Najlepsze praktyki, Sprzęt / Instrumenty klawiszowe

Jak dbać o pianino? – sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Niezależnie od tego, czy planujesz wypożyczyć czy kupić na własność instrument klawiszowy, musisz wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Każdy sprzęt muzyczny powinien być odpowiednio traktowany, jeśli ma być w pełni funkcjonalny. Przedstawiamy krótki poradnik na temat tego, jak dbać o pianino – akustyczne, a także cyfrowe!

Spis treści

Jak dbać o pianino akustyczne?

Z tego artykułu dowiesz się, jak należy obchodzić się z instrumentami klawiszowymi, by zawsze pięknie grały oraz zachowały estetyczny wygląd na długi czas. Wystarczy stosować się do kilku prostych zasad, by zmniejszyć ryzyko rozstrojenia, uszkodzenia czy nawet zniszczenia sprzętu. Zacznijmy od tego, jak dbać o pianino akustyczne. Na co w szczególności trzeba zwrócić uwagę?

Odpowiednio dobrane miejsce

Pianina akustyczne czy fortepiany przede wszystkim muszą być ustawione w odpowiednim miejscu, tak by nie tylko osoba grająca miała do niego łatwy dostęp, ale także aby instrument nie był narażony na niekorzystne warunki otoczenia. Kluczowe są m.in. temperatura oraz wilgotność. Optymalne warunki dla instrumentu to pomieszczenia z temperaturą w przedziale 18-24 stopnie Celsjusza i wilgotnością powietrza w granicach 40%-65%. Niezależnie od tego:

  • Jeśli to możliwe, należy unikać bezpośredniej styczności ze ścianami zewnętrznymi budynku (idealna odległość to kilka, a nawet kilkanaście centymetrów).
  • Instrument nie powinien być narażony na intensywne promieniowanie słoneczne, ani oświetlenie emitujące ciepło, które może deformować elementy instrumentu lub naruszać powłokę lakierniczą. Instrument nie może być także narażony na bezpośredni kontakt z ciepłem emitowanym przez urządzenia grzewcze.
  • Należy go postawić w pomieszczeniu, w którym utrzymuje się stabilna temperatura niezależnie od pory roku.
  • Nie służy mu także ani chłód, ani nadmierna wilgoć, czyli np. częsty kontakt z parą wodną
  • W miarę możliwości, dobrze by miejsce w którym stoi pianino, znajdowało się z dala od często uczęszczanych miejsc, np. korytarza czy kuchni.
  • Rozsądnie jest też ograniczyć dostęp do instrumentu dzieciom oraz zwierzętom domowym, które mogą przypadkiem go uszkodzić.

Regularne czyszczenie

Kurz, brud, a także pot z dłoni szybko gromadzą się na klawiszach. Co jakiś czas trzeba je dokładnie oczyścić nie tylko ze względów higienicznych – takie zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na kondycję instrumentu, a także mogą przyczyniać się do ześlizgiwania się palców. Gdy tylko zauważy się zbierający się kurz, powinno się go zetrzeć miękką ściereczką z mikrofibry.
Kiedy zaś konieczne jest już dokładniejsze czyszczenie, istotne jest, z czego są wykonane klawisze pianina. Plastikowe najlepiej jest przemywać delikatnym roztworem białego octu, a te z drewna czy kości słoniowej – ciepłą wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń. Absolutnie nie wolno stosować żadnych silnych detergentów czy środków z dodatkiem alkoholu. Do wytarcia najlepiej sprawdzi się ściereczka z wysokiej jakości mikrofibry (która nie gubi włókien). Klawisze należy przecierać wzdłuż, tak by wilgoć nie dostała się pomiędzy elementy.

Systematyczne strojenie i serwisowanie

Ogólnie zaleca się stroić pianino akustyczne co ok. 6 miesięcy, ale warto kontrolować je nieco częściej. Kiedy zauważy się jakieś nieprawidłowości, np. zmianę brzmienia, trzeba od razu skontaktować się z serwisem. Raz w roku można dla pewności oddać instrument do przeglądu – powinni nim jednak zajmować się wyłącznie wykwalifikowani, profesjonalni technicy.
Co jakiś czas dobrze jest też po prostu zajrzeć do środka mechanizmu – filc okalający młoteczki może się np. zakurzyć, przetrzeć albo zostać zaatakowany przez mole. Naturalnie pożądanym dla instrumentu nawykiem jest również częsta, regularna gra. Kondycja nieużywanego, niezadbanego sprzętu muzycznego szybko ulega pogorszeniu.

Obchodzenie się z szacunkiem

Chociaż pianino czy fortepian niewątpliwie mogą być przy okazji pięknym uzupełnieniem wystroju, nie są meblem czy dekoracją. Z tego względu nie powinno się na nich niczego stawiać, np. wazonów z kwiatami. Ciężkie przedmioty nie tylko mogą zarysować sprzęt czy spowodować inne mikrouszkodzenia, ale też mogą wywoływać niepożądane wibracje i zaburzać brzmienie instrumentu. Jeśli zaś jest się rodzicem małych dzieci, warto nauczyć je, że pianino/fortepian nie służą do zabawy. Należy również uważać na intensywne zapachy, np. dym papierosowy, jedzenie czy sierść zwierząt.

Jak dbać o pianino cyfrowe?

Pianina cyfrowe pielęgnuje się podobnie, jak akustyczne. Również należy je regularnie czyścić i przechowywać w odpowiednim otoczeniu. Istnieje jednak kilka kluczowych różnic, ponieważ instrument ten jest sprzętem elektronicznym. Wyjaśniamy, jak dbać o pianino cyfrowe – co ma największe znaczenie?

