Chciałbyś nauczyć się grać na instrumencie klawiszowym? A może komponujesz muzykę i potrzebujesz własnej mini-orkiestry do tworzenia akompaniamentu? Świetnym wyborem będzie dobrej jakości keyboard. Nie masz pojęcia, jaki model będzie idealny oraz na jaki wydatek się przygotować? Wbrew pozorom nie musisz wydawać fortuny, ale nie powinieneś też przesadnie oszczędzać na zakupie. Przybliżamy, ile kosztuje keyboard i polecamy modele w różnych przedziałach cenowych!
Ile kosztuje keyboard i od czego to zależy?
Cyfrowe instrumenty klawiszowe są doskonałą opcją dla osób, których nie stać na zakup akustycznego pianina albo nie dysponują miejscem na ustawienie takiego sprzętu w swoim domu. Do tego oferują znacznie więcej, pomagając tworzyć pełny akompaniament. Dlaczego warto zdecydować się na keyboard?
- Jest przenośny, dlatego łatwo można go transportować i przechowywać.
- Jego pielęgnacja jest nieskomplikowana (w przeciwieństwie do pianina, które trzeba m.in. regularnie stroić).
- Doskonale sprawdza się podczas nauki gry, ale też idealnie nadaje się do komponowania muzyki.
- Ma wysokiej jakości brzmienie, na różnych poziomach głośności.
- Oferuje maksymalną polifonię.
- Ma 88 klawiszy, a jeśli są one ważone, dają bardzo podobne wrażenia jak na grze na pianinie akustycznym.
- Umożliwia nagrywanie wykonanych utworów.
- Posiada konsolę, która daje dostęp do akompaniamentu, z szerokiego wyboru najróżniejszych instrumentów – jest niczym mała orkiestra.
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje keyboard. Wiele zależy od tego, jakie ma być przeznaczenie sprzętu. Na rynku można znaleźć modele w cenie od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. W praktyce nie ma sensu decydować się na sprzęt poniżej 1000 zł – są to raczej „zabawkowe” instrumenty, o niskiej jakości wykonania i brzmienia, z bardzo ograniczonymi funkcjami.
Porady na temat tego, jak rozwijać swoją pasję, znajdziesz w artykule: „Nauka gry na keyboardzie – sprawdź, jak zacząć!”.
Na co zwrócić uwagę, wybierając keyboard?
Cena keyboardu jest oczywiście zależna od jego parametrów i jakości wykonania. Z tego względu warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze. Wtedy można znaleźć instrument dostosowany do potrzeb i oczekiwań, w odpowiednim przedziale cenowym. Na pewno nie opłaca się kupować taniego sprzętu, ale czasem nie ma sensu przepłacać.
Największe znaczenie w przypadku keyboardu mają:
- przeznaczenie i poziom umiejętności – ważne jest oczywiście to, czy planuje się ćwiczyć w domu, komponować własne utwory, a może występować na scenie. W każdym przypadku sprzęt powinien spełniać inne oczekiwania. Nowicjuszom w zupełności wystarczy prostszy model, zaś doświadczeni muzycy powinni mieć wariant oferujący zdecydowanie więcej funkcjonalności;
- dostępna przestrzeń – w przypadku ograniczonego metrażu lepiej sprawdzi się drobniejszy model;
- rodzaj klawiatury – jeśli chce się mieć feeling jak przy pianinie, najlepiej zdecydować się na model posiadający 88 ważonych klawiszy. W innych przypadkach dobrze sprawdzą się modele 61-klawiszowe. Do tego warto zwrócić uwagę, jak zachowują się dotyku. Nie mogą się ślizgać, ale powinny przyjemnie po nich „sunąć”, tak by gra była jak najprzyjemniejsza;
- czułość pedału – element ten powinien łatwo reagować, tak by jego wciśnięcie było łatwe i nie rozpraszało podczas gry;
- złącza – keyboard może posiadać najróżniejsze wejścia i wyjścia, umożliwiające połączenie z innymi instrumentami, komputerem, dyskiem zewnętrznym itp. Warto wybrać wariant, który posiada odpowiednie moduły, np. MIDI, USB, Wi-Fi, Bluetooth czy port słuchawkowy;
- funkcje – w przypadku osób początkujących w zupełności wystarczy podstawowy sprzęt, ale bardziej zaawansowani muzycy mogą potrzebować np. funkcji kształtowania dźwięku;
- brzmienie – jakość dźwięku jest jednym z najważniejszych kryteriów wyboru. Instrument musi gwarantować optymalne brzmienie. Istotna jest nie tylko jakość i moc głośników, ale przede wszystkim podzespoły oraz dodatkowe funkcje, np. liczba polifonii (im jest większa, tym lepiej);
- marka – wybierając sprzęt muzyczny od znanego producenta ma się pewność, że reprezentuje dobrą jakość wykonania. Będzie przez to bardziej odporny na użytkowanie oraz ogólnie miał dłuższą żywotność. Do tego w tym przypadku można korzystać z autoryzowanych serwisów, pobierać aktualizacje itp.;
- serwis i gwarancja – przed zakupem warto sprawdzić, czy sprzęt jest objęty gwarancją. Do tego można się zawczasu zorientować, gdzie można ewentualnie oddać go do naprawy (i czy istnieje opcja wezwania fachowców do domu).
