Sprzęt i producenci

Historia marki Taylor

Tak jak gitary elektryczne mają swoje legendy, tak istnieje kilka szczególnie cenionych producentów gitar akustycznych. Jednym z nich jest amerykańska firma Taylor Guitars, słynąca z doskonałej jakości i niesamowitej precyzji wykonania. Dostępne w jej ofercie produkty klasy premium spełniają oczekiwania najbardziej wymagających muzyków i są chętnie wybierane przez sławnych artystów. W tym wpisie przybliżamy, jaka jest historia marki Taylor i jak wygląda jej współczesna działalność!

Geneza powstania marki Taylor

Firma Taylor Guitars została założona przez dwóch przyjaciół, Boba Taylora i Kurta Listuga.

Bob Taylor

Oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w 1974, ale historia firmy tak naprawdę zaczęła się już w latach 60. Szał na muzykę zespołu The Beatles sprawił, że wiele osób zaczęło marzyć o własnej gitarze. Bob i Kurt również zapałali w tym czasie miłością do tego instrumentu. Wraz z trzecim kolegą, Stevem Schemmerem, zainwestowali we własny sklep gitarowy – Westland Music Company.

Punkt był skromny, a początki były trudne, ponieważ właściciele często borykali się z m.in. pękającymi rurami. Mimo to trio nie zamierzało się poddawać. Zaczęli od sprzedaży gitar i części, a także naprawy instrumentów. Następnie zajęli się projektowaniem i budową własnych modeli. Pierwszą linię gitar postanowili nazwać „Taylors”, na cześć Boba Taylora, który był głównym lutnikiem.

Firma na przestrzeni lat wprowadziła wiele innowacji i chętnie korzystała ze zdobyczy nowoczesnej technologii, m.in. była pionierem w wykorzystaniu frezarek komputerowych i laserów. Ważnym osiągnięciem jest też np. opatentowany Taylor Neck, czyli pierwsza znacząca innowacja w konstrukcji gitary akustycznej w ciągu ostatnich 100 lat. Marka stworzyła również m.in. nagradzany system dźwiękowy Expression System® 2 (ES2) stanowiący przełomowe podejście do wzmocnienia gitary akustycznej, a także model T5 – pierwszą prawdziwą hybrydową gitarę akustyczno-elektryczną.

Firma Taylor podchodzi w nowoczesny sposób do kwestii związanych z projektowaniem i produkcją instrumentów także w zakresie zrównoważonego rozwoju, m.in. pozyskiwania drewna. Korzysta jedynie z ekologicznych upraw, wykorzystuje niekonwencjonalne materiały, a także finansuje nasadzenia drzew.

W ofercie marki dostępnych jest kilkanaście różnych serii gitar akustycznych, z wieloma modelami w każdej kategorii. Firma produkuje także gitary elektryczne, ale są zdecydowanie mniej popularne.

Najważniejsze daty w historii marki Taylor

 • 1974 – Bob Taylor i Kurt Listug zakładają firmę Taylor Guitars w El Cajon (Kalifornia).
 • 1977 – Taylor Guitars zaczyna produkcję gitar akustycznych.
 • 1981 – na rynek zostają wprowadzone pierwsze autorskie modele.
 • 1985 – firma prezentuje system T5, umożliwiający przełączanie między dźwiękami akustycznymi a elektrycznymi.
 • 1991 – zaprezentowany zostaje innowacyjny system Neck, poprawiający stabilność i wydajność gitar.
 • 1999 – powstaje system aktywnego wzmocnienia dźwięku Expression System (ES1).
 • 2001 – na rynek wprowadzony zostaje unowocześniony system ES2, poprawiający jakość wzmocnionego dźwięku gitary akustycznej.
 • 2005 – firma tworzy innowacyjne modele gitary akustycznej, takie jak Grand Symphony i Grand Auditorium.
 • 2007 – w ofercie pojawia się zmodyfikowany korpus Grand Pacific.
 • 2011 – firma ogłasza inicjatywę „Eco Ebony”, wspierającą zrównoważone pozyskiwanie hebanu.
 • 2014 – do oferty zostaje dodana linia budżetowych gitar Academy Series, przystępnych cenowo dla osób początkujących.
 • 2019 – firma wprowadza inicjatywę „Urban Wood”, obejmującą korzystanie z drewna pozyskiwanego z obszarów miejskich.
 • 2020 – na rynek wypuszczony zostaje model GT, wprowadzając nową estetykę i brzmienie.

Taylor współcześnie

Firma nadal eksploruje nowe możliwości, korzystając z nowoczesnej technologii i autorskich innowacji, pozostając liderem w produkcji gitar akustycznych. W ciągu ostatnich lat starała się wprowadzać modyfikacje, rozwijając klasyczne modele. Przy tym cały czas aktywnie kontynuuje działania mające na celu najbardziej zrównoważony rozwój i dbałość o ekologię.

W 2022 roku założyciele, Kurt Listung i Bob Taylor ustąpili z pozycji dyrektora generalnego i głównego projektanta, przekazując obie te pozycje Andy’emu Powersowi – lutnikowi pracującemu w firmie od 2011 roku. Zmiana ta wywołała sensację w branży, ale nowy dyrektor został osobiście wybrany. Taylor i Listug dalej mają wpływ na losy swojej firmy, wchodząc w skład czteroosobowej rady i pełniąc funkcję „starszych doradców”.

