Sprzęt / Gitary

Gitara basowa dla kobiet

Chociaż muzykami, a w szczególności gitarzystami, w większości są mężczyźni, grać każdy może. Niestety, wiele instrumentów nie jest przystosowanych do z reguły drobnej, kobiecej budowy ciała. Z tego względu panie mają często nie lada kłopot ze znalezieniem odpowiedniego modelu. Szczególnie problematyczne bywają poszukiwania idealnego basu. W tym artykule wyjaśniamy, jaka powinna być gitara basowa dla kobiet oraz polecamy kilka sprawdzonych modeli!

Gitara basowa dla kobiet – jaka powinna być?

Chociaż instrumenty muzyczne teoretycznie powinny być uniwersalne, nie do końca jest to możliwe. Gitara basowa dla kobiet pod kilkoma względami będzie różnić się od klasycznych modeli, bazowo przystosowanych do potrzeb mężczyzn. Okazuje się bowiem, że wiele gitarzystek ma problem ze znalezieniem modelu, który idealnie wpisywałby się w ich oczekiwania.

Przede wszystkim „kobiecy bas” powinien być nieco mniejszy. Typowy model ma długość ok 34” (ok. 86 cm). Jeśli pełnowymiarowy wariant jest niewygodny, można wybrać opcje krótszą 31”(ok. 79 cm) lub mniejszą albo z cieńszym/węższym profilem gryfu.

Kobiety naturalnie mają raczej mniejsze dłonie i palce, przez co trudniej jest im odpowiednio chwycić instrument oraz szarpać struny. Gitary basowe są większe od elektrycznych, dlatego tym bardziej jest to kłopotliwa kwestia. Na szczęście niektórzy producenci zauważyli ten problem i dodali do swoich ofert modele, które są dostosowane do osób o mniejszych dłoniach, czyli nastolatków oraz oczywiście kobiet (ale też drobniej zbudowanych mężczyzn).

Kolejnym istotnym zagadnieniem jest waga instrumentu. Gra na ciężkiej gitarze basowej potrafi szybko zmęczyć. Ewolucyjnie kobiety zazwyczaj mają mniejszą masę mięśniową. Przez to trzymanie sprzętu ważącego wiele kilogramów dla niektórych może skutecznie odbierać całą przyjemność, a nawet powodować bóle, np. kręgosłupa. Basy dedykowane kobietom są najczęściej lżejsze, tak by korzystanie z nich nie było, nomen omen, uciążliwe.

Drugorzędną kwestią, ale dla wielu osób nadal bardzo ważną, jest też wygląd instrumentu. Standardowe kolory, np. czerń, biel czy sunburn są uniwersalne, ale i mało efektowne. Producenci sprzętów muzycznych starają się coraz częściej proponować ciekawsze wykończenie, które wpisuje się w różne gusta. Wiele Pań preferuje np. delikatniejsze, pastelowe barwy albo żywe, radosne kolory. Dzięki temu mogą wybrać instrument, który nie tylko będzie świetnie brzmiał i był przyjemny w użytkowaniu, ale też do tego będzie cieszył oko.

Najlepsze modele gitar basowych dla kobiet

Kobiety i dziewczyny chcące się uczyć grać na basie często nie mają pojęcia, jaki instrument najlepiej się sprawdzi na początek. Przez to wiele z nich się zniechęca – wydaje im się, że to nie dla nich. Przez nieporęczny sprzęt trudno jest robić postępy i łatwo jest stracić motywację. Powszechne są też szkodliwe przekonania, że bas nadaje się tylko dla mężczyzn. Jakiś czas temu opublikowaliśmy artykuł na ten temat: „Instrumenty muzyczne dla kobiet – sprawdź, jak przełamać ten stereotyp!”. Nie warto poddawać się takim wyobrażeniom, ale nie ma tez sensu męczyć się ze źle dobranym modelem. Polecamy kilka ciekawych gitar basowych, które świetnie się sprawdzą w przypadku osób o drobniejszych dłoniach i budowie ciała!

