Gra na pianinie jest świetnym sposobem na odstresowanie się, a do tego pobudza kreatywność oraz pomaga wyrazić siebie i rozwijać swoją wrażliwość. Aby opanować ten instrument, trzeba poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z teorią oraz regularnie wykonywać ćwiczenia praktyczne. Jeśli jednak jest się zmotywowanym i cierpliwym, już po kilku miesiącach można z powodzeniem wygrywać piękne melodie. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać nauka gry na pianinie!
Nauka gry na pianinie – jak zacząć?
W teorii każdy może nauczyć się grać na pianinie, ale z praktyką bywa różnie. Wiele osób niestety szybko się poddaje przy pierwszych niepowodzeniach i trudnościach. Częstym problemem jest też brak systematyczności w nauce czy w ogóle niewłaściwe podejście do całego procesu. Niektórzy oczekują bowiem, że szybko zaczną zauważać pierwsze efekty. Postępy są jednak zależne od wielu czynników – nie tylko od poziomu zaangażowania, ale też indywidualnych predyspozycji, w tym nawet długości i grubości palców.
Nauka gry na pianinie przede wszystkim wymaga czasu. Najpierw warto poświęcić na nią przynajmniej pół roku. Dopiero wtedy można świadomie podjąć decyzję, czy rzeczywiście dalsze ćwiczenia mają sens i czy w ogóle chce się nimi zajmować. Oczywiście będą pojawiać się dni, w których zupełnie nie będzie się miało ochoty na naukę, ale to całkowicie normalne. Czym innym są chwile słabości, a czym innym całkowita rezygnacja i niechęć.
Od czego zacząć lekcje gry na pianinie? Najrozsądniej jest z góry zarezerwować sobie czas na ćwiczenia, a następnie trzymać się ustalonego harmonogramu, aż wejdzie to w nawyk. Treningi (samodzielne lub z nauczycielem) powinny odbywać się przynajmniej 1-2 razy w tygodniu. Nie muszą trwać pełną godzinę zegarową – wystarczy nawet 30 min. Dodatkowe ćwiczenia w ciągu tygodnia mogą zaś zajmować tylko po ok. 15 min. Najważniejsza jest regularność i systematyczność.
Co jest ważne podczas nauki gry na pianinie?
Niezależnie od tego, czy planuje się samodzielną naukę gry na pianinie, czy chce się zapisać na kurs, bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie. Na pewno warto:
- zacząć od bardzo prostych utworów, najlepiej granych tylko prawą ręką – w ten sposób można powoli wyrabiać dobrą technikę oraz panować nad koordynacją. Pierwsze sukcesy skutecznie zachęcają też do dalszej nauki;
- ćwiczyć utwory tak długo, aż będzie się w stanie zagrać je bez problemu – raczej nie ma sensu uczyć się utworów na pamięć (chociaż niektóre można, w ramach ćwiczenia), ale trzeba je grać pewnie, równo, w dobrym tempie i bez pomyłek;
- regularnie kontrolować technikę gry – przy nauce samodzielnej trzeba bardzo uważnie oglądać nagrania instruktażowe. Dobrym pomysłem jest też zdecydowanie się na przynajmniej jedno spotkanie z nauczycielem gry na pianinie;
- zaopatrzyć się w dodatkowe materiały – dobry podręcznik to podstawa, ale niezwykle przydatne są także pomoce audio-wizualne. Nawet jeśli uczęszcza się na zajęcia, podczas ćwiczeń w domu można wspierać się np. specjalnymi aplikacjami na urządzenia mobilne/komputer czy filmami publikowanymi na serwisie YouTube.
Ile czasu potrzeba aby nauczyć się grać na pianinie? Jest to kwestia dość indywidualna, ale zwykle warto zmotywować się do pracy przez przynajmniej pół roku. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o jednym – nie można się poddawać. Nawet jeśli na początku palce się plączą, a nuty ciągle się mylą, z czasem wszystko będzie coraz łatwiejsze. Nauka gry na pianinie czy jakimkolwiek instrumencie wymaga samozaparcia, ale radość, jaką czuje się po pierwszym płynnym zagraniu chociażby prostej melodii, jest jak najbardziej tego warta.
Gra na pianinie dla początkujących – co jest najważniejsze?
