Porady zakupowe

Sprzęt studyjny

Sprzęt studyjny

Chcesz zacząć tworzyć własną muzykę? Do nagrywania, obróbki i przetwarzania dźwięków potrzebne jest odpowiednio dostosowane pomieszczenie oraz specjalne urządzenia. Zastanawiasz się, w co powinieneś zainwestować? Podpowiadamy, jak skompletować swój pierwszy sprzęt studyjny!

Jak wyposażyć swoje pierwsze studio – jaki sprzęt studyjny wybrać?

Adepci trudnej sztuki tworzenia muzyki powinni pracować na dobrym jakościowo sprzęcie. Takie urządzenia są niestety droższe, ale nie oznacza to, że trzeba wydawać na ten cel fortunę. Lepiej jest postawić na skromny, ale profesjonalny setup. Prostota jest wskazana, ponieważ obsługa skomplikowanych urządzeń może okazać się zbyt trudna i ostatecznie zniechęci do rozwijania tej pasji. Wtedy w efekcie tylko straci się sporo czasu oraz pieniędzy. Jakie elementy powinny więc koniecznie znaleźć się w pierwszym studiu muzycznym? Przygotowaliśmy krótkie zestawienie niezbędnych urządzeń i akcesoriów!

Podstawowy sprzęt studyjny

Sercem studia muzycznego jest idealnie dobrany sprzęt. Na początek nie trzeba jednak wydawać fortuny na najnowocześniejsze, zaawansowane urządzenia. Krótko omawiamy, co jest niezbędne.

Komputer

Komputer to zdecydowanie jedno z najdroższych i najważniejszych urządzeń. To na nim pracuje się nad wszystkimi nagraniami, tworząc i łącząc dźwięki. Najlepszy będzie oczywiście nowoczesny, szybki sprzęt z dobrymi podzespołami. W dzisiejszych czasach większość osób posiada jednak na własność PC czy laptopa, dlatego jeśli nie jest wyjątkowo przestarzały czy niesprawny, jak najbardziej można zacząć z tym, co już się ma. Minimalne wymagania sprzętowe to 8GB RAM, 250 GB SSD oraz procesor Core i5. Jeśli zaś ma się budżet na zakup nowego komputera, świetnym wyborem będzie np. Macbook Pro od Apple.

Interfejs Audio

Interfejs audio to urządzenie przeznaczone do podłączania instrumentów, stacji roboczych, kontrolerów MDI oraz mikrofonów do komputera. Dzięki niemu można nagrać ścieżkę dźwiękową w wersji digitalnej, tak by dało się ją później obrobić za pomocą specjalnego oprogramowania. Da się to zrobić na kilka innych sposobów, ale rozwiązanie to jest zdecydowanie najłatwiejsze i najwygodniejsze, a do tego zapewnia najlepsze efekty. Interfejsy posiadają bowiem wbudowane karty dźwiękowe i są odpowiednio dostosowane do tego, by właściwie przetwarzać sygnał audio. Do wybranych modeli można podłączyć na raz więcej niż jedno urządzenie, a także monitory czy słuchawki. Najlepiej zdecydować się na sprzęt znanej marki, jakiej jak np. Steinberg czy Focusrite.

Oprogramowanie Digital Audio Workstation (DAW)

Oprogramowanie Digital Audio Workstation to cyfrowa stacja robocza, która pozwala nagrywać, edytować i miksować dźwięki, czyli tworzyć muzykę. Komputery Apple oferują już darmowy program Garageband (można go uaktualnić do pełnej wersji Logic Pro X). Na rynku dostępnych jest jeszcze także wiele innych systemów tego typu. Najlepiej zdecydować się na taki, który będzie idealnie kompatybilny z interfejsem audio – niektórzy producenci sprzętu oferują korzystne zestawy wraz z oprogramowaniem.

Na początek warto wybrać wariant, który jest:

  • darmowy lub niedrogi,
  • prosty w obsłudze,
  • regularnie aktualizowany.

Wśród popularnych programów DAW można wymienić m.in.: FL Studio, Ableton Live 10 czy Cockos Reaper.

