Aktualności, Nauka gry

Nauka gry na instrumentach jako sposób na stres

Nauka gry na instrumentach jako sposób na stres

Współcześnie wiele osób żyje w ciągłym stresie. Nawet pozorny brak problemów nie pozwala się wyciszyć, ponieważ zewsząd atakuje nas zlew informacji, często o negatywnym wydźwięku. Pośpiech, przebodźcowanie i nadmierne oczekiwania nakładane przez siebie oraz otoczenie sprawiają, że coraz trudniej jest znaleźć sposób na relaks. W tym wpisie proponujemy ciekawe, niezwykle skuteczne rozwiązanie – wyjaśniamy, dlaczego nauka gry na instrumentach jako sposób na stres to świetna opcja dla każdego!

Jak nauka gry na instrumencie wpływa na ciało i umysł?

Nauka gry na instrumencie pod wieloma względami na pozytywny wpływ na nasze ciało oraz umysł. Liczne badania udowadniają, że m.in. stymuluje rozwój mózgu oraz opóźnia jego procesy starzenia, pobudza kreatywność oraz poprawia zdolności poznawcze.

Samo obcowanie z muzyką wprawia w dobry nastrój, co jest odczuwalne zarówno na poziomie psychicznym, jak i fizycznym. Gra na instrumencie m.in.:

  • stymuluje uwalnianie dopaminy, czyli jednego z tzw. hormonów szczęścia (m.in. dodaje energii, pobudza, daje uczucie szczęścia i spełnienia),
  • obniża ciśnienie krwi i spowalnia tętno, wyciszając organizm,
  • łagodzi psychosomatyczne objawy stresu (np. napięcie mięśni),
  • rozbudza kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów (co pomaga np. łatwiej przezwyciężać trudności i zyskać lepsze nastawienie),
  • pomaga ćwiczyć skupienie (może być traktowana jako praktyka mindfulness – pełne skupie na czynności pomaga osiągnąć spokój i równowagę),
  • jest zdrowym sposobem na wyrażanie emocji (odpowiednio dobrana muzyka pomaga wyrazić i odpowiednio przeżyć np. gniew czy smutek).

Zajrzyj również do innego naszego artykułu na ten temat: „Medytacja a gra na instrumencie”.

Jak nauka gry na instrumencie zmniejsza stres?

Gra na instrumencie jest świetnym remedium na przewlekły stres. Każdy inaczej radzi sobie z napięciem – jedni wolą medytację czy masaż, inni natomiast wolą pobiegać czy malować. Jeśli nie ma się pomysłu na relaks, na pewno warto spróbować. Dlaczego jednak takie zajęcie pomaga się odstresować?

Muzykowanie to przede wszystkim angażujące zajęcie. W trakcie gry trzeba m.in. śledzić nuty, dbać o odpowiednią postawę/układ dłoni i palców oraz skupiać się na technice. Jeśli chce się osiągać dobre efekty, trzeba się poświęcić temu w pełni. Przez to można skutecznie oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o zmartwieniach. Częstym zjawiskiem jest tzw. ruminacja, czyli ciągłe powracanie do złych myśli i emocji. Takie zajęcie jak gra na instrumencie pomaga skutecznie wyrwać się z takiego stanu.

Ogromne znaczenie ma też nastrój granych utworów. Radosne, żywiołowe nuty wprawiają w dobry humor i dodają energii. Melancholijne czy bardziej „agresywne” są z kolei świetne jako nośnik emocji – smutku i gniewu. Tłumienie ich powoduje, że trudniej jest sobie z nimi poradzić. Jeśli ma się kłopot z tym by o nich mówić, można wyrażać je w ten bezpieczny, a w dodatku piękny sposób.

Warto też zwrócić uwagę na to, że nauka gry na instrumencie jest pewnego rodzaju wyzwaniem. Obserwowanie postępów stymuluje ośrodek nagrody w mózgu i wzmacnia pewność siebie. Kiedy np. po tygodniach treningów opanuje się już ulubiony utwór albo otrzyma się pochwały od widowni – satysfakcja gwarantowana.

Nauka gry na instrumencie jako sposób na odstresowanie – kto powinien spróbować?

Nauka gry na instrumencie to świetny sposób na stres niezależnie od wieku. Chociaż najlepsze efekty osiąga się wtedy, gdy zaczyna się wcześnie (ok. 4-6. roku życia), nigdy nie jest za późno na takie hobby. Warto też mieć na względzie to, że w tym przypadku raczej nie ma się ambicji na to, by zostać profesjonalnym muzykiem – takie zajecie ma być po prostu dobrą zabawą i ciekawym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu.

Nie można zapominać, że w obecnych czasach nawet maluchy są często nadmiernie zestresowane. Zachęcając dzieci do gry na instrumentach stymuluje się ich rozwój psycho-fizyczny, jednocześnie pomagając się odprężyć.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz w naszym poradniku: „Najlepszy instrument muzyczny do nauki gry dla dziecka – sprawdź, co wybrać!”.

Nauka gry z dziećmi to również doskonały sposób na zabawę i wspólne spędzanie czasu. W ten sposób rodzina może wspaniale zbliżyć się do siebie, wzmacniając relacje.