Kiedy zaczyna się naukę gry na pianinie, trzeba oczywiście skupić się na podstawach. Co jest jednak szczególnie ważne?
Budowa pianina
Jeśli chce się grać na jakimś instrumencie, trzeba wiedzieć, jak jest zbudowany i jak działa. Kiedy pozna się już wszystkie jego elementy, łatwiej będzie porozumieć się z nauczycielem czy zapoznawać się z materiałami do nauki. Do tego dobrze jest od razu dowiedzieć się, jak należy się z nim obchodzić – jak go czyścić, jak stroić, gdzie przechowywać itp.
Polecamy nasz artykuł: „Jak dbać o pianino?”.
Nauka nut
Nauka nut na pięciolinii oraz rozkładu nut na klawiaturze to absolutna podstawa. Najpierw można zacząć od klucza wiolinowego, ale później trzeba też zapoznać się z kluczem basowym (w nim są zapisywane nuty najczęściej grane lewą ręką). Przy tym dobrze jest też przyswoić sobie dodatkowe znaki dynamiczne i artykulacyjne, które wskazują m.in. poziom głośności i temperamentu gry.
Układ i koordynacja rąk
Jednym z największych wyzwań przy nauce gry na pianinie jest koordynacja rąk. Na początek zazwyczaj ćwiczy się prawą, a później lewą (lub odwrotnie, w zależności od tego, która jest dominująca). Następnie trzeba sumiennie trenować symultaniczne używanie obu rąk. Jeśli ćwiczy się samodzielnie, należy uważnie oglądać filmy instruktażowe.
Właściwa postawa
Ogromne znaczenie ma także prawidłowa postawa przy pianinie. Jest istotna nie tylko ze względów zdrowotnych (zła pozycja jest szkodliwa dla kręgosłupa, ale też narządów wewnętrznych). Tylko siedząc prosto można dobrze wydobywać dźwięki. Ważne jest też to, by łokieć znajdował się mniej więcej na wysokości klawiatury. Z tego względu potrzebne jest specjalne regulowane siedzenie bez oparcia.
Podstawowe skale i akordy
Kiedy pozna się już nuty i zacznie się pierwsze próby, przydatne będą podstawowe skale i akordy. Stopniowe ich przyswajanie znacznie ułatwia dalszą naukę. Warto też wiedzieć, że cztery podstawowe akordy na pianino są identyczne na gitarze i akordeonie.
Dynamika i artykulacja
Bardzo ważną kwestią jest również sam styl gry. Istotna jest dynamika, czyli sposób wykonania utworu pod względem natężenia dźwięku (można grać głośno, ale też cicho). Duży wpływ na brzmienie ma także artykulacja, czyli sposób łączenia dźwięków (można grać łagodnie, łącznie – legato, ale też akcentując osobno poszczególne dźwięki – staccato).
Jakie materiały do nauki gry na pianinie wybrać?
Czy można się samemu nauczyć grać na pianinie? Pewnie! Przydatne materiały można dość łatwo zdobyć – dostępny jest szeroki wybór płatnych, a także darmowych książek, kursów, aplikacji, nagrań instruktażowych itp. Wystarczy zajrzeć do najbliższej księgarni/biblioteki albo posurfować po Internecie. Poniżej polecamy kilka sprawdzonych źródeł wiedzy.
Wydawnictwa specjalistyczne
Koniecznie powinno się posiadać przynajmniej jeden podręcznik w wersji książkowej. Bez problemu można znaleźć wiele starszych oraz nowszych wydań, w formie poradników, kompendiów czy zbiorów ćwiczeń. Oferują nie tylko teorię, ale też przydatne fotografie i ryciny, a nawet płyty CD z nagraniami.
Do najciekawszych pozycji zaliczają się np.:
• „Szkoła na fortepian”, Anna Maria Klechniowska, 2014.
• „Szkoła gry na fortepianie”, Mieczysław Fryc, 2017.
• „Szkoła Na Fortepian”, Mieczysław Niemira, 1993.
YouTube
W serwisie YouTube można znaleźć sporo kanałów prowadzonych przez doświadczonych nauczycieli gry, którzy w przystępnej formie dzielą się swoją wiedzą. Z pomocą nagrań wideo objaśniają podstawy, pokazują przydatne wskazówki, prezentują ćwiczenia itp. Szczególnie ciekawe materiały są publikowane na takich kanałach, jak np.:
• Marek Raczkowski: https://www.youtube.com/c/MarekRaczkowskiSound/videos.
