Najlepsze praktyki

Ile kosztuje gitara? – sprawdź!

Własna gitara to marzenie wielu. W szczególności osoby zaczynające naukę gry na tym instrumencie chcą posiadać własny sprzęt. Amatorzy często nie mają jednak pojęcia, ile właściwie muszą za niego zapłacić i na jakie wydatki powinni się przygotować. Zastanawiasz się, ile kosztuje gitara? Wyjaśniamy, od czego zależy cena takiego instrumentu oraz w jaki sposób można zdobyć go za mniej!

Ile kosztuje gitara?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje gitara?”. Istnieje sporo rodzajów i odmian tego instrumentu, a także jest on produkowany przez wiele różnych marek, oferujących dziesiątki czy setki modeli. Poszczególne gitary różnią się od siebie wyglądem, budową, brzmieniem, trwałością itp. Są tak tworzone, by spełniały oczekiwania osób reprezentujących rozmaite poziomy zaawansowania – od amatorów, do profesjonalistów, w tym słynnych muzyków. Z tego względu nowa gitara może kosztować od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Do tego trzeba też pamiętać o tym, że zakup gitary wiąże się z koniecznością nabycia szeregu akcesoriów. Potrzebne są m.in. pokrowiec, piórka (kostki), stojak, czy pasek. Pielęgnacja samego instrumentu generuje także kolejne koszty – trzeba regularnie go czyścić, wymieniać struny, dbać o odpowiednie warunki przechowywania (np. kupując nawilżacz powietrza) itp.

Planując zakup gitary należy więc przygotować się raczej na większe wydatki. Zastanawiasz się, jaki model będzie najlepszy na początek w konkretnym przedziale cenowym? Zapoznaj się z naszym krótkim artykułem na temat tego, jaka gitara dla początkującego najlepiej się sprawdzi.

Cena gitary – co ma na nią wpływ?

Warto pokrótce omówić, co wpływa na wartość gitary. Mając świadomość tego, jakie kryteria mają największe znaczenie, można łatwiej oszacować budżet potrzebny na zakup sprzętu oraz bardziej świadomie wybrać odpowiedni model. Co więc ma wpływ na cenę gitary?

Marka i model

Instrumenty sygnowane logo znanych marek to gwarancja wysokiej jakości wykonania, pięknego brzmienia, zachwycającego designu itp. Wybierając sprzęt od największych producentów płaci się także za ich renomę oraz szereg dodatkowych aspektów, m.in. dostęp do autoryzowanych, polecanych serwisów sprzętu. Z tego względu cena gitary jest wyższa, ale ma to pełne uzasadnienie.

Kultowymi markami gitarowymi są np. Fender i Gibson. Jak można się domyślić, w ich kolekcjach można znaleźć jedne z najlepszych, a za razem najdroższych modeli. Firmy posiadają jednak swoje tzw. budżetowe marki, które oferują tańsze odpowiedniki – Squier oraz Ephiphone.

Niektórzy producenci, np. Ibanez, posiadają z kolei bardzo zróżnicowane kolekcje, w których dostępne są instrumenty w wielu przedziałach cenowych. Da się więc jak najbardziej znaleźć markową, oryginalną gitarę, która zaoferuje dobrze brzmienie i wykonanie, a przy tym jej cena nie będzie zaporowa.

Rodzaj gitary

Oczywiście ogromne znaczenie ma rodzaj gitary. Istnieje wiele typów i odmian, które różnią się wyglądem, budową, brzmieniem itp. Przede wszystkim wyróżnia się:

 • gitary klasyczne – często wybierane przez początkujących. Posiadają nylonowe struny, na których można grać bez kostki. Brzmią przyjemnie miękko i delikatnie. Historię gitary klasycznej znajdziesz pod tym linkiem.
 • gitary akustyczne – podobne do klasycznych, ale nieco różniące się pod względem budowy (mają większe pudło rezonansowe oraz węższy gryf). Idealne jako akompaniament. Posiadają metalowe struny, dlatego są głośniejsze. Ich brzmienie jest mocniejsze i jaśniejsze;
 • gitary elektryczne – czyli podłączane do wzmacniacza. Gwarantują mocniejsze brzmienia, ale są wykorzystywane nie tylko do grania rocka czy metalu, ale też bluesa, popu, hip-hopu itp. Sprawdź nasz artykuł na temat tego, jaka jest idealna gitara elektryczna dla początkujących;
 • gitary elektro-klasyczne – w budowie podobne do klasycznych, ale posiadają przetwornik piezo oraz przedwzmacniacz, które pozwalają dostosować barwę oraz głośność brzmienia;
 • gitary elektro-akustyczne – podobne do modeli akustycznych, z tą różnicą, że mają wmontowany przetwornik pozwalający podłączyć je do nagłośnienia (albo urządzeń rejestrujących);
 • gitary basowe – modele posiadające 4 struny (E1, A1, D, G), stanowiące jedną z odmian gitar elektrycznych. Zwykle wykorzystywane w sekcji rytmicznej. Interesuje Cię właśnie ten rodzaj? Zobacz, jaka gitara basowa dla początkujących będzie odpowiednia.

