Sprzęt / Gitary

Akcesoria gitarowe dla początkującego

Akcesoria gitarowe

Wiele osób zapomina, że do nauki gry na gitarze trzeba zainwestować nie tylko w sam instrument – potrzebny jest także szereg akcesoriów. Wśród nich można wymienić dodatki, które zwiększają komfort gry czy pomagają prawidłowo dbać o sprzęt, ale też elementy, bez których nie można w zasadzie korzystać z instrumentu (lub byłoby to bardzo trudne). Adepci często nie mają pojęcia, co im się przyda. Podpowiadamy, w jakie akcesoria gitarowe dla początkującego warto się zaopatrzyć!

Struny

Zarówno w przypadku nowej, jak i używanej gitary konieczna może być wymiana strun. Zdarza się, że fabrycznie montowane są elementy słabej jakości albo zostały już nadgryzione zębem czasu, jeśli sprzęt przez długi czas leżał w magazynie. Kiedy zaś planuje się zakup sprzętu „z drugiej ręki”, paczka nowych strun zdecydowanie jest wskazana. Nawet gdy sprzedawca zawczasu założył świeży zestaw, jeśli planuje się naprawdę intensywnie trenować, wymiana i tak będzie konieczna już po kilku tygodniach.

Struny muszą mieć odpowiednią grubość, ale nie jest to jedyne kryterium wyboru. Co jeszcze ma znaczenie?

Marka strun

Oryginalne, markowe struny są wykonane z materiałów lepszej jakości, dlatego są bardziej trwałe i zapewniają lepsze brzmienie. Najlepiej wybierać produkty od takich marek, jak np.:

  • Ernie Ball,

  • D’Addario,

  • Elixir,

  • Dunlop,

  • Martin,

  • Fender,

Rodzaje strun

Struny muszą być odpowiednio dobrane do konkretnego modelu, a także rodzaju gitary. Wyróżnia się je ze względu na materiał, z którego są wykonane, czyli:

  • metalowe – zakłada się je na gitarach elektrycznych oraz akustycznych. Istnieją dwie odmiany:
    • bez owijki (identyczne dla obydwu rodzajów gitar),
    • z owijką – w gitarach akustycznych zakłada się struny z owijką z fosforobrązu lub z brązu (zazwyczaj 80/20 Bronze), a w gitarach elektrycznych stosuje się owijkę z niklu (Pure Nickel).
  • nylonowe – zakładane na gitarach klasycznych. Są delikatniejsze, dlatego są często zalecane początkującym, bo nie drażnią tak nieprzyzwyczajonych, niewprawionych palców.

Nie masz pojęcia, jaki instrument wybrać do nauki? Sprawdź nasz artykuł: „Gitara dla początkującego”.

Maszynka do zmiany strun + obcinacz do strun

Wymiana strun jest jednym z podstawowych zabiegów konserwacyjnych w przypadku gitary. Do tego potrzebne są akcesoria gitarowe. Specjalna maszynka do nawijania strun pozwala znacznie przyspieszyć ten proces – wystarczy zaczepić strunę, nałożyć korbkę na uchwyt stroika i zacząć kręcić. W ten sposób struna błyskawicznie się nawinie na instrument.

Niezbędny jest również obcinacz do strun, ponieważ po ich założeniu trzeba dostosować ich długość (w przeciwnym razie nadmiar będzie nieestetycznie zwisał przy kluczach). Narzędzie pozwala bez wysiłku równo dociąć struny.

Pokrowiec lub futerał 

Gitarę powinno się odpowiednio przechowywać i transportować. Można ją po prostu stawiać w kącie czy wrzucać na tylne siedzenie samochodu, ale w ten sposób tylko szybko się ją zniszczy. Z tego względu koniecznie trzeba zainwestować w odpowiedni ochraniacz.

