Nauka gry

Jak nastroić ukulele?

Instrumenty strunowe trzeba regularnie stroić, jeśli mają odpowiednio brzmieć – nie ma znaczenia, czy jest to kontrabas, czy maleńkie ukulele. Czynność ta jest jednym z podstawowych elementów składających się na konserwację takiego sprzętu muzycznego. Osoby uczące się grać muszą przy okazji nauczyć się, jak prawidłowo to robić. Lubisz charakterystyczne, egzotyczne dźwięki? W tym artykule wyjaśniamy, jak nastroić ukulele!

Jak nastroić ukulele?

Jeśli uczysz się grać na tym wyjątkowym instrumencie, koniecznie powinieneś wiedzieć, jak nastroić ukulele. Można to zrobić na słuch, za pomocą pianina czy specjalnego stroika elektronicznego, ale najpopularniejszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej aplikacji mobilnej.

Tylko nastrojony sprzęt będzie odpowiednio brzmiał, przez co pozwoli Ci osiągać postępy w ramach ćwiczeń i po prostu czerpać przyjemność z gry.

Najbardziej rozpowszechnionym wariantem stroju jest czterodźwięk sekstowy zbudowany od nuty C, czyli zawierający wszystkie dźwięki akordu C6. Standardowe ukulele ma bowiem cztery struny:

  • G: czwarta struna (najdalej w lewo na podstrunnicy)
  • C: trzecia struna
  • E: druga struna
  • A: pierwsza struna

GCEA to standardowy strój dla ukulele sopranowego, koncertowego oraz tenorowego, zaś w ukulele barytonowym zalecany jest zwykle DGBE, a w basowym EADG. Struny muszą być nastrojone do dźwięku o odpowiedniej wysokości. Co ciekawe, ostatnia z nich nastrojona jest oktawę wyżej niż w przypadku gitary.

Aby wykonać korektę, trzeba manipulować kluczami na główce – odpowiednio je przekręcając można podciągnąć dźwięk lub go obniżyć. Jak jednak ocenić, czy osiągnęło się prawidłowe ustawienie? Istnieje kilka sposobów, które po krótce omówimy.

Jak nastroić ukulele na słuch?

Kiedy zna się podstawowe dźwięki, można spróbować ocenić brzmienie ukulele „na słuch” i odpowiednio je nastroić. Metoda ta sprawdza się jednak jedynie w przypadku osób o dużym doświadczeniu lub naprawdę wyczulonym słuchu. W przypadku początkujących lepiej jest zaczynać ze wsparciem dodatkowych akcesoriów, np. aplikacji na smartfona czy specjalnego urządzenia. Mimo to warto trenować tę umiejętność.

Aby nastroić ukulele na słuch, trzeba najpierw przygotować strunę G, np. za pomocą kamertonu. Oznacza to, że trzeba go uderzyć, by wygenerował dźwięk A, a następnie szarpnąć pierwszą strunę. Kiedy po dostrojeniu dźwięki będą identyczne, później można po kolei porównywać brzmienie na kolejnych strunach, w następujący sposób:

  1. Naciśnij V próg na strunie G i porównaj z pustą struną C.
  2. Naciśnij IV próg struny C i porównaj z pustą struną E.
  3. Naciśnij V próg struny E i porównaj z pustą struną A.
  4. Naciśnij II próg struny G i porównaj z pustą struną A.

Ukulele jest nastrojone, jeśli w każdym z etapów uzyskało się ten sam dźwięk. Kiedy tony się dopasują, będą brzmieć gładko w stosunku do siebie. Wszelkie nieprawidłowości trzeba poddać korekcie, odpowiednio ustawiając klucze, aż dźwięki będą idealnie się zgrywać.

Jak nastroić ukulele z pomocą pianina?

