Porady zakupowe

Keyboard dla początkujących

Keyboard dla początkujących

Keyboard jest ciekawym instrumentem klawiszowym, który świetnie sprawdza się samodzielnie oraz w roli akompaniamentu. Jest tańszym i mniejszym sprzętem niż pianino czy fortepian, dlatego jest idealny do eksperymentów – często grają na nim np. dzieci, które chcą eksplorować nowo rozbudzoną pasję do muzyki. Wiele osób ma jednak kłopot z tym, jak wybrać dobre jakościowo urządzenie. Na co warto zwrócić uwagę, by znaleźć odpowiedni model? Radzimy, jaki keyboard dla początkujących najlepiej się sprawdzi!

Spis treści

Jaki keyboard na początek?

Keyboard często jest mylony z pianinem cyfrowym i przez wielu jest traktowany jako elektroniczny substytut pianina akustycznego. W rzeczywistości jego brzmienie tylko w pewnym stopniu przypomina dźwięki, które da się wydobyć z pianin, ale paleta brzmień jest znacznie bogatsza, ponieważ w tym celu został stworzony. Keyboard to przenośne narzędzie to tworzenia muzyki z wieloma barwami dźwięku i zabawy z aranżami. Ma także inną klawiaturę oraz mniejszą liczbę oktaw. Mimo to, sprzęt tego typu rzeczywiście często wykorzystuje się podczas pierwszych eksperymentów z instrumentami klawiszowymi. W praktyce może być z powodzeniem wykorzystywany samodzielnie – dobre jakościowo modele dostarczają zarówno klasyczne, jak i zupełnie zaskakujące brzmienia, ponieważ potrafią naśladować różne instrumenty.

Jeśli chce się jednak docelowo nauczyć grać na fortepianie czy pianinie akustycznym, rozsądniej jest zdecydować się na pianino cyfrowe z pełną 88-klawiszową klawiaturą. Keyboard będzie jednak idealny, jeśli chce się po prostu cieszyć grą na prostszym, przenośnym sprzęcie. Z powodzeniem można traktować go jako rozrywkę, ale też da się z jego pomocą rozwijać swoje zdolności muzyczne, a nawet w przyszłości występować, np. z zespołem.

Niezależnie od tego, jakie ma się plany w związku z nauką gry na keyboardzie, na pewno powinno się wybrać dobry, markowy sprzęt. Tanie urządzenia nie brzmią tak dobrze, a do tego są mniej trwałe i bardziej podatne na awarie. Takie niedogodności mogą skutecznie zniechęcić do ćwiczeń. Amatorzy zazwyczaj nie mają jednak pojęcia, jak rozpoznać dobry gatunkowo instrument. Podpowiadamy, jakie parametry i cechy są najważniejsze.

Na co zwrócić uwagę wybierając keyboard dla początkującego?

Podczas wyboru keyboardu dla początkującego trzeba skupić się przede wszystkim na jego aspektach technicznych, ale dobrze jest mieć na względzie jeszcze kilka ważnych kwestii. Krótko omawiamy, czym warto kierować się podczas poszukiwań idealnego sprzętu.

Parametry techniczne

Od jakości konstrukcji sprzętu muzycznego zależne jest jego brzmienie, ale też funkcjonalność oraz wytrzymałość. Instrument powinien być wykonany z dobrych gatunkowo materiałów, a także musi mieć odpowiednie parametry. Przede wszystkim istotne są:

 • rodzaj klawiatury – najlepiej zdecydować się na keyboard z klawiszami dynamicznymi, czyli klawiaturą rejestrującą siłę nacisku (ma wpływ na dynamikę i artykulację, czyli głośność i barwę dźwięku). Grając na takim instrumencie można pracować nad swoją ekspresją, a także wyrabiać sobie nawyk kontrolowania siły uderzenia klawiszy;
 • nagłośnienie – głośniki mają duży wpływ na jakość dźwięku. Warto zwrócić uwagę na decybele (dB), ale nie bez znaczenia jest także moc, podana w watach (W);
 • wymiary i waga – inny keyboard będzie odpowiedni dla dorosłego, a inny dla dziecka. Osoba grająca na nim musi być w stanie bez problemu z niego korzystać. Ważne jest, by instrument był również łatwy w przenoszeniu oraz przechowywaniu. Do tego dobrze, by miał takie wymiary, aby dało się go bez problemu ustawić w odpowiednio dostosowanym pomieszczeniu;
 • jakość pokręteł i suwaków – wszelkie przyciski, przełączniki, pokrętła i inne elementy do obsługi keyboardu muszą być umieszczone w wygodnym miejscu. Najlepiej, by były wykonane z odpornych tworzyw sztucznych.

