Aktualności, Sprzęt i producenci

Historia marki Vox

Charakterystyczny brytyjski rock ukształtowali nie tylko artyści, ale przede wszystkim sprzęt, z którego korzystali. Ogromne znaczenie miały gitary, ale też cały ich osprzęt, czyli m.in. wzmacniacze i efekty. W tym wpisie przybliżamy losy producenta, którego sprzęt wykorzystywały największe ze sław rocka – zarówno Beatlesi, jak i Stonesi. Krótko opisujemy, jak wygląda historia marki Vox!

Geneza powstania marki Vox

W 1956 roku Dick Denney po raz pierwszy pokazał Tomowi Jenningsowi swój własnoręcznie zbudowany wzmacniacz o mocy 15 watów. Rok później pasjonaci podjęli decyzję o założeniu wspólnej firmy, pod nazwą Jennings Musical Industries, w skrócie JMI.

Denney jako młody gitarzysta był zafascynowany rozwojem technologii elektrycznych wzmacniaczy i wraz ze swoim kolegą inżynierem próbował stworzyć rozwiązanie, które zaoferowałoby nie tylko świetną głośność, ale też sustain.

Dick Denney

Jednym z pierwszych produktów był słabo sprzedający się wzmacniacz 3,5 watowy z głośnikiem o średnicy 6,5 cala. Jedyną innowacją było powiększenie obudowy głośnika do wersji ośmiocalowej, dlatego nic dziwnego, że produkt przeszedł nieco bez echa.

Pierwszym udanym efektem prac był zaprezentowany w styczniu 1958 roku model AC1/15, który był już sygnowany nazwą Vox. Z czasem stał się niezwykle popularny wśród najlepszych londyńskich gitarzystów, w tym m.in. Vica Flicka, który korzystał z niego przy nagrywaniu kultowego już muzycznego motywu przewodniego do filmów o agencie Jamesie Bondzie.

Vic Flick & VOX

Co wyróżniało ten wzmacniacz? Denney umieścił w nim lampy wyjściowe EL-84, które w momencie przeciążenia zniekształcały dźwięk z powodu niskiego pułapu dynamiki.

Lampa elektronowa EL-84

W latach 50. było uważane to za wadę, dlatego zaprojektował system, który przesyłał część sygnału wzmacniacza z powrotem, aby zredukować niepożądane trzeszczenie. Odrzucając konwencję, zaprojektował model bez układu sprzężenia zwrotnego, tak by przy przeciążeniu generował przesterowanie.

Denney był niedosłyszący, dlatego podczas dostrajania wzmacniaczy skupiał się na ostrych, mocnych dźwiękach. W ten sposób stworzył charakterystyczne brzmienie Vox.

Jennings wcześniej zajmował się sprzedażą akordeonów, ale gdy w tych czasach młodzi ludzie zaczęli zachwycać się bardziej dynamiczną, buntowniczą muzyką. Nie minęło wiele czasu, zanim młodzi ludzie, tacy jak John Lennon i Paul McCartney, zainteresowali się brzmieniem wzmocnionej gitary za sprawą takich muzyków jak Scotty Moore z zespołu Elvisa, Chuck Berry czy Buddy Holly.

The Beatles & VOX

Świat obserwował narodziny brytyjskiego rocka, co przypieczętowało nałożenie embarga na amerykańskie towary. Tom Jennings i Dick Denney nie mogli wybrać lepszego momentu na wprowadzenie swoich wzmacniaczy na rynek.

JMI na fali sukcesu ruszyło do działania i wyprzedziło konkurencję, dostarczając trzy nowe wzmacniacze Shadows.

Marka wiele stawiała także na promocję. Za darmo dostarczali najlepszym zespołom sprzęt, wymagając w zamian jedynie tego, by był widoczny podczas sesji zdjęciowych, audycji telewizyjnych i występów, nawet jeśli nie były akurat używane. Później reklamowali się hasłem „95% zespołów gra z Vox”.

Producent stał się stałym współpracownikiem takich wielkich zespołów jak m.in. The Beatles, The Rolling Stones czy The Kinks, a także praktycznie każdej mniejszej grupy muzycznej z kontraktem płytowym. Większość z nich korzystała z darmowego bez żadnych problemów. Pierwsze kłopoty pojawiły się wtedy, gdy na koncercie wzmacniacze zostały roztrzaskane przez zespół The Who. Podobno zespół cieszył się potem pod tym względem złą sławą i został odrzucony przez innych sponsorów, m.in. przez Rickenbackera.

