenty niestety są dość drogie, a do tego trzeba jeszcze pamiętać o akcesoriach oraz kosztach utrzymania i serwisowania. Nawet jeśli ma się skromny budżet, nie oznacza to jednak, że trzeba z tego zrezygnować – istnieje tania, wygodna alternatywa!

Wypożyczalnia Vibe.pl posiada szeroką ofertę sprzętów muzycznych wysokiej jakości z różnych przedziałów cenowych. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu możesz wynająć np. gitarę, pianino cyfrowe czy skrzypce.

Po upływie minimalnego okresu najmu w każdej chwili masz prawo za darmo oddać albo wymienić sprzęt – nie musisz obawiać się tego co będzie, gdy stracisz zapał albo po prostu odkryjesz, że to nie dla Ciebie. Jeśli zaś muzykowanie Cię wciągnie, w dowolnym momencie możesz wykupić instrument za podaną kwotę, która spada z każdym miesiącem aż do symbolicznej złotówki.

Cały proces najmu jest bardzo prosty i odbywa się zdalnie. Sprzęt odbierzesz z partnerskiego sklepu muzycznego albo zostanie dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres przez firmę kurierską.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitarinstrumentów klawiszowychinstrumentów dętychinstrumentów smyczkowych, instrumentów perkusyjnych, a także sprzętu nagłośnieniowegostudyjnego czy oświetleniowego.

STUDIO (644)

KLAWISZOWE (1386)

GITARY (3262)