Brzmienie oraz grywalność

Keyboard przede wszystkim musi dobrze brzmieć oraz być grywalny. Na to wpływ ma wiele czynników, m.in.:

 • wbudowane brzmienia, akompaniamenty, ilość głosów polifonii (minimum 32);
 • dodatkowe funkcje – sprzęt powinien oferować rozmaite możliwości kształtowania dźwięku, edycji stylu, dodawania efektów (np. pogłosu), zmiany skali pitchbendera itp.;
 • funkcja rejestracji nagrania – pozwala nagrywać grę, by później ją odtwarzać i analizować;
 • opcja korzystania z zewnętrznych plików, m.in. wgrywania dodatkowych brzmień;
 • możliwość pobierania aktualizacji i upgrade sofware’u – dzięki temu keyboard wolniej starzeje się pod względem technicznym.

Kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi

Keyboard jest sprzętem elektronicznym, który często łączy się z innymi urządzeniami. Wybierając instrument trzeba więc sprawdzić, czy posiada m.in.:

 • różne opcje podłączenia do komputera i urządzeń zewnętrznych – obsługa USB MIDI, Bluetooth, WiFi itp.;
 • łącze USB do zewnętrznych nośników pamięci – do zapisywania nagrań oraz wgrywania dodatkowych plików (np. akompaniamentów, efektów);
 • wejście słuchawkowe (lub Bluetooth) – dzięki słuchawkom można grać na keyboardzie bez zakłócania spokoju osób z otoczenia. Co więcej, pozwalają się w pełni skupić na brzmieniu, ponieważ wyciszają hałasy z zewnątrz oraz pomagają się wyciszyć;

Akcesoria

Zakup samego keyboardu nie wystarczy – konieczne są jeszcze różne akcesoria, które umożliwiają w pełni wygodne i bezpieczne użytkowanie sprzętu. Najlepiej jest więc od razu skompletować wszystkie dodatki, m.in.:

 • ławkę lub siedzisko,
 • statyw,
 • pokrowiec,
 • pulpit lub uchwyt na nuty,
 • słuchawki,
 • pedały,
 • specjalne naklejki do oznaczania przycisków,
 • pulpit na nuty,
 • pokrowiec na klawisze.

Możliwość serwisowania sprzętu

Instrumenty muzyczne, a w szczególności urządzenia elektroniczne, z czasem mogą ulec uszkodzeniu lub awarii. Zanim wybierze się keyboard, dobrze jest więc sprawdzić, czy w razie kłopotów można łatwo znaleźć serwis i uzyskać pomoc. W kwestii tej znaczenie mają m.in.:

 • długość gwarancji,
 • dostęp do autoryzowanego serwisu,
 • dostępność części wymiennych (związana zwykle z marką oraz rokiem produkcji sprzętu),
 • możliwość wezwania fachowców do domu.

Cena

Bardzo ważnym kryterium przy wyborze keyboardu jest oczywiście cena. Kiedy ustali się już budżet na zakup tego instrumentu, w większości przypadków trzeba się go po prostu trzymać. Jak można jednak się domyślić, najlepsze modele są dość kosztowne. Z tego względu warto postarać się znaleźć opcję, która reprezentuje możliwie najwyższą jakość w danym przedziale cenowym.

Najlepiej zdecydować się na keyboard od znanego producenta, ale nie tańszy niż 1000 zł – modele z niższego pułapu oferują zazwyczaj przeciętną jakość wykonania i niesatysfakcjonujące brzmienie. Przypominają bardziej zabawki dla dzieci niż pełnoprawne instrumenty, dlatego nie sprawdzą się w przypadku osób, które faktycznie chcą nauczyć się grać.

