Aktualności

Najlepsze kamery do 5000 złotych

Najlepsze kamery do 5000 złotych

Nagrywasz filmy hobbystycznie lub zawodowo? A może tworzysz materiały z pomocą smartfona i przestał Ci już wystarczać? Sprzęt o przyzwoitych parametrach można znaleźć już w przedziale do 5000 złotych. Urządzenia z tej półki pozwalają tworzyć efektowne nagrania oraz dają wiele możliwości kreatywnych. Podpowiadamy, jak wybrać idealny model oraz polecamy najlepsze kamery do 5000 złotych!

Kamery do 5000 złotych

Najlepsze kamery do 5000 złotych doskonale sprawdzają się zarówno w przypadków amatorów, jak i profesjonalistów. Z ich pomocą jak najbardziej da się tworzyć satysfakcjonujące materiały o wysokiej jakości obrazu. W tym przedziale cenowym najrozsądniej zdecydować się na dobry aparat cyfrowy z rozbudowanymi funkcjami do filmowania. Na pewno warto zwrócić uwagę na takie modele, jak:

  • Canon EOS R10,
  • Sony A6400,
  • Fujifilm X-M5.

W dalszej części artykułu radzimy, czym kierować się przy poszukiwaniu odpowiedniego sprzętu oraz opisujemy polecane aparaty cyfrowe!

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając kamerę do 5000 złotych trzeba kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami. Dzięki temu można wybrać model, który reprezentuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Nie trzeba wydawać ogromnych kwot na profesjonalną kamerę, gdy bardzo dobre efekty zapewniają nowoczesne aparaty cyfrowe. Które parametry są najważniejsze?

  • Jakość obrazu i rozdzielczość – obecnie standardem w tej półce cenowej jest jakość 4K. Full HD nadal się sprawdzi przy niektórych zastosowaniach (np. slow motion), ale może już nie spełniać wszystkich wymagań. Przy tym znaczenie ma też liczba klatek na sekundę, która powinna wynosić przynajmniej 60 FPS. Dzięki temu można osiągnąć wysoką jakość materiałów, tak by były wyraźne, płynne i efektowne;
  • Próbkowanie kolorów – przy bardziej zaawansowanej obróbce wideo lepiej wybrać np. 4:2:2 od 4:2:0, ponieważ wtedy można uzyskać bardziej naturalne barwy;
  • Wielkość matrycy – im większa, tym zapewnia lepszą jakość nawet przy słabszym oświetleniu, a do tego oferuje większy zakres dynamiczny oraz pozwala uzyskać estetyczny efekt rozmycia tła (tzw. bokeh).
  • Stabilizacja obrazu – optyczna stabilizacja (OIS) doskonale sprawdza się przy nagrywaniu z ręki. Niezwykle przydatna jest też cyfrowa stabilizacja (EIS), która może nieco obniżyć jakość, ale jest świetna przy bardzo dynamicznych ujęciach;
  • Obiektyw – do kamer cyfrowych dołączane są uniwersalne obiektywy, ale warto sprawdzić, co jeszcze można do nich dokupić, by sprzęt w pełni odpowiadał konkretnym potrzebom;
  • Autofocus – system śledzenia twarzy czy oczu jest wyjątkowo praktyczny, jeśli nagrywa się ujęcia w ruchu. Dzięki temu nawet przy dynamicznych nagraniach można zachować odpowiednią ostrość obrazu;
  • Czas nagrywania – im dłuższe wideo można nagrać, tym lepiej. Aparaty często mają ograniczenia, np. do 30 min;
  • Pojemność baterii – od niej zależy czas nagrywania, dlatego lepiej wybrać model o większej pojemności. Dobrze sprawdzą się też aparaty, które mogą nagrywać po podłączeni do ładowania oraz te, do których łatwo da się dokupić zapasowe baterie;
  • Złącza – podczas nagrywania przydają się m.in. wejście mikrofonowe (do rejestrowania dźwięku), a także złącze HDMI (do podłączania zewnętrznych monitorów i szybkiego podglądania scen);
  • Rozmiar i waga – jeśli często nagrywa się w ruchu lub sporo się podróżuje ze sprzętem, najlepiej zdecydować się na kompaktowy, lekki model;
  • Funkcje dodatkowe – rozmaite dodatki przydatne podczas nagrań zwiększają możliwości wykorzystania sprzętu. Ciekawym urozmaiceniem są m.in. slow motion, możliwość szybkiej obróbki z poziomu urządzenia czy odchylany ekran dotykowy, ułatwiający nagrywanie pod różnymi kątami;
  • Wytrzymałość – w przypadku dynamicznych nagrań, w szczególności na zewnątrz, dobrze by sprzęt był odporny na upadki, zapylenie i zalanie.

Więcej wskazówek znajdziesz w naszych poradnikach: „Jaki aparat cyfrowy do filmów na początek?” oraz „Domowe studio do nagrywania filmów”.

