Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Royer

W przemyśle muzycznym twórcy często tęsknią za starymi dobrymi czasami, kiedy sprzęt pozwalał uzyskać charakterystycznie ciepłe, przyjemne, bogate brzmienie. Nowoczesna technologia ułatwiła i usprawniła wiele procesów, ale niestety miała wpływ na rejestrowany dźwięk. Zdolni wynalazcy byli jednak w stanie połączyć tradycję z innowacją, uzyskując optymalne rezultaty. W tym wpisie przybliżamy postać osoby, która stworzyła unowocześniony mikrofon wstęgowy i założyła firmę sygnowaną własnym nazwiskiem. Przybliżamy, jak wyglądała historia marki Royer!

Geneza powstania marki Royer

W 1996 roku Dave Royer, Rick Perrotta i John Jennings wpadli na pomysł założenia firmy, która miałaby zajmować się produkcją profesjonalnego sprzętu audio. Rok później Royer zaprojektował w swoim garażu w Fullerton w Kalifornii swój pierwszy mikrofon wstęgowy – R-121. Ponieważ był wyjątkowo udany, w 1998 roku otworzył firmę Royer Labs.

Rick Perrotta i Dave Royer (z prawej)

Kiedy R-121 został wydany, otrzymał sporo pozytywnych recenzji. Przez to szybko stał się popularny, zdobył kilka nagród i wyróżnień, a także zaczął być wykorzystywany w studiach nagraniowych oraz na scenie.

Royerowi udało się połączyć tradycyjne ciepło klasycznych mikrofonów wstęgowych z nowoczesnymi poziomami wyjściowymi. Dotychczasowy sprzęt tego typu, czyli modele z lat 40. i 50., chociaż miały świetny dźwięk, były duże, bardzo ciężkie, a przy tym delikatne. Wstęgi łatwo łamały się i pękały. Nowy wariant poradził sobie ze wszystkimi minusami. Oferował zdecydowanie większą wytrzymałość, dzięki czemu był bardziej praktyczny. Ponieważ mógł obsługiwać wysokie ciśnienie akustyczne, można było umieścić go nawet przed wzmacniaczem gitary elektrycznej. Do tego był poręczny i lekki.

W modelu R-121 Royer wykorzystał dwie innowacje, dzięki którym sprzęt doskonale sprawdzał się w profesjonalnym użytku studyjnym – magnesy neodymowe (wytwarzały silniejsze pole magnetyczne), a także wysokiej jakości transformatory wyjściowe (zwiększały siłę sygnału). Do tego zastosował opatentowaną konstrukcję „offset ribbon”, w której aluminiowa wstęga jest zamontowana w taki sposób, że jest w stanie wytrzymać głośniejsze dźwięki z przodu mikrofonu, a przy tym zapewnia nieco inny dźwięk od przodu do tyłu.

Royer odkrył także, że mikrofony wstęgowe mogą stanowić odpowiedź także na wiele problemów z cyfrowymi systemami nagrywania. Starsze systemy taśmowe miały przyjemne, ciepłe, naturalne brzmienie, zaś nowoczesne – bardziej „szorstkie” i sztuczne. Dzięki mikrofonom wstęgowym inżynierowie dźwięku mogli odzyskać urok dawnego brzmienia, bez konieczności korzystania ze sprzętów vintage. W efekcie w 2013 roku firma Royer Labs otrzymała nagrodę Technical Grammy za przywrócenie mikrofonów wstęgowych oraz pracę na rzecz poprawy brzmienia nagrań cyfrowych.

Producent dynamicznie się rozwijał, stale poszerzając swoją ofertę. Wkrótce po R-121 na rynek wypuszczony został stereofoniczny mikrofon wstęgowy SF-12, a następnie R-122, czyli pierwszy na świecie mikrofon wstęgowy z zasilaniem fantomowym.

