Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Orange

Warto pamiętać o tym, że o brzmieniu gitary elektrycznej w dużej mierze decyduje jej osprzęt. Brytyjski rock swój unikalny charakter zawdzięcza właśnie wzmacniaczom lampowym. Z czasem technologia ta została wyparta, ale pewnemu pasjonatowi udało się ją przywrócić i zachować jej czar, zamykając go w nietypowych, pomarańczowych pudłach. Dowiedz się, jak w dużym skrócie wygląda historia marki Orange!

Geneza powstania marki Orange

Firma Orange została założona przez Clifforda Coopera we wrześniu 1968 roku. Jak wiele osób z tej branży, zaczynał w prowizorycznym warsztacie przygotowanym w piwnicy przy Old Compton Street. Z budżetem który wynosił zaledwie 300 funtów zaczął od sklepu, w którym sprzedawał instrumenty muzyczne.

Clifford Cooper

Ponieważ Cooper był niedoświadczonym młodzieńcem bez renomy i pozycji, większość dużych producentów nie chciała dostarczać mu produktów. W takiej sytuacji postanowił zacząć wytwarzać własne. Korzystając z swojego doświadczenia z zakresu inżynierii elektrycznej, stworzył zespół projektantów, z którymi stworzył wzmacniacze zaworowe. W tym czasie w technologia ta była już wypierana przez urządzenia oparte na tranzystorach. Nowinki były tańsze w produkcji, ale muzykom brakowało tego charakterystycznego brzmienia i ciepła starych wzmacniaczy lampowych.

Cooper gromadząc niezbędne materiały nabył dużą ilość winylu w kolorze pomarańczowym w dobrej cenie. Wkrótce gotowe były pierwsze wzmacniacze, wykończone tym żywym kolorem – to właśnie od tego wzięła się nazwa firmy, czyli Orange Amplification (dosłownie: pomarańczowe wzmocnienie).

Produkty ciekawiły nietypowym wyglądem i przyciągały odbiorców przyjemnym brzmieniem, przez co szybko stały się popularne. Firma odniosła niesamowity sukces, a sprzęt sygnowany logo marki błyskawicznie zaczął pojawiać się w studiach i na scenach na całym świecie. Wkrótce ze sprzętu zaczęły korzystać takie sławy jak m.in. Jimmy Page z Led Zeppelin, zespół Fleetwood Mac czy Stevie Wonder.

Jimmy Page & Orange Amps

W latach siedemdziesiątych pojawiło się zapotrzebowanie na silne wzmacniacze, które sprawdziłyby się na koncertach organizowanych na stadionach. Orange dostarczył taki sprzęt, który ze względu na swoje powalające rozmiary musiał być transportowany ciężarówką – oczywiście jaskrawopomarańczową. Firma jeździła za wielkimi sławami, wioząc cały potrzebny sprzęt po świecie.

W latach osiemdziesiątych branża zmieniła swoje oblicze wraz z narodzinami i popularyzacją muzyki tanecznej. Rock chwilowo odszedł do lamusa, przez co zapotrzebowanie na wzmacniacze gitarowe znacznie spadło. Jakby tego było mało, kryzys przyczynił się do tego, że powszechne stały się tanie modele wykorzystujące technologię tranzystorową. Marka Orange nie zamierzała obniżać standardów, dlatego produkcja została zredukowana do skromnej oferty kierowanej do prawdziwych pasjonatów.

Lata 90. przyniosły kolejne zmiany w brzmieniu muzyki popularnej. Na scenie undergroundowej znów zaczęły pojawiać się rockowe klimaty. Do głównego nurtu przebiły się zespoły grunge’owe, a także brit-popowe, które wykorzystywały wzmacniacze lampowe. Orange odzyskał klientów i przyczynił się do sukcesu takich zespołów, jak np. Oasis.

