Sprzęt / Gitary

Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!

Gitara elektryczna dla początkujących

Wiele osób tkwi w niesłusznym przekonaniu, że naukę gry na gitarze powinno się zacząć od modeli klasycznych czy akustycznych. Jeśli jednak czuje się wewnętrzne „powołanie”😉, jak najbardziej można, a właściwie nawet należy od razu eksperymentować z modelami elektrycznymi!👍 Szczególnie osoby, które chcą grać mocniejsze, rockowe brzmienia, jak najbardziej nie powinny się powstrzymywać, niezależnie od tego co twierdzą różni doradcy.

Gra na każdym niemalże instrumencie muzycznym to otwarcie świadomości na nowe doświadczenia i szansa na samodoskonalenie. Początkujący mają jednak często problem z tym, jaki instrument wybrać. Podpowiadamy, jaka gitara elektryczna do nauki gry najlepiej się sprawdzi, czyli spośród jakich modeli najlepiej wybierać!

Spis treści

Gitara elektryczna dla początkujących – najlepsze marki i modele

Na rynku istnieje wiele znanych marek instrumentów i sprzętów muzycznych, w tym też specjalizujących się w produkcji gitar elektrycznych. Wśród nich można wymienić starsze, a także nowsze firmy, które różnią się od siebie m.in. jakością oferowanych produktów, cenami czy podejściem do designu. Wybraliśmy 10 najbardziej uznanych producentów, na których na pewno warto zwrócić uwagę.

Gitary elektryczne Gibson

Marka Gibson jest bez wątpienia jedną z najbardziej legendarnych marek w przemyśle muzycznym. Gitary elektryczne tego producenta słyną pięknego wzornictwa, dbałości o detale oraz ciepłego, głębokiego i „śpiewnego” brzmienia za sprawą zaprojektowanych w fabryce Gibsona pod koniec lat 50. przetworników typu „humbucker”. To właśnie Gibson stworzył klasyczne i popularne do dzisiejszego dnia modele Les Paul, SG, czy Flying V. Są kosztowne, ale ponieważ są wykonane z wysokiej jakości materiałów, nie tracą na wartości. Na gitarach elektrycznych tego producenta grały takie sławy, jak np. Slash, Angus Young (AC/DC) czy Jimmy Page (Led Zeppelin). Więcej o marce Gibson znajdziesz pod tym linkiem.

Gibson Les Paul
Gibson SG Standard
Gibson SG Standard
Gibson Flying V

Gitary elektryczne Fender

Marka Fender to kolejna sława i prawdziwa legenda, od lat konkurująca z Gibsonem. Gitary tej marki również są niezwykle charakterystyczne i wielokrotnie pojawiały się na koncertach wielkich muzyków (w rękach m.in. Erica Claptona, Jimiego Hendrixa czy Boba Dylana). Są cenione ze względu na jasne, krystaliczne, jakby „szklankowe” brzmienie, a także lekką, poręczną, ale wytrzymałą konstrukcję. Najczęściej wyposażone w przetworniki typu „single-coil”, czyli jednocewkowe, z możliwością wyboru konfiguracji ustawień.

Gryf jest przykręcany do korpusu śrubami, co sprawia, że jest łatwo wymienialny w razie problemów, które oczywiście przy marce o takiej reputacji niezmiernie rzadko się zdarzają, no chyba, że instrument zostanie fizycznie uszkodzony. Jak można się domyślić, również należą raczej do droższych instrumentów. Najbardziej znane modele oryginalnie zaprojektowane i wprowadzone na rynek przez Fendera to Stratocaster, Telecaster, Mustang, Jaguar, Jazzmaster, Jazz Bass, Precision Bass. Więcej o marce Fender pod tym linkiem.

Fender Stratocaster
Fender Telecaster
Fender Jazzmaster

Gitary elektryczne Ibanez

Ibanez to marka, która jest szczególnie preferowana przez osoby grające ciężki rock i metal. Na początku zajmowała się sprzedażą tańszych odpowiedników popularnych modeli Gibsona i Fendera, ale z czasem zaproponowała autorskie instrumenty. Jako pierwsza zaprojektowała gitary elektryczne, które były w pełni dostosowane do agresywnego, szybkiego, a przy tym ciężkiego i głośnego stylu gry. Wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami w dziedzinie elektroniki, a także designu gryfu i korpusu. W ofercie marki można znaleźć opcje zarówno dla profesjonalistów, jak i początkujących. Więcej o marce Ibanez znajdziesz pod tym linkiem.

