Sprzęt / Gitary

Struny do gitary basowej – sprawdź, jakie wybrać!

Jak w przypadku większości instrumentów, przy gitarze basowej konieczna jest regularna konserwacja. Jednym z jej obowiązkowych elementów jest regularne wymienianie strun. Ten istotny osprzęt ma ogromny wpływ na brzmienie oraz grywalność, dlatego warto go uważnie dobrać i śmiało eksperymentować, jeśli chce się coś zmienić lub poprawić. Aktualnie na rynku dostępnych jest tak wiele opcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie ma się pojęcia, co kupić? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając struny do gitary basowej!

Jak wybrać struny do gitary basowej?

Przy wyborze strun do gitary basowej przede wszystkim powinno się mieć na względzie to, jakie zapewniają brzmienie oraz jak sprawdzają się podczas samej gry. Wiele zależy od materiału i sposobu wykonania, co bardziej szczegółowo omówimy w dalszej części artykułu. Najpierw warto bowiem zacząć od najprostszych zagadnień.

Przede wszystkim znaczenie ma skala instrumentu, czyli jego długość – odległość pomiędzy mostkiem strunowym a główką. Zazwyczaj gitary basowe są dostępne w następujących rozmiarach:

  • Long Scale 34″ – typowy dla większości 4 strunowych modeli;
  • Extra Long Scale 35″ – typowy dla większości 5 lub 6 strunowych modeli;
  • Short Scale 30.0/30.5″ – basy specjalistyczne lub dziecięce.

Kolejną ważną kwestią jest grubość strun. Producenci często zalecają, w jakich przedziałach powinny się mieścić, ale w kwestia ta zależna jest raczej od indywidualnych preferencji.

Zestawy strun basowych są zazwyczaj dostępne w jednym z następujących rozmiarów (podawanych w calach):

  • Light – .040/.065/.080/.100;
  • Medium – .045/.065/.085/.105;
  • Heavy – .050/.075/.090/.110;
  • Extra Heavy – .060/.080/.100/.120.

Kiedy wie się już, jakiej długości i grubości powinny być struny, można skupić się na innych parametrach.

Zaczynasz swoją przygodę z tym instrumentem? Sprawdź nasz artykuł „Gitara basowa dla początkujących”.

Na co zwrócić uwagę wybierając struny do basu?

W przypadku strun bardzo ważne jest to, jak i z czego są wykonane. Szczegółowe opisy nic nie powiedzą jednak osobom początkującym, dlatego krótko omawiamy wszystkie najważniejsze kryteria, które powinno się mieć na względzie przy przeglądaniu dostępnych opcji.

Kształt rdzenia

Pod zewnętrznym uzwojeniem struny znajduje się rdzeń, który może być:

  • okrągły (Round Core) – standardowy wariant. Struny tego typu są bardziej elastyczne, dają cieplejsze brzmienie w stylu retro oraz delikatniejszy, zniuansowany dźwięk. Za to mogą powodować pewien „poślizg” pomiędzy rdzeniem a uzwojeniem;
  • heksagonalny (Hex Core) – nowocześniejsza odmiana. Struny są sztywniejsze, dają jaśniejsze brzmienie i bardziej wyrazisty, nowoczesny dźwięk. Wariant ten minimalizuje „poślizg”, przez co jest lepszy do slappingu (mocne szarpanie strun kciukiem) i tappingu (wydobywanie dźwięku legato poprzez naciśnięcie lub oderwanie palca od struny).

Materiał wykonania struny

W przypadku strun do gitary basowej najczęściej spotyka się cztery odmiany, do których produkcji wykorzystana została:

  • niklowana stal – najbardziej popularny wariant, zapewniający dobry balans jasności i ciepła w brzmieniu;
  • stal nierdzewna – daje najjaśniejsze brzmienie, ma najlepszą odporność na korozję i jest idealna do slappingu;
  • czysty nikiel – ma najcieplejsze brzmienie w stylu vintage i jest popularny wśród muzyków grających funk lub jazz;
  • stal pokryta miedzią – wytwarza wiele ciekawych dźwięków (tzw. overtones).

Osoby grające w różnych gatunkach na pewno będą zadowolone ze strun z niklowanej stali, ponieważ są wyjątkowo uniwersalne.

