Nauka gry

Nauka gry na gitarze – ważna jest pasja, ale także cierpliwość

Nauka gry na gitarze

Wiele osób marzy, by grać na gitarze. Instrument ten jest jednak dość wymagającym sprzętem, dlatego pierwsze próby mogą nie przynosić od razu oczekiwanych rezultatów, chociaż z całą pewnością każdy jest w stanie w kilka dni opanować podstawowe akordy. Być może z wyjątkiem akordów barowych – co nie ma oczywiście nic wspólnego z barem 🙂 W każdym razie przez to łatwo się zniechęcić i stracić zapał. Odpowiednie podejście pomaga jednak przetrwać najtrudniejsze momenty. Przyswojenie podstaw oraz cierpliwe treningi już po kilku tygodniach sprawiają, że coraz pewniej szarpie się struny. Na czym jednak trzeba się skupić i na co warto uważać? Radzimy, jak powinna wyglądać nauka gry na gitarze!

Nauka gry na gitarze czyli jak zacząć grać na gitarze?

Dość często spotyka się osoby, które zaczynają uczyć się grać na gitarze, ale szybko ją porzucają. Zwykle dzieje się tak na ogół wtedy, gdy podejdą do tego z niewłaściwym nastawieniem. Zanim bowiem podejmie się pierwsze próby, warto zacząć od nieco dokładniejszego rozpoznania tematu. Kiedy jest się bardziej świadomym tego, jak naprawdę wygląda nauka gry na tym instrumencie, można przygotować się na wyzwania związane z nauką gry. Niektórzy adepci mogą poczuć się zdemotywowani, gdy pojawia się przeświadczenie, że nauka nie idzie w takim tempie jak powinna. Tracą zapał i dochodzą do wniosku, że to nie dla nich. A szkoda, bo nie wiedzą co tracą na kolejnych etapach „wtajemniczenia”.

Żelazna zasada: nie poddawaj się!

Tak jak w życiu – nie można się poddawać, nawet jeśli nie wszystko idzie po myśli. W przypadku gry na gitarze – przynajmniej przez pierwsze pół roku – musimy być bardzo cierpliwi i nie „odpuszczać”. Nawet gdy na palcach robią się odciski, bąble, a nawet szczególnie wtedy, bo to oznacza, że wkładamy w naukę dostatecznie dużo energii. Place muszą się przyzwyczaić, z czasem skóra na opuszkach palców twardnieje i kompletnie zapominamy o tym, że kiedyś robiły się odciski 😃. 

Systematyczność czyli ile trwa nauka gry na gitarze

W nauce gry na gitarze ogromne znaczenie ma systematyczność. Jeśli nie ustali się żadnego harmonogramu, łatwo można wpaść w tryb odkładania lekcji na później. W ten sposób nie utrwala się też nabytej wiedzy ani nowych umiejętności, dlatego treningi nie przynoszą oczekiwanych skutków. Warto poświęcić gitarze chociaż chwilę przynajmniej kilka razy w tygodniu, nawet jeśli miałoby to być tylko 15-30 minut. Optymalnie oczywiście jest grać codziennie, przynajmniej chwilę. Po miesiącu powinno wejść już to w nawyk. Codzienne obowiązki, czy życie towarzyskie mogą jednak skutecznie odwracać uwagę od nauki, dlatego dobrze jest z góry rozplanować lekcje i z wyprzedzeniem zarezerwować na nie czas. Aby uzyskać dodatkową motywację do przestrzegania harmonogramu, warto na przykład wykupić lekcje nauki gry na gitarze online. Wówczas z większym prawdopodobieństwem zmobilizujemy się do wygospodarowania czasu na naukę. Poza lekcjami trzeba oczywiście ćwiczyć samodzielnie, przynajmniej „chwilę” ale codziennie. Wtedy efekty przyjdą szybko, zobaczysz!

