Aktualności

Piosenki dla dzieci

Piosenki dla dzieci

Muzyka odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju człowieka. Piosenki dla dzieci puszczane są przez rodziców już niemowlakom, aby dostarczyć im nowych bodźców i osiągnąć określony cel, czyli np. zaciekawić, rozbawić, wyciszyć, rozbudzić, uspokoić. Wszystko zależy od repertuaru. Jakie są najpopularniejsze piosenki dla dzieci? Dlaczego warto puszczać muzykę dzieciom? Czego słuchają dzieci na poszczególnych etapach rozwoju? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Piosenki dla dzieci – od niemowlaka do starszaka

Dzieci przejawiają zainteresowanie muzyką od pierwszych chwil życia, a eksperci twierdzą, że nawet w życiu płodowym dźwięki mogą oddziaływać na rozwój i zachowania malucha. Każdy więc od najmłodszych etapów rozwoju poznaje takie piosenki dla dzieci, jak: „Jedzie pociąg z daleka”, „Aaa kotki dwa”, „Wlazł kotek na płotek”, „Pieski małe dwa” czy „Kundel bury”. Jedne wyciszają i utulają do snu, inne rozbawiają, uczą, pobudzają. Jakie piosenki dla dzieci na poszczególnych etapach rozwoju są najpopularniejsze? Poznaj listę hitów dla dzieci w wieku od niemowlaka do ucznia szkoły podstawowej!

Piosenki dla niemowląt

Mając na uwadze to, że w pierwszych miesiącach życia niemowlęta poznają świat głównie przez zmysł słuchu, warto wdrożyć do codziennych rytuałów sesje muzyczne. Piosenki dla najmłodszych dzieci powinny być łagodne i proste. Ich celem jest zwykle uspokajanie maluszków i wspieranie ich rozwoju. Wśród najczęściej puszczanych bez wątpienia znajdują się kultowe kołysanki, takie jak: „Aaa, kotki dwa”, „Ach, śpij kochanie”, „Z popielnika na Wojtusia” czy „Ta Dorotka”. W dzień, podczas okien aktywności, rodzice wybierają takie piosenki dla niemowląt, jak: „Panie Janie” czy „Wlazł kotek na plotek”. Sporą popularnością cieszy się także muzyka klasyczna – np. kompozycje Mozarta, a w szczególności utwory dur.

Piosenki dla małych dzieci

Na tym etapie rozwoju mogą nadal towarzyszyć malcom wspomniane wcześniej hity, ale warto również wprowadzać nowe piosenki dla dzieci. Polecamy na przykład „Poszła Karolinka do Gogolina”, „Miała baba koguta”, „Stary niedźwiedź mocno śpi” czy „Cztery słonie”. Te piosenki wprowadzają dzieci w świat słów, rytmu i intonacji, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju mowy małych dzieci. Szczególnie polecane są rymowane teksty i melodyjne frazy, które ułatwiają maluchom zapamiętywanie słów, stymulując jednocześnie ich pamięć.

Piosenki dla przedszkolaków

Przedszkolaki uwielbiają rytmiczne utwory, do których mogą tańczyć najróżniejsze choreografie, klaskać czy tupać. Chętnie bawią się zarówno do dawnych, polskich piosenek, jak np. „Jadą, jadą misie”, „Pieski małe dwa”, „Jedzie pociąg z daleka”, „My jesteśmy krasnoludki” czy „Jestem sobie ogrodniczka”, jak i nowszych przebojów – m.in. „Bananowa piosenka”, „Łoś Leoś” albo „Krecik zielony ma berecik”. Warto także wybierać anglojęzyczne piosenki dla przedszkolaków, aby osłuchiwały się z tym językiem. Jakie piosenki dla dzieci po angielsku? Na przykład kultowe „Baby shark”, „Old MacDonald had a farm” czy „Finger family”.

Piosenki dla uczniów

Starsze dzieci najczęściej mają już swoje preferencje co do piosenek, których słuchają i przy których bawią się najlepiej. Nierzadko są to omówione wcześniej hity, do których przywykli na minionych etapach rozwoju – po prostu niektóre piosenki dla dzieci przewijają się od malucha do starszaka. Oprócz tego świetnie sprawdzą się piosenki do zabaw muzyczno-ruchowych, jak np. „Boogie Woogie”, „Wyginam śmiało ciało”, „Mój jest ten kawałek podłogi” czy „Ramię w ramię”.

Tak, jak wcześniej wspomnieliśmy, piosenki mogą być fantastycznym narzędziem do nauki języka angielskiego. Starsze pociechy, które mają już pierwsze lekcje języka obcego za sob, a ich zasób słownictwa wzbogaca się, mogą osłuchiwać się z najróżniejszymi utworami anglojęzycznymi. Oprócz piosenek dla dzieci po angielsku, które wymieniliśmy w poprzednim akapicie, rekomendujemy np. „Head, shoulders, knees and toes”, „If You’re happy and you know it”, „The Shapes Song” czy „Five little monkeys”.

Dlaczego warto puszczać dzieciom muzykę?