Rodzaj owijki

Na strunach basowych stosuje się dwa rodzaje owijek:

  • płaskie (Flatwound) – standardowe rozwiązanie, o łagodniejszym, bardziej okrągłym, cieplejszym brzmieniu, popularnym np. w jazzie. Takie struny mają dłuższą żywotność, są mocniej napięte oraz generują mniej przydźwięków;
  • okrągłe (Roundwound) – nowsza wersja, obecnie najbardziej uniwersalna. Zapewnia najjaśniejszy dźwięk, najostrzejszy atak oraz mniejsze napięcie. Typ ten jest najlepszy do rocka/popu/funku itp. Ma jednak krótszą żywotność i daje więcej przydźwięków.

Ciekawym rozwiązaniem są struny halfwound (groundwound) które stanowią połączenie dwóch powyższych wariantów. Wytwarza się je jak okrągłe, ale są tłoczone lub szlifowane na płasko na zewnątrz. Mogłoby się wydawać, że są idealnym kompromisem, ale w praktyce są rzadko stosowane. Basiści z reguły wolą po prostu jeden z wariantów, ponieważ są bardziej wyraziste. Osoby początkujące powinny zacząć od poznania obu podstawowych opcji i jedynie później mogą zacząć takie eksperymenty.

Czy warto wybrać struny powlekane do basu?

Ciekawostką są struny powlekane, które zgodnie z nazwą są powleczone cienką warstwą ochronną z tworzywa sztucznego. Dzięki niej są zabezpieczone przed brudem, potem, martwym naskórkiem itp. Przez to mają wyraźnie dłuższą żywotność. Do tego są gładsze pod palcami i generują mniej przydźwięków. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników, bowiem takie struny zdaniem specjalistów brzmią nieco inaczej oraz mogą dawać inny feeling. Ze względu na swoje właściwości warto je przetestować. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są droższe.

Chcesz odpowiednio pielęgnować swój sprzęt? Zajrzyj do naszego poradnika: „Jak dbać o gitarę?”.

Polecane struny do gitary basowej

Jeśli chcesz cieszyć się świetnym brzmieniem, mając przy tym pełną przyjemność z gry, koniecznie wybierz struny do gitary basowej od jednego ze znanych producentów. Z pewnością możesz zaufać takim markom, jak np. Ernie Ball, D’Addario czy Rotosound. Żeby jednak maksymalnie ułatwić Ci zakup naprawdę dobrej paczki strun, polecamy kilka świetnych wariantów.

Ernie Ball Regular Slinky Nickel Bass

Ernie Ball Regular Slinky Nickel Bass

Klasyczny zestaw strun, cieszący się powodzeniem wśród basistów z całego świata. Można powiedzieć, że są czymś w rodzaju standardu branżowego. Słyną ze swojego współczesnego brzmienia z growlingiem na dole i jasną górą. Idealne do nowoczesnego rocka, popu i metalu, ale raczej nie sprawdzą się dla miłośników vintage. Bardzo dobra opcja na początek, w korzystnej cenie. Mają jasne, wyważone brzmienie, dlatego na pewno warto je przetestować.

Rotosound Jazz Bass 77

Rotosound Jazz Bass 77

Struny zapewniające jasne, głębokie, ciepłe dźwięki, przywodzące na myśl lata 70. Bardzo dobrze brzmią także w bluesie oraz w nowoczesnym jazzie. Przypominają nieco flatwoundy, ale z bardziej nowoczesnym zacięciem. Są idealne do rocka (w szczególności z lat 70.), a także współczesnego bluesa i jazzu.

D’Addario NYXL Bass

D’Addario NYXL Bass

Uniwersalne struny basowe o zrównoważonym brzmieniu, odpowiednie do wszystkich stylów. Mają ciepłe, łagodne brzmienie już od samego początku użytkowania. Do tego zapewniają dużą przejrzystość średnich tonów. Są gładkie w dotyku, przez co minimalizują piski. Najlepiej sprawdzają się w przypadku basistów grających na sprzęcie pięcio- lub sześciostrunowym, którzy lubią eksperymentować z różnymi gatunkami muzycznymi.

