Muzyka przez szereg lat była dziedziną zdominowaną przez mężczyzn. Z tego względu większość klasycznych modeli instrumentów jest przystosowana raczej do męskiej fizjonomii. Przez to Panie miewają kłopot ze znalezieniem idealnego sprzętu dla siebie. W tym artykule omawiamy, jakie cechy mają gitary elektryczne dla kobiet i polecamy kilka sprawdzonych modeli!
Jaka powinna być gitara elektryczna dla kobiety?
Kobiety z natury są raczej drobniejsze i mają mniejszą siłę, przez co gra na instrumentach zaprojektowanych z myślą o mężczyznach może być mało komfortowa. Producenci współcześnie mają to już na względzie, dlatego w ofercie wielu znanych marek można znaleźć odpowiednio przystosowane modele gitar elektrycznych dla kobiet, a także nastolatków, dzieci itp. Są nie tylko mniejsze i lżejsze – duże znaczenie mają również inne parametry. Podpowiadamy, na co powinnaś zwrócić uwagę, wybierając wariant dla siebie.
Jak wybrać gitarę elektryczną dla kobiety?
Niektóre marki posiadają specjalne serie gitar elektrycznych dla kobiet (np. Gibson – modele VIXEN i GODDES), ale z reguły trzeba po prostu znaleźć warianty o odpowiednich parametrach. Co ma szczególne znaczenie podczas poszukiwań?
Wymiary i waga
Przede wszystkim znaczenie mają gabaryty sprzętu. Oczywiście nie zawsze jest to problem, ponieważ wiele Pań bez problemu radzi sobie ze standardowymi modelami. Najważniejsze, by dobrać opcję dopasowaną do swojej fizjonomii, zgodnie ze swoimi możliwościami i preferencjami. Gitara elektryczna nie może być ani zbyt duża, ani zbyt ciężka, ponieważ gra na niej będzie mało przyjemna i będzie szybko męczyć.
Kształt korpusu
Wybierając korpus z pewnością zwrócisz uwagę na jego wygląd, co jest jak najbardziej zrozumiałe – każdy, niezależnie od płci, chce dobrze wyglądać ze swoją gitarą. Oczywiście powinnaś jeszcze mieć na względzie inne cechy, m.in. głębokość wycięcia, która umożliwia swobodne przełożenie ręki i ułatwia granie wyższych tonów. Panie z większym biustem szczególnie powinny przyjrzeć się kształtom gitary, by mieć pewność, że będą mogły komfortowo ją trzymać na właściwej wysokości.
Długość menzury
Długość menzury to odległość między główką a mostkiem. Modele poniżej 24 ¾″ to tzw. krótka skala, zaś za długą jest uznawane wszystko powyżej 25″. Niższe panie o krótszych ramionach powinny raczej wybrać warianty z pierwszej kategorii. Najlepiej jest przetestować, jak różne wymiary sprawdzają się w praktyce, tak by nie miało się trudności z graniem na wyższych progach.
Średnica gryfu
Gryf gitary elektrycznej z reguły ma promień 7,25″ albo 14″. Panie o drobnych dłoniach koniecznie powinny wybrać mniejszy wariant, ponieważ mogą mieć kłopot ze swobodnym objęciem szerokiego gryfu.
Jakość wykonania
Dobra gitara elektryczna powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, tak by była trwała i świetnie się prezentowała. Najrozsądniej jest zdecydować się po prostu na markowy model od znanego producenta, ewentualnie budżetowy odpowiednik od submarki, np. Squire (Fender) czy Epiphone (Gibson).
Grywalność
Kwestia ta jest bardzo indywidualna, ponieważ określa komfort z gry, a na niego ma wpływ wiele czynników. Tak naprawdę grywalność danego modelu można określić dopiero po jego wypróbowaniu w praktyce. Wiele zależy od podstawowej budowy gitary elektrycznej, ale też jej osprzętu. Najważniejsze, by była wygodna i odpowiednio przystosowana do grania gatunku muzycznego, który preferujesz.