Squier Classic Vibe Mustang Bass

Zaledwie 30” bas z krótką skalą, na którym bardzo łatwo się gra. Jest lekki i niezwykle poręczny, przez co kobiety go wręcz uwielbiają. Smukły gryf o profilu C wspaniale leży w małej dłoni. Instrument ma wspaniałe brzmienie, charakterystyczne dla lat 60.

Squier Classic Vibe Mustang Bass

Przetwornik alnico (zaprojektowany przez Fender) zapewnia bogaty i wszechstronny dźwięk. Do tego gitara zachwyca oryginalnym designem w stylu vintage. Ponieważ jest to model od budżetowej sub-marki Fendera, ma przystępną cenę.

Ibanez GSR200

Mniejsze gitary basowe z reguły brzmią nieco gorzej niż warianty pełnowymiarowe. Niektóre klasyczne modele mogą jednak jak najbardziej sprawdzić się w przypadku kobiet. Jednym z przykładów jest właśnie ta propozycja od Ibaneza. Gitara jest stosunkowo lekka oraz ma smukły profil gryfu (ok. 21 mm) oraz nieco mniejszy rozstaw strun – 19 mm. Do tego wyróżnia się dobrą jakością wykonania – ma gładkie progi, stabilne tunery, poręczne pokrętła itp.

Ibanez GSR200

Ciekawostką są też przetworniki, ponieważ oferuje dzieloną i pojedynczą cewkę combo z aktywnym korektorem Bass Boost PHAT-II. Instrument brzmi świetnie oraz jest niezwykle wszechstronny, ponieważ pozwala uzyskać „mruczące/warczące”, ale też gładkie tony. Aktywny Bass boost pomaga z kolei osiągnąć naprawdę głębokie rejestry.

Fender Squier Bronco Bass

Opcja ta nie jest może i najlepszą na tej liście, ale ma za to najbardziej korzystną cenę oraz jak najbardziej dobrze sprawdzi się podczas nauki. Model jest wykonany z topoli, przez co jest przyjemnie lekki. Do tego ma wygodny, poręczny klonowy gryf o profilu C i siodełku o szerokości 1,5” (ok. 4 cm). Gitara ma dość przeciętny osprzęt, ale za to bez problemu można go wymienić.

Fender Squier Bronco Bass

Z czasem warto założyć lepszy mostek, siodełko lub tunery. W podstawowej wersji model ma jednak wszechstronne brzmienie i estetyczny wygląd, a przy tym naprawdę przystępną cenę.

Gretsch G2220 Junior Jet Bass II

Ciekawym „krótkim” basem jest też ten model od Gretsch, o długości 30” (ok. 76 cm), ze smukłym gryfem o profilu D. Ma dość podstawową konstrukcję, ale w tej cenie to całkiem przyzwoity sprzęt.

Gretsch G2220 Junior Jet Bass II

Jest dobrze zbudowanym instrumentem z solidnymi przetwornikami, które zapewniają satysfakcjonującą moc wyjściową. Korpus z lipy z klonowym gryfem i podstrunnicą z orzecha włoskiego jest lekki oraz pięknie się prezentuje. Na uwagę zasługują też podwójne mini humbuckery i odlewane stroiki.

Ibanez GSRM20 miKro

Ostatni przykład jest idealny dla dzieci i drobnych Pań. Ma zaledwie 28,6” długości (ok. 73 cm), przez co jest tylko nieco większy od pełnowymiarowej gitary elektrycznej.

Ibanez GSRM20 miKro

Przy tym niewielkie rozmiary nie mają wpływu na brzmienie – będzie ono oczywiście trochę inne, ale nadal przyjemne dla ucha. Minusem jest niższa jakość wykonania osprzętu, ale da się go wymienić. W tej cenie trudno znaleźć lepszy model, w dodatku w tak wygodnych wymiarach.