Rotosound Tru Bass 88

Rotosound Tru Bass 88

Struny, których brzmienie można usłysześ np. w „Abbey Road” Beatlesów (Paul McCartney). Posiadają metalowy rdzeń owinięty płaskim nylonowym uzwojeniem, przez co oferują głębokie, ciepłe brzmienie. Są bardzo gładkie i wyjątkowo wrażliwe na dotyk – gwarantują zwiększony zakres dynamiki. Dość specyficzna odmiana, ale daje wspaniałe doznania. Idealna do grania retro rocka (lata 50. i 60.), a także bluesa i soulu.

D’Addario XT Nickel Plated Bass Strings

D’Addario XT Nickel Plated Bass Strings

Struny powlekane, przez długi czas utrzymujące „świeże” brzmienie. Mają wyjątkowo długą żywotność, dlatego można znacznie rzadziej je wymieniać. Zapewniają dobrą równowagę pomiędzy ciepłem a jasnością, co gwarantuje dużą uniwersalność w brzmieniu. Do tego zdaniem wielu osób w dotyku zachowują się zupełnie jak standardowe struny. Są trochę droższe, ale za to są naprawdę wszechstronne oraz bardzo wytrzymałe.

Ernie Ball Regular Slinky Cobalt

Ernie Ball Regular Slinky Cobalt

Struny o wysokiej wydajności, z głębokimi niskimi tonami i krystalicznie czystymi wysokimi, z przyjemną lekkością w średnich. Stop żelaza i kobaltu daje wrażenie niesamowitej gładkości i miękkości w porównaniu z flatwoundami od konkurencji. Najlepiej sprawdzają się w progresywnym metalu, funku i popie. Zdecydowanie są nowoczesne – zupełnie nie nadają się do muzyki vintage, ponieważ nie mają tego charakterystycznego ciepła. Świetny zestaw, ale niestety dość kosztowny.

DR Strings Lo-Rider

DR Strings Lo-Rider

Idealne struny dla basistów, którzy uwielbiają slapować, popować i stukać. Stal nierdzewna daje krystalicznie czyste górne tony, dlatego będą doskonałe do wręcz wirtuozerskich technik gry. Fanem ich nowoczesnego dźwięku jest m.in. Sting. Nie sprawdzą się w klasyce, ale miłośnicy współczesnych brzmień powinni być zachwyceni.

La Bella Deep Talkin’ Bass

La Bella Deep Talkin’ Bass

Wariacja na temat klasycznych strun basowych. Stanowi nowoczesną wersję popularnego, kultowego już wariantu. Zapewnia niezwykle vintage’owe, gwałtowne basy. Najlepiej jest wybrać zestaw o dużej grubości i dać mu kilka miesięcy na „rozruszanie się”, by uzyskać idealne brzmienie. Zapewniają zachwycająco ciepłe dźwięki. Są drogie, ale można kupić je taniej w Sieci.

DR Strings DDT

DR Strings DDT

Ciekawa opcja dla drop tuningu (alternatywne strojenie). Struny utrzymują intonację i oferują bardziej naturalne napięcie strun. Obsługują szeroki zakres strojów, a przy tym nie są zbyt sztywne w standardowym układzie. Mają dość ciepłe brzmienie jak na stal nierdzewną, ale będą świetne jeśli lubi się eksperymentować. Najczęściej są wykorzystywane w nowoczesnym metalu.

Elixir Nanoweb Acoustic Bass Strings

Elixir Nanoweb Acoustic Bass Strings

Firma Elixir zasłynęła wprowadzeniem na rynek powlekanych strun do standardowych sześciostrunowych gitar akustycznych i elektrycznych. Z czasem stworzyła ofertę także dla gitar basowych. Zestaw jest wykonany z brązu 80/20 (miedź/cynk). Daje wyraziste, żywe brzmienie. Powłoka jest ultracienka, dlatego jest mało wyczuwalna. Przy tym skutecznie chroni struny przed zabrudzeniami, przedłużając ich żywotność. Zdaniem niektórych brzmienie tych strun jest nieco zbyt jasne, ale jest to kwestia indywidualna.

Zastanawiasz się, jak szybko i niedrogo zdobyć sprzęt muzyczny do nauki gry wraz z akcesoriami? Zdecyduj się na wynajem instrumentów online! Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą gitar basowych.basu

Gitary basowe (424)

Wzmacniacze basowe (48)

Kolumny basowe (46)

Powiązane Artykuły