Dźwięk
Na brzmienie gitary elektrycznej również wpływa wiele czynników. Jeżeli szukasz uniwersalnego, wszechstronnego modelu, postaw na gitarę z większą ilością przełączników.
Cena
Oczywiście bardzo ważnym kryterium wyboru jest cena. Gitary elektryczne są dość drogie, przez co wiele osób na początek wybiera tańsze modele. To rozsądne podejście, ale nie należy schodzić poniżej określonego poziomu. Warto wydać przynajmniej 1500 zł, jeśli planuje się kupić nowy sprzęt. Do tego dobrze jest zdecydować się na markowy model. Wtedy ma się pewność, że będzie świetnie brzmiał, a do tego będzie wytrzymały i odporny na użytkowanie.
Więcej porad na temat tego, jak znaleźć idealny instrument, znajdziesz w naszym artykule: „Gitara elektryczna dla początkujących – doradzamy jaką wybrać!”.
Polecane modele gitar elektrycznych dla kobiet
Aby maksymalnie ułatwić poszukiwania idealnej „kobiecej” gitary elektrycznej, wybraliśmy kilka modeli, które cieszą się dużym powodzeniem wśród Pań.
PRS SE Standard 24
Niezwykle popularny, budżetowy wariant kultowego modelu Classic 24. Odpowiednio lżejszy, o ciekawej, poręcznej konstrukcji. Idealna propozycja dla osób początkujących. Zachwyca grywalnością, brzmieniem (połączenie Fendera i Les Paula) i unikalnym designem – w szczególności charakterystycznymi inkrustacjami z perłowych ptaków, będącymi znakiem rozpoznawalnym gitar PRS.
Zalety:
- lekki korpus
- świetna grywalność
- unikalny design
Yamaha Pacifica PAC012DLX
Wyjątkowo przystępna cenowo propozycja. Niezwykle grywalny model – płaski, wąski gryf umożliwia szybką, swobodną grę i błyskawiczne skakanie po akordach nawet Paniom o bardzo drobnych dłoniach. Osprzęt jest wyjątkowo wygodny w obsłudze, a pokrętła tonu i głośności pozwalają odpowiednio dostosować dźwięk. Whammy bar daje duże pole do popisu i eksperymentów. Kształt korpusu jest inspirowany Stratocasterem, ale ma nieco bardziej kanciaste krawędzie i ostrzejsze rogi, co nadaje mu bardziej nowoczesny wygląd.
Zalety:
- przystępna cena
- whammy bar
- nowoczesny wygląd
- proste w obsłudze regulatory tonu i głośności
- płaska, wąska szyjka poprawiająca grywalność
Fender Player Stratocaster
Wariacja na temat słynnego Stratocastera, z szeregiem przydatnych unowocześnień i modyfikacji. Model o smukłym, ciekawie wyprofilowanym korpusie, co gwarantuje duży komfort podczas gry. Posiada świetnie wykonany gryf z profilem w kształcie litery „C” o średnicy 9,5″. Dzięki zastosowaniu frezów jumbo podstrunnica jest gładka i łatwa do opanowania. Satynowe wykończenie doskonale sprawdza się przy potliwych dłoniach. Brzmienie Strata to absolutny, ponadczasowy klasyk – przetworniki Alnico 5 oraz korpus z olchy zapewniają wspaniały dźwięk w wyższych, jasnych rejestrach.
Zalety:
- tradycyjna konstrukcja Stratocastera
- niezwykle grywalny gryf
- ponadczasowe, autentyczne brzmienie
- 3 przetworniki Alnico 5 z serii Player
- mostek vibrato Fender Synchronized Tremolo
Squier Classic Vibe ’50s Telecaster
Świetny model reprezentujący doskonały stosunek ceny do jakości. Wyróżnia się poręcznym, klonowym gryfem w kształcie litery „C”. Gwarantuje grywalność Fendera w znacznie niższej cenie. Jest idealną opcją dla miłośniczek stylu vintage i rock n’ rolla, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w wyglądzie, ale przede wszystkim w brzmieniu. To prosta, solidnie wykonana gitara, gwarantująca przyjemny „warkot”.
