Szukasz sprzętu, który pomoże Ci rozwijać Twoją fotograficzną pasję? Zainwestuj w lepszej jakości aparat, by odkrywać kolejne tajniki i dopracować swoje umiejętności. Tylko wtedy szybko osiągniesz postępy.Jaka jest najlepsza lustrzanka dla początkujących? Polecamy sprawdzone modele oraz podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze pierwszego aparatu!
Najlepsza lustrzanka dla początkujących
Najlepsza lustrzanka dla początkujących powinna być prosta w obsłudze, funkcjonalna i praktyczna. W tym wpisie radzimy, jak wybrać dobry model oraz opisujemy sprawdzone, przykładowe aparaty:
- Canon EOS 1DX mark II,
- Nikon D810,
- Canon EOS 2000D,
- Nikon D7500,
- Canon EOS 6D Mark II,
- Pentax K-3 Mark III,
- Sony Alpha a7 III.
Dowiedz się, jak wybrać swoją pierwszą lustrzankę.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze lustrzanki?
Wybierając lustrzankę na początek wiele osób przede wszystkim sprawdza cenę. Nie jest to dobre podejście, bowiem zdecydowanie bardziej opłaca się od razu zainwestować w dobry jakościowo sprzęt. Jak jednak ocenić, które modele mają odpowiednie parametry? Które z nich są najważniejsze?
Matryca
Oczywiście ogromne znaczenie ma rozdzielczość matrycy. Im jest wyższa, tym pozwala złapać więcej detali. Trzeba jednak się przy tym liczyć z większymi plikami i wyższymi wymaganiami w kwestii pamięci.
Osobom początkującym zwykle poleca się lustrzanki z matrycą APS-C (tzw. półklatkowa), które należą do zdecydowanie tańszych opcji. Są mniejsze i lżejsze od aparatów pełnoklatkowych, ale można znaleźć do nich ogromny wybór akcesoriów. W ten sposób da się osiągnąć idealny kompromis między ceną a jakością. Jeśli jednak ma się nieograniczony budżet, jak najbardziej warto zainwestować w model z matrycą pełnoklatkową.
Łatwość obsługi
Bardzo ważnym zagadnieniem jest obsługa sprzętu. Mnogość opcji i funkcji potrafi przytłoczyć, dlatego dobrze, by menu było maksymalnie intuicyjne. Pomocne będą też oczywiście tryby automatyczne czy specjalne funkcje wyświetlające podpowiedzi, uwzględnione np. w modelach marki Canon („Creative Assist”).
System i kompatybilność obiektywów
Kupując lustrzankę trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że z czasem prawdopodobnie konieczne będzie dobranie dodatkowych akcesoriów, głównie wymiennych obiektywów. Z tego względu najlepiej zdecydować się na markę i model, które oferują duży wybór albo ogólnie są popularne – wtedy łatwo można trafić np. na promocje czy egzemplarze z drugiej ręki.
Dodatkowe funkcje
Nowoczesne lustrzanki są często wyposażone w różne udogodnienia, m.in. moduł Wi-Fi, odchylany ekran czy wbudowaną lampę błyskową. Są niezwykle przydatne nie tylko osobom początkującym, dlatego dobrze jest wybierać modele z takimi dodatkami.
Rozmiar i ergonomia
Lustrzanki są dostępne w różnych wymiarach. Amatorzy nieprzyzwyczajeni do dużych aparatów, dlatego dobrze by zaczynali z mniejszymi, lżejszymi, bardziej poręcznymi modelami. Dzięki temu będą mogli skupić się na znalezieniu odpowiedniego ujęcia i prawidłowym dostosowaniu ustawień, a nie na tym, że mają już zmęczoną rękę albo że boją się, że upuszczą kosztowny sprzęt.
Chcesz świadomie, ostrożnie obchodzić się z lustrzanką? Sprawdź nasz artykuł: „Jak dbać o baterię i chronić sprzęt fotograficzny?”.
Polecane modele lustrzanek na początek
Wybraliśmy polecane modele lustrzanek na początek, które świetnie sprawdzą się podczas nauki obsługi sprzętu tego typu oraz z pewnością przyczynią się do wykonania wielu pięknych fotografii. Które z nich warto sprawdzić?