Odpowiednie miejsce do gry

Pianino cyfrowe oczywiście również powinno stać w miejscu z odpowiednią temperaturą i wilgotnością powietrza analogicznie do warunków opisanych dla pianina akustycznego. Do tego w jego pobliżu musi znajdować się gniazdo zasilania elektrycznego. Chociaż teoretycznie da się je postawić na czymś innym, najrozsądniej jest zainwestować w specjalny stojak czy statyw.

Właściwe przechowywanie

Nieużywane pianino cyfrowe warto odłączyć od zasilania, a także ochronić przed kurzem. Jeśli nie posiada się klapy na klawisze, dobrze sprawdzi się specjalny pokrowiec. Instrument nie musi też cały czas stać w pomieszczeniu – sprzęt da się bez problemu złożyć i schować. Wtedy konieczny jest specjalny pokrowiec, najlepiej wzmacniany albo dedykowany futerał. Przyda się także podczas transportu. Zapakowany instrument powinno się odkładać w bezpieczne miejsce, osłonięte przed wysokimi/niskimi temperaturami, promieniowaniem UV, wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Systematyczne czyszczenie

Czyszczenie pianina cyfrowego wygląda podobnie, jak w przypadku akustycznego – wystarczy regularnie ścierać kurz i raz na jakiś czas ostrożnie usunąć nagromadzone zabrudzenia. Podczas czyszczenia trzeba jednak pamiętać o odłączeniu sprzętu od zasilania elektrycznego. Należy też szczególnie uważać na to, by dokładnie osuszyć wszystkie elementy i nie dopuścić do zamoczenia czy zalania instrumentu.

Aktualizacja oprogramowania

Pianina cyfrowe są instrumentami elektrycznymi, dlatego trzeba również dbać o ten aspekt. Warto regularnie aktualizować ich oprogramowanie, pobierając odpowiednie pliki z oficjalnej strony producenta sprzętu.

Ostrożność

Oczywiście, pianino cyfrowe tak jak akustyczne również nie powinno być traktowane jako mebel czy podstawka. Do tego trzeba szczególnie ostrożnie się z nim obchodzić, jeśli nie chce się uszkodzić delikatnej elektroniki. Należy korzystać wyłącznie z oryginalnych zasilaczy oraz kabli zasilających i można podłączać je wyłącznie do instalacji elektrycznej spełniającej odpowiednie kryteria.

Co więcej, absolutnie nie powinno się pić czy jeść w pobliżu instrumentu. Nie należy również dopuszczać do niego dzieci i zwierząt. Niewskazane jest też palenie papierosów.

Pianino na wynajem – jak o nie dbać, by spełnić warunki umowy?

Wynajem instrumentów online jest niezwykle wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem. W ramach przystępnego cenowo abonamentu można korzystać z wybranego instrumentu przez ustalony czas, dlatego nie trzeba od razu decydować się na zakup drogiego sprzętu. Po upływie minimalnego okresu najmu fortepian lub pianino cyfrowe/akustyczne można oddać, wymienić albo wykupić. Jest więc to bez wątpienia najbezpieczniejszy sposób na znalezienie idealnego modelu – można gruntownie go przetestować i ocenić jego możliwości.
Trzeba jednak pamiętać, że instrumenty muzyczne do wynajęcia online powinny być tym bardziej odpowiednio traktowane. W warunkach umowy najmu opisane są zasady, które obowiązkowo muszą być przestrzegane. Wypożyczony sprzęt oczywiście będzie po czasie nosił ślady użytkowania, ale nie może być uszkodzony czy zaniedbany. W takiej sytuacji Klient może nie odzyskać kaucji przy zwrocie/wymianie, a w wyjątkowych przypadkach – będzie zobowiązany do zakupu sprzętu.

Podstawowe zasady

Najemca przede wszystkim jest zobligowany do zapoznania się z instrukcją producenta, a także przestrzegania zawartych tam porad, wskazówek i przestróg. Musi również uważnie przeczytać warunki umowy oraz udzielonej gwarancji – niektórym mogą wydawać się prozaiczne, ale nie wszystkie punkty będą oczywiste dla amatorów. Nie każdy zdaje sobie sprawę np. z tego, że jeśli instrument nie jest dodatkowo ubezpieczony, trzeba go przechowywać w miejscu, które minimalizuje ryzyko kradzieży. Najemca nie może też np. samodzielnie naprawiać sprzętu, czy modyfikować oprogramowania (w przypadku pianina cyfrowego).
Jeśli podczas użytkowania dojdzie do uszkodzenia, należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie Wynajmującemu. Wtedy sprzęt muzyczny musi zostać oddany do wskazanego punktu. Jeśli uszkodzenie będzie poważne (ponadnormatywne), naliczone będą dodatkowe opłaty. Oczywiście w takiej sytuacji nie wolno niczego zatajać – wtedy można otrzymać karę, niezależnie od stopnia naruszenia instrumentu. Przy oddawaniu sprzętu obsługa zweryfikuje jego stan, a także skontroluje wszystkie akcesoria – pokrowce, przewody, stojaki itp. również muszą być odpowiednio traktowane.
Skoro wiesz już, jak dbać o pianino akustyczne i cyfrowe, wypróbuj wynajem instrumentów online. Wybierz idealny sprzęt, by móc do woli na nim grać za niewielką, miesięczną opłatą. Jeśli będziesz odpowiednio go traktował, nie zapłacisz ani złotówki więcej. To zdecydowanie najwygodniejsza i najtańsza opcja na zdobycie instrumentu. Nie czekaj – wypożycz pianino cyfrowe lub akustyczne online!

Pianina cyfrowe (760)

Klawiatury sterujące (31)

Keyboardy (95)

Powiązane Artykuły