Zalety:
- korzystny stosunek jakości do ceny
- wąskie, wysokie progi
- unikalne brzmienie Vintage Tele
- klonowy gryf w kształcie litery „C”
- piękne wykończenie Woodgrain w kolorze Butterscotch lub White Blonde
Ibanez S Series S521
Idealna propozycja dla kobiet o drobnych dłoniach. Posiada ultracienki i poręczny gryf, wyposażony w 24 progi jumbo. Gitara jest bardzo lekka oraz wyjątkowo wygodna – ma niesamowicie smukły, cienki korpus. Instrumentcieszy się dużym powodzeniem wśród Pań o filigranowej budowie ciała, ponieważ pomimo specyficznej budowy gwarantuje świetne brzmienie. Jest uniwersalny i wszechstronny, dlatego sprawdzi się w wielu gatunkach.
Zalety:
- przystępna cena
- wysoka jakość brzmienia
- cienki, lekki korpus
- 5 przełączników
- cienki gryf Wizard III
Squier Classic Vibe Thinline Telecaster
Wspaniała propozycja dla początkujących Pań. Gitara semi-hollow jest bardzo lekka ze względu na wydrążony korpus oraz ma naprawdę wygodny gryf. Podwójne przetworniki typu humbucker odchodzą od klasycznego Telecastera z pojedynczą cewką, ale dzięki temu instrument ma bardziej bluesowe lub brzmienie.
Zalety:
- lekki, wąski, poręczny gryf
- lekki korpus
- klasyczny wygląd
St. Vincent Music Man
Na koniec ciekawostka. Jeśli dysponuje się większym budżetem, koniecznie warto wziąć ten model pod uwagę. Gitara została zaprojektowana przez piosenkarkę Annie Clark, znaną również jako St. Vincent. Została stworzona tak, aby pasowała i dostosowywała się do kształtu kobiecego ciała. Posiada unikalny kształt korpusu i szyjki, dzięki czemu gra jest samą przyjemnością.
Zalety:
- lekki korpus dopasowany do kobieciej fizjonomii
- poręczny gryf
- ciekawy, nowoczesny design
- świetne brzmienie
Najlepiej zaprojektowanymi instrumentami są bez wątpienia te stworzone przez kobiety, dla kobiet. Zapraszamy do lektury naszego artykułu: „Modele gitar elektrycznych sygnowane przez kobiety”. Chcesz grać na basie? Sprawdź też nasz wpis: „Gitara basowa dla kobiet”.
Jak tanio zdobyć gitarę elektryczną?
Markowe gitary elektryczne są dość kosztowne, przez co nie każdego stać na zakup takiego sprzętu. Wiele kobiet zniechęca się do nauki właśnie przez ograniczony budżet. Można co prawda zdecydować się na model z rynku wtórnego, ale jest to dość ryzykowne rozwiązanie. Jeśli nie posiada się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, albo wsparcia specjalisty, można paść ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Niestety, sporo mężczyzn ma seksistowskie podejście i szczególnie często próbuje przekonać kobietę do zakupu uszkodzonego czy zaniedbanego sprzętu, ponieważ „i tak się nie zna”.
Najlepszym rozwiązaniem dla Pań które nie mogą lub po prostu nie chcą zaczynać przygody z grą na gitarze od dużych wydatków jest wynajem instrumentów. Vibe jako profesjonalna, ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu muzycznego online daje dostęp do oryginalnych modeli od najlepszych marek w ramach przystępnego cenowo abonamentu. W ten sposób można wypróbować upatrzony sprzęt, by po upływie minimalnego czasu najmu go oddać, wymienić albo zachować. Dajemy możliwość przedłużenia umowy, a także wykupu instrumentu – za płatność z góry lub po uregulowaniu pozostałej wartości w ratach. Wszystkie formalności można załatwić zdalnie, a sprzęt jest przygotowany do odebrania w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo wysyłany kurierem.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą gitar elektrycznych!