Świadczenie wychowawcze dobrze jest przeznaczać nie tylko na prozaiczne wydatki. Ogromny wpływ na rozwój dzieci ma to, jak spędzają swój czas wolny. Produktywne, kreatywne hobby to doskonałe ćwiczenie dla mózgu i ciała, które daje wiele wymiernych korzyści. Dowiedz się, dlaczego warto wypożyczyć sprzęt muzyczny dla swojego dziecka!
Dlaczego warto przeznaczyć część „800+” na wynajem instrumentu?
W 2024 roku świadczenie wychowawcze przyznawane na dziecko zostało zwiększone z kwoty 500 zł do 800 zł. Zmiana nastąpiła z urzędu, bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Pierwsze przelewy wykonano już 29 grudnia 2023 roku.
Dodatkowe pieniądze możesz wykorzystać w dowolny sposób, ale w teorii powinny być przeznaczone na potrzeby dziecka. Z pewnością przydadzą się na pokrycie kosztów zakupu podstawowych produktów i usług, np. ubrań czy wizyt u fryzjera. Warto jednak chociaż część świadczenia zainwestować w szeroko pojęty rozwój.
Zachęcanie dziecka do podjęcia dodatkowej aktywności już od najmłodszych lat przynosi wiele korzyści. W ten sposób uczy się tego, jak produktywnie spędzać wolny czas, a także wykształca przydatne cechy i umiejętności, jak m.in. systematyczność, odpowiedzialność, dobra organizacja czasu, determinacja czy kreatywność.
Szczególnie polecanym hobby dla dzieci jest gra na instrumencie, ponieważ na wiele różnych sposobów wspiera prawidłowy rozwój fizyczny oraz psychiczny. W ten ciekawy sposób ćwiczy się m.in. koordynację ruchową, pamięć i cierpliwość. Przy okazji pomaga się odprężyć, poprawia nastrój, a nawet wzmacnia poczucie własnej wartości i dodaje pewności siebie.
Pedagodzy zachęcają rodziców do angażowania dzieci w nowe muzyczne hobby, ponieważ liczne badania wykazują, że dzięki niemu zyskują lepszy start. W wielu przypadkach mali muzykanci m.in. osiągają lepsze wyniki w szkole, budują trwałe relacje społeczne, a także są bardziej ambitni i ciekawi świata.
Nie ulega wątpliwości, że gra na instrumencie to świetne hobby dla dziecka. Dzięki niemu zdobywa nową wiedzę i umiejętności, jednocześnie zdrowo i produktywnie spędzając czas. Współcześnie najmłodsi coraz więcej godzin dziennie korzystają z komputera i/lub smartfona, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym oraz psychicznym.
Każdy sposób jest dobry na chociaż chwilowe oderwanie ich od sprzętu elektronicznego. Szczególnie niepokojące jest ciągłe przeglądanie internetu, w którym nawet mimo zabezpieczeń rodzicielskich (da się je łatwo ominąć), można natrafić na sporo szkodliwych treści. Niech komputer i sieć staną się medium, które pomaga w rozwijaniu muzycznej pasji – w ten sposób można np. znaleźć przydatne materiały do nauki, nowe nuty/tabulatury czy instruktażowe nagrania wideo.
Gra na instrumencie może przerodzić się w hobby albo nawet pasję, która pomoże oderwać się od problemów i będzie codziennie napędzać do działania. Sprzyja także poznawaniu nowych ludzi i nawiązywaniu cennych relacji, np. poprzez dołączenie do szkolnego kółka muzycznego czy zespołu.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszym artykule: „Dlaczego warto grać na instrumentach muzycznych?”.
Jaki instrument wybrać dla dziecka?
Najlepszym pomysłem jest po prostu zapytać dziecko o to, jaki instrument by je interesował. Wtedy chętnie poświęci się nowemu hobby i nie będzie miało poczucia, że jest do czegokolwiek zmuszane.
Co jednak zrobić, gdy syn czy córka nie jest w stanie niczego zaproponować? Mimo wszystko spróbuj przedstawić dostępne opcje i opowiedzieć o tym, dlaczego nauka gry na danym instrumencie to nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim dobra zabawa.
Świetnym rozwiązaniem jest dołączenie do dziecka. Łatwiej będzie, jeśli potrafisz już grać na jakimś instrumencie, ale nawet brak takich umiejętności nie powinien zniechęcić Cię do działania. Może w końcu znajdziesz czas na to, by spełnić swoje dawno zapomniane marzenie? Przy tym nie tylko zadbasz o siebie (m.in. odstresujesz się), ale też będziesz w wartościowy sposób spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem.
Grać każdy może! Niech motywacją dla Ciebie będzie nasz wpis: „Dlaczego nigdy nie jest za późno na naukę gry na instrumencie”.
Ogrom sprzętów muzycznych może sprawić, że pojawi się kłopot z wyborem odpowiedniego wariantu. Ważne jest to, by instrument nie był zbyt trudny dla dziecka. Maluszki (poniżej 6. roku życia) raczej najlepiej będą bawić się z dzwonkami (potocznie nazywanymi cymbałkami), tamburynem czy ewentualnie drewnianym fletem albo flażoletem.
Wiek 6-7 lat uznaje się za najlepszy moment na rozpoczęcie nauki gry na instrumencie. To właśnie wtedy mózg dziecka intensywnie się rozwija, dlatego błyskawicznie przyswoi nową wiedzę i umiejętności. Do tego praca ze sprzętem muzycznym będzie intensywnie stymulować mózg i ciało do rozwoju, zwiększając inteligencję oraz ogólną sprawność. Polecanymi instrumentami są instrumenty klawiszowe oraz smyczkowe, ponieważ są trudniejsze w opanowaniu. Jeśli chce się osiągnąć wysoki poziom, najłatwiej zacząć tak wcześnie, jak jest to możliwe.