W związku z obchodami 25-lecia firmy, Royer zaprezentował światu 3 limitowane modele, w tym m.in. mikrofon wstęgowy R-10 Hot Rod, czyli odświeżoną wersję jednego z najpopularniejszych sprzętów dedykowanych do użytku studyjnego i scenicznego. Model jest zbliżony do R-121, ale ma bardziej przystępną cenę. W połączeniu z wtyczką dBooster (wbudowanym wzmacniaczem sygnału z dwoma ustawieniami wzmocnienia), doskonale nadaje się też do cichych instrumentów i wokali. Dodatkowo jest wyposażony w niestandardowy transformator, który zapewnia o 5 dB wyższą moc wyjściową i mocniejszy dźwięk.

Najważniejsze daty w historii marki Royer

  • 1998 – założenie firmy Royer Labs przez Dave’a Royera.
  • 2001 – na rynek wprowadzony zostaje mikrofon R-121, który szybko zdobywa uznanie wśród inżynierów dźwięku i producentów muzycznych.
  • 2002 – do oferty marki dodany zostaje stereofoniczny mikrofon wstęgowy SF-12, zwiększając dostępność mikrofonów wstęgowych w przemyśle muzycznym.
  • 2004 – powstaje R-122, kolejny innowacyjny mikrofon wstęgowy.
  • 2008 – premierę ma bardziej przystępny cenowo mikrofon wstęgowy R-101, co przyczynia się do zwiększenia popularności mikrofonów tego typu.
  • 2012 – na rynek wypuszczony zostaje model R-121 Live, stworzony z myślą o występach na żywo.
  • 2014 – wydana zostaje ulepszona wersja mikrofonu R-122 MKII, z dodanymi opcjami wzmocnienia i elastycznym filtrem górnoprzepustowym.
  • 2016 – do katalogu zostaje dodany Royer AxeMount, uchwyt do montażu mikrofonu wstęgowego bezpośrednio na wzmacniaczu do gitary elektrycznej.
  • 2019 – premierę ma mikrofon R-10, oferujący brzmienie mikrofonu wstęgowego w niższej cenie.
  • 2021 – wydany zostaje ulepszony model R-101 MKII, zapewniający jeszcze lepszą jakość dźwięku i większą wydajność.
  • 2023 – z okazji 25-lecia firmy premierę mają 3 limitowane produkty, w tym m.in. mikrofon wstęgowy R-10 Hot Rod.

Royer współcześnie

Firma kontynuuje wprowadzanie innowacji, starając się w pełni wykorzystać potencjał wyjątkowych mikrofonów wstęgowych. Aktualnie w ofercie dostępnych jest 10 podstawowych modeli oraz 3 modele jubileuszowe.

Mikrofony Royer od lat są wykorzystywane w branży przez muzyków, producentów i inżynierów dźwięku. Doskonale sprawdzają się przy nagrywaniu m.in. gitar klasycznych i elektrycznych, zestawów perkusyjnych, fortepianów oraz instrumentów dętych. Do słynnych użytkowników mikrofonów marki Royer zaliczają się m.in. Carlos Santana, Herb Alpert, Steve Albini, Ross Hogarth i Ed Cherney.

Najsłynniejsze mikrofony marki Royer

W ciągu 25 lat działalności firma Royer wypuściła na rynek wiele cenionych mikrofonów wstęgowych. Były i nadal są wykorzystywane na całym świecie ze względu na swoje wyjątkowe brzmienie oraz funkcjonalne wykonanie. Szczególnie rozpoznawalne są następujące modele:

  • Royer R-121 (2001) – pierwszy produkt marki, który przyniósł jej rozgłos; połączył charakterystycznie ciepłe, naturalne brzmienie vintage z nowocześniejszą technologią i przywrócił na rynek mikrofony wstęgowe;

    Royer 121

  • Royer R-122 (2004) – model z innowacyjną cewką, który zagwarantował szeroki zakres częstotliwości oraz wyjątkową czystość dźwięku;

    Royer R-122

  • Royer R-101 (2008) – przystępny cenowo model, który nadal oferował najwyższą jakość wykonania i charakterystyczne brzmienie mikrofonu wstęgowego;