Słynne basistki i ich gitary

Chociaż wiele osób nadal powtarza, że kobiety nie powinny grać na gitarach basowych (lub gitarach w ogóle!), można wskazać wiele wspaniałych basistek, które udowodniły, jak niemądre są to przekonania. Tym bardziej warto kojarzyć ich nazwiska oraz poznać ich historie, by się zainspirować do działania i zmotywować do nauki. Na pewno warto przywołać m.in.:

  • Carline Ray (1925-2013) – członiki International Sweethearts of Rhythm. Pierwsza w historii znana elektryczna basistka, która uwielbiała Fendera Precissiona. Występowała m.in z zespołami Duke Ellingtona czy Mary Lou Williams;
  • Carol Kaye (1935-) – jedna z najsłynniejszych basistek na świecie, brała udział przy tworzeniu ponad 10 tysięcy nagrań. Autorka określenia „bas elektryczny”, które spopularyzowała w swoim podręczniku gry na tym właśnie instrumencie. Pracowała m.in. z Ritchiem Valensem, Cher, Frankiem Sinatrą, Stevie Wonderem czy Barbrą Streisand;
  • Rhonda Smith (brak danych, żyje) – znana basistka, współpracująca m.in. z Princem, Chaka Khan i Beyoncé.

W historii niektóre artystki stworzyły też własne instrumenty wraz ze znanymi markami. Sprawdź nasz artykuł: „Modele gitar elektrycznych sygnowane przez kobiety”.

Jak tanio zdobyć gitarę basową?

Gitary basowe są raczej kosztownym sprzętem, co potrafi ostudzić zapał do nauki. Najlepiej jest oczywiście zainwestować w nowy model, ale nie każdego na to stać. Wiele kobiet decyduje się więc najpierw zacząć od używanego basu. To dobre rozwiązanie, ale potrzeba odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, by znaleźć naprawdę dobrą okazję. Niestety, wielu sprzedawców może wykorzystać fakt, że kupującym jest kobieta-amator, by zawyżyć cenę albo zataić ważne szczegóły związane ze stanem instrumentu.

Jeśli nie chce się ryzykować, że skończy się z wiosłem, któremu przydałaby się gruntowna renowacja, najrozsądniej jest zdecydować się na wynajem. W ten sposób minimalizuje się ryzyko ewentualnych strat finansowych. Kiedy bezpowrotnie straci się ochotę na naukę albo z innych względów porzuci się ćwiczenia, wystarczy oddać sprzęt.

Wynajem gitary basowej z opcją wykupu – jak to działa i dlaczego warto?

Vibe jako wypożyczalnia instrumentów online oferuje szeroki wybór sprzętów pochodzących z partnerskich sklepów muzycznych z całej Polski. Dajemy możliwość wynajmu gitary basowej z opcją wykupu w ramach przejrzystej, korzystnej umowy. Z wybranego instrumentu można do woli korzystać przez określony czas, opłacając tylko niewysoki miesięczny abonament. Kiedy minie już minimalny okres najmu, trzeba oddać sprzęt, ale ma się też kilka opcji: można przedłużyć umowę, wymienić gitarę na inną albo ją wykupić (od razu bądź w systemie ratalnym).

Z usługi korzystają nie tylko osoby, które zaczynają się uczyć gry na basie, ale też te, które chcą np. przetestować dany model przed zakupem, zdobyć sprzęt na koncert czy kupić gitarę korzystając z alternatywnej metody finansowania (jest to o wiele bezpieczniejsza i bardziej opłacalna opcja niż np. pożyczka). Nasza doświadczona obsługa chętnie pomaga wybrać odpowiedni model oraz potrzebne akcesoria. Zachęcamy również do sprawdzenia naszego poradnika: „Gitara basowa dla początkujących”.

Jak przebiega proces wypożyczenia gitary basowej?

Wypożyczenie gitary basowej to bardzo prosty proces, który trwa tylko kilka chwil. W całości odbywa się zdalnie. Wystarczy kliknąć przycisk „wynajmij” przy wybranym modelu, a następnie wypełnić wyświetlony formularz. Na jego podstawie przygotowana zostanie umowa. Po jej zawarciu, i uregulowaniu pierwszej opłaty, instrument zostanie wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar basowych!

 

Gitary basowe (424)

Kolumny basowe (46)

Wzmacniacze basowe (48)

Powiązane Artykuły