W 1997 roku marka dostrzegła nowy potencjał na rynku wzmacniaczy gitarowych i wprowadziła na rynek system OTR™. Była to pierwsza większa zmiana w konstrukcji sprzętu, która szczególnie spodobała się muzykom rockowym i bluesowym. Dwa lata później opracowano wzmacniacze z serii AD, w 2001 roku wprowadzono serię Crush, a w 2004 roku premierę miała seria Rockerverb.

Z początkiem XX wieku nowa generacja rockmanów romantyzowała dawne brzmienia, co znów przyczyniło się do powrotu wzmacniaczy Orange do łask.

W kolejnych latach marka udoskonalała oraz rozszerzała swoją ofertę. W 2015 roku premierę miał pierwszy w historii firmy pedał Bax Bangeetar EQ / Booster fx.

Firma cały czas zachowuje najwyższe standardy produkcji i chętnie eksperymentuje z nowoczesną technologią, ale pozostaje wierna tradycji. Dzięki temu posiada bardzo zróżnicowaną ofertę, trafiającą w różne gusta.

Najważniejsze daty w historii marki Orange

 • 1968 – Cliff Cooper otwiera swój sklep w Londynie; powstaje pierwszy wzmacniacz, „The OR 1”.
 • 1972 – na rynek wypuszczony zostaje wzmacniacz Orange OR120, który stał się jednym z najsłynniejszych modeli w historii marki.
 • 1978 – sklep Orange zostaje zamknięty.
 • 1997 – premierę ma system OTR™, który zdobywa uznanie wśród muzyków rockowych i bluesowych.
 • 2005 – do oferty zostaje dodany wzmacniacz AD30, który zdobywa dużą popularność wśród gitarzystów na całym świecie.
 • 2010 – firma dodaje do oferty Orange OPC, komputer do gry na gitarze i produkcji muzycznej.
 • 2015 – premierę ma pierwszy w historii firmy pedał Bax Bangeetar EQ / Booster fx.
 • 2016 – firma otwiera nowe centrum badawczo-rozwojowe.
 • 2018 – w związku z obchodami 50-lecia firmy, wydana zostaje książka „Amplification For The Nation”, dokumentująca historię marki.
 • 2019 – premierę ma OMEC Teleport, czyli interfejs audio o niewielkich rozmiarach, umożliwiający podłączenie gitary do urządzeń mobilnych i komputerów.
 • 2021 – Orange Acoustic Pedals: Orange rozszerzył swoją ofertę o efekty pedałowe przeznaczone dla gitar akustycznych, umożliwiając gitarzystom tworzenie unikalnych brzmień.

Orange współcześnie

Obecnie marka Orange świetnie radzi sobie na rynku. Oferta producenta obejmuje szeroki wybór sprzętu gitarowego – od serii Orange Crish (prawdopodobnie najlepsze dostępne wzmacniacze tranzystorowe, z w pełni analogową ścieżką sygnału), aż po popularną serię wzmacniaczy lampowych Rockerverb, która wciąż jest uwielbiana przez profesjonalnych rockmanów.

Do grona słynnych zespołów i artystów korzystających ze sprzętu Orange zaliczają się m.in.: Jimmy Page (Led Zeppelin), Adam Jones (Tool), Noel Gallagher (Oasis), Billy Gibbons (ZZ Top), Glenn Hughes (Deep Purple), Arctic Monkeys, Pixies, Queens of the Stone Age, Slipknot, Stone Sour, Black Sabbath, Deep Purple, Fleetwood Mac i Rush.

Najsłynniejsze produkty marki Orange

Produkty marki Orange już od samego początku były cenione w branży. Wiele z nich cieszyło się sławą na całym świecie. W dużej mierze przyczyniły się do tego, jak kształtowała się scena muzyczna na przestrzeni lat. Wybrane modele tego producenta to prawdziwe legendy, które brały udział w tworzeniu wielkich hitów. Można do nich zaliczyć takie produkty, jak m.in.:

 • Orange Amplifiers OR50 (1972)

