Aktualności

Wynajem sprzętu muzycznego vs. zakup na raty

Wynajem sprzętu muzycznego vs zakup na raty

Potrzebny jest Ci instrument albo sprzęt muzyczny, ale masz ograniczony budżet? Masz kilka opcji do wyboru. Wiele osób decyduje się rozłożyć płatność na rok czy dłuższy okres. Opcja ta ma jednak swoje minusy. Często okazuje się, że lepszą alternatywą jest skorzystanie z usług wypożyczalni dającej możliwość wykupu. Wyjaśniamy, jak wypada porównanie wynajem sprzętu muzycznego vs. zakup na raty!

Wynajem sprzętu muzycznego vs. zakup na raty

Zakup sprzętu muzycznego na raty oraz wynajem z możliwością wykupu pod wieloma względami są do siebie podobne. Chociaż pierwsze rozwiązanie jest na ogół tańsze, drugie jest bardziej elastyczne, prostsze pod względem formalności i łatwiej dostępne (m.in. nie ma znaczenia zdolność kredytowa). W tym tekście szczegółowo opisujemy różnice między tymi opcjami i przekonujemy do skorzystania z usług wypożyczalni Vibe!

Podobieństwa i różnice między wynajmem sprzętu muzycznego a zakupem na raty

Zakup sprzętu muzycznego na raty to bardzo dobre rozwiązanie, gdy chwilowo nie dysponuje się gotówką albo nie jest się przygotowanym na tak duży wydatek. W ramach umowy z bankiem można rozłożyć płatność na raty, zobowiązując się do spłaty całej wartości w określonym czasie. Najczęściej doliczana jest prowizja, ale można też trafić na korzystne oferty 0%.

Wynajem sprzętu muzycznego w Vibe daje dostęp do instrumentów w ramach umowy najmu z opcją wykupu. Od długości minimalnego okresu najmu zależna jest wysokość miesięcznej opłaty. Po upływie tego czasu można dalej korzystać ze sprzętu albo go oddać/wymienić. W dowolnym momencie dostępna jest też opcja wykupu, za określoną cenę – jest wyliczana dla każdego miesiąca, bowiem zmniejsza się z czasem, a w pewnym momencie spada do symbolicznej złotówki.

W ogólnym rozliczeniu zakup na raty w porównaniu z wykupem sprzętu w ramach wynajmu jest tańszy. Druga opcja daje jednak wiele korzyści, które warto mieć na względzie.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Robertem Przedpełskim, CEO Vibe: „Kupowanie czy wypożyczanie – jak to działa w świecie online?”.

Zalety wynajmu sprzętu muzycznego

Wynajem sprzętu muzycznego jest z wielu względów bardzo dobrą alternatywą dla zakupu na raty. Jest nieco droższa niż kredyt, ale tańsza niż leasing.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: „Wynajem instrumentu vs. leasing”.

Kontynuacja wynajmu po upływie minimalnego okresu najmu powoduje, że cena wykupu spada z każdym miesiącem, aż osiągnie wartość 1 zł. Wówczas sprzęt przechodzi na własność Klienta, a cała umowa najmu staje się z ekonomicznego punktu widzenia umową zakupu na raty. Co jeszcze przemawia na korzyść wynajmu?

Elastyczność

Przede wszystkim, przy zakupie na raty trzeba się zobowiązać do zapłaty całej ceny – jest się w 100% zdecydowanym na nabycie produktu. Wynajem gwarantuje pełną elastyczność. W każdej chwili można zarówno zrezygnować, jak i wykupić sprzęt. Świetną opcją jest też możliwość wymiany – często okazuje się, że wybrany model jednak nie spełnia wszystkich oczekiwań.

Możliwość oddania/wymiany sprzętu

Dobrze jest też pamiętać o tym, że zakup na raty jest zobowiązujący. Jeśli sprzęt się nie sprawdzi, nie da się go oddać. Można go sprzedać, ale taki proces w przypadku amatorów wiąże się ze sprzedażą poniżej wartości rynkowej. W tym przypadku nie ma się bowiem odpowiednich kompetencji, by np. atrakcyjnie zaprezentować produkt czy odpowiedzieć na pytania techniczne osób zainteresowanych kupnem.

Brak wymagań

Przy tym warto wspomnieć o wymaganiach, jakie mają banki w stosunku do osób chcących kupić coś na raty. Znaczenie ma zdolność i wiarygodność kredytowa, dlatego jeśli akurat ma się już jakieś zobowiązania (np. spłaca się pożyczkę) albo ma się inne obciążenia (np. niezapłacony mandat), można w ogóle nie uzyskać zgody na zakup. Wynająć i wykupić sprzęt może każdy, jeśli tylko ma ukończone 18 lat.