Więcej podpowiedzi odnośnie do tego, jak wybrać idealny model, znajdziesz w artykule: „Keyboard dla początkujących”.
Polecane modele keyboardów
W sklepach można znaleźć setki najróżniejszych modeli keyboardów, dlatego można mieć niemały dylemat podczas zakupu. Z tego względu przygotowaliśmy zestawienie najbardziej opłacalnych produktów od znanych marek.
Yamaha PSR-E373 (ok. 1100 zł)
Model o bardzo dobrym brzmieniu (aż 622 dźwięków i 48 polifonii!), oferujący imponujące w tej kategorii cenowej samplowanie. Niezwykle realistycznie oddaje najróżniejsze instrumenty, np. wiolonczelę czy mandolinę. Posiada klawiaturę czułą na dotyk oraz nowoczesny generator brzmień LSI. Jest niezwykle uniwersalny i doskonale sprawdzi się w każdym stylu muzycznym. Ponieważ jest wyposażony w funkcję lekcji, jest wręcz idealny dla osób początkujących.
CASIO CT-S1 (CTS1) BK (ok. 1200 zł)
Ciekawa propozycja, oferująca dźwięk jak z fortepianu oraz 60 innych brzmień. Silnik AiX zapewnia zaskakująco dobrą jakość jak na tak przystępną cenę. Model jest idealny do grania nie tylko w domowym zaciszu, ale też na małych występach – posiada potężne głośniki stereo typu bass-reflex z efektem surround. Sprzęt może być zasilany sieciowo, a także na 6 baterii AA. Jest wyjątkowo prosty w obsłudze i posiada wiele wygodnych funkcji, np. rejestruje grę po naciśnięciu jednego przycisku.
CASIO CT-X800 (ok. 1400 zł)
Keyboard posiada unowocześniony silnik brzmieniowy, jeszcze lepiej imitujący instrumenty akustyczne oraz perkusyjne. Oferuje aż 600 brzmień i 195 rytmów. Dzięki wejściu USB, pokrętłu pitch bend czy kontroli rytmu doskonale sprawdza się przy nagrywaniu własnych, autorskich aranżacji. Sprzęt jest też doskonały dla adeptów – opcja lekcji wyświetla palcowanie i zapis nutowy, ucząc krok po kroku gry na tym instrumencie.
CASIO CT-S400 (CTS400) (ok. 1400 zł)
Model ma naprawdę dobre parametry w korzystnej cenie. Posiada 61 pełnowymiarowych klawiszy reagujących na dotyk, pokrętło Pitch Bend oraz wygodne w użyciu przełączniki. Oferuje 200 pełnoakompaniamentowych rytmów (wystarczy zagrać kilka nut, a utworzy cały zespół podkładowy), a do tego 600 brzmień z zasilaniem AiX. 5-ścieżkowy rejestrator utworów pozwala w pełni rozwinąć skrzydła przy tworzeniu własnych kompozycji, ale sprzęt jak najbardziej nadaje się też na scenę.