Jeśli chce się podróżować ze swoją gitarą, niezbędny będzie sztywny futerał (Hard Shell Case). Najlepiej wybrać dedykowany model od producenta instrumentu. Przyda się także wtedy, kiedy gitara będzie przez dłuższy czas nieużywana i składowana np. na strychu lub w piwnicy. Dobrze zabezpieczy sprzęt również w sytuacji, gdy przypadkiem mogą mieć do niej dostęp dzieci czy zwierzęta domowe.

Futerał jest niestety ciężki i dość niewygodny w codziennym użytkowaniu, dlatego dobrą alternatywą jest miękki pokrowiec. Sprawdzi się wtedy, gdy np. chce się zabierać instrument na zajęcia i na co dzień po prostu będzie przechowywać się go w domu, w odpowiednio dostosowanym, bezpiecznym miejscu.

Pasek gitarowy

Podczas gry na gitarze nie jest wymagana pozycja siedząca. Nie jest zresztą wskazana przy długim treningu – jest niezdrowa dla kręgosłupa. Ogromnym ułatwieniem jest pasek, który mocuje się  do specjalnych zaczepów przymocowanych do gitary. Pozwala zawiesić na sobie instrument, dlatego odciąża od obowiązku jego podtrzymywania. Dzięki niemu też można w każdej chwili zwolnić dłonie, by np. sięgnąć po podręcznik czy szklankę wody. Doskonale sprawdza się także podczas występów, na których chwyta się za mikrofon, inne instrumenty itp. Na rynku dostępna jest cała masa różnych pasków, sprawdź ofertę akcesoriów gitarowych w najbliższym sklepie – my oczywiście rekomendujemy paski materiałowe lub ze sztucznej skóry! 

Statyw

Gitarę można również wyeksponować na haku czy statywie. Będzie wtedy każdego dnia cieszyć oko oraz skutecznie zachęcać do gry i ćwiczeń. Trzeba jednak pamiętać, że może wtedy się kurzyć, a także jest bardziej narażona na przypadkowe uszkodzenia oraz szereg szkodliwych czynników, m.in. promieniowanie UV.

Tuner (stroik)

Tuner, powszechnie nazywany też stroikiem, jest obowiązkowym akcesorium gitarowym i elementem wyposażenia gitarzysty. Nienastrojony instrument źle brzmi, a także utrudnia samą naukę, ponieważ uniemożliwia prawidłowe poznawanie rozłożenia dźwięków na gryfie. Przed każdym treningiem i grą trzeba odpowiednio nastroić gitarę.

Stroiki dostępne są także w formie aplikacji na telefon, ale zwykle są mało dokładne. Najrozsądniej jest wybrać specjalne urządzenie z wbudowanym mikrofonem. Największą dokładność daje sprzęt podłączany za pomocą przewodu, który stosuje się oczywiście w przypadku gitar elektrycznych.

Metronom

Metronom to specjalne urządzenie (mechaniczne lub elektroniczne) służące do podawania tempa utworu muzycznego. Dzięki niemu można nauczyć się grać w równym rytmie i tempie. Pomaga także stopniowo zwiększać szybkość – najpierw z reguły gra się wolniej, by wyeliminować błędy. Metronom pozwala przyspieszać, gdy opanuje się już utwór.

Kostki do gry

Kostka do gitary (nazywana też plektronem czy piórkiem) jest wręcz niezbędna w przypadku osób początkujących. To mała, twarda płytka, którą szarpie się struny. Kostki zwykle są wykonane z tworzyw sztucznych, ale można też znaleźć metalowe, drewniane, z bursztynu, z kości słoniowej itp. Twarde struny potrafią boleśnie podrażniać nieprzyzwyczajone opuszki palców, a nawet drobne skaleczenie czy odcisk mogą zniechęcić do ćwiczeń. To akcesorium gitarowe znacznie zwiększa komfort gry oraz pomaga trenować precyzję i artykulację.

Wzmacniacz

Wzmacniacz do gitary jest urządzeniem, które zgodnie z nazwą służy do wzmacniania sygnału elektroakustycznego. Jest potrzebny przy gitarach elektrycznych (a także elektro-akustycznych i elektro-klasycznych).