Ważny wkład w rozwój marki miał z kolei zespół The Shadows, który zgłosił, że potrzebuje większej mocy. W połowie lat 60. otrzymali wzmacniacz AC30/4 o mocy 30 watów, z dwoma głośnikami o średnicy 12 cali. Model stał się jednym z brytyjskich wzmacniaczy gitarowych wszech czasów.

Wzmacniacze AC30/4 pierwszej generacji posiadały cztery wejścia – dwa dla kanału vibrato i dwa dla kanału normal, a także głośniki Celestion G12 Alnico Blue.

W 1961 roku wprowadzono model AC30/6 z sześcioma wejściami, ponieważ w tamtych czasach członkowie zespołów często dzielili się jednym wzmacniaczem.

W 1964 roku Jennings sprzedał JMI Royston Industries i uzyskał dystrybucję europejską dla gitar i wzmacniaczy Fender. W tym samym roku JMI dodało do oferty własne gitary. Pierwszą z nich był model Vox Antoria LG-50, na której grał Hank Marvin z The Shadows.

Instrumenty Vox przyciągnęły uwagę młodych amerykanów zafascynowanych brytyjskim brzmieniem.

W kolejnych latach rozpoczęto poszukiwanie nowych dźwięków, dlatego zaczęły powstawać wzmacniacze do podbijania wysokich tonów i efektów wah-wah. W tym czasie pozyskano pedały z efektem fuzz od firmy Sola Sound, a następnie przemianowano je na Vox Tone Bender. W ten sposób marka Vox stała się sławna dzięki dźwiękowi fuzz, czyli dzięki pedałowi, który nie został przez nią zaprojektowany ani zbudowany.

Chociaż Vox przez długi czas wydawał się odnosić sukcesy, w 1967 przyszedł pierwszy kryzys. Zarzewiem konfliktu była relacja Toma Jenningsa z zarządem Royston Industries. Vox zarabiał więcej pieniędzy niż reszta grupy, ale musiał utrzymywać słabsze firmy należące do korporacji. Pod koniec roku Jennings pozwał Royston Industries z powodu braku realizacji umowy dotyczącej wynagrodzenia, a także za zbyt krótkie powiadomienie o zwolnieniach w związku z rozwiązaniem JMI.

Inżynier postanowił kontynuować projektowanie wzmacniaczy pod własnym szyldem, ale niestety nie miał już dostępu do zasobów technicznych Vox. Po odejściu nie dostał od Royston Industries żadnych premii za rosnące sprzedaże.

Do 1968 roku spółka Royston Industries praktycznie przestała istnieć jako producent wzmacniaczy i gitar. Pracownicy nadal zarabiali i utrzymywali przy życiu markę Vox, ale nie tworzyli żadnych rewolucyjnych innowacji. W tym czasie Jennings stworzył linię własnych wzmacniaczy Leslie, pod szyldem Jennings Amplifiers.

W 1969 roku Royston Industries groziło bankructwo. Marka Vox zaczęła podupadać, mimo tego, że w latach 80została kupiona przez Rose Morrisa, wcześniejszego dystrybutora Gibsona i długoletniego dystrybutora Rickenbackera.

Na początku lat 90. Vox stał się własnością japońskiej firmy Korg. Do dziś oferuje ceniony sprzęt, produkowany w Wielkiej Brytanii i Chinach.

Przez lata, nawet w najtrudniejszych czasach, takie wzmacniacze Vox jak np. AC30 nadal były wykorzystywane przez słynnych artystów.

Najważniejsze wydarzenia w historii marki Vox

  • 1957 – Tom Jennings i Dick Denney rozpoczynają wspólną działalność i tworzą markę Vox.
  • 1958 – premiera wzmacniacza AC15, który stal się pierwszym szeroko docenianym produktem marki.
  • 1960 – dodanie do oferty modelu AC30/4, który zwiększył moc do 30 watów i stał się niezwykle popularnym wzmacniaczem.
  • 1960 – Vox dostarcza wzmacniacze dla zespołu The Shadows, co pomaga w promocji marki.
  • 1964 – Tom Jennings staje się oficjalnym dystrybutorem instrumentów Fender w Europie.
  • 1967 – Royston Industries, firma matka Vox, ogłasza bankructwo.
  • 1986 – Vox zostaje zakupiony przez Rose Morrisa, długoletniego dystrybutora Rickenbackera i dawnego dystrybutora Gibsona.
  • 1992 – Vox zostaje przejęty przez japońską firmę Korg, co stabilizuje sytuację marki.