Lustrzanka Canon EOS 2000D
Idealna opcja dla początkujących, z matrycą APS-C o rozdzielczości 24,1 MP. Posiada łatwe w obsłudze menu, kilka trybów automatycznych (m.in. Live View), wbudowany moduł Wi-Fi oraz efektowną funkcję rozmycia tła. Ze względu na przystępną cenę i intuicyjną obsługę jest doskonałym wyborem na start.
Lustrzanka Nikon D7500
Solidnie wykonany aparat z matrycą APS-C o rozdzielczości 20,9 MP. Zastosowano w nim większość rozwiązań z wyższej półki, tylko w mniejszej, bardziej kompaktowej obudowie. Zapewnia ujęcia wysokiej jakości nawet przy trudnych warunkach oświetleniowych, a do tego oferuje zaawansowane funkcje oraz zdjęcia seryjne do 8 kl./s.
Lustrzanka Canon EOS 6D Mark II
Pełnoklatkowy model z matrycą 26,2 MP, o dobrej jakości obrazu. Sprzęt jest prosty w obsłudze, a także posiada wygodny, odchylany ekran dotykowy. Pomaga wejść na kolejny poziom i nauczyć się pracy z „pełną klatką”.
Lustrzanka Canon EOS 1DX mark II
Solidnie wykonany aparat „reporterski”, z pełnoklatkową matrycą o rozdzielczości 20 MP. Zapewnia doskonałą jakość nawet przy słabym oświetleniu. Profesjonalny, zaawansowany model, dlatego lepiej sprawdzi się w przypadku osób, które mają już jednak jakieś doświadczenie z fotografią, np. chcą przejść na lepszy model.
Lustrzanka Nikon D810
Pełnoklatkowy aparat o matrycy 36,3 MP, zapewniający rewelacyjną jakość obrazu i szeroki zakres dynamiczny. Idealny do fotografii portretowej i krajobrazowej. Również bardziej zaawansowany, a do tego trochę większy, przez co będzie lepszy dla bardziej pewnych siebie, ambitnych fotografów.
Wynajem lustrzanki online – dlaczego warto?
Sprzęt fotograficzny wysokiej jakości niestety jest dość kosztowny. Na dobrą lustrzankę dla osoby początkującej trzeba przeznaczyć przynajmniej 2500 zł. Przez to wiele osób rezygnuje z rozwoju swojej pasji. Skromny budżet nie powinien jednak ograniczać kreatywności. Idealnym rozwiązaniem jest wynajem lustrzanki online.
W ofercie Vibe.pl dostępny jest szeroki wybór produktów od znanych marek, z różnych przedziałów cenowych, z których możesz korzystać płacąc jedynie niewysoki abonament. Posiadamy sporo świetnego sprzętu z kategorii foto-wideo, a także na bieżąco uzupełniamy i rozbudowujemy katalog.
Wystarczy, że wybierzesz idealną lustrzankę, a następnie wypełnisz krótki formularz i wskażesz minimalny okres najmu. Po uregulowaniu pierwszej wpłaty otrzymasz przesyłkę od kuriera albo odbierzesz sprzęt z pobliskiego Sklepu Partnerskiego (jeśli dostępna jest taka opcja). Po upływie wybranego okresu możesz za darmo oddać albo wymienić aparat. W dowolnym momencie masz też prawo wykupić sprzęt na własność – wpłacając ustaloną kwotę (zmniejsza się z czasem, aż do symbolicznej złotówki).
Wszystkie formalności załatwiasz online, w kilka chwil. W razie potrzeby obsługa chętnie służy radą. Przy okazji możesz dokupić ubezpieczenie WARTA oraz pakiet serwisowy. Taka opcja jest wygodna, bezpieczna i opłacalna. Doskonale sprawdzi się nie tylko wtedy, gdy brak środków na zakup, ale też w sytuacji, gdy chce się przetestować jakiś sprzęt. Usługę można również potraktować jako alternatywną formę finansowania zakupu, zdecydowanie bardziej mniej zobowiązującą od innych powszechnych opcji.
Więcej zalet tego rozwiązania znajdziesz w naszych artykułach: „Wynajem sprzętu foto vs. leasing” oraz „Wynajem sprzętu fotograficznego vs. zakup na raty”.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą aparatów cyfrowych lustrzanek, a także obiektywów.