Jak widzisz, wybór piosenek dla dzieci jest naprawdę olbrzymi, a wymienione powyżej to jedynie te kultowe propozycje. Dzieciom warto puszczać różnorodne brzmienia, aby rozwijać ich słuch, rytm, wrażliwość czy inteligencję muzyczną. Muzyka bowiem pomaga dzieciom wyrażać i rozpoznawać emocje, a nierzadko też jest nieocenionym wsparciem w radzeniu sobie z uczuciami, takimi jak radość, złość czy smutek. Co więcej, piosenki dla dzieci:

  • wspierają rozwój umiejętności poznawczych (m.in. wpływają na poprawę pamięci czy koncentracji),
  • korzystnie oddziałują na rozwój motoryki (poprawa koordynacji ruchowej, zręczności, rytmiczności),
  • są nieocenione dla rozwoju językowego (zarówno w języku ojczystym, jak i w językach obcych),
  • uczą współpracy i są istotne dla rozwoju społecznego,
  • pobudzają kreatywność i wyobraźnię.

Jaką muzykę dla dzieci wybrać?

Wybór właściwych piosenek dla dzieci wymaga uwzględnienia kilku kluczowych zmiennych, dzięki którym muzyka będzie spełniała swoje funkcje, które omówiliśmy powyżej, ale też po prostu interesowała dzieci na różnych etapach ich rozwoju. Prezentujemy kilka wskazówek, jak wybierać piosenki dla dzieci.

Pierwszą kwestią, którą szczegółowo omówiliśmy powyżej, jest dopasowanie utworów do wieku dzieci. U maluszków najlepszym wyborem będą piosenki z prostymi melodiami, które mają łagodny rytm i powtarzalne frazy. Dla dzieci w wieku przedszkolnym rekomendujemy piosenki edukacyjne, które pomagają rozwijać umiejętności językowe i poznawcze (np. o literkach, cyferkach, częściach ciała, porach roku, kolorach itp.).

Dla starszych dzieci, które chodzą już do szkoły podstawowej, polecamy piosenki mające bardziej złożone teksty, które stymulują myślenie i wyobraźnię. Dobrze też, jeśli będą zachęcały do aktywności ruchowej.

Druga kwestia to prostota i logika tekstu. Dzieci bardzo szybko się uczą i również poprzez słuchanie muzyki mogą przyswajać nowe słowa, jak i chłonąć wartości oraz informacje, które płyną z utworów. Oczywistym jest, że należy unikać piosenek wulgarnych i dedykowanych dorosłym, ale warto też zwrócić uwagę, jaki przekaz mają poszczególne utwory. To rolą rodzica czy opiekuna jest, aby prezentować dzieciom właściwe treści – dotyczy to również muzyki!

Trzecią kwestią jest dostosowanie do upodobań dziecka. Jako dorośli doskonale wiemy, że istnieją piosenki, które po prostu nas irytują i których słuchanie wywołuje negatywne emocje. Tak samo może być w przypadku najmłodszych. Niektóre piosenki dla dzieci staną się ich ulubionymi, inne będą szybko odrzucane lub „przejedzą się”.

Dlatego warto proponować dzieciom rozmaite utwory, z różnych gatunków muzycznych i obserwować ich reakcje. Na etapie, gdy dziecko już swobodnie się z nami komunikuje, należy po prostu go słuchać i rozmawiać o tym, co lubi, a czego nie i dopytywać, z czego to wynika.

Gdzie znaleźć najlepsze piosenki dla dzieci?

Rodzice często głowią się, gdzie dostępne są piosenki dla dzieci. Na szczęście obecnie nikt nie powinien mieć większych trudności, aby znaleźć ulubione utwory swojego malucha. Szczególnie przydatne okazują się serwisy streamingowe, takie jak YouTube, Spotify czy Apple Music. Poza tym istnieją dedykowane serwisy z muzyką dla dzieci, jak i nadal można bez większych trudności kupić płyty z najlepszymi hitami dla maluchów.

Czy piosenki dla dzieci dostępne są za darmo?

W wielu miejscach w sieci można je znaleźć zupełnie bezpłatnie. Czy jest haczyk? Owszem. Często bowiem wiąże się to z przerywnikami w postaci reklam. O ile dorosły jest w stanie wytrzymać kilka chwil i odsłuchać reklamy, tak w przypadku najmłodszych bywa to trudne – szczególnie, gdy puszczamy dzieciom kołysanki podczas usypiania i nagle uruchomi się głośna reklama. Alternatywą jest wykupienie subskrypcji na danej platformie lub zaopatrzenie się w płyty z utworami.

Piosenki dla dzieci – na czym je puszczać?

Oczywiście warto również zadbać o dobry odtwarzacz czy wysokiej jakości sprzęt nagłaśniający, dzięki któremu dostarczane maluchom piosenki dla dzieci będą jeszcze bardziej uwrażliwiały je i rozwijały ich dojrzałość muzyczną. A jeśli w dziecku rozwinie się pasja do muzyki – warto zainwestować w jego rozwój w tej dziedzinie i zapisać np. na lekcje nauki gry na instrumentach czy lekcje śpiewu. Inwestycja w pasję, to najpiękniejsza inwestycja, jaką można zapewnić małemu człowiekowi.

Misją Vibe jest upowszechnianie hobby i rozwoju zainteresowań muzycznych u każdego – również u maluchów! Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wynajmu gitarinstrumentów klawiszowychinstrumentów dętych, jak również sprzętu nagłośnieniowego, studyjnego czy oświetleniowego.

STUDIO (677)

KLAWISZOWE (1379)

GITARY (3282)