Sprzęt i producenci

Historia marki Rickenbacker

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pierwszym producentem, który wypuścił na rynek gitarę elektryczną, wcale nie był Fender czy Gibson. Rickenbacker nadal jest jedną z bardziej znanych i cenionych firm na rynku gitarowym. Niewiele osób wie jednak, jak dalej potoczyły się jej losy. Krótko omawiamy, jaka była historia marki Rickenbacker!

Geneza powstania marki Rickenbacker

Firma Rickenbacker International Corporation została założona przez zespół, który przedtem pracował w National String Instrument Corporation w 1931 roku. W jego skład wchodzili George Beauchamp, Paul Barth i Adolph Rickenbacker.

Adolph Rickenbacker

George Beauchamp

Pierwotnie firma nazywała się Ro-Pat-In Corporation (Electro-Patent-Instruments) i koncentrowała się na produkcji gitar lap steel wykorzystywanych w graniu modnej ówcześnie muzyki hawajskiej.

Twórcą prototypu gitary elektrycznej, czyli The Frying Pan (z ang. „patelnia”) był Beauchamp, który zaczął eksperymentować w tym zakresie po utracie pracy. Kiedy udało mu się stworzyć działający instrument, zwrócił się do Rickenbackera, co bezpośrednio przyczyniło się do stworzenia pierwszej marki gitar elektrycznych. Nowinka zaczęła być masowo sprzedawana w 1931 roku, ale twórca uzyskał patent dopiero w roku 1937. Przez to konkurencja mogła skopiować pomysł i zacząć tworzyć własne warianty.

Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule: „Gitara elektryczna – historia”.

Rickenbacker w połowie lat 30. wypuścił na rynek „standardowe” gitary elektryczne w stylu hiszpańskim. Później firma zaczęła tworzyć archtopy, a także model zbudowany z bakelitu, który stał się prekursorem dla tych, którzy później tworzyli gitary z alternatywnych materiałów.

Beauchamp zmarł tragicznie w 1941 roku, przez co niestety nie mógł być świadkiem tego, jak jego wynalazek zrewolucjonizował branżę muzyczną.

Na początku lat 40. firma oferowała także świetne wzmacniacze, które były często naprawiane przez Leo Fendera w jego warsztacie. Firma nadal tworzyła rozmaite gitary, ale specjalizowała się w modelach stalowych.

W 1953 roku Adolf Rickenbacker sprzedał firmę FC Hallowi – właścicielowi firmy Radio-Tel, która dystrybuowała gitary dla Leo Fendera. W tym czasie produkcja skupiła się na rynku standardowych gitar oraz basów typu hollowbody i solidbody, w związku z ogromną popularnością rock n’ rolla oraz pojawieniem się słynnych modeli, takich jak Gibson Les Paul i Fender Telecaster.

Pod koniec tej dekady Rickenbacker ustanowił swoje znaki towarowe: półksiężycowe, podwójne wycięcia, konstrukcję neck-through-body i unikalną, nowoczesną estetykę. Design w stylu „Capri” i „Combo”, stopniowo ewoluował w kultowe już projekty z lat 60. Hall zatrudnił świetnych projektantów, takich jak np. legendarny lutnik Roger Rossmeisl, autor legendarnych modeli Capri z końca lat 50. Później współpracował z Fenderem, nad m.in. modelami Telecaster Thinline.

Marka zdobyła ogromną popularność dzięki słynnemu zespołowi The Beatles. Gdy muzycy pojawiali się na scenach z gitarami Rickenbacker (m.in. model 325, 4001S i 360), sprzedaż poszybowała w górę. Popyt był tak duży, że w 1964 roku fabryka musiała zostać przeniesiona z Los Angeles do Santa Ana.

W kolejnych latach marka podobnie jak konkurencja zaczęła eksperymentować w poszukiwaniu innowacji. W tym czasie powstał np. bantar, czyli hybryda banjo i gitary. Później wprowadzono np. model ze skośnymi progami, które rzekomo miały być bardziej naturalnie położone względem ręki gracza. Ciekawostką była też np. 8-strunowa gitara basowa. Mimo to producent nadal wiernie trzymał się tego, co było sprawdzone i popularne. Sprzedaż kultowych, unowocześnionych modeli z lat 50. i 60. stanowi solidną podstawę działalności tej marki.

Najważniejsze daty w historii marki Rickenbacker

  • 1931 – Adolph Rickenbacker i George Beauchamp tworzą pierwszą gitarę elektryczną, „The Frying Pan” oraz zakładają Electro String Instrument Corporation.
  • 1932 – Rickenbacker wprowadza na rynek pierwszą masowo produkowaną gitarę elektryczną – „Rickenbacker Electro Spanish Model B”.
  • 1937 – Rickenbacker zdobywa patent na The Frying Pan (Model A-22).
  • 1941 – Beauchamp umiera na zawał.
  • 1953 – Firma zmienia nazwę na „Rickenbacker, Inc.” i zostaje sprzedana przez Adolfa Rickenbackera FC Hallowi.
  • 1957 – Rickenbacker wypuszcza na rynek model 325 Capri, który zdobywa ogromną popularność w latach 60. dzięki temu, że na gitarze grał John Lennon z The Beatles.
  • 1960 – na rynek wprowadzony zostaje model 4001 Bass, który cieszy się dużym powodzeniem wśród basistów rockowych, w tym Paula McCartneya z The Beatles.
  • 1966 – powstaje model 360, popularny wśród gitarzystów rockowych, w tym m.in. Georg’a Harrisona z The Beatles i Rogera McGuinna z The Byrds.
  • 1998 – do oferty zostaje dodany model 660/12, który jest unowocześnioną wersją modelu 360/12 z ulepszonym, bardziej zaawansowanym układem przetworników.
  • 2008 – premierę ma model 4004Cii Cheyenne, który jest odnowioną wersją klasycznej gitary basowej z lat 60.