Ibanez AR
Ibanez AS
Ibanez RG Custom

Gitary elektryczne Squier

Squier jest marką należącą do Fendera – w jej ofercie można znaleźć budżetowe wersje jego popularnych modeli. Dla laika zewnętrznie nie będą prawie niczym różnić się od droższych, wybitnych jakościowo gitar. W rzeczywistości są jednak wykonane z nieco tańszych materiałów, co ma oczywiście odzwierciedlenie w niższej cenie, ale przy zachowaniu charakterystyki oryginalnego Fendera. Dlatego mogą sprawdzić się zarówno w przypadku osób, rozpoczynających naukę, jak i tych bardziej zaawansowanych. To znakomity kompromis pomiędzy ceną, a prestiżem marki Fender.

Squier Jaguar
Squier Mustang
Squier Stratocaster

Gitary elektryczne Epiphone

Marka Epiphone to z kolei marka-córka Gibsona. Skupia się nie na produkcji kultowych modeli pochodzących od marki Gibson, ale jest propozycją dedykowaną dla początkujących adeptów nauki gry na gitarach elektrycznych. Do złudzenia przypominają Gibsony, ale są wykonane z alternatywnych, nieco tańszych gatunków drewna. Przez to nie mają może aż tak efektownego brzmienia. Mimo to, różnica jest niewielka, dlatego to doskonały wybór na początek.

Epiphone Les Paul
Epiphone SG Special
Epiphone Explorer

Gitary elektryczne PRS (Paul Reed Smith)

PRS (od inicjałów założyciela, Paula Reeda Smitha) jest marką o wieloletniej tradycji ręcznej produkcji gitar elektrycznych. Posiada jedną z najbardziej zróżnicowanych ofert – można w niej znaleźć propozycje dla najbardziej wymagających muzyków, ale i opcje idealne do nauki. Przy tym, zdaniem wielu specjalistów, gitary elektryczne PRS są jednymi z najpiękniejszych na świecie. Więcej o marce PRS znajdziesz pod tym linkiem.

PRS Custom
PRS Standard
PRS 245

Gitary elektryczne Gretsch

Gretsch to amerykańska marka gitar elektrycznych, z ponad 125 letnią tradycją. Aktualnie należy do koncernu Fender. Modele tego producenta zachwycają klasycznym, retro designem (z dekoracyjnymi wycięciami na pustym korpusie) i charakterystycznym brzmieniem. Co ciekawe, można określić je jako semi-akustyczne – świetnie nadają się do nauki gry na gitarze, ponieważ są wystarczająco głośne nawet wtedy, gdy nie są podłączone. Przy tym reprezentują świetny stosunek jakości do ceny. Oczywiście oprócz topowych modeli Gretsch, jak np White Falcon. Tyle że cena idzie tu w parze z bogactwem detali i wykonaniem na najwyższym poziomie. Więcej o marce Gretsch znajdziesz pod tym linkiem.

Gretsch Sparkle Jet
Gretsch Electromatic
Gretsch White Falcon

Gitary elektryczne Yamaha

Yamaha jest jedną z najsłynniejszych marek sprzętu muzycznego, w tym też gitar elektrycznych. Producent zgrabnie łączy tradycyjne podejście z nowoczesnymi rozwiązaniami. Popularne modele mają przystępne ceny i zapewniają całkiem przyjemne, jasne brzmienie. Będą dobre wtedy, gdy szuka się sprzętu, na którym chce się doskonalić grę przez kilka lat, jako etap przejściowy w poszukiwaniach idealnego instrumentu.

Yamaha SG
Yamaha Pacifica
Yamaha SA

Gitary elektryczne ESP (LTD)

ESP (Electric Sound Products) jest japońską marką, która zaczynała od produkcji personalizowanych dodatków do gitar oraz kopii słynnych instrumentów. Z czasem zajęła się tworzeniem oryginalnych, wręcz ekstrawaganckich modeli, idealnych do grania ciężkiego rocka i metalu. Są przystępne cenowo, ale przy tym mają zaskakująco dobre brzmienie i bardzo dobrą jakość wykonania.

ESP LTD Eclipse
ESP LTS Horizon
ESP LTD Viper

Gitary elektryczne Music Man

Music Man to marka, która została założona przez dwóch dawnych pracowników Fendera. Jej cechą charakterystyczną jest wysoka jakość wykonania oraz absolutnie wyjątkowy design instrumentów – modele tego producenta wyglądają zupełnie inaczej niż typowe gitary elektryczne dostępne na rynku. Zachwycają dbałością o szczegóły, a także niepowtarzalnym brzmieniem.

Music Man Axis
Music Man Silhouette Special
Music Man St. Vincent

Najlepsze gitary elektryczne dla początkujących – przedziały cenowe

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że osoba dopiero chcąca się uczyć grać na gitarze elektrycznej może mieć kłopot z wyborem odpowiedniego modelu. Z tego względu wyselekcjonowaliśmy kilka sprawdzonych opcji w różnych przedziałach cenowych. Proponowane przez nas instrumenty reprezentują dobrą jakość wykonania i powinny być przyjemne w obsłudze dla amatora.