ROLAND E-X50 (ok. 1800 zł)
Model dający wiele możliwości, do tego wyjątkowo lekki i przenośny – waży zaledwie 9,5 kilograma. Ponad 300 stylów muzycznych do akompaniamentu sprawia, że jest wszechstronny i uniwersalny. Posiada 256 dźwięków polifonii oraz 707 brzmień, a także wiele przydatnych dodatkowych funkcji, takich jak np. tryb Auto Bass Chrod. Przydatnym rozwiązaniem jest też wejście mikrofonowe z możliwością nałożenia efektów. Instrument spełni oczekiwania bardziej doświadczonych muzyków.
YAMAHA PSR-E473 (ok. 2200 zł)
Sprzęt oferujący brzmienie zbliżone do modeli z najwyższej półki. Zapewnia szeroki wybór zaawansowanych dźwięków (aż 820) i stylów w jakości pro-sound. Zapewnia wyjątkowo autentyczne efekty akustyczne i wręcz hiperrealistyczne niuanse tonalne. Model jest wręcz stworzony do występów. Przycisk Mega Boost pozwala podnieść głośność o 6 dB, dlatego jest dobrze słyszalny nawet bez dodatkowego nagłośnienia. Nowoczesne funkcje, takie jak np. Quick Sampling i Motion Effect, pozwalają swobodnie tworzyć własne utwory.
KORG Pa300 (ok. 3100 zł)
Zaawansowany keyboard w przystępnej cenie. Silnik syntezy RX (Real eXperience) daje dostęp do autentycznych brzmień z dbałością o najmniejsze szczegóły, w oparciu o ponad 310 fabrycznie wgranych styli oraz liczne dodatki, m.in. 4 stereofoniczne efekty Master (125 algorytmów). Dynamiczna wbudowana jednostka nagłośnieniowa zapewnia świetną jakość dźwięku. Tryb gitarowy pozwala natomiast tworzyć realistyczne partie. Dużą zaletą jest też kolorowy, dotykowy ekran – można na nim wyświetlać także tekst i nuty.
KORG Pa600 (ok. 4000 zł)
W urządzenie to, bardziej przypominające już aranżer, wmontowane są nowoczesne silniki syntezy Enhanced RX (Real eXperience) i DNC (Defined Nuance Control). Model jest wyjątkowo intuicyjny w obsłudze oraz daje duże pole do manewru, np. nad artykulacją (DNC). Oferuje 360 fabrycznych styli, 950 brzmień oraz cztery stereofoniczne procesory efektów Master (aż 125 opcji).
YAMAHA PSR-SX600 (ok. 4200 zł)
Keyboard tak zaawansowany, że zbliżający się już w zasadzie do stacji roboczej. Polifonia 128 dźwięków, biblioteka 850 wbudowanych brzmień, 415 stylów i wbudowany sekwencer inspirują do tworzenia. Model jest wyposażony w wiele świetnych funkcji, takich jak np. Unison & Accent, pozwalające tworzyć różne wariacje akompaniamentu. Przy tym sprzęt waży tylko 8,1 kg.
YAMAHA PSR-SX900 (ok. 10 tys. zł)
Propozycja dla profesjonalistów, świetny keyboard-aranżer. Wyróżnia się dużym ekranem, oraz ogromną biblioteką 1800 brzmień i 500 styli do wyboru. Udostępnia też różne ciekawe funkcje, np. pozwala grać aż trzema warstwami dla prawej ręki czy umożliwia zapętlanie sekcji akordów.
KORG PA5X 61 (ok. 20 tys. zł)
Jeden z flagowych modeli keyboardów-aranżerów marki KORG. Prawdziwa perełka, wyposażona w tysiące dźwięków i setki stylów. Opcja dla doświadczonych, ambitnych muzyków.
Dlaczego warto zdecydować się na wynajem keyboardu z opcją wykupu?
Jak widać, keyboardy kosztują dość sporo. Osoby początkujące często mają opory z wydawaniem tak dużych kwot – nie wiedzą, czy będą zadowolone z zakupu i czy w ogóle zaangażują się w nowe hobby. Muzycy i kompozytorzy również miewają kłopoty z wyborem odpowiedniego sprzętu. Z tego względu warto najpierw przetestować upatrzony model.
Vibe jako profesjonalna wypożyczalnia instrumentów online pozwala w ramach korzystnego, miesięcznego abonamentu wynająć sprzęt muzyczny na określony czas. Po zakończeniu umowy można oddać instrument lub go wymienić, ale dostępna jest też opcja przedłużenia najmu oraz wykup (od razu lub w ratach).
Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą keyboardów!