Vox współcześnie

Marka Vox nadal cieszy się uznaniem w branży. W ofercie dostępne są kultowe wzmacniacze oraz szereg nowych modeli, a także gitary elektryczne, zestawy perkusyjne, keyboardy i harmonijki. Katalog uzupełniają efekty gitarowe oraz szereg akcesoriów, m.in. słuchawki, przewody czy elektryczne stroiki.

Na liście najsłynniejszych użytkowników produktów marki można wymienić takie nazwiska i zespoły, jak m.in.: The Beatles, The Rolling Stones, The Kinks, The Yardbirds, Brian May (Queen), Jimmy Page (Led Zeppelin), Paul Weller (The Jam), Rory Gallagher, The Edge (U2) czy Thom Yorke.

Najsłynniejsze sprzęty marki Vox

Vox może pochwalić się kilkoma świetnymi produktami, które przyniosły jej sławę na całym świecie. Do najbardziej kojarzonych sprzętów tej marki zaliczają się m.in.:

  • Wzmacniacz AC15 (1958) – jeden z pierwszych produktów w ofercie marki, który wylansował kultowe już, charakterystyczne brzmienie;

    VOX AC15

     

  • Wzmacniacz AC30 (1960) – sprzęt wykorzystywany przez takie słynne zespoły jak The Beatles i The Rolling Stones, który wypromował markę na całym świecie i ugruntował jej pozycję;

    VOX AC30

     

  • Vox Continental Organ (1962) – organy elektroniczne, które pojawiały się w utworach takich znanych zespołów jak m.in. The Doors i The Animals;

    Vox Continental Organ

     

  • Gitara Vox Mark VI (1966) – jedna z najsłynniejszych gitar elektrycznych w ofercie marki, o charakterystycznym kształcie „teardrop”, używana przez wielu znanych muzyków, m.in. Briana Jonesa z The Rolling Stones;

    Gitara Vox Mark VI

     

  • Effector Vox Tone Bender (1966) – legendarny już efekt gitarowy, dający efekt określany jako „fuzz”, który w dużej mierze miał wpływ na brzmienie rocka w tamtym okresie.

    Effector Vox Tone Bender

Dlaczego warto wybrać sprzęt Vox?

Sprzęt Vox dawniej słynął ze swojego unikalnego brzmienia oraz nowoczesnych rozwiązań technicznych. Po latach marka ta nadal jest znana z wysokiej jakości wykonania i świetnych funkcji. Do największych zalet produktów można zaliczyć m.in.:

  • świetne brzmienie – wzmacniacze oraz inne sprzęty Vox oferują ciepłe, klarowne brzmienie, z charakterystyczną nutą retro;
  • innowacje technologiczne – marka kontynuuje dawne tradycje, cały czas inwestując w rozwój produktów i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań;
  • estetyczny design – produkty Vox zachwycają oryginalnym, gustownym designem w stylu retro, który sprawia, że zarówno wzmacniacze, jak i instrumenty czy akcesoria cieszą wzrok oraz świetnie prezentują się na scenie.

Zastanawiasz się, który model wzmacniacza Vox będzie dla Ciebie najlepszy? Wiele przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym artykule: „Wzmacniacz gitarowy do domu – sprawdź, jaki wybrać!”.

Wynajem sprzętu Vox online – jak to działa i dlaczego warto?

Kompletujesz sprzęt, by np. rozwijać swoją pasję, grać z zespołem czy komponować własne utwory? Nie musisz wydawać na niego małej fortuny. Jeśli podobają Ci się produkty Vox i chciałbyś tanio je zdobyć albo przetestować przed zakupem, wynajem online to idealna opcja dla Ciebie!

Vibe.pl jest wypożyczalnią online, z szeroką ofertą rozmaitych produktów. W naszym katalogu dostępne są również sprzęty muzyczne znanych marek, w tym też i Vox. Wybierz coś dla siebie i wynajmij w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz. Sprzęt odbierzesz z wybranego punktu albo prosto z rąk kuriera.

Po upływie minimalnego okresu najmu możesz oddać albo wymienić produkt. A co, jeśli Ci się spodoba? Możesz przedłużyć umowę lub wykupić sprzęt na własność.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą wzmacniaczy gitarowych i wzmacniaczy basowych, w której dostępne są także modele Vox. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

Wzmacniacze gitarowe (219)

Wzmacniacze basowe (50)

Wzmacniacze akustyczne (28)

Powiązane Artykuły