Aktualności

Najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów

Najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów

Do nagrywania podcastów coraz częściej wykorzystuje się także kamery. W ten sposób można wzbogacić materiał o nagranie wideo, na którym widać rozmówców oraz ich zachowanie. Zastanawiasz się, jaki model będzie dobry na początek?Polecamy najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów oraz wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu!

Najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów

Najlepsze aparaty cyfrowe do podcastów wcale nie muszą być kosztownym, profesjonalnym sprzętem. Kompaktowe modele są często o wiele lepszym rozwiązaniem niż kamery. Na rynku można znaleźć sporo cyfrówek, które doskonale sprawdzają się zarówno podczas robienia zdjęć, jak i nagrywania wideo. W tym wpisie podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model oraz opisujemy kilka naszych propozycji:

  • Sony A7 III body ILCE-7M3,
  • Canon EOS R50,
  • Canon PowerShot SX620 HS.

Jaki aparat cyfrowy do podcastu na początek?

Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów cyfrowych: bezlusterkowce i lustrzanki. Z tego względu wiele osób nie wie, jaki aparat cyfrowy do podcastu będzie najlepszy.

Pierwsza odmiana jest zdecydowanie łatwiejsza w obsłudze, ponieważ ma prostszą budowę oraz w dużej mierze bazuje na elektronicznych udogodnieniach. Co więcej, modele tego typu są zwykle mniejsze i lżejsze. Druga odmiana jest bardziej skomplikowana w obsłudze, ale doskonale sprawdzi się w przypadku osób doświadczonych, o gruntownej wiedzy fotograficznej, które mają duże wymagania.

Osoby początkujące zdecydowanie powinny wybrać bezlusterkowy aparat cyfrowy do podcastu. Praca z takim sprzętem jest przyjemna, ponieważ jest intuicyjny w obsłudze – nawet zupełny amator poradzi sobie z dostosowaniem ustawień.

Więcej szczegółów technicznych znajdziesz w naszym artykule: „Aparat analogowy vs. aparat cyfrowy”.

Na co zwrócić uwagę wybierając aparat cyfrowy do podcastu dla początkującego?

Aparat cyfrowy do podcastu dla początkującego przede wszystkim nie powinien być zbyt zaawansowanym sprzętem. Rozmówcy w studiu zazwyczaj i tak po prostu siedzą przy stole, dlatego kadr jest statyczny. Z tego względu urządzenie nie musi mieć niezwykłych parametrów technicznych. Im więcej ustawień i funkcji, tym łatwiej się w nich pogubić.

Oczywiście nie oznacza to, że można wziąć pierwszy lepszy model. Jeśli chce się uzyskać obraz dobrej jakości oraz wygodnie pracować ze sprzętem, trzeba zastosować kilka podstawowych kryteriów. Przy przeglądaniu modeli aparatów cyfrowych do podcastu dobrze jest mieć na względzie:

  • jakość wideo – minimum to Full HD 1080p (1920 x 1080 pikseli) i 30 FPS (klatek na sekundę);
  • funkcje autofokusu – podczas nagrywania aparat swoi w jednym miejscu, ale rozmówcy mogą się ruszać, np. gestykulować, pokazywać rekwizyty czy wstawać z krzesła, dlatego dobrze, by sprzęt posiadał autofokus oraz system śledzenia ostrości w czasie rzeczywistym;
  • pojemność baterii – najlepiej wybrać model z baterią, która umożliwia nagranie całego odcinka, ponieważ konieczność wymiany baterii czy podłączenia urządzenia jest dość ograniczająca;
  • streaming – jeśli chce się nadawać podcast na żywo, aparat musi mieć funkcję strumieniowania sygnału;
  • złącza – urządzenie z modułem Wi-Fi i Bluetooth pozwoli łatwiej przesyłać pliki na komputer; przydatne jest także złącze do mikrofonu, dzięki któremu można jednocześnie nagrywać ścieżkę dźwiękową;
  • odchylany ekran – specjalny element pozwalający kontrolować kadr oraz jakość obrazu, który jest niezwykle przydatny, gdy nagrywa się bez dodatkowej pomocy;
  • wymiary – jeśli ma się niewiele dostępnego miejsca w studiu albo planuje się podróżować ze sprzętem, znaczenie ma także jego wielkość i waga.

Polecane aparaty cyfrowe do podcastów

Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które z powodzeniem można wykorzystać do nagrywania rozmów. Wybraliśmy trzy urządzenia, by ułatwić wybór.