Do grona fanów gitar Taylor zaliczają się m.in.: Chris Procter, Pat Kirtley, Artie Traum, Wayne Johnson, Leo Klottke, Babyface, Faith Hill, Billy Idol, Stephen King, Better than Ezra czy Taylor Swift.

Słynne instrumenty Taylor

Marka Taylor działa na rynku od prawie 50 lat, przez co w porównaniu z niektórymi producentami jest firmą dość młodą. Mimo to na przestrzeni ostatnich pięciu dziesięcioleci wypuściła na rynek szereg cenionych instrumentów. Warto znać takie modele, jak m.in.:

 • Taylor 810 – model zadebiutował na rynku w latach 80. i od razu stał się flagowym produktem marki.

  Taylor 810

  Jest to klasyczna gitara akustyczna Dreadnought o świetnej jakości wykonania, oferująca pełen, głęboki dźwięk i wspaniałą projekcję;
 • Taylor Grand Auditorium Series – w latach 90. marka zaprezentowała światu nowy kształt korpusu, który miał być czymś pomiędzy Dreadnought a Grand Concert.

  Taylor Grand Auditorium Series

  Innowacja szybko zdobyła popularność przez niesamowite brzmienie, świetnie równoważące mocne basy i klarowne tony środkowe oraz wysokie;
 • Taylor T5 – rewolucyjne połączenie gitary akustycznej i elektrycznej.

  Taylor T5

  Model miał premierę w 2005 roku; instrument posiada specjalny przełącznik, który pozwala dostosowywać brzmienie, przechodząc od typowo akustycznego, przez łączone, aż po eklektyczne;
 • Taylor V-Class Series – seria gitar z 2016 roku, z nowoczesnym systemem V-Class Bracing, który zrewolucjonizował rezonans, a także projekcję i stabilność dźwięku.

  Taylor V-Class Series

  Modele zapewniają m.in. lepszą separację dźwięków i dłuższe sustainy;
 • Taylor GT Series – seria z 2020 roku, która wprowadziła zupełnie nową stylistykę i świeże brzmienie.

  Taylor GT Series

  Modele mają minimalistyczny design, zmodyfikowany kształt korpusu oraz odświeżone elementy konstrukcyjne; instrumenty zostały zaprojektowane z myślą o tym, by były możliwie jak najbardziej wszechstronne, ale nadal zachowywały ducha marki Taylor.

Dlaczego warto wybierać instrumenty Taylor?

Gitary Taylor są znane na całym świecie. Marka została założona przez prawdziwych pasjonatów, którzy wykorzystali swoje umiejętności lutnicze i zamiłowanie do muzyki, by stworzyć absolutnie wyjątkowe, dopracowane pod każdym względem instrumenty. Nie należą do najtańszych, ale z wielu względów warto zainwestować w taki sprzęt. Największymi zaletami gitar Taylor są:

 • jakość wykonania – firma wykorzystuje jedynie najlepsze gatunkowo materiały oraz zachowuje najwyższe standardy produkcji, dbając o każdy, nawet najmniejszy detal, co przekłada się na trwałość instrumentów, a także ich brzmienie i piękny wygląd;
 • unikalne brzmienie – gitary Taylor zachwycają swoim czystym, bogatym dźwiękiem; w szerokiej ofercie marki można znaleźć modele, które z powodzeniem da się wykorzystać w różnych gatunkach muzycznych;
 • wygląd – klasycznie eleganckie, stylowe gitary zachwycają swoim designem; marka ta wprowadziła też na rynek nowe modele korpusów, takie jak np. Grand Auditorium;
 • zrównoważona produkcja – firma Taylor Guitars aktywnie angażuje się w ochronę środowiska, wykorzystując drewno jedynie z legalnych, ekologicznych źródeł, a także prowadząc liczne inicjatywy mające na celu ochronę lasów i środowiska.

Masz dylemat, na który model Taylor się zdecydować? Pomocny może być nasz artykuł: „Gitara klasyczna czy gitara akustyczna – sprawdź, co wybrać!”.

Wynajem gitar Taylor online – jak to działa i dlaczego warto?

Chciałbyś przekonać się, jak wspaniale brzmią oryginalne gitary Taylor, ale z jakichś względów na razie nie możesz lub nie chcesz zdecydować się na zakup? Jeśli nie posiadasz wymaganych środków albo chcesz przetestować kilka modeli, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługi wynajmu instrumentów.

Vibe to wypożyczalnia sprzętu muzycznego online z szeroką, zróżnicowaną ofertą. Posiadamy duży wybór gitar znanych marek, w tym sporo modeli od Taylor Guitars. Przejrzyj nasz asortyment i wybierz sprzęt, który Cię interesuje – wynajmiesz go w ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu na wybrany okres. Wypełnij formularz online, by dopełnić formalności. Instrument zostanie wysłany do Ciebie kurierem albo przygotowany do odbioru w najbliższym partnerskim sklepie muzycznym.

Po upływie minimalnego okresu najmu możesz w każdej chwili zwrócić gitarę albo wymienić ją na inną. Jeśli Ci się spodoba, również masz dwie opcje – możesz po prostu przedłużyć umowę albo wykupić sprzęt na własność (w ratach lub w ramach jednej płatności).

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar, w której dostępne są także modele Taylor. Zaznacz producenta z lewej strony, by przefiltrować wyniki!

 

Gitary akustyczne (259)

Gitary elektro-akustyczne (488)

Wzmacniacze akustyczne (27)

Powiązane Artykuły