Rickenbacker współcześnie

W przeciwieństwie do gigantów z branży, takich jak Gibson czy Fender, Rickenbacker nadal jest firmą rodzinną. Kolejnymi dyrektorami generalnymi zostają potomkowie FC Halla.

Firma produkuje gitary akustyczne, elektryczne i basowe. Okresowo wprowadza nowe modele, ale najczęściej są to unowocześnione, lekko zmodyfikowane dawne, najbardziej popularne projekty. Producent pozostaje wierny tradycji „złotych lat” 50 i 60.

Marka trzyma się tego, co znane i lubiane. Cały czas produkuje wysokiej jakości instrumenty oraz osprzęt, w tej samej fabryce w Santa Ana w Kalifornii. Zachowała swoją integralność – w przeciwieństwie do konkurencyjnych firm, które już dawno przeniosły produkcję za granicę.

Gitary Rickenbacker były wybierane przez takie sławy, jak m.in. John Lennon, George Harrison, Pete Townshend (The Who), Per Gessle (Roxette) czy Johnny Marr (The Smiths). Na gitarach basowych Rickenbackera grali z kolei m.in. Cliff Burton, Paul McCartney i Lemmy Kilmister.

Najsłynniejsze gitary Rickenbacker

W ofercie Rickenbacker pojawiło się sporo modeli, które zyskały popularność wśród znanych artystów i muzyków na całym świecie. Z pewnością na wyróżnienie zasługują:

  • Rickenbacker „Frying Pan” (1931, patent w 1937) – instrument uznawany za pierwszą gitarę elektryczną na świecie.

    Rickenbacker „Frying Pan”

    Jeden z pierwszych masowo produkowanych modeli, który swoją nazwę zawdzięcza specyficznemu kształtowi.
  • Rickenbacker 325 Capri (1957) –

    Rickenbacker 325 Capri

    jeden z pierwszych modeli, który zdobył ogromną popularność dzięki zespołowi The Beatles w latach 60. i stał się ikoną tamtych czasów. Grał na nim John Lennon.
  • Rickenbacker 4001 Bass (1961) –

    Rickenbacker 4001 Bass

    jeden z najsłynniejszych modeli basowych, na którym grali m.in. Paul McCartney z The Beatles.
  • Rickenbacker 360/12 (1963) –

    Rickenbacker 360/12

    rewolucyjny projekt 12-strunowej gitary elektrycznej semi-hollow, spopularyzowany przez George’a Harrisona z The Beatles.

Dlaczego warto wybrać gitarę Rickenbacker?

Gitary Rickenbacker to sprzęty muzyczne wytwarzane od prawie 100 lat, które łączą tradycję i nowoczesność w najlepszym wydaniu. To prawdziwa gratka dla koneserów, ale w szerokiej, zróżnicowanej ofercie coś dla siebie znajdzie praktycznie każdy. Największymi zaletami produktów tej marki są:

  • wysoka jakość wykonania – sprzęty Rickenbacker są wytwarzane w Ameryce, z największą dbałością o detale. Do produkcji wykorzystywane są jedynie dobre gatunkowo materiały, dzięki czemu instrumenty są odporne, niezawodne i pięknie się prezentują;
  • unikalny design – gitary Rickenbacker zdecydowanie wyróżniają się spośród konkurencji. Ze względu na ich charakterystyczne kształty korpusu można od razu je rozpoznać. Ich wyjątkowa stylistyka jest ceniona przez miłośników oryginalnych projektów;
  • przyjemne brzmienie – instrumenty mają charakterystyczny dźwięk, który doskonale sprawdza się w różnych stylach, m.in. w rocku i popie. Wybrane modele brzmią wyjątkowo jasno i dźwięcznie, co zapewnia lekkość i świeżość utworom.

Planujesz zakup swojego pierwszego instrumentu? Pomocny będzie nasz poradnik: „Gitara elektryczna czy akustyczna – sprawdź, od czego zacząć?”.

Wynajem instrumentów Rickenbacker online – jak to działa i dlaczego warto?

Marzysz o własnej gitarze Rickenbacker, ale na razie nie masz środków na jej zakup? Masz na oku kilka modeli i przed zakupem chciałbyś je przetestować? A może potrzebujesz sprzętu tylko na jakiś czas? We wszystkich tych sytuacjach jest jedno dobre rozwiązanie – wynajem instrumentu.

Vibe jest wypożyczalnią sprzętu muzycznego online, z szeroką, rozbudowaną ofertą. Posiadamy duży wybór gitar Rickenbacker, które udostępniamy w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. Po upływie minimalnego okresu najmu możesz oddać albo wymienić instrument. Jeśli nie będziesz jeszcze chciał się z nim rozstawać, wystarczy, że przedłużysz umowę. Masz także możliwość wykupu gitary na własność – dalej spłacając raty albo wpłacając z góry ustaloną kwotę.

Zapraszamy do sprawdzenia naszej pełnej oferty gitar, w której można znaleźć wiele modeli Rickenbacker. Zaznacz markę po lewej stronie, by przefiltrować produkty!

 

Gitary elektryczne (1906)

Gitary elektro-akustyczne (525)

Gitary basowe (568)

Powiązane Artykuły