  Orange Amplifiers OR50

  – jeden z pierwszych wzmacniaczy marki Orange, który odegrał istotną rolę w rozwoju brzmienia rockowej gitary; ceniony za prostotę i ciepłe, klasyczne brzmienie;
 • Orange AD30 (1999)

  Orange AD30

  – wzmacniacz doceniany za ciepłe brzmienie i wszechstronność, który stał się jednym z flagowców marki;
 • Orange Tiny Terror (2006)

  Orange Tiny Terror

  – niewielki wzmacniacz o wielkiej mocy i wyjątkowym brzmieniu, który zdobył uznanie zarówno wśród profesjonalnych muzyków, jak i amatorów;
 • Orange Rockerverb (2004)

  Orange Rockerverb

  – seria wzmacniaczy gitarowych znanych z wyjątkowej wszechstronności; doskonale sprawdzały się zarówno przy klasycznych, jak i nowoczesnych brzmieniach;
 • Orange Terror Bass (2009)

  Orange Terror Bass

  – seria innowacyjnych wzmacniaczy dedykowanych dla basistów.

Dlaczego warto wybrać sprzęt marki Orange?

Sprzęt marki Orange nie bez powodu zawojował cały świat. Wzmacniacze oraz inne produkty tej firmy w dużej mierze ukształtowały rocka, dając dostęp do niezwykłej palety brzmień. Pomogły i nadal pomagają wyrażać się artystycznie kilku pokoleniom muzyków.

Największymi zaletami sprzętu marki Orange są:

 • brzmienie – wzmacniacze dostarczają charakterystyczne, ciepłe i wyraziste brzmienie, które pokochali najlepsi gitarzyści;
 • jakość wykonania – urządzenia są wykonane z dobrych gatunkowo materiałów, z dbałością o szczegóły, dzięki czemu są odporne na użytkowanie i praktycznie niezawodne;
 • zróżnicowane ceny – w ofercie marki dostępne są przystępne cenowo modele idealne dla osób początkujących, a także prawdziwe perełki dla najbardziej wymagających klientów premium;
 • innowacyjność – firma zawsze interesowała się nowoczesną technologią, dlatego sprzęt posiada wiele unikalnych funkcji oraz udogodnień;
 • charakterystyczny wygląd – intensywnie pomarańczowe wzmacniacze i kolumny prezentują się niezwykle oryginalnie, przez co świetnie wyglądają na scenie;
 • wartość – zakup sprzętu marki Orange to opłacalna inwestycja, ponieważ wolno traci na wartości i w razie czego można później korzystnie sprzedać go na rynku wtórnym.

Potrzebny jest Ci dobry jakościowo osprzęt do gitary? Zapoznaj się z naszym poradnikiem: „Wzmacniacz gitarowy do domu – sprawdź, jaki wybrać!”.

Wynajem sprzętu Orange online – jak to działa i dlaczego warto?

Zależy Ci na tym, by uzyskać jak najlepsze brzmienie podczas gry na gitarze? Jeśli interesuje Cię sprzęt marki Orange, ale z jakiegoś względu póki co nie możesz / nie chcesz go kupować, wypróbuj wynajem online.

Vibe.pl jest ogólnopolską internetową wypożyczalnią z szeroką ofertą produktów. W katalogu dostępne są także markowe instrumenty i sprzęty muzyczne. Na liście znajdziesz wiele produktów marki Orange, które możesz wynająć na wybrany okres płacąc jedynie niewysoki abonament. Wszystkie formalności załatwisz zdalnie – wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Sprzęt zostanie przygotowany do odbioru we wskazanym partnerskim sklepie muzycznym albo wysłany kurierem pod podany adres.

Kiedy minie już minimalny okres najmu, wzmacniacz możesz w każdej chwili oddać albo wymienić. Nie musisz jednak się z nim rozstawać – masz też prawo przedłużyć umowę lub wykupić go na własność.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wzmacniaczy gitarowych, w której dostępne są także modele Orange. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Wzmacniacze gitarowe (206)

Wzmacniacze basowe (52)

Instrumenty muzyczne (5758)

Powiązane Artykuły