Najlepsze praktyki, Nauka gry

Instrumenty muzyczne dla kobiet – sprawdź, jak przełamać ten stereotyp!

Instrumenty dla kobiet – przełamujemy stereotypy

Zastanawiasz się, czy wypada Ci zacząć uczyć się grać na danym instrumencie, ponieważ jest kojarzony jako typowo męski? Jeśli martwisz się, że możesz wyglądać dziwnie albo być postrzegana jako „chłopczyca”, porzuć wszelkie obawy. Warto w końcu przełamać stereotypy. Udowadniamy, że nie ma czegoś takiego, jak instrumenty muzyczne dla kobiet czy mężczyzn – każdy może grać na tym, na czym tylko chce!

Jakie są stereotypowe instrumenty muzyczne dla kobiet?

Kategoryzacja na instrumenty dla kobiet i mężczyzn jest związana bezpośrednio ze społecznymi normami oraz rolami przypisywanymi płciom. Większość skojarzeń wynika z utrwalonych wizji kulturowych i jest czysto umowna – oznacza to, że tak naprawdę nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Chociaż na szczęście sytuacja powoli zaczyna się zmieniać, trudno jest wyzbyć się przeświadczeń, które towarzyszom ludziom od wieków. Przez to wiele osób podświadomie stosuje ten podział.

Co sprawia, że pewne instrumenty są uznawane za „kobiece”, a inne „męskie”? Liczne badania prowadzone przez psychologów (tzw. gender studies) wykazały, że w tym kontekście przede wszystkim znaczenie mają:

  • barwa i wysokość brzmienia – cichsze instrumenty generujące dźwięki z wyższych rejestrów są kojarzone z kobietami, które mają z reguły wyższą, delikatniejszą barwę głosu oraz zgodnie ze stereotypowym wizerunkiem są łagodniejsze, spokojniejsze, bardziej uległe itp.
  • sposób gry – instrumenty, na których gra się z wdziękiem i gracją zdają się wizerunkowo bardziej pasować do kobiet, które zgodnie z narzuconymi normami powinny być lekkie, powabne i eleganckie,
  • rozmiary i wygląd – mniejsze, smuklejsze, lżejsze instrumenty są traktowane jako „damskie”, ponieważ kobiety ewolucyjnie mają z reguły drobniejszą budowę ciała od mężczyzn i mają mniejszą siłę mięśniową.

Kobiece vs. męskie

Za typowo „kobiece” instrumenty zwykle uważa się m.in.:

  • flety,
  • skrzypce,
  • harfy

„Męskimi” sprzętami muzycznymi są z kolei wszystkie te instrumenty, które stanowią przeciwieństwo wyżej opisanych cech. Są głośne i mają głębokie, wyraziste brzmienie, a do tego gra się na nich bardzo ekspresyjnie i energicznie, czy wręcz agresywnie. Społecznie przyjmuje się bowiem, że to mężczyzna ma być silny, odważny, głośny i dominujący.

Zjawisko to zostało zaobserwowane już wiele lat temu. Jedne z bardziej zaawansowanych badań w tym zakresie zostały przeprowadzone w latach 70. przez amerykańskich naukowców z Columbia University[1]. Odkryli, że dzieci w wieku szkolnym i dorośli w podobnym stopniu kierują się stereotypowymi skojarzeniami z instrumentami, a uczniowie i nauczyciele muzyki preferują sprzęty muzyczne „odpowiednie dla danej płci”. Stworzyli również listę instrumentów od „najbardziej kobiecego” do „najbardziej męskiego”. Wyglądała ona tak:

♀ FLET -> SKRZYPCE -> KLARNET -> WIOLONCZELA -> SAKSOFON -> TRĄBKA -> PUZON -> PERKUSJA/BĘBEN ♂

Co ciekawe, w badaniach prowadzonych współcześnie wyniki są bardzo podobne. Niestety to dowodzi, jak trudno jest pozbyć się takich przeświadczeń.

Dlaczego nie warto poddawać się stereotypom w odniesieniu do instrumentów?

Stereotypy związane z płcią w kontekście instrumentów są niepotrzebnym ograniczeniem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Współcześnie narzucone przed wiekami role i wyobrażenia społeczne powoli zaczynają się zacierać. Nigdy tak naprawdę nie miały wiele wspólnego z prawdą – od zawsze istniały osoby reprezentujące daną płeć, które nijak nie wpisywały się w przyjęte standardy. Typowo „męskie” i „damskie” zachowania czy cechy w większości przypadków zostały po prostu określone jako normy, dlatego reszta świadomie i podświadomie zaczęła się do nich stosować.

Mimo rosnącej świadomości społecznej, nadal można spotkać się z przykrymi komentarzami na temat instrumentów wybieranych przez kobiety i mężczyzn. Dla przykładu, młode dziewczyny często są krytykowane za granie na np. trąbce, gitarze czy perkusji, ponieważ sprzęty te są głośne i mniej „wdzięczne”, przez co prezentują się „wulgarnie” czy „wyzywająco”. Do tego zdaniem wielu osób, podczas gry na takichinstrumentach nie da się wyglądać ładnie i atrakcyjnie [sic!] – wygląd niestety nadal jest społecznie uznawany za najważniejszy przymiot kobiety.

Z drugiej strony, chłopcy którzy chcą grać np. na flecie czy harfie są postrzegani jako „niemęscy” i „zniewieściali”. W skrajnych przypadkach mogą narazić się też na obelgi wycelowane w kierunku ich orientacji seksualnej. W przypadku kobiet, jak i mężczyzn, takie uwagi są karygodne, ale przede wszystkim zupełnie bezsensowne.

Nie przejmuj się opiniami innych!