Jakość wykonania

Tak jak wspomnieliśmy już o tym wcześniej, cena gitary w dużej mierze jest zależna od jakości wykonania. Najważniejsze jest to, z czego zrobione są m.in. korpus (z jakiego gatunku drewna), części metalowe, w tym progi (jakie stopy metalu), siodełko (jakie tworzywa), klucze oraz inne elementy. Im bardziej wytrzymałe i kosztowne są to materiały, tym wyższa jest cena instrumentu.

Istotne jest również wykończenie, m.in. malowanie, lakierowanie czy sposób mocowania poszczególnych elementów (np. gryfu do korpusu). W przypadku gitar elektrycznych znaczenie ma także jakość przetworników, potencjometru, gniazda wyjścia itp.

Design

Nie bez znaczenia jest też oczywiście wygląd gitary. Standardowe modele są zazwyczaj tańsze od tych o wymyślnych kształtach, kolorach, wzorach itp. Szczególnie drogie są stylizowane gitary retro (np. z bogatą inkrustacją) czy rzadkie, nietypowe projekty. Jeśli nie dysponuje się większym budżetem, zdecydowanie lepiej postawić na prostotę.

Ile kosztuje tania gitara? Dlaczego nie opłaca się kupować gitary za mniej niż 700 zł?

Trudno jest ustalić optymalną cenę gitary, ponieważ będzie ona w dużej mierze zależeć od oczekiwań nabywcy. Inne wymogi ma adept, który chce kupić pierwszy model, a inne osoba, która szuka już kolejnego sprzętu. Jedno jest jednak pewne – nie opłaca się kupować modelu za mniej niż 700 zł. Dlaczego kwota ta stanowi dolną granicę? Ponieważ takie instrumenty będą po prostu wykonane z o wiele mniejszą starannością, z dużo gorszych gatunkowo materiałów.

Zbyt tanie gitary nie brzmią zbyt dobrze oraz są nietrwałe, dlatego błyskawicznie tracą na wartości. Szybko się psują i niszczą, a każda naprawa to dodatkowe koszty. Przy tym mogą skutecznie zniechęcić amatorów do nauki i na pewno odrzucą osoby, które już potrafią grać. Kiedy zaś po czasie chciałoby się sprzedać taką tanią gitarę, można mieć poważny kłopot z odzyskaniem satysfakcjonującej części jej pierwotnej ceny. Jeśli w ogóle uda się znaleźć kupca, raczej nie zyska się wiele na tej transakcji.

Taka inwestycja po prostu się nie opłaca – w praktyce traci się więcej, niż gdyby od razu kupiło się droższy, lepiej wykonany model. Nie tylko jest większa szansa, że spełni wszystkie oczekiwania, ale też w razie czego na pewno da się łatwiej i korzystniej go odsprzedać. Warto więc pamiętać, że cena gitary jest również bardzo ważnym kryterium wyboru i wiele mówi o jej jakości.

Ile kosztuje gitara elektryczna dla początkujących?

Gitara elektryczna do 1500 zł

 • IBANEZ z serii GRG lub GRX – bardzo wszechstronne instrumenty, znakomite do nauki gry
 • SQUIER z serii Affinity – klasyczne brzmienie Fendera w przystępnej cenie, bez kompromisów.
 • EPIPHONE SG Special lub EPIPHONE Les Paul Studio – to serie otwierające ofertę marki EPIPHONE, charakteryzujące się prostym, klasycznym wzornictwem spod znaku Gibsona
 • YAMAHA z serii Pacifica – modele nawiązujące do konstrukcji Fendera, czyli sprawdzone wzornictwo i korzystna relacja jakości do ceny.