    Royer R-101

  • Royer R-121 Live (2012) – kultowa już wersja sceniczna modelu R-121;

    Royer R-121 Live

    sprzęt zaprojektowany z myślą o koncertach na żywo, który dał artystom możliwość uzyskania ciepłego brzmienia także podczas występów przed ludźmi;
  • Royer R-10 (2019) – kolejny model oferujący możliwości mikrofonu wstęgowego w dobrej cenie; uniwersalny, funkcjonalny sprzęt odpowiedni do wykorzystania zarówno w studiu, jak i na scenie.

    Royer R-10

Chcesz kupić swój pierwszy sprzęt? Pomocne będą nasze poradniki: „Najlepsze mikrofony do wokalu” oraz „Mikrofon wokalowy – sprawdź, jaki model wybrać na początek!”.

Dlaczego warto kupować sprzęt Royer?

Sprzęt Royer to gratka dla muzyków, którzy poszukują autentycznego, przyjemnie nasyconego brzmienia. Z jego pomocą można uchwycić prawdziwy dźwięk instrumentów oraz wokalu, wydobywając najpiękniejsze tony.

Produkty tej marki przede wszystkim są cenione w branży za:

  • wyjątkowe brzmienie – mikrofony wstęgowe zachwycają swoim charakterystycznie ciepłym dźwiękiem; nadają utworom wyjątkowy charakter i pomagają wydobyć to, co w nich najpiękniejsze;
  • wszechstronność – urządzenia doskonale sprawdzają się przy nagrywaniu instrumentów, śpiewu, a także innych źródeł dźwięku;
  • innowacje techniczne – sprzęt marki wykorzystuje tradycyjne rozwiązanie, które unowocześnia za pomocą rozmaitych technologii; mikrofony są wyposażone w róże innowacje, m.in. specjalną cewkę, która poprawia jakość dźwięku i zwiększa zakres częstotliwości w porównaniu do tradycyjnych mikrofonów wstęgowych;
  • trwałość – mikrofony są wytwarzane z materiałów wysokiej jakości, przez co są odporne na intensywne użytkowanie w studiu oraz na scenie; sprzęt jest zdecydowanie bardziej wytrzymały od klasycznych modeli; zakup takiego urządzenia to inwestycja na lata;
  • design – produkty sygnowane logo Royer są nie tylko funkcjonalne, ale też estetycznie; mikrofony świetnie prezentują się na scenie.

Wynajem sprzętu Royer online – jak to działa i dlaczego warto?

Masz własne studio nagraniowe i/lub występujesz na scenie? Niezależnie od tego, co chcesz nagrywać, z pewnością słyszałeś o produktach marki Royer. Mikrofony tego producenta szczególnie Cię interesują? Niestety, nie należą do najtańszych. Nie masz póki co środków na zakup, a może zanim się na niego zdecydujesz chcesz dobrze przetestować sprzęt? Wypróbuj wynajem online!

Vibe.pl to wypożyczalnia online, w ofercie której można znaleźć szeroki wybór sprzętu muzycznego. W katalogu dostępne są także modele mikrofonów marki Royer, które możesz wynająć w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wybierz produkt, a następnie wypełnij krótki formularz. Wszystkie formalności dopełnisz zdalnie. Sprzęt zostanie przygotowany do odbioru w pobliskim punkcie albo wysłany kurierem pod wskazany adres.

Kiedy minie już minimalny okres najmu, będziesz mieć kilka opcji do wyboru. Możesz oddać albo wymienić sprzęt, ale też przedłużyć umowę albo wykupić produkt na własność. Wystarczy, że wpłacisz ustaloną kwotę albo uregulujesz ją w ratach. To doskonała alternatywa dla pożyczki czy zakupu na raty.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą mikrofonów, w której dostępne są także modele Royer. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Mikrofony (180)

STUDIO (477)

Wzmacniacze gitarowe (219)

Powiązane Artykuły