• Szkoła Pianina: https://www.youtube.com/c/Szko%C5%82aPianina.
• Elpiano: https://www.youtube.com/channel/UCuq3UUiLWl_RBQGal89fmUg
Blogi i artykuły blogowe
Świetnym źródłem wiedzy są również blogi prowadzone przez specjalistów i pasjonatów czy artykuły blogowe publikowane na stronach profesjonalnych sklepów muzycznych itp. Warto zajrzeć np. tutaj:
• Elpiano
• Dom Pełen Muzyki – rozbudowany blog zawierający takie kategorie jak: Pianino i Keyboard / Dzieła muzyczne / Teoria muzyki / Muzyka mp3 / Nuty pdf / Historia muzyki / Postać muzyczna / Dla Rodziców / i inne, posiadający obecnie ok. 50 ciekawych wpisów. Serdecznie polecamy: https://www.dompelenmuzyki.pl/blog/
• Alenuty.pl – księgarnia muzyczna
Szkoły gry na pianinie
Nie każdy jest stworzony do samodzielnej nauki. Jeśli potrzebna jest dodatkowa motywacja czy wsparcie nauczyciela, najlepiej zdecydować się na zajęcia stacjonarne lub online. Dobrymi szkołami są np.:
Gama Piano Studio
To prywatna szkoła gry na pianinie w Warszawie stworzona z pasji do muzyki fortepianowej oraz szerokiej popularyzacji gry.
Szkoła oferuje profesjonalne zajęcia i kursy gry na fortepianie i instrumentach klawiszowych oraz szkolenia i kursy pianina dla dzieci oparte na międzynarodowym systemie nauczania metodą amerykańską oraz metodą Suzuki. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry specjalistów.
Ogólnopolska wyszukiwarka nauczycieli gry, m.in. na pianinie
Przy okazji osobom poszukującym pracy, w tym także nauczycielom muzyki polecamy stronę https://pl.jooble.org/
Jakie pianino do nauki gry będzie najlepsze?
Kiedy zaczyna się grę na pianinie, nie ma sensu kupować od razu instrumentu z najwyższej półki. Dopiero po ok. 6 miesiącach można stwierdzić, czy ma się do czynienia z prawdziwą pasją, czy przelotnym zainteresowaniem. Na początek w zupełności wystarczy więc prosty keyboard. Następnie można zainwestować w docelowy instrument.
Sprawdź nasz artykuł: „Pianino dla początkującego”.
Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy nie dysponuje się odpowiednim budżetem. Nie każdy może (albo po prostu nie chce) wydać tylu pieniędzy na pianino do nauki gry. W razie czego można sprzedać instrument, ale wtedy i tak sporo się straci. Jakimś wyjściem jest zakup używanego sprzętu, ale trudno trafić na egzemplarze w dobrym stanie.
Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów online. Oferujemy możliwość wypożyczenia keyboardu albo pianina cyfrowego na określony czas, w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Po upływie minimalnego okresu najmu sprzęt można oddać, wymienić na inny albo wykupić na własność, spłacając resztę jego wartości. Usługa ta to idealna opcja dla adeptów, którzy są zafascynowani wizją gry na pianinie, ale nie są pewni, czy się w niej odnajdą.
Przy okazji wypożyczania sprzętu muzycznego dodatkowo oferujemy wszystkie niezbędne akcesoria, a także zapewniamy wsparcie ze strony doświadczonych specjalistów. Nasi Klienci otrzymują również bezpłatne lub płatne dostępy do kursów online w najlepszych szkołach, takich jak np. https://vibe.pl/gama-piano-studio/.
Nauka gry na pianinie to długi proces, ale jeśli odpowiednio się do niego podejdzie, może być niezwykle rozwijający i satysfakcjonujący. Bardzo ważne jest nastawienie, ale też to, na jakim instrumencie próbuje się wydobywać pierwsze dźwięki. Jesteś gotowy na muzyczne eksperymenty? Wypożycz pianino do nauki gry online, by w najwygodniejszy i najtańszy sposób rozpocząć naukę na sprzęcie dobrej jakości!