Kabel gitarowy

Gitarę elektryczną można podłączyć do wzmacniacza za pomocą specjalnego przewodu. Od niego w dużej mierze zależy jakość dźwięku (zapewnia prawidłowy przekaz sygnału oraz eliminuje zakłócenia), dlatego warto zainwestować w dobry gatunkowo kabel do gitary, który zapewni najlepsze brzmienie, a także będzie wytrzymały i przez długi czas będzie sprawował się bez zarzutu.

Akcesoria do pielęgnacji

Gitarę trzeba nie tylko regularnie stroić, ale też czyścić. Podczas gry gromadzi się na niej brud z palców, a także kurz oraz inne zanieczyszczenia. Powinno się je usuwać nie tylko ze względów higienicznych i estetycznych – warstwa zabrudzeń może mieć wpływ na brzmienie. Zaniedbane metalowe elementy z czasem mogą też rdzewieć, dlatego też trzeba poświęcić im trochę uwagi. Przede wszystkim należy czyścić oraz zabezpieczać podstrunnicę oraz przecierać pudło rezonansowe suchą ściereczką. Do obowiązkowego wyposażenia adepta gry na gitarze trzeba więc dodać specjalistyczne środki do czyszczenia i pielęgnacji oraz delikatne szmatki, najlepiej z mikrofibry.

O tym, jak prawidłowo pielęgnować sprzęt, dowiesz się z naszego artykułu: „Jak dbać o gitarę?”.

Jak najtaniej zdobyć gitarę do nauki gry wraz z akcesoriami?

Koszt zakupu gitary i wszystkich potrzebnych akcesoriów jest powodem, dla którego wiele osób rezygnuje z nauki gry na tym instrumencie. Nowe sprzęty dobrej jakości są dość drogie, ale można jeszcze spróbować znaleźć je na rynku wtórnym.

Niestety, adepci raczej nie posiadają odpowiedniej wiedzy, które pomogłyby im znaleźć egzemplarze w dobrym stanie. Zazwyczaj potrzebne jest im wsparcie kogoś bardziej doświadczonego, a nie każdy ma się do kogo zwrócić po pomoc. Kupując instrument z drugiej ręki można niestety trafić na model, który wymaga tylu napraw, że po prostu nie opłaca się w niego inwestować.

W praktyce najlepszym rozwiązaniem jest wypożyczenie gitary wraz z osprzętem. W ten sposób można ze spokojem go przetestować i przekonać się, czy nowe zainteresowanie ma szansę przerodzić się w pasję, na którą warto wydać więcej pieniędzy.

Na czym polega wynajem instrumentów online i dlaczego jest najbardziej opłacalny?

Wynajem instrumentów online to świetna opcja dla osób początkujących, dopiero chcących uczyć się grać na gitarze. Usługa daje dostęp do sprzętu wysokiej jakości w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Przy okazji można zaopatrzyć się w większość potrzebnych akcesoriów, dlatego minimalizuje się ryzyko ewentualnych strat finansowych.

Po upływie minimalnego okresu najmu można przedłużyć czas wypożyczenia. Da się także wymienić ją na inną albo oddać. Kiedy zaś dany model wyjątkowo się spodobał, można od razu go wykupić albo dalej go wynajmować, aż do momentu, aż w ratach całkowicie ureguluje się jego wartość.

Jak przebiega proces najmu gitary?

Wypożyczenie gitary zajmuje zaledwie kilka chwil. Wystarczy kliknąć przycisk „Wynajmij” umieszczony przy wybranym instrumencie, a następnie wypełnić prosty formularz. Na podstawie podanych informacji przygotowujemy umowę – wszystkie formalności są proste i zrozumiałe. Na koniec pozostaje już tylko odebrać sprzęt w wybranym sklepie muzycznym lub zaczekać na kuriera, który przywiezie instrument na wskazany adres.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar, do których od razu można dobrać m.in. pokrowiec, stojak i wzmacniacz!

Gitary elektryczne (1933)

Wzmacniacze gitarowe (242)

Efekty gitarowe (46)

Powiązane Artykuły