Nastolatki często chcą grać na instrumencie żeby zrobić wrażenie na rówieśnikach. Takie zainteresowanie jest niewątpliwie najbardziej bezpieczne i produktywne. Dodatkowo zachęca do rozwijania umiejętności społecznych – nowe hobby może przyczynić się do założenia małego zespołu, co z kolei pomaga ćwiczyć m.in. zarządzanie, organizację czasu czy rozwiązywanie konfliktów.

Dorośli są grupą zdecydowanie najbardziej narażoną na stres. Studia i/lub praca, a także rozmaite problemy prywatne i rodzinne mogą skutecznie spędzać sen z powiek. Ważne jest, by znaleźć czas dla siebie, by odprężyć się po ciężkim dniu. Takie kreatywne zajęcie, angażujące umysł i ciało, to zdrowe i skuteczne rozwiązanie.

Naukę gry na instrumentach zaleca się szczególnie osobom dojrzałym i starszym. W ten sposób skutecznie opóźnia się starzenie się mózgu, zachęca się do aktywności umysłowej i fizycznej oraz poprawia nastrój. Bezczynność zabija – zwiększa ryzyko demencji oraz wielu chorób, dlatego na emeryturze warto odkryć nowe hobby.

Więcej o tym zagadnieniu przeczytasz w naszym poradniku: „Dlaczego nigdy nie jest za późno na naukę gry na instrumencie.”.

Jak zacząć naukę gry na instrumencie?

Wiele osób nie wie, jak zabrać się za naukę gry na instrumencie. Najpierw należy podjąć decyzję co to tego, czy będzie się ćwiczyć samodzielnie, czy lepszą opcją będzie zapisanie się na kurs. Jeśli ma się kłopot ze znalezieniem motywacji do regularnych treningów, na pewno rozsądniej będzie oddać się w ręce profesjonalisty.

Na pewno dobrze jest zacząć od poznania wybranego instrumentu. Wiedząc jak jest zbudowany i jak działa, można bardziej świadomie z nim pracować. Następnie dobrze jest zaopatrzyć się w różne pomoce edukacyjne – niezależnie od tego, czy planuje się naukę solo czy z instruktorem. Dobrze jest maksymalnie je zdywersyfikować, by nie zaczęły się nudzić. Świetnym źródłem potrzebnych informacji i cennych porad są m.in. podręczniki, ale też aplikacje mobilne, blogi, fora czy filmy instruktażowe (np. na serwisie YouTube).

Bardzo ważne jest regularne ćwiczenie w domu, najlepiej ok. 15 min dziennie. Wtedy można szybko zauważyć postępy. Jeśli nie jest to możliwe, należy stworzyć harmonogram, by przynajmniej kilka razy w tygodniu znaleźć chociaż chwilę na ćwiczenia.

Bardzo ważnym zagadnieniem przy nauce gry na instrumencie jest też wybór odpowiedniego instrumentu. Sprzęt powinien być dostosowany do potrzeb osób początkujących, ale przy tym musi być dobrze wykonany. Zbyt tanie modele są nie tylko nietrwałe, ale też gorzej brzmią i pozostawiają wiele do życzenia pod względem grywalności, co może skutecznie zniechęcić do ćwiczeń.

Jak zdobyć sprzęt do nauki gry na instrumencie?

Markowy sprzęt muzyczny jest raczej dość kosztowny. Oczywiście nie jest tak, że osoba dopiero ucząca się grać np. na gitarze elektrycznej powinna zainwestować w model za 10 tys. zł. W tym przypadku nie warto jednak wybierać instrumentów za mniej niż 1500 zł, ponieważ można się nimi tylko bardzo zawieść.

Często przeszkodą w rozwijaniu muzycznego hobby są właśnie duże koszty. Popularnym rozwiązaniem jest zakup używanych instrumentów, ale opcja ta ma swoje minusy. Niedoświadczone osoby mogą przypadkiem kupić nieodpowiedni sprzęt, nie wspominając o nieuczciwych sprzedawcach, którzy zatajają prawdziwy stan techniczny instrumentu. W razie niepowodzenia trudniej o sprzedaż, co zajmuje sporo czasu i zwiększa starty finansowe.

Świetną opcją dla osób planujących naukę gry na instrumencie jest wynajem online. W szerokiej, stale rozbudowywanej ofercie Vibe.pl dostępny jest ogromny wybór markowego sprzętu z różnych przedziałów cenowych. Produkty można wypożyczyć w ramach niewysokiego abonamentu.

Cała procedura jest bardzo prosta. Najpierw wybierasz instrument oraz minimalny okres najmu (im dłuższy, tym miesięczna opłata jest niższa). Następnie wypełniasz krótki formularz i regulujesz pierwszą wpłatę. Sprzęt zostaje wysłany kurierem pod wskazany adres albo przygotowany do odbioru w partnerskim sklepie muzycznym.

Po upływie minimalnego okresu najmu można w każdej chwili oddać albo wymienić instrument. Przez cały czas trwania umowy dostępna jest też opcja wykupu za ustaloną cenę – jest wyliczana dla każdego miesiąca, dlatego z czasem spadnie do symbolicznej złotówki.

Do wypożyczonego sprzętu można od razu dobrać kurs nauki gry w promocyjnej cenie, a także ubezpieczenie WARTA albo pakiet serwisowy.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitarinstrumentów klawiszowychinstrumentów dętych i innych sprzętów muzycznych.

POZOSTAŁE

KLAWISZOWE (1414)

GITARY (4055)