Nauka gry

Gra na instrumencie jako hobby – sprawdź, dlaczego warto grać!

Gra na instrumencie jako hobby

Współcześnie żyjemy coraz szybciej, w coraz większym stresie. Przez to zarówno starsi, jak i młodsi często bagatelizują to, jak ważne jest, by w wartościowy sposób spędzać czas wolny. Szukasz nowego, ciekawego zajęcia? Wybierz aktywność, która będzie miała na Ciebie zbawienny wpływ: rozbudzi Twoją kreatywność, pomoże się zrelaksować, da ogromną satysfakcję itp. Wyjaśniamy, dlaczego gra na instrumencie jest niezwykle przyjemnym, a zarazem korzystnym hobby!

Gra na instrumencie jako hobby

Nie bez powodu mówi się, że „muzyka łagodzi obyczaje”. Większości osób na co dzień towarzyszą ulubione utwory, czy to w drodze do pracy/szkoły, czy to przy wykonywaniu obowiązków domowych, a także podczas ćwiczeń na siłowni, spotkań ze znajomymi, czytania książki, odrabiania lekcji itp. Muzyka skutecznie poprawia humor, pomaga się odprężyć, a także na wiele innych sposobów pozytywnie na nas wpływa. Korzystne jest jednak nie tylko jej słuchanie, ale też wykonywanie i tworzenie.

Teoretycznie każdy może nauczyć się grać na instrumencie. W praktyce oczywiście jedni mają większe, a inni mniejsze predyspozycje. Niemniej, na pewno warto spróbować swoich sił w tej materii, jeśli szuka się ciekawego, zdrowego sposobu na zagospodarowanie wolnego czasu.

Gra na instrumencie jako hobby niewątpliwie poszerza horyzonty. Dzięki niej da się wyrazić siebie i rozbudzić swoją kreatywność. Dzięki temu można sprawić, że codzienne życie stanie się o wiele ciekawsze, bo zyska się nowy, inspirujący cel. Co więcej, przy okazji można poznać wielu ludzi i zdobyć nowych przyjaciół, np. na zajęciach z nauki gry, w grupach tematycznych (np. na Facebooku), szkolnych kołach czy w lokalnych stowarzyszeniach. W efekcie może nawet udać się założyć zespół i stworzyć własne utwory, które będzie się prezentować przed mniejszą czy większą publicznością.

Wspólna gra na instrumentach to przede wszystkim świetna zabawa, dlatego jak najbardziej powinno się włączać do niej swoich bliskich. Szczególnie dobrze jest zaangażować najmłodszych – taka rozrywka doskonale przyczynia się do ich zdrowego rozwoju.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do gry na instrumencie?

Maluchy są wyczulone na bodźce, dlatego wiele zabawek wygrywa przyjemne dźwięki i melodyjki. Co więcej, są obdarzone tzw. słuchem absolutnym, który niećwiczony z czasem zanika. Z tego względu powinny mieć kontakt z muzyką już od pierwszych chwil życia. Naukę gry na instrumencie (najlepiej wybrać pianino) można zacząć już w wieku 5-6 lat, jeśli oczywiście dziecko wyrazi taką chęć. Warto jednak je do tego zmotywować, pokazując różne opcje.

Gra na instrumencie jest korzystna dla dzieci, ponieważ:

 • rozwija pamięć werbalną,
 • tworzy połączenia nerwowe między dwoma półkulami mózgu,
 • pomaga ćwiczyć zdolności manualne,
 • zwiększa potencjał intelektualny,
 • uczy systematyczności, dyscypliny,
 • pomaga ćwiczyć skupienie,
 • pokazuje, jak można wyrażać emocje,
 • rozwija kreatywność.

Muzyczne hobby doskonale sprawdza się także w przypadku dzieci autystycznych czy niepełnosprawnych.