Mikrofon

Mikrofon to podstawa, jeśli planuje się nagrywać wokal. Na początek wystarczy jeden, ale z czasem, gdy studio muzyczne zacznie się rozwijać, z pewnością pojawią się w nim kolejne modele.

Wyróżnia się wiele rodzajów mikrofonów, ale w tym kontekście przedział można zawęzić do trzech głównych grup:

  • pojemnościowe – wrażliwe, nagrywają w wysokiej jakości. Dobrze rejestrują ciche, zróżnicowane dźwięki. Są idealne do domowego, małego studia;
  • dynamiczne – bardzo wytrzymałe, idealne do nagrywania głośnych, dynamicznych instrumentów. Mają jednak problemy z dźwiękami z wyższych rejestrów;
  • wstęgowe – wrażliwe, nagrywają w bardzo wysokiej jakości, doskonale rejestrując ciepłe brzmienia. Świetne do nagrywania wokalu.

Trudno polecić jeden model, ponieważ powinien być dostosowany do indywidualnych wymagań. Warto jednak zwrócić uwagę na np. Rode NT1A, Shure SM57 czy MXL 770.

Statyw do mikrofonu

Do mikrofonu warto od razu dobrać odpowiedni statyw. Sprzęt ten może być dość kosztowny, dlatego wiele osób z niego rezygnuje – to duży błąd. Solidny stelaż znacznie ułatwia nagrywanie, a także ma ogromny wpływ na jakość rejestrowanego dźwięku.

Filtr do mikrofonu

Kolejnym istotnym akcesorium jest filtr do mikrofonu. Ta cienka przesłona służy do eliminowania zakłóceń, m.in. dźwięków powstających w wyniku szybkiego poruszania się powietrza. Świetnie tłumi tzw. głoski wybuchowe (m.in. „p” i „b”), a do tego zabezpiecza mikrofon przed zabrudzeniem kropelkami śliny.

Słuchawki

Na start w zupełności wystarczy jedna para, ponieważ osoby początkujące spędzają większość czasu w swoim studiu muzycznym w pojedynkę. Słuchawki pozwalają dokładnie wsłuchać się w komponowaną muzykę i pomagają się skupić. Dzięki nim można też pracować w ciszy, bez nadwyrężania cierpliwości współlokatorów czy rodziny.

Na rynku można znaleźć ogromny wybór urządzeń, w różnych przedziałach cenowych. Najlepiej zainwestować w możliwie najlepsze słuchawki przewodowe. Najważniejsze, by jak najwierniej oddawały dźwięk oraz zapewniały dobrą izolację. Wyróżnia się trzy rodzaje:

  • zamknięte – zapewniają świetną izolację, dlatego są odpowiednie do nagrywania,
  • otwarte – gwarantują najwyższą jakość dźwięku, ale gorszą izolację. Stosuje się je przy miksowaniu,
  • pół-otwarte – dobrze izolują, a do tego przyzwoicie brzmią.

Na początek odpowiednie będą takie modele, jak np.: Sony MDR 7506, Samson SR850 czy Sennheiser HD 280 PRO.

Monitory studyjne

Monitory studyjne (odsłuchowe) to specjalistyczne głośniki, które mają „płaskie brzmienie” – bez korekty czy dodatkowego podkolorowania. Dzięki temu odtwarzają muzykę w możliwie najbardziej autentycznej, wiernej wersji. Wybór tych urządzeń jest trudny, ponieważ są dość kosztowne. Do tego trzeba je odpowiednio dopasować do wielkości studia oraz swoich preferencji.

Jeśli ma się mało miejsca, lepiej zacząć od mniejszych, 6-calowych modeli. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w specjalne podstawki dźwiękochłonne, które minimalizują ewentualne drgania. Dobrymi producentami takie sprzętu są m.in. Neumman i KRK.