Gitary elektryczne od 50 zł/mc przy wynajmie na 12 mcy: 

  • IBANEZ z serii GRG lub GRX – bardzo wszechstronne instrumenty, znakomite do nauki gry
  • SQUIER z serii Affinity – klasyczne brzmienie Fendera w przystępnej cenie, bez kompromisów.
  • EPIPHONE SG Special lub EPIPHONE Les Paul Studio – to serie otwierające ofertę marki EPIPHONE, charakteryzujące się prostym, klasycznym wzornictwem spod znaku Gibsona
  • YAMAHA z serii Pacifica – modele nawiązujące do konstrukcji Fendera, czyli sprawdzone wzornictwo i korzystna relacja jakości do ceny.

Gitary elektryczne od 80 zł / mc przy wynajmie na 12  mcy.

  • SQUIER z serii Classic Vibe – seria nawiązująca do klasycznych modeli Fendera z lat 50., 60. i 70. W ramach tej serii dostępnych jest większość klasycznych modeli produkowanych w fabrykach Fendera.
  • SQUIER z serii Contemporary – seria wpisująca się w nowoczesne trendy, na bazie sprawdzonych modeli.
  • IBANEZ z serii RG421 – nowatorskie modele typu „super strat”, nie tylko dla początkujących.
  • EPIPHONE Les Paul Classic – czyli nawiązanie do klasycznych konstrukcji Gibson Les Paul w przystępnej cenie

Gitary elektryczne od 110 zł / mc przy wynajmie na 12  mcy

  • IBANEZ z seii AS73 – gratka dla fanów bluesa, klasycznego rocka, rock’n’rolla czy alternatywy. Znakomita konstrukcja typu semi-hollow body (a więc z płytkim pudłem rezonansowym).
  • FENDER z serii Player – seria Player zastąpiła serię Standard i jest nową podstawową ofertą gitar elektrycznych Fendera – jednym słowem: klasyka!
  • EPIPHONE Les Paul Standard – klasyka Gibsona w wersji EPIPHONE. To jeszcze nie Gibson ale już bardzo blisko!

Jak zbudowana jest gitara elektryczna – na które elementy konstrukcji należy zwrócić uwagę?

Gitara elektryczna jest nie jest szczególnie skomplikowanym instrumentem muzycznym, choć dla początkujących na pewno nie wszystko jest oczywiste. Krótko omawiamy, które elementy gitary są najważniejsze i dlaczego warto im się przyjrzeć przed wyborem modelu:

Korpus gitary elektrycznej

  • korpus, czyli „body” – duże znaczenie ma to, z czego jest wykonany. Zwykle wykorzystuje się różne rodzaje drewna – poszczególne gatunki mają wpływ na brzmienie instrumentu. Najczęściej stosuje się klon, mahoń, jesion i olchę.

Do korpusu przymocowane są:

    • mostek („bridge”) – czyli metalowy zaczep, łączący struny z korpusem. Wyróżnia się mostki stałe oraz ruchome (jak w modelach typu Stratocaster), dzięki którym można zmieniać wysokość dźwięku poruszając dźwignią przymocowaną do mostka.
    • przetworniki (pickups”)– są odpowiedzialne za przetworzenie drgań strun w sygnał elektryczny i przesłanie do wzmacniacza. Dzieli się je na: single-coil (brzmiące jaśniej) i humbuckery (brzmiące nieco ciemniej);
    • przełącznik przetworników („switch”) – pozwala łączyć przystawki w różnych konfiguracjach, co pozwala wydobyć różne brzmienia; coraz częściej stosuje się także przełączniki pozwalające na rozłączanie cewek w przetwornikach typu humbucker i uzyskanie dzięki temu brzmienia przetworników typu single-coil.
    • pokrętła barwy i głośności („potentiometers”) – odpowiadają za głośność poszczególnych przetworników lub łącznego sygnały z gitary oraz jej brzmienie i ton (jaśniejszy-ostrzejszy, ciemniejszy-łagodniejszy). Potencjometry często przymocowane są do maskownicy („pickguard”), czyli plastikowane nakładki chroniącej drewno przed otarciami. 