Warto zauważyć, że w kwestii instrumentów to kobietom więcej „nie przystoi”. Nic w tym dziwnego – muzyka, tak jak wiele innych dziedzin, przez wieki była zdominowana przez mężczyzn. W XIX wieku zdaniem wielu krytyków, kompozytorów i innych specjalistów z dziedziny kobiety w ogóle nie potrafiły grać ani tworzyć wartościowej muzyki. Jak nie trudno się domyślić, takie warunki nie były dla nich w żaden sposób sprzyjające. W zamian zachęcano je do śpiewu. Ma to swoje odzwierciedlenie w czasach współczesnych – przeciętny słuchacz będzie kojarzył więcej znanych piosenkarek niż muzyczek (czyli kobiet-muzyków – już sam fakt, że ten feminatyw nie jest powszechnie stosowany, dużo mówi).

Co ciekawe, sposób postrzegania instrumentów przez pryzmat płci dynamicznie się zmieniał. Jeszcze w latach 80. XIX wieku nie do pomyślenia było, by kobieta grała np. na skrzypcach. Dziś z kolei raczej nikt nie ma z tym problemu. Skoro jednak nadal istnieją jakieś podziały, przed nami długa droga.

Każdy ma prawo grać na tym, na co tylko ma ochotę! Jeśli zainteresował Cię dany instrument, nie przejmuj się opiniami innych. W szkołach niestety można jeszcze zauważyć, że dziewczynki zachęca się do gry na flecie, a chłopców do gry na bębenkach. Dzieci powinny mieć pełną swobodę wyboru – jeśli będzie się zmuszać je do obcowania z instrumentem, który im nie pasuje, mogą w ogóle zniechęcić się do muzyki. W ten sposób można przeoczyć czy wręcz zmarnować prawdziwy talent.

Warto wyrażać siebie w taki sposób, jaki jest najbardziej autentyczny i po prostu przyjemny. Wybierz sprzęt, który Twoim zdaniem pięknie brzmi, ciekawie wygląda albo intryguje Cię z jakiegokolwiek innego powodu. Takie zajęcie to nie tylko świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale też metoda samorozwoju, która dodatkowo daje wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule: „Gra na instrumencie jako hobby – sprawdź, dlaczego warto grać!”.

Jak niedrogo zdobyć potrzebny instrument?

Chcesz zacząć na czymś grać, ale nie jesteś pewna, czy na pewno Ci się spodoba? Zakup sprzętu muzycznego wiąże się z dużymi wydatkami – obejmuje nie tylko sam instrument, ale też wiele dodatkowych akcesoriów i dodatków, takich jak np. pokrowiec czy stojak. Nie ma jednak sensu oszczędzać, ponieważ jakość tanich wariantów pozostawia zwykle wiele do życzenia. Najrozsądniej jest od razu zdecydować się na markowe modele.

Do tego z pewnością będziesz też chciała zainwestować w kurs albo materiały edukacyjne, jeśli będziesz próbować samodzielnie opanować podstawy. Szkoda jednak by było, gdyby okazało się, że nauka nie przynosi efektów albo po prostu straciłaś do niej cierpliwość. Wtedy tylko straciłabyś sporo pieniędzy.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanych instrumentów i akcesoriów. Na rynku wtórnym można znaleźć sporo tańsze, a przy tym oryginalne, markowe sprzęty muzyczne. W tej sytuacji trzeba jednak szczególnie uważać na nieuczciwych sprzedawców. Często pozornie świetna okazja to mocno uszkodzony czy sfatygowany instrument, którego naprawa jest zupełnie nieopłacalna.

W praktyce okazuje się, że najlepszym wyjściem jest wynajem instrumentów. Po wypożyczeniu sprzętu można spokojnie się z nim zapoznać i gruntownie go przetestować, by później w pełni świadomie podjąć decyzję o zakupie. Nie ma sensu inwestować w ciemno w tak drogie hobby.

Zastanawiasz się, jak wybrać instrument dla siebie? Zobacz nasze poradniki na ten temat, np.: „Trąbka dla początkujących – sprawdź!”, „Gitara dla początkującego” czy „Pianino dla początkującego”.

Wynajem instrumentów online z opcją wykupu – jak to działa?

Vibe jako pierwsza ogólnopolska internetowa wypożyczalnia instrumentów online oferuje szeroki wybór sprzętu muzycznego. Nasz asortyment pochodzi od partnerskich sklepów muzycznych z całej Polski.

Na czym jednak polega wynajem instrumentów online z opcją wykupu? W ramach przejrzystej umowy można przez określony czas do woli korzystać z wybranego produktu, płacąc jedynie niewysoki, miesięczny abonament. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu Klient ma prawo zdecydować, co dalej – przedłużyć ofertę, oddać/wymienić sprzęt albo go wykupić. Jeśli jakiś instrument szczególnie się spodoba, można go nabyć wpłacając ustaloną kwotę albo spłacając jego wartość w ratach. Wszystkie formalności da się załatwić w pełni zdalnie. Po podpisaniu umowy sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w wybranym sklepie muzycznym albo wysłany kurierem.

Serdecznie zapraszamy wszystkie Panie do zapoznania się z naszą ofertą gitar, a także instrumentów klawiszowych, dętych i innych! W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu – nasza obsługa chętnie wszystko wyjaśni oraz pomoże dobrać idealny model sprzętu. Polecamy również nasz blog, na którym można znaleźć wiele ciekawych artykułów poradnikowych.

[1] Źródło: https://theconversation.com/lets-change-the-girls-play-flute-boys-bash-drums-stereotypes-121798.

KLAWISZOWE (1560)

GITARY (4383)

DĘTE (326)

Powiązane Artykuły