Tanie instrumenty muzyczne szybciej tracą też na wartości, dlatego jeśli zapał do nauki gry z czasem osłabnie, trudniej jest potem je sprzedać. W efekcie straci się więcej pieniędzy, niż gdyby kupiło się lub wynajęło droższy sprzęt.

Najlepsze keyboardy dla początkujących

Keyboard do nauki powinien być markowym sprzętem. Wśród najlepszych producentów na wyróżnienie zasługują m.in. Yamaha, Casio, Korg czy Roland. Na rynku jest jednak dostępnych tak wiele modeli, że amatorzy zwykle nie mają pojęcia, na który sprzęt się zdecydować. Wybraliśmy kilka opcji godnych polecenia, które będą idealne dla osoby początkującej.

Do 2000 zł

Do 2500 zł

Do 3500 zł

Nowy czy używany – jaki keyboard wybrać?

Idealnym wyjściem jest oczywiście kupno nowego keyboardu. Taki sprzęt jest nowoczesny i w pełni funkcjonalny. Ponieważ jest w nienagannym stanie, ryzyko awarii czy uszkodzenia jest także dużo mniejsze. Do tego ma się przyjemną satysfakcję, że nikt wcześniej z niego nie korzystał. Nie każdy może jednak sobie na to pozwolić.

Używany sprzęt muzyczny cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest dużo tańszy. Niestety, trudno jest trafić na zadbany instrument w dobrej cenie, który nie będzie wymagał serwisowania. Przez to można stać się ofiarą nieuczciwego sprzedawcy i narazić się na niepotrzebne wydatki. Jeśli nie ma się specjalistycznej wiedzy oraz doświadczenia, by samodzielnie znaleźć odpowiedni sprzęt, najlepszym wyjściem będzie wynajem instrumentów online.

Wynajem keyboardu z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego najbardziej się opłaca?

Inwestycja w nowy, drogi sprzęt muzyczny to duży wydatek. Nawet jeśli posiada się potrzebne środki, nadal sporo się ryzykuje. Jeśli np. dany model z jakiegoś powodu nie przypadnie do gustu albo nauka gry jednak okaże się tylko przelotną fascynacją, można niepotrzebnie stracić sporo pieniędzy. Na początek rozsądniej jest zdecydować się na wynajem keyboardu z opcją wykupu.

Po wypożyczeniu wybranego instrumentu muzycznego można z niego przez określony czas korzystać w ramach niewysokiego, miesięcznego abonamentu. W ten sposób zyskuje się szansę na to, by dobrze zapoznać się ze sprzętem, wypróbować go, a także po prostu swobodnie wykorzystywać do nauki i grania. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu w każdej chwili można go oddać albo wymienić na inny model. Jeśli zaś sprzęt będzie spełniał wszystkie oczekiwania, można stopniowo do końca spłacić resztę jego wartości albo od razu wykupić go na własność.

Keyboard dla początkujących powinien być dobrze wykonany, tak by mógł zagwarantować odpowiednie brzmienie oraz komfort użytkowania. Nauka gry na instrumencie klawiszowym wcale nie musi być kosztowna. Wybierz idealny model i wynajmij go w ramach abonamentu. Wypożycz keyboard z opcją wykupu, by niedrogo zdobyć sprzęt do muzycznych eksperymentów!

Jak przebiega proces najmu keyboardu?

Proces najmu jest wyjątkowo łatwy – wystarczy wybrać przycisk „Wynajmij” na karcie danego instrumentu, a potem wypełnić krótki formularz. Po zawarciu umowy online sprzęt będzie gotowy do odebrania we wskazanym sklepie muzycznym albo zostanie dostarczony kurierem na wskazany adres. Formalności są proste i zrozumiałe, a do tego w większości można załatwić je zdalnie.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą keyboardów!

Filmy prezentujące rekomendowane przez nas produkty:

Sprawdź nasze kolekcje!

Pianina cyfrowe (374)

Klawiatury sterujące (43)

Keyboardy (156)

Powiązane Artykuły