Aparat cyfrowy Canon EOS R10

W swojej cenie jest to jeden z najlepszych wyborów dla miłośników fotografii i filmowania. Model nagrywający w 4K i 60 FPS, który zapewnia wspaniałą płynność obrazu, a także efektowny slow motion. Dla podbicia szczegółów, możliwe jest rejestrowanie obrazu w 4K/30 FPS nadpróbkowanego z 6K, rejestrowanego przez matrycę 24,2 megapiksela. Podczas filmowania w trybie Full HD można z kolei osiągnąć nawet do 120 FPS, co niezwykle wiernie oddaje ruch.

Aparat bezprzewodowo łączy się ze smartfonem, dlatego będzie idealny w przypadku twórców internetowych treści. Pozwala błyskawicznie udostępniać nagrania bliskim oraz obserwującym w social media, ale też umożliwia przesyłanie plików na chmurę.

Sony A6400

Model o kompaktowej, lekkiej konstrukcji oraz zaawansowanych funkcjach. Można mieć go zawsze przy sobie, by uwiecznić wyjątkowe chwile. Nagrane z jego pomocą filmy odtwarzane na telewizorze 4K HDR tak, jakby zostały zrealizowane przy użyciu profesjonalnej kamery.

Sprzęt został wyposażony w nowoczesną matrycę APS-C CMOS Exmor o rozdzielczości 24,2 MP. Filmuje w jakości 4K oraz Full HD. Posiada innowacyjne funkcje ustawiania ostrości w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji, a także jeden z najszybszych AF na świecie – ustawia ostrość w zaledwie 0,02 s.

Materiały wideo rejestrowane są w rozdzielczości 4K (3840 x 2160), ale aparat analizuje piksele bez grupowania, a potem przekształca je do docelowej rozdzielczości. Ciekawostką jest też zoptymalizowana technologia Fast Hybrid AF, która umożliwia śledzenie obiektu nawet wtedy, gdy zostanie chwilowo zasłonięty. Duże ułatwienie stanowi również odchylany, dotykowy ekran, który znacznie ułatwia obsługę i umożliwia swobodne vlogowanie.

Fujifilm X-M5

Idealny model dla osób, które dopiero uczą się filmowania i fotografowania. Poręczny aparat, którego funkcje spełnią oczekiwania również bardziej doświadczonych hobbystów. Doskonały do projektów artystycznych, rozwijania pasji, ale też uwieczniania wyjątkowych doświadczeń np. z podróży. Został zaprojektowany także z myślą o osobach tworzących materiały, które później mają być publikowane na YT i w social media – uwzględniono specjalny tryb do vlogów oraz pionowy format 9:16 do nagrywania krótkich materiałów.

W drobnej, lekkiej, estetycznej obudowie kryją się komponenty, które umożliwiają nagrywanie wideo w rozdzielczości do 6.2K/30P w jakości 4:2:2 10-bit, bezpośrednio na kartę SD. Dostępne są także tryby 4K/60P oraz Full HD 1080/240P (w tym również w slow-motion). Model posiada cyfrową stabilizację obrazu, efektownie niwelując drgania.

Model zapewnia również wysoką jakość dźwięku niezależnie od warunków, ponieważ wbudowano w niego aż trzy mikrofony – dookólny, przedni i tylny. Dodatkowo funkcja redukcji szumów eliminuje hałas tła, np. szum klimatyzacji.

Wynajem aparatu cyfrowego do nagrywania filmów – jak to działa?

Dotychczasowy sprzęt już nie wystarcza, a może w ogóle nie masz czym nagrywać filmów? Jeśli przeszkodą jest brak środków albo obawa przed zakupem nietrafionego modelu, możesz skorzystać z bezpiecznej, wygodnej, opłacalnej alternatywy.

Wynajem aparatu cyfrowego do nagrywania filmów pomoże Ci rozwijać umiejętności i realizować ambitne cele przy niewielkim nakładzie finansowym, bez zobowiązań. Wybierz idealny model, a następnie wskaż minimalny okres najmu i wypełnij krótki formularz. Po uregulowaniu pierwszej wpłaty abonamentowej sprzęt zostanie wysłany pod wskazany adres albo przygotowany do odbioru w Partnerskim Sklepie (jeśli będzie to możliwe).

Po co ustalasz minimalny okres najmu? Kiedy już minie, możesz za darmo wymienić lub oddać sprzęt. Nie musisz jednak rozstawać się ze swoim aparatem, jeśli tego nie chcesz. W dowolnym momencie masz opcję wykupu za ustaloną kwotę. Z czasem się zmniejsza, aż do symbolicznej złotówki.

W ramach najmu możesz dokupić pakiet serwisowy oraz ubezpieczenie WARTA, tak by usługa była dla Ciebie jak najbardziej korzystna. W razie potrzeby nasza obsługa służy radą i pomoże wybrać najlepszy model.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty aparatów cyfrowych!

Pozostałe foto (2)

Foto i kamery (41)

Aparaty cyfrowe (11)