 Gitara elektryczna do 2500 zł

 • SQUIER z serii Classic Vibe – seria nawiązująca do klasycznych modeli Fendera z lat 50., 60. i 70. W ramach tej serii dostępnych jest większość klasycznych modeli produkowanych w fabrykach Fendera.
 • SQUIER z serii Contemporary – seria wpisująca się w nowoczesne trendy, na bazie sprawdzonych modeli.
 • IBANEZ z serii RG421 – nowatorskie modele typu „super strat”, nie tylko dla początkujących.
 • EPIPHONE Les Paul Classic – czyli nawiązanie do klasycznych konstrukcji Gibson Les Paul w przystępnej cenie

Gitara elektryczna do 3500 zł

 • IBANEZ z seii AS73 – gratka dla fanów bluesa, klasycznego rocka, rock’n’rolla czy alternatywy. Znakomita konstrukcja typu semi-hollow body (a więc z płytkim pudłem rezonansowym).
 • FENDER z serii Player – seria Player zastąpiła serię Standard i jest nową podstawową ofertą gitar elektrycznych Fendera – jednym słowem: klasyka!
 • EPIPHONE Les Paul Standard – klasyka Gibsona w wersji EPIPHONE. To jeszcze nie Gibson ale już bardzo blisko!

Ile kosztuje gitara klasyczna dla początkujących?

Ceny gitar klasycznych zaczynają się już nawet od 200 zł, ale modele dobrej jakości dla poczatkujących zwykle kosztują ok. 600-700 zł.

Nowa czy używana – jaką gitarę wybrać?

Bez wątpienia najlepiej jest zainwestować w nową gitarę od znanego producenta, ale nie każdego stać na taki zakup. Jak już jednak udowodniliśmy, nie warto tracić pieniędzy na tanie modele. Wiele osób decyduje się więc na używane instrumenty.

Gitara z drugiej ręki to dobry pomysł, ale rozwiązanie to ma też swoje minusy. Ile kosztuje gitara używana? Przede wszystkim trudno jest znaleźć egzemplarz, który rzeczywiście jest zadbany i w pełni sprawny – szczególnie amatorzy będą mieli kłopot z prawidłową oceną jego stanu. Przez to można niestety paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców, którzy zatają poważne wady czy usterki.

Koszty naprawy czy renowacji gitary mogą czasami przewyższyć cenę jej zakupu. Najrozsądniej jest więc zwrócić się po pomoc do kogoś doświadczonego czy nawet poprosić o wycenę (takie wsparcie może niestety też jednak wiązać się z dodatkowymi opłatami).

Trzeba również pamiętać o tym, że nawet jeśli trafi się na dobrze zachowany sprzęt, mimo wszystko był on już używany, dlatego jest mniej wytrzymały i bardziej narażony na uszkodzenia. Nie jest to zła opcja, ale dość ryzykowna. Kupując taki instrument najlepiej byłoby go zawczasu dokładnie obejrzeć, przetestować itp., a nie każdy sprzedawca się na to zgodzi. W takiej sytuacji rzadko kiedy możliwy jest ewentualny zwrot, dlatego można sporo stracić.

Ile kosztuje gitara na wynajem z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Nowe, markowe gitary są bardzo drogie, a kupno używanego sprzętu wiąże się z pewnym ryzykiem. Istnieje jednak jeszcze jedna opcja – wynajem instrumentu z opcją wykupu. Usługa ta jest niezwykle wygodna, opłacalna i całkowicie bezpieczna. Wystarczy zamówić online (na stronie sklepu lub wypożyczalni) wybrany model gitary, z którego można korzystać przez określony czas, opłacając jedynie niewysoki abonament.

Ile kosztuje gitara w wynajmie? To zaledwie kilkadziesiąt złotych miesięcznie, dla droższych, profesjonalnych instrumentów będzie to kilkaset złotych, ale cena wynajmu jest także uzależniona od minimalnego okresu wynajmu wybranego w umowie przez użytkownika. W ten niezobowiązujący sposób zyskuje się instrument, który można wykorzystać np. do nauki, gry w zespole czy testów i muzycznych eksperymentów.

Kiedy zakończy się już minimalny okres najmu, w każdej chwili da się oddać sprzęt albo wymienić go na inny. Dzięki temu ogranicza się ryzyko strat finansowych do minimum – nie kupuje się drogiego instrumentu, a jedynie płaci się za jego wypożyczenie. Jeśli jednak dany model wyjątkowo się spodoba, bez problemu można wykupić go na własność, spłacając resztę jego wartości.

Wynajem instrumentu online jest więc też świetnym sposobem alternatywnego finansowania zakupu gitary – w przeciwieństwie do pożyczek nie wiąże się z odsetkami czy innymi dodatkowymi opłatami.

Jak przebiega proces wynajmu?

Proces najmu jest bardzo prosty. Wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie danego produktu, a następnie wypełnić krótki formularz. Po zawarciu umowy online sprzęt można odebrać we wskazanym sklepie muzycznym lub zamówić dostawę kurierem. Wszystkie formalności są jasno sformułowane i zrozumiałe.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą gitar!

Gitary elektro-akustyczne (641)

Gitary elektryczne (2247)

Wzmacniacze gitarowe (257)

Powiązane Artykuły