Porady zakupowe

Co to jest syntezator? Zobacz, jak wybrać idealny model!

Wiele osób myli ze sobą elektroniczne instrumenty klawiszowe. Początkujący zwykle nie tylko mają kłopot z rozróżnieniem keyboardów i pianin cyfrowych, ale też nie potrafią rozpoznać syntezatorów muzycznych czy tzw. stacji roboczych (work stations). W tym tekście skupimy się na instrumencie, który jest powszechnie wykorzystywany przez twórców muzycznych na całym świecie, ponieważ daje wiele możliwości na polu tworzenia i modyfikowania dźwięków. Wyjaśniamy czym jest syntezator oraz jak wybrać swój pierwszy model tego sprzętu!

Czym jest syntezator?

Syntezator muzyczny to cyfrowy instrument klawiszowy zaliczany do tzw. grupy elektrofonów. Sprzęt syntezuje dźwięk w układach elektronicznych, niezależnie modelując poszczególne aspekty. Historia jego powstania sięga aż do lat 40. XX wieku. Początkowo przede wszystkim był urządzeniem elektronicznym generującym dźwięki, ale w miarę rozwoju stał się pełnoprawnym instrumentem.

Chociaż współcześnie podobne efekty można uzyskać za pomocą komputerów i odpowiednich programów, syntezatory nadal cieszą się dużym powodzeniem. Pozwalają z większym zaangażowaniem podejść do tworzenia muzyki, ponieważ są nie tylko funkcjonalnym urządzeniem, ale zarazem inspirującym do działania instrumentem.

Jaka jest różnica między keyboardem a syntezatorem?

Częstym błędem jest myślenie, że syntezator to odmiana keyboardu czy wręcz nazwa zamienna tego samego typu instrumentów. Najprawdopodobniej jest to po prostu związane z tym, że sprzęty wyglądają dość podobnie (mają klawiaturę i rozmaite pokrętła, przyciski, suwaki itp.). Sprawy nie ułatwia też to, że potocznie cyfrowe instrumenty klawiszowe nazywa się syntezatorami – jest to nieprawidłowe, ponieważ sprzęty te stanową osobną grupę.

Keyboard został wynaleziony później, dopiero w latach 50. XX wieku. Chociaż również jest cyfrowym instrumentem klawiszowym, nie oferuje aż tak wielu funkcji w zakresie tworzenia i modyfikacji dźwięków. Pozwala aranżować utwory przy wykorzystaniu gotowych stylów rytmicznych, a także naśladuje brzmienia nie tylko pianina czy fortepianu, ale i innych instrumentów. Keyboard stanowi więc małą, jednoosobową orkiestrę, ale można na nim tworzyć muzykę korzystając z gotowych dźwięków wgranych w pamięć urządzenia.

Jaki syntezator na początek?

Syntezator muzyczny dla wielu osób może być dość skomplikowanym sprzętem, dlatego początkujący zdecydowanie powinni wybierać raczej proste modele od dobrych, znanych producentów. Najważniejsze, by miały czytelny interfejs, mniejszą liczbę sekcji i opcji modulacji, a także funkcje przypisane do pojedynczych potencjometrów. Wielu specjalistów poleca zacząć od instrumentu analogowego, z klawiaturą. Pracując z takim sprzętem niejako „widzi się” to, co się słyszy. Całkowicie cyfrowe sterowanie może być problematyczne dla niedoświadczonych użytkowników.

Rozsądnie jest też wybrać nieco większy model syntezatora. Chociaż powszechne są poręczne, miniaturowe sprzęty, ich obsługa może stanowić nie lata wyzwanie ze względu na nagromadzenie małych pokręteł na niedużej powierzchni. Przy pierwszych eksperymentach utrudnieniem mogą być też syntezatory ze skrótami matrycowymi, czyli modele posiadające potencjometry i enkodery przypisane równocześnie do wielu parametrów.

Na co zwrócić uwagę wybierając syntezator do nauki gry?

Podczas wyboru pierwszego syntezatora trzeba skupić się na kilku najważniejszych kwestiach, jeśli chce się zainwestować w sprzęt najlepiej dopasowany do swoich oczekiwań i potrzeb. Krótko omawiamy, co jest szczególnie istotne.

Parametry techniczne

Od budowy i funkcji sprzętu zależy jego brzmienie, a także grywalność, wytrzymałość oraz wiele innych aspektów. Największe znaczenie mają m.in.:

  • budowa subtraktywna (w kolejności: oscylatory, mikser, filtr, wzmacniacz, opcje modulacji);
  • oscylator (albo dwa), generujący kilka klasycznych przebiegów fal (m.in. trójkąt, piła, kwadrat, sinus, szum biały);
  • filtr dolnoprzepustowy (LPF, lo-pass filter) -24dB lub -12dB na oktawę, z możliwością kontroli odcięcia i rezonansu;
  • LFO (low frequency oscillator), pozwalający wygodnie kontrolować wysokość dźwięku, odcięcie filtra itp.;
  • obwiednia (envelope; EG, envelope generator) typu ADSR (attack, decay, sustain, release).

Brzmienie oraz grywalność

Syntezator powinien posiadać właściwości, które są dostosowane do gatunku muzyki, którą chce się tworzyć, a także ogólnie przydatne funkcje.  Sprzęt musi oferować m.in.:

  • funkcję zapisywania presetów;
  • możliwość wgrywania plików zewnętrznych;
  • wsparcie techniczne i aktualizacje dla oprogramowania.

Kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi

Syntezator to instrument cyfrowy, który można podłączyć do komputera oraz innych urządzeń. Z tego względu ważne jest, by posiadał:

  • gniazdo słuchawkowe – dzięki słuchawkom można w ciszy rozwijać swoją pasję, w pełni skupiając się na brzmieniu;
  • moduł Bluetooth, WiFi, MIDI (in, out, thru) – przydatne do podłączenia się do PC, ale też głośników i innych urządzeń;
  • wejście USB do pamięci zewnętrznej – do zapisywania i przenoszenia plików;
  • kilka okołomodularnych patchpointów.

Akcesoria

Przy zakupie syntezatora warto dobrać kilka akcesoriów, takich jak np.:

  • dobrej jakości słuchawki nauszne;
  • stojak;
  • pedały (głośności i ekspresji);

Możliwość serwisowania sprzętu

Urządzenia elektroniczne są niestety podatne na uszkodzenia i awarie. Intensywnie użytkowany syntezatormoże po czasie wymagać serwisowania. Łatwo też da się go po prostu przypadkiem uszkodzić. Dobrze jest więc zorientować się, czy w razie potrzeby w porę uzyska się pomoc. Najważniejsze są:

  • długość gwarancji,
  • dostęp do autoryzowanego serwisu,
  • dostępność części wymiennych.

Cena

Bardzo ważnym kryterium wyboru dla wielu osób jest cena sprzętu. Planując zakup syntezatora warto przeznaczyć na ten cel przynajmniej ok. 1500-2000 zł. Można znaleźć tańsze modele, ale ich jakość wykonania czy zakres oferowanych funkcji zwykle pozostawia wiele do życzenia. Z drugiej strony, nie ma sensu wydawać na początek majątku na nowoczesny, niezwykle rozbudowany, profesjonalny instrument. Może być zbyt skomplikowany w obsłudze, przez co straci się tylko sporo pieniędzy. Najrozsądniej jest więc najpierw zdecydować się na prosty, solidny model od znanej marki.

Najlepsze syntezatory dla początkujących

Na rynku można znaleźć setki odmian syntezatorów, dlatego osoby początkujące często czują się zupełnie zagubione. Z tego względu wybraliśmy kilka modeli, które pomagają z powodzeniem stawiać pierwsze kroki w nauce obsługi tego sprzętu:

korg opsix

KORG microKORG XL+ 0

Novation Mininova

 

YAMAHA REFACE CP0

 

ROLAND JX-08 Boutique

roland jd

Jaki syntezator wybrać – nowy czy używany?

Jeśli tylko ma się taką możliwość, najlepiej jest zdecydować się na kupno nowego syntezatora. Wtedy ma się pewność, że sprzęt oferuje maksimum swoich możliwości, będzie miał długą żywotność i zapewni najlepsze brzmienie. Dodatkowym plusem jest niezwykle przyjemne uczucie otwierania kartonu, który przyjechał prosto z fabryki. Nie każdy może jednak czy chce przeznaczyć dużą kwotę na zakup tego instrumentu.

Popularnym rozwiązaniem jest poszukiwanie syntezatora na rynku wtórnym. W ten sposób można rzeczywiście sporo zaoszczędzić, ale niestety, trzeba mieć odpowiednią wiedzę, doświadczenie i dużo szczęścia. Trudno znaleźć zadbany, sprawny sprzęt w przystępnej cenie – często konieczny jest serwis. Amatorzy mogą trafić na nieuczciwych sprzedawców i w efekcie nabyć instrument, którego koszty naprawy przewyższają jego wartość. Okazuje się więc, że najtaniej i najbezpieczniej jest wypożyczyć syntezator online.

Wynajem syntezatora z opcją wykupu – na czym to polega?

Osoby zaczynające swoją przygodę z syntezatorem w większości przypadków nie mają pojęcia, jak się ona rozwinie. Dla jednych tworzenie muzyki za pomocą tego sprzętu stanie się nową pasją, a dla innych będzie jedynie epizodem czy wręcz mało udanym eksperymentem. Przez to większość sceptycznie podchodzi do wizji zakupu kosztownego instrumentu, którego tak naprawdę jeszcze nie zna. Idealnym rozwiązaniem jest wynajem syntezatora z opcją wykupu.

Wypożyczając wybrany model można przez określony czas korzystać z niego za niewysoką, miesięczną opłatą. To doskonała okazja do zapoznania się z instrumentem, przetestowania go czy nawet odbycia kursu. Kiedy zakończy się już minimalny okres najmu, można przedłużyć umowę, wymienić sprzęt na inny czy po prostu go oddać. Jeśli zaś wyjątkowo przypadnie do gustu, można od razu go wykupić albo dalej opłacać raty, aż do momentu całkowitej spłaty.

Syntezator to absolutnie wyjątkowy sprzęt muzyczny, który otwiera szerokie horyzonty zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Aby w pełni poznać jego możliwości, warto rozsądnie dobrać odpowiednio dostosowany model. Wypożycz syntezator z opcją wykupu przez Internet, by tanio, szybko i wygodnie zdobyć idealny sprzęt!

Jak przebiega proces najmu syntezatora?

Wybrany syntezator wynajmiesz w zaledwie kilka chwil. Kliknij przycisk „Wynajmij” na karcie instrumentu, a następnie uważnie wypełnij krótki formularz. Umowa najmu zostanie zawarta online, a sprzęt zostanie przygotowany do odbioru we wskazanym sklepie muzycznym albo wysłany kurierem. Wszystkie najważniejsze formalności możesz w całości dopełnić zdalnie, a przy tym są jasne, przejrzyste i zrozumiałe. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą syntezatorów!

Powiązane Artykuły