Na co zwrócić uwagę przy rozpoczynaniu nauki gry na gitarze?​

Początki są trudne, dlatego osoby chcące opanować sztukę gry na gitarze często popełniają różne błędy. Do najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących gitarzystów zalicza się m.in.: 

Presja na szybkie postępy

Zdobywanie nowej umiejętności wymaga czasu. Wiadomo, że najprzyjemniej jest wtedy, kiedy wszystko od razu się udaje. W rzeczywistości mało kto tego doświadcza. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, doświadczenia muzycznego czy różnych innych czynników, na które często nie ma się wpływu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Jedni uczą się szybciej, a inni wolniej i nie ma w tym nic złego;

Zaczynanie od trudnych technicznie utworów

Często motywacją do nauki jest zachwyt nad twórczością ukochanego zespołu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że lubiane utwory zostały skomponowane i zagrane przez doświadczonych muzyków, przez co w większości przypadków są po prostu trudne. Na początku można grać utwory ulubionych artystów, ale trzeba zacząć od tych prostszych;

Nauka bez materiałów referencyjnych

Najrozsądniej jest zapisać się na specjalne zajęcia z instruktorem, ale nie każdy chce czy może się na nie zdecydować. Samodzielna nauka jest dość trudna, ponieważ dostępnych jest tak wiele różnych podręczników, filmów instruktażowych czy nawet aplikacji, że można stracić głowę. Nawet jeśli preferuje się multimedialne pomoce, warto jednak zacząć od publikacji książkowej, najlepiej w formie kompendium. Równolegle z nauką pierwszych akordów na gitarze warto poznać ten instrument, m.in. jego budowę, odmiany.
Jeśli ma się ambitniejsze zamiary w stosunku do nauki gry na gitarze i od początku prawidłowo się do tego podejdzie, ma się duże szanse, że wkrótce opanuje się ten wyjątkowy instrument, niezależnie od własnych predyspozycji, czyli tzw. „słuchu”, koordynacji ruchowej, czy też budowy dłoni. 
Naprawdę warto poważnie potraktować tę aktywność – to nie tylko ciekawe hobby, ale też sposób na wyrażenie siebie, odstresowanie, ćwiczenie skupienia i cierpliwości. Dzięki grze na gitarze wszechstronnie się rozwijamy, zyskujemy poczucie szczęścia i spełnienia, utrzymujemy nasz organizm w dobrej kondycji. Naprawdę warto się wysilić i systematycznie grać. W pewnym momencie znikają „trudności” w łapaniu akordów, czy wydobywaniu dźwięków, a pojawia się czysta energia płynąca z naszego wnętrza i dająca nam wielką radość 😊.

Gitara od podstaw – na co zwrócić uwagę?​

W nauce gry na gitarze można wymienić kilka najistotniejszych zagadnień, na których trzeba skupić się podczas pierwszych treningów. 

Budowa gitary​

Adept gry na gitarze powinien znać podstawowe elementy instrumentu i rozumieć ich rolę. Powinien zapoznać się z budową instrumentu, by zrozumieć jak działa (https://kursgitary.pl/budowa-gitary/).

Łatwiej będzie mu wówczas wykonywać polecenia instruktora oraz zapoznawać się z materiałami dodatkowymi. Przy okazji powinien nauczyć się, jak należy obchodzić się ze sprzętem, m.in. jak się go przechowuje i czyści, czy jak się go stroi. To absolutne podstawy. Polecamy nasz artykuł „Jak dbać o gitarę”.

Sposób trzymania gitary​

Nieprawidłowo trzymana gitara nie tylko utrudnia naukę, ale może też wywoływać dyskomfort. Na zajęciach instruktor z pewnością zaprezentuje, jak powinny wyglądać właściwa postawa i chwyt. Podczas nauki samodzielnej dobrze jest kierować się zdjęciami i filmami instruktażowymi, np. poniższym:

Sposób uderzania strun​

Niezwykle ważną kwestią jest sposób uderzania. Jeśli już na początku utrwali się złe nawyki, trudno będzie je później skorygować. Istnieje kilka metod, w tym z użyciem kostki lub bez, czyli techniki „strumming”, „fingerstyle”, etc. Ważne jest ułożenie palców, odpowiedni chwyt oraz ogólna technika uderzania i wyczucie rytmu.

Akordy gitarowe i nuty​

Osoby, które nie znają nut, mogą bez problemu na początku posługiwać się jedynie podstawowymi akordami gitarowymi, ale ich także trzeba się nauczyć. Nie jest ich znowu tak wiele 🙂. Z czasem jednak warto nauczyć się nut, żeby zrozumieć strukturę akordów i skal, w oparciu, o które buduje się melodie i harmonie. Poznanie ich znacznie ułatwia kolejne etapy nauki.