Oczywiście starszaki nie są skazane na niepowodzenie. Dzieci w wieku 6+, a nawet już i nastolatki mogą z powodzeniem zabrać się za np. pianino czy skrzypce. Jeśli jednak syn czy córka łatwo się zniechęcają, bezpieczniej będzie wybrać coś względnie prostszego, np. gitarę, flet czy perkusję.
Najlepsze instrumenty dla dzieci
Idealnym instrumentem dla dziecka będzie ten, który samo sobie wybierze. Autentyczne zainteresowanie zwiększa motywację do nauki i zachęca do kolejnych prób nawet mimo początkowych trudności.
Nie bez powodu jednak kilka konkretnych sprzętów muzycznych cieszy się dużym powodzeniem wśród dzieci. Najczęściej wybierane są:
- pianino cyfrowe – romantyczny, elegancki instrument. Dawniej w dobrych domach dzieci obowiązkowo były uczone gry na pianinie czy fortepianie. Umiejętność ta była dobrze postrzegana w towarzystwie, a także doskonale sprawdzała się jako rozrywka (np. urozmaicenie przyjęcia czy nudnego popołudnia). Przy tym instrument ten wspaniale wspiera rozwój dziecka. Pozwala obcować z różnymi elementami muzyki, od melodii, przez rytm, aż po dynamikę. Ćwiczy koordynację ruchową, a także koncentrację. Według badań zwiększa też objętość materii szarej i przyczynia się do powstawania nowych połączeń w mózgu;
- skrzypce – kolejny bardzo efektowny instrument, który wspaniale się prezentuje i daje poczucie wyjątkowości. Ich wzruszające brzmienie potrafi zachwycić tłumy. Są trudniejsze w opanowaniu, ponieważ ich obsługa wymaga dużej zręczności manualnej, a do tego konieczne jest jeszcze „dobre ucho”. Jeśli dziecko ma zacząć osiągać jakieś efekty, musi systematycznie ćwiczyć. Efekty są widoczne dość późno, dlatego konieczne są dodatkowe wsparcie i motywacja;
- gitara – zdecydowanie najpopularniejszy instrument, ponieważ jest kojarzony z wieloma znanymi muzykami. Słuchanie ulubionych utworów to nic w porównaniu z możliwością ich zagrania. Do tego wiele dzieci marzy o tym, by zostać gwiazdą rocka albo pisać piękne ballady. Bardziej ambitne smyki zakładają nawet własne zespoły, przy czym tworzą cenne relacje. Warto też zwrócić uwagę na to, że gitara jest dość prosta w obsłudze, dlatego z czasem może zachęcić dziecko do dalszych muzycznych eksperymentów;
- flet – kolejny bardzo łatwy instrument, często wykorzystywany w szkołach na lekcjach muzyki. Jest lekki i poręczny, dlatego bez problemu można zabierać go wszędzie ze sobą. Radosne dźwięki wprawiają w dobry nastrój i pomagają rozładować emocje. Przy tym dziecko ćwiczy pracę z oddechem, wzmacniając przeponę, co ma pozytywny wpływ na wiele narządów oraz zjawisk fizjologicznych w ciele. W ten sposób zyskuje również umiejętności, które będą przydatne, jeśli zechce sprawdzić inne instrumenty dęte, np. trąbkę czy saksofon.
Kwestia ta obejmuje jeszcze wiele innych, ciekawych zagadnień, dlatego warto bliżej się jej przyjrzeć.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat: „Najlepszy instrument muzyczny do nauki gry dla dziecka – sprawdź, co wybrać!”.
Jakie korzyści płyną z wynajmu instrumentów muzycznych?
Sprzęt muzyczny dla dziecka można kupić, ale jest to dość ryzykowne rozwiązanie. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, czy nowa gitara czy skrzypce nie zostaną z czasem rzucone w kąt. Może się też okazać, że dany model z jakiegoś powodu po prostu nie spełnia oczekiwań dziecka. Wtedy tylko niepotrzebnie traci się czas i pieniądze.
Bezpiecznym, wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów online. W ofercie Vibe.pl dostępny jest szeroki wybór sprzętów muzycznych wysokiej jakości, w tym także modeli dostosowanych do potrzeb najmłodszych. Serwis działa jak internetowa, ogólnopolska wypożyczalnia. Wystarczy wybrać produkt, wypełnić krótki formularz i uregulować pierwszą płatność. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu Twoje dziecko uzyska dostęp do instrumentu.
Po upływie minimalnego okresu najmu, masz kilka opcji do wyboru. W każdej chwili możecie zwrócić lub wymienić sprzęt albo przedłużyć umowę. Kiedy zaś okaże się, że dziecko odkryło swoją nową pasję i jest zachwycone danym instrumentem, może stać się jego własnością – po wpłacie ustalonej kwoty albo spłacie wartości w ratach.
Przy wynajmowaniu sprzętu możesz dobrać dodatkowe wyposażenie, a także lekcje nauki gry online. W ten sposób w jednym miejscu zdobędziesz wszystko, co jest potrzebne.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą Vibe.pl, w której dostępne są m.in gitary, instrumenty klawiszowe, instrumenty dęte i instrumenty smyczkowe.
Wynajmuj z Vibe!