Gryf gitary elektrycznej

  • gryf („neck”) to górna część gitary, przytwierdzona do korpusu, składająca się z następujących elementów:
    • główka („headstock”) – element na szczycie gryfu, na którym znajdują się klucze, odpowiedzialne za strojenie instrumentu;
    • siodełko („nut”) – miejsce łączące główkę z podstrunnicą, ze specjalnymi wyżłobieniami, na którym opierają się struny. Sprawia, że nie drgają poza jego obszarem. Od tego miejsca liczona jest menzura strun.
    • podstrunnica („fretboard”) – najczęściej wykonana z klonu, palisandru lub mahoniu, ale w ostatnich latach używa się także innych gatunków drewna, jak np. wawrzyn. Gryf charakteryzuje się określoną menzurą, czyli odległością pomiędzy mostkiem a siodełkiem). Podstrunnicą posiada progi oddalone w ściśle ustalonych odstępach (co pół tonu), co pozwala odpowiednio skrócić strunę i uzyskać dokładną wysokość dźwięku. Menzura może być nieco dłuższa, jak w Stratocasterach (ok. 64,7 cm) lub krótsza, jak w modelach Les Paul, tj. ok. 62,9 cm. Dla porównania menzura w gitarze basowej wynosi aż 86-89cm, a w mandolinie zaledwie 35 cm.

Jak obchodzić się z pierwszą gitarą elektryczną?

Gitarę elektryczną należy odpowiednio przechowywać, dlatego warto od razu dobrać do niej odpowiednie akcesoria, m.in. futerał i nawilżacz. W przeciwnym razie można przypadkiem ją uszkodzić czy nawet zniszczyć. Trzeba zabezpieczać ją nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też innymi szkodliwymi czynnikami, np. nadmiernie suchym lub wilgotnym powietrzem. Instrument należy także systematycznie czyścić i regulować. Więcej informacji o tym, jak powinno się dbać o gitarę, można znaleźć w artykule: Jak dbać o gitarę

Nowa, używana, a może wypożyczona – jaką gitarę elektryczną wybrać?

Zakup używanej gitary elektrycznej (o ile nie jest to historyczny instrument uznanej marki) to najczęściej tańsza opcja, ale osoba początkująca może mieć problem z oceną tego, czy dany instrument rzeczywiście jest wart swojej ceny. Czasami okazuje się, że konieczne są dodatkowe prace konserwatorskie czy nawet naprawy, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.
Jeśli chce się znaleźć idealną gitarę elektryczną na początek, najrozsądniej jest zdecydować się na wynajem instrumentów online. Usługa ta pozwala wypożyczyć wybrany sprzęt, z którego można korzystać przez ustalony okres, płacąc jedynie niewysoki abonament (zwykle kilkadziesiąt złotych miesięcznie). W ten sposób da się zyskać gitarę, która przyda się na lekcjach nauki. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu można ją w każdej chwili zwrócić, wymienić na inny model albo wykupić na własność.


Gitara elektryczna dla początkujących powinna być dobrym jakościowo sprzętem, który będzie świetnie sprawdzał się podczas nauki gry. Zanim jednak podejmie się decyzję o zakupie kosztownego instrumentu, warto najpierw się przekonać, jak sprawdza się w praktyce. Wypożycz gitarę elektryczną z opcją wykupu, by w najbardziej opłacalny i bezpieczny sposób przetestować sprzęt!

Wynajem instrumentów z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Zakup drogiego, markowego sprzętu muzycznego dla wielu osób jest zdecydowanie zbyt dużym wydatkiem. Na szczęście od pewnego czasu istnieje o wiele tańsza, wygodniejsza oraz bezpieczniejsza opcja – wynajem instrumentu z opcją wykupu.
W ramach tej usługi zamawia się online – na stronie sklepu lub wypożyczalni – określony instrument, a następnie korzysta się z niego opłacając abonament wynoszący zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Dzięki temu można przetestować sprzęt, brać udział w zajęciach i rozwijać swoje umiejętności tak długo, jak tylko ma się ochotę.
Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili da się zwrócić instrument albo wymienić go na inny model. W ten sposób minimalizuje się ewentualne straty finansowe. Kiedy zaś sprzęt okaże się idealny, da się go kupić na własność, spłacając resztę jego wartości.
Jeśli ktoś chce nauczyć się grać na instrumencie, nie musi ryzykować inwestując w całą wartość sprzętu. Dzięki usłudze wynajmu z opcją wykupu zyskuje on swobodny dostęp do wybranego modelu za przystępną, miesięczną opłatą. 

Jak przebiega proces wynajmu?

Proces najmu jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie danego produktu, a następnie wypełnić krótki formularz. Po zawarciu umowy online sprzęt można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym lub zamówić dostawę kurierem. Wszystkie formalności są jasno sformułowane i zrozumiałe.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar elektrycznych!

Wzmacniacze gitarowe (273)

Gitary elektryczne (2194)

Gitary elektro-akustyczne (641)

Powiązane Artykuły