Podstawowe akordy gitarowe

Skąd wziąć materiały do nauki gry na gitarze?​

Materiały do nauki gry na gitarze są w praktyce ogólnodostępne. Poradniki w formie książkowej można znaleźć w wielu księgarniach, ale też w bibliotekach. W Internecie dostępne są także rozmaite blogi, filmy instruktarzowe czy nawet interaktywne aplikacje na urządzenia mobilne. Poniżej polecamy kilka sprawdzonych źródeł wiedzy.

Jaka gitara do nauki grania będzie najlepsza?​

Gitary klasyczne (132)

Gitary elektryczne (1915)

Gitary akustyczne (170)

W większości przypadków dopiero po ok. 6 miesiącach nauki gry na gitarze można ocenić, czy rzeczywiście ma ona sens. Niektórzy mogą też z różnych względów porzucić ją wcześniej, dlatego częstym dylematem jest to, jaka gitara dla początkującego będzie najlepsza. Mało kto może i chce kupować nowy, drogi sprzęt. Jeśli okaże się, że instrument nie przypadł do gustu, straci się sporo pieniędzy. Można co prawda kupić używany model, ale trudno znaleźć opłacalny egzemplarz w dobrym stanie, tym bardziej, gdy jest się amatorem. W innych naszych artykułach doradzamy jak wybrać np. gitarę elektryczną, czy basową.

W praktyce świetnym rozwiązaniem jest wynajem instrumentów online. Oferujemy możliwość wypożyczenia konkretnej gitary na określony czas, w ramach przystępnego cenowo abonamentu (wynoszącego zazwyczaj kilkadziesiąt złotych miesięcznie). Po upływie minimalnego okresu najmu instrument można zwrócić, wymienić albo wykupić na własność. Opcja ta jest więc wręcz idealna dla osób początkujących, które nie wiedzą jeszcze, jak potoczy się ich muzyczna przygoda. 

Dodatkowo w pakiecie oferujemy wszystkie potrzebne akcesoria oraz wsparcie specjalistów, a także bezpłatne lub płatne dostępy do kursów online w wyselekcjonowanych szkołach nauki gry, np. https://vibe.pl/artur-lesicki-online/

Nauka gry na gitarze jest skuteczna tylko wtedy, kiedy ciekawość i ekscytację wesprze systematyczność, regularność, cierpliwość, motywacja oraz pozytywne nastawienie. Wiadomo jednak, że nawet kiedy ma się najlepsze chęci i zamiary, nie można przewidzieć, czy zainteresowanie przerodzi się w prawdziwą pasję. Z tego względu nie ma sensu ryzykować zakupu drogiego sprzętu – wypożycz gitarę online, by zdobyć instrument do nauki w najbardziej opłacalny, bezpieczny i wygodny sposób! 

Specjalistyczne wydawnictwa​

Na początek warto zaopatrzyć się w książkowy poradnik. Na rynku istnieje wiele starszych i nowych wydawnictw, które zawierają wiele cennej teorii, ale też przydatnych zdjęć, czy nawet płyty CD z nagraniami i ćwiczeniami. Ciekawymi pozycjami są m.in.:

  • Gitara dla bystrzaków, Phillips Mark, Chappell Jon, 2019;
  • „Gitara dla początkujących”, Mateusz Małek, Lech Zaciura, 2011;
  • Gitara dla początkujących – wyjątkowy i przystępny samouczek do nauki gry”, Arthur Dick, 2012.

YouTube

Na serwisie YouTube działa wiele kanałów prowadzonych przez gitarzystów, którzy w przystępnej, audiowizualnej formie przekazują wiedzę swoim subskrybentom. Omawiają podstawy, dzielą się ciekawymi radami, pokazują przydatne ćwiczenia itp. Polecamy zajrzeć na takie kanały, jak m.in.:

Szkoły gry na gitarze​

Samodzielna nauka nie sprawdzi się w każdym przypadku. Niektórzy potrzebują dodatkowej motywacji i/lub wsparcia profesjonalisty. Wtedy najrozsądniej jest zapisać się na zajęcia – stacjonarne albo online. Szczególnie polecamy następujące szkoły gry na gitarze:

Powiązane Artykuły