  • Sony A7 III (ILCE-7M3) – prosty w obsłudze bezlusterkowiec z dużą pełnoklatkową matrycą, gwarantujący świetną wydajność także przy mniejszej ilości światła. Sprawdzi się w przypadku podcastów z klimatycznym oświetleniem. Szybki Focus oraz świetna stabilizacja obrazu są pomocne także przy płynnych ujęciach i bardziej dynamicznych kadrach;
  • Canon EOS R50 – uniwersalny bezlusterkowiec z matrycą APS-C o jakości 4K. Jest wyposażony w system Dual Pixel CMOS AF, zapewniający szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości. Obracany, dotykowy ekran pozwala przez cały czas nagrywania kontrolować kadr;
  • Canon PowerShot SX620 HS – solidny model z matrycą 20,2 MP, nagrywający w jakości Full HD. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze i ma świetną stabilizację obrazu. Ciekawostką jest długi optyczny zoom, który można wykorzystać do zbliżeń np. na oczy, dłonie albo rekwizyty.

Jaki aparat wybrać – nowy czy używany?

Kupno nowego aparatu cyfrowego do podcastów w przypadku osób początkujących wiąże się z dużym ryzykiem. Amatorzy nie mają potrzebnej wiedzy ani doświadczenia, dlatego nawet po przeczytaniu wielu poradników mogą i tak ostatecznie wybrać model, który nie spełni ich oczekiwań. Wtedy pozostaje im jedynie spróbować sprzedać aparat, ale przy tym odzyskają tylko część jego wartości, a do tego stracą czas na przygotowanie ogłoszenia, wysłanie paczki, rozmowy z zainteresowanymi potencjalnymi kupcami itp.

Wiele osób decyduje się zacząć od używanego sprzętu. Na pewno jest to sposób na to, by trochę zaoszczędzić. W tym przypadku jednak również można źle trafić, a do tego trzeba liczyć się z ryzykiem nieuczciwych sprzedawców – niektórzy próbują wykorzystać niewiedzę kupców, wciskając uszkodzony czy zupełnie niesprawny sprzęt, którego koszty renowacji przekraczają jego wartość.

Najbardziej opłacalną i najbezpieczniejszą opcją okazuje się być wynajem z opcją wykupu. Nie tylko pozwala przetestować sprzęt, ale też sprawdza się wtedy, gdy aparat jest potrzebny tylko na jakiś czas. To elastyczne rozwiązanie, które daje najwięcej korzyści w najniższej cenie. Pozwala pokonać przeciwności i ograniczyć ryzyko, by w pełni skupić się na tworzeniu wyjątkowych treści.

Wynajem aparatu cyfrowego z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Zakup nowego aparatu cyfrowego do podcastów to wydatek przynajmniej rzędu kilku tysięcy złotych. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Z drugiej strony, wiele osób eksperymentuje z takim środkiem przekazu i mimo tego, że posiadają potrzebne środki, mają opory przed przeznaczaniem dużych kwot na dość niepewny cel. Jeszcze inni szukają sposobu na porównanie kilku modeli aparatów przed zakupem, ponieważ mają problem z wyborem odpowiedniego urządzenia. We wszystkich tych przypadkach odpowiedzią jest wynajem z opcją wykupu.

W ofercie Vibe dostępny jest szeroki wybór aparatów cyfrowych wysokiej jakości, z różnych przedziałów cenowych. Posiadamy modele zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Sprzęt wynajmuje się w ramach niewysokiego abonamentu opłacanego co miesiąc.

Wystarczy wskazać minimalny okres najmu i wypełnić krótki formularz. Po upływie wybranego czasu można w każdej chwili oddać albo wymienić urządzenie. Kiedy zaś okaże się idealne, w dowolnym momencie da się je wykupić za ustaloną kwotę. Z każdym miesiącem cena spada, dlatego po czasie wynosi symboliczną złotówkę. Przez to usługa może być traktowana jako alternatywna metoda finansowania, mniej zobowiązująca od pożyczki, zakupu na raty czy leasingu.

Ponieważ jesteśmy profesjonalną wypożyczalnią online, zapewniamy pełne bezpieczeństwo, najwyższą jakość sprzętu oraz pełne wsparcie ze strony wykwalifikowanej obsługi. Chętnie odpowiadamy na pytania oraz pomagamy wybrać odpowiedni produkt. Przy okazji można u nas dobrać np. statyw i mikrofon, a także dokupić pakiet serwisowy i ubezpieczenie WARTA.

Cała procedura najmu odbywa się zdalnie – wszystkie formalności załatwia się bez wychodzenia z domu. Sprzęt zostaje przygotowany do odbioru w pobliskim Partnerskim Sklepie albo dostarczony przez kuriera do rąk własnych. Tą samą drogą można go oddać i wymienić.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą aparatów cyfrowych.

Pozostałe foto (2)

Foto i kamery (41)

Aparaty cyfrowe (11)