Korzystne warunki

Banki oferują dość sztywne warunki, np. 10 x 0%, co od razu determinuje wysokość miesięcznej raty dla danego sprzętu. Przy wynajmie Vibe można wybrać sobie minimalny okres najmu, dostosowując w ten sposób wysokość miesięcznej raty do posiadanego budżetu. Dzięki temu ma się ogromny wybór produktów, także w wyższych półek cenowych.

Proste formalności

Co więcej, procedura najmu w Vibe jest bardzo prosta. Przy wypełnianiu formularza wystarczy podać tylko dane niezbędne do zawarcia umowy. Autoryzuje się ją aplikacją mObywatel albo poprzez logowanie do bankowości elektronicznej. Całość zajmuje kilka-kilkanaście minut, bez drukowania i podpisywania żadnych dokumentów. Sprzęt zostaje wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru we wskazanym partnerskim sklepie muzycznym.

Możliwość amortyzacji rat

Wynajem jest świetnym rozwiązaniem także dla przedsiębiorców. Raty Vibe można rozliczać w kosztach. Jeśli komuś zależy na szybkiej amortyzacji podatkowej, może wybrać minimalny okres najmu na 1 miesiąc, a wówczas cała wartość sprzętu zamortyzuje się podatkowo w ciągu kilku miesięcy. Jeśli ktoś chciałby rozliczać koszty długookresowo, ponieważ np. nie ma w danym momencie dużych zysków i dobrego cach flow, może ustawić minimalny okres najmu na 24 miesiące. Wtedy cała wartość zamortyzuje się w okresie 50-70 miesięcy, zależnie od rodzaju sprzętu. Najdłużej amortyzują się instrumenty akustyczne (pianina, fortepiany), najkrócej elektronika, np. keyboardy czy stacje robocze.

Wynajem vs. zakup na raty – przykłady kalkulacji

Warto też mieć na względzie to, że przy wykupie po pierwszym miesiącu wynajmu często suma raty i ceny wykupu jest taka sama lub niższa, niż cena początkowa – w Vibe oferujemy dodatkowe rabaty przy wykupie sprzętu. Opcja ta jest bardzo dobra dla osób, które np. chcą dobrze przetestować sprzęt przed zakupem albo tylko chwilowo nie mają gotówki, a sprzęt jest im potrzebny „na już”.

Spójrzmy na możliwości poprzez przykładowe kalkulacje. Jak już wspominaliśmy wcześniej w tekście, opcja wykupu po 1 miesiącu najmu często wychodzi taniej niż cena w sklepie.

Weźmy wspaniałą gitarę elektryczną Gibson Les Paul Junior EB Ebony.

  • Rata wynajmu dla minimalnego okresu na 1 mc = 491 zł
  • Cena wykupu w 1-szym miesiącu najmu = 5976 zł
  • Cena cennikowa (kup teraz) = 6629 zł
  • Cena cennikowa w sklepie partnerskim = 6499 zł
  • Oszczędność w stosunku do ceny sklepowej: 6499 – 491 – 5976 = 32 zł

Kolejnym przykładem niech będzie efektowna gitara elektryczna Epiphone SG Muse PWM.

  • Rata wynajmu dla minimalnego okresu 1mc = 208 zł
  • Cena wykupu w 1-szym miesiącu najmu = 2174 zł
  • Cena cennikowa (kup teraz), aktualnie najniższa na rynku, produkt z oferty VIBE = 2414zł
  • Oszczędność: 2414 – 208 – 2174 = 32 zł

Kiedy zdecydować się na wynajem sprzętu muzycznego z możliwością wykupu?

Wynajem sprzętu muzycznego z możliwością wykupu to świetna opcja dla np.:

  • uczniów szkół muzycznych,
  • hobbystów,
  • osób, które chcą kupić sprzęt, ale mają ograniczony budżet albo nie chcą wydawać zbyt dużo na ten cel,
  • dzieci oraz innych osób uczących się gry na instrumencie,
  • osób, które chcą wrócić do gry na instrumencie,
  • muzyków, którym szybko potrzebny jest lepszy sprzęt,
  • osób chcących przetestować sprzęt przed zakupem,
  • muzyków niezdecydowanych na zakup konkretnego modelu,
  • osób, którym sprzęt potrzebny jest tylko na jakiś czas (np. trasę koncertową, nagrania, sezon wykonywania zleceń).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitarinstrumentów klawiszowychinstrumentów dętych, instrumentów smyczkowych, a także sprzętu nagłośnieniowegostudyjnego czy oświetleniowego.

NAGŁOŚNIENIE (1081)

KLAWISZOWE (1540)

GITARY (4424)