Wpływ gry na instrumencie na umysł i psychikę

Muzyczne eksperymenty ma pozytywny wpływ na dzieci, ponieważ ich umysł i ciało intensywnie się rozwijają. Warto jednak wiedzieć, że taka aktywność ma też wiele zalet w przypadku młodzieży i dorosłych. Co daje nam gra na instrumencie?

Rozwija zdolności poznawcze

Nauka gry na instrumencie intensywnie stymuluje mózg. Z tego względu jest wręcz idealna dla osób starszych czy ogólnie zapominalskich. W ten sposób skutecznie ćwiczy się swoją pamięć, a także poprawia predyspozycje do przyswajania nowych informacji. Przy okazji pozwala się wyciszyć oraz tronować cierpliwość i skupienie. W dzisiejszych czasach nie trudno o przebodźcowanie, a takie zajęcie świetnie pomaga odzyskać równowagę.

Pomaga rozładować stres

Grając na instrumencie można chociaż na chwilę zapomnieć o doczesnych problemach. Muzyka doskonale pomaga się zrelaksować i odprężyć. Świetnie sprawdza się zarówno w okazjonalnych nerwowych sytuacjach, jak i przy długotrwałym stresie oraz przemęczeniu.

Dodaje pewności siebie

Każdy, nawet mały sukces wprawia w dobry nastrój i sprawia, że jest się bardziej zadowolonym z siebie. Kiedy nauka gry na instrumencie zaczyna przynosić efekty, można poczuć wręcz euforyczną radość. Nic nie daje takiej satysfakcji, jak moment, w którym idealnie zagra się swój ulubiony utwór. Niezwykle miłe są też pochwały od przysłuchujących się bliskich czy widowni. Osoby z natury wstydliwe przygotowując występy mogą przy okazji w ten sposób przełamać swoją nieśmiałość. 

Pomaga trenować cierpliwość

Życie biegnie coraz szybciej, co niestety skutkuje tym, że wiele osób łatwo się niecierpliwi. Przez to niepotrzebnie narażają się na napięcie i stres, które mogą mieć negatywny wpływ na efektywność w pracy/szkole, relacje międzyludzkie itp. Jeśli chce się opanować wybrany instrument, trzeba poświęcić na naukę sporo czasu i regularnie oddawać się ćwiczeniom. Dzięki temu można popracować nad swoją konsekwentnością, wytrwałością i silną wolą, ale przede wszystkim cierpliwością.

Poprawia nastrój

Granie wesołego utworu podświadomie dodaje energii i wprawia w dobry humor. Muzyka może zachęcać do działania czy przywoływać miłe wspomnienia, ale też pomaga poradzić sobie z emocjami. Dzięki niej można np. rozładować gniew grając na gitarze elektrycznej agresywny utwór hard metalowy czy przepracować swój smutek grając rzewną, wzruszającą balladę na gitarze klasycznej.

Jakie korzyści zdrowotne przynosi gra na instrumencie?

Liczne badania wykazują, że gra na instrumencie jest także korzystna dla zdrowia, ponieważ m.in.:

 • obniża ciśnienie krwi i spowalnia tętno,
 • łagodzi psychosomatyczne objawy stresu (np. napięcie mięśni),
 • przyczynia się do uwalniania dopaminy, czyli jednego z tzw. hormonów szczęścia,
 • wzmacnia układ oddechowy (w przypadku instrumentów dętych),
 • pomaga dbać o sprawność dłoni i palców,
 • zachęca do aktywności fizycznej.

Muzyka jest też często wykorzystywana jako wsparcie w terapii wielu chorób i przypadłości, m.in. depresji, nerwicy, Alzheimera czy zespołu stresu pourazowego. Pomaga także osobom demencyjnym, autystycznym, po udarze, w śpiączce czy uzależnionym.

Jak rozwijać swoje nowe hobby – jak zacząć grę na instrumencie?