Kontroler MIDI lub stacja robocza

Kontrolery MIDI i stacje robocze to specjalne sprzęty klawiszowe, które dają dostęp do dźwięku tysięcy wirtualnych instrumentów. Najlepiej jest oczywiście korzystać z prawdziwych, ale współcześnie urządzenia te są tak nowoczesne, że z powodzeniem są wykorzystywane przez największych producentów muzycznych. Pozwalają tworzyć, a także odpowiednio modyfikować dźwięki we współpracy z oprogramowaniem DAW. Do tego sprawiają, że cały proces jest o wiele przyjemniejszy niż zmaganie się z klawiaturą komputera i klikaniem poszczególnych opcji.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór kontrolerów, różniących się rozmiarami (od 25 do nawet 88 klawiszy), funkcjami, parametrami technicznymi oraz oczywiście cenami. Nie jest to może obowiązkowy element wyposażenia studia muzycznego osoby początkującej, ale będzie niezwykle przydatny. Najrozsądniej zdecydować się na prostszy sprzęt znanej marki, takiej jak np. Nectar czy Akai.

Zewnętrzne dyski SSD, okablowanie, adaptery i inne akcesoria

Kiedy zdobędzie się już wszystkie potrzebne urządzenia i sprzęty, trzeba je jeszcze odpowiednio ze sobą połączyć oraz przygotować do pracy. Z tego względu w studiu muzycznym nie może zabraknąć wielu niezbędnych akcesoriów. Wśród nich trzeba wymienić m.in.:

  • kable XLR do mikrofonu,

  • kable do instrumentów jack 1/4″,

  • kable symetryczne TRS 1/4″,

  • kable RCA,

  • adapter 1/4″ albo 1/8″,
  • zewnętrzne dyski SSD (do zgrywania plików).

Z czasem studio zacznie się rozrastać, dlatego stopniowo będą pojawiać się w nim kolejne potrzebne sprzęty, np. wzmacniacze do mikrofonu, mixery czy nawet instrumenty akustyczne.

Jak wyposażyć studio muzyczne?

Samo pomieszczenie, w którym chce się zaaranżować studio muzyczne, również powinno być odpowiednio przygotowane. Najważniejsze jest, by je wytłumić – do tego potrzebna będzie specjalna pianka akustyczna do zamontowania na ścianach (i suficie). Dzięki temu nie będą przeszkadzać żadne hałasy z zewnątrz, a także ograniczy się wydostawanie się dźwięków na zewnątrz.

Istotne jest też odpowiednie stanowisko do pracy. Niezbędny jest solidny, szeroki stół, na którym można rozłożyć wszystkie urządzenia i akcesoria. Do niego trzeba oczywiście dostawić wygodne krzesło – nie tylko ze względu na komfort, ale też zdrowie kręgosłupa.

Jak tanio zdobyć sprzęt do studia muzycznego?

Starasz się skompletować sprzęt do studia muzycznego, ale masz ograniczony budżet? A może nie masz jeszcze pewności, czy ta przygoda przerodzi się w prawdziwą pasję, dlatego nie chcesz wydawać zbyt dużo pieniędzy? Możesz zdecydować się na urządzenia z drugiej ręki, ale trudno jest znaleźć egzemplarze w naprawdę dobrym stanie. Najtańszą i najwygodniejszą opcją jest wynajem sprzętu muzycznego.

Jako wypożyczalnia instrumentów online proponujemy także duży wybór profesjonalnych urządzeń oraz akcesoriów studyjnych. W ramach przejrzystej umowy możesz wynająć produkty z szerokiej oferty naszych partnerskich sklepów muzycznych. Przez wybrany okres płacisz tylko niewysoki miesięczny abonament, do woli testując sprzęt. Jeśli coś Ci nie będzie pasować, oddasz go albo wymienisz na inny. Kiedy zaś szczególnie Ci się spodoba, możesz przedłużyć umowę, spłacić do końca lub od razu wykupić go na własność.

Jak przebiega proces wynajmu sprzętu do studia?

Wypożyczenie sprzętu do studia muzycznego to wyjątkowo prosty i szybki proces. Kliknij przycisk „wynajmij” na karcie wybranego produktu, a następnie wypełnij krótki formularz. Wszystkie formalności dopełnimy online. Warunki umowy są przejrzyste i jasne. Po wszystkim sprzęt będzie gotowy do odbioru w wybranym sklepie muzycznym albo zostanie wysłany kurierem na wskazany adres.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą sprzętu do studia muzycznego!

Samplery i kontrolery (30)

Monitory studyjne (76)

Mikrofony (279)

Korektory i procesory (49)

Konsolety (101)

Interfejsy audio (67)