Na naukę gry na instrumencie nigdy nie jest za późno. Równie dobrze może stać się nowym hobby sześciolatka, jak i emeryta. Najważniejsze jest podejście – nie można nakładać na siebie zbyt dużej presji, ale też nie wolno się zbyt szybko poddawać. Jeśli jest się zdeterminowanym i zmotywowanym, miesiące regularnej, systematycznej pracy na pewno się opłacą.

Najlepiej jest oczywiście wybrać instrument, który wydaje się najbardziej atrakcyjny. Trzeba jednak przy tym mieć na względzie stopień trudności – łatwiej jest opanować gitarę, a trudniej np. akordeon czy skrzypce. Nauka gry nie zawsze będzie samą przyjemnością, ale powinna głównie sprawiać frajdę. Nie ma sensu, by stała się źródłem frustracji.

Sprawdź nasze poradniki, takie jak np.: „Pianino online – jak nauczyć się grać na pianinie” czy „Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość”.

Ogromny wpływ na efekty nauki ma to, jak się do niej przygotuje. Można zapisać się na kurs albo uczyć się samodzielnie. Niezależnie od tego, którą opcję się wybierze, warto korzystać z wielu dodatkowych pomocy edukacyjnych. Koniecznie trzeba też zdobyć dobry jakościowo sprzęt muzyczny z niezbędnymi akcesoriami.

Można kupić nowy instrument, ale nie każdy dysponuje odpowiednim budżetem. Co więcej, to duży wydatek, wiążący się z pewnym ryzykiem – nigdy nie wiadomo, czy nowe hobby stanie się pasją na lata, czy z jakiegoś powodu straci się zapał.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup używanego sprzętu, tyle że opcja ta też nie jest pozbawiona wad. Instrumentz tzw. drugiej ręki musi być w naprawdę dobrym stanie. Amatorom trudno jest to ocenić. Jeśli przez swoją niewiedzę i brak doświadczenia przypadkiem kupią sprzęt, który wymaga naprawy, mogą narazić się na duże dodatkowe wydatki, przez co cała transakcja okaże się zupełnie nieopłacalna.

Najtaniej i najbezpieczniej jest wypożyczyć gitarę, pianino, trąbkę czy inny kosztowny instrument. Dzięki temu można najpierw przekonać się, jak się sprawdza w praktyce i czy w ogóle się podoba. W ten sposób minimalizuje się ewentualne straty finansowe oraz można zaoszczędzić sporo czasu, który w razie niepowodzenia trzeba by poświęcić na sprzedaż sprzętu.

Na czym polega wynajem instrumentów online i dlaczego jest najbardziej opłacalny?

Wynajem instrumentów online jest doskonałym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zacząć uczyć się grać. W ramach przejrzystej umowy można za niewysoką opłatą abonamentową wypożyczyć wybrany sprzęt. Dzięki temu da się w domowym zaciszu zapoznać z instrumentem, a także można zabrać go na zajęcia itp.

Po upływie minimalnego okresu najmu ma się kilka opcji do wyboru. Jeśli jest się zadowolonym, wystarczy prolongować umowę. Kiedy zaś sprzęt okazał się idealny, a nowe hobby stało się ulubionym zajęciem, można powoli spłacić instrument do końca (regulując wszystkie raty) albo od razu wykupić go na własność. Co jednak w sytuacji, gdy coś nie będzie pasować? Żaden problem – w każdej chwili można wymienić lub oddać sprzęt (po zakończeniu minimalnego okresu najmu).

Chciałbyś, żeby gra na instrumencie stała się Twoim nowym hobby? Zdecyduj się na wynajem online, by łatwo, tanio i wygodnie przetestować wybrany sprzęt muzyczny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą – znajdziesz u nas nie tylko instrumenty, ale też przydatne akcesoria, a także otrzymasz niezbędne wsparcie od doświadczonych specjalistów!

KLAWISZOWE (1375)

GITARY (4064)

DĘTE (667)

Powiązane Artykuły