Przy strojeniu ukulele pomocne może być pianino. Instrument klawiszowy stanowi świetny punkt odniesienia, kiedy chce się uzyskać dźwięk wzorcowy. W tym celu wystarczy szarpnąć wybraną strunę, a następnie zagrać odpowiednią nutę na pianinie. Cały proces wygląda tak:

  1. Zacznij od struny G. Szarpnij strunę, a następnie zagraj nutę G na pianinie i odpowiednio dostosuj klucz, tak by dźwięki były identyczne. Strój w kierunku żądanego tonu, a nie w dół z wyższego.
  2. Powtórz powyższy proces po kolei dla każdej struny, za każdym razem wciskając odpowiedni klawisz.

Przy tej metodzie trzeba oczywiście pamiętać o tym, że pianino musi być nastrojone. W zamian sprawdzi się także gitara akustyczna lub inny instrument strunowy czy klawiszowy. W tym przypadku nadal w dużej mierze opiera się na swoim słuchu, dlatego opcja ta nie zawsze się sprawdzi. Przez przypadek można też pomylić klucze lub klawisze. Przede wszystkim nie każdy ma też dostęp do drugiego instrumentu.

Jak nastroić ukulele stroikiem elektrycznym?

Jednym z najwygodniejszych sposobów strojenia ukulele jest skorzystanie ze specjalnego elektronicznego stroika. Istnieje wiele rodzajów urządzeń tego typu – od prostych modeli zakładanych na główkę instrumentu, aż po zaawansowany technologicznie osprzęt wykorzystywany w studiach muzycznych. W sklepach dostępne są rozmaite opcje, na baterie lub zasilacz. Różnią się wielkością, dokładnością, funkcjonalnością i oczywiście ceną.

Jak działa takie urządzenie? Tuner wyłapuje brzmienie, a następnie określa jego tonację – czy jest prawidłowa, czy też zbyt niska/wysoka. Trzeba jednak uważać na to, żeby się nie pomylić, bo większość stroików rozpoznaje konkretny dźwięk, ale nie strunę.

Dla strojenia C częstotliwości drgania strun powinny wynosić odpowiednio:

  • Struna G – 392 Hz
  • Struna C – 262 Hz
  • Struna E – 330 Hz
  • Struna A – 440 Hz

Jak nastroić ukulele aplikacją mobilną?

W praktyce najwygodniejszym, najtańszym i najskuteczniejszym sposobem na strojenie ukulele dla początkujących jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mobilnej, takiej jak np. GuitarTuna. Raczej każdy ma smartfona, w dodatku zawsze przy sobie. Apka w przejrzysty sposób pokazuje, którą strunę trzeba nastroić oraz jak to osiągnąć – ponieważ wykorzystuje mikrofon w smartfonie, jest w stanie dość precyzyjnie rozpoznać wysokość dźwięku.

Obsługa aplikacji jest wyjątkowo intuicyjna. Procedura wygląda tak:

  1. Wybierz strunę, którą chcesz nastroić i kliknij ją na ekranie.
  2. Szarpnij wybraną strunę blisko smartfona, tak by mógł wykryć dźwięk. Mikrofon rozpozna ton i wyświetli na ekranie, czy potrzebna jest korekta. Przy dźwięku niższym, wskazówka będzie odchylona w lewo oraz pojawi się minus przed cyfrą określającą to, jak bardzo rozstrojona jest struna. Pojawi się także komunikat „TOO LOW!”. Przy dźwięku wyższym, wskazówka będzie odchylona w prawo, pojawi się plus przed cyfrą, a także komunikat „TOO HIGH!”.
  3. Zmieniaj ustawienie klucza i ponawiaj próbę, aż przestaną pojawiać się komunikaty, a wskazówka będzie zielona i ustawi się w punkcie centralnym.

Dodatkowo w prawym górnym rogu aplikacji można włączyć tryb AUTO, który powoduje automatyczne wykrywanie dźwięku i struny. Apka jest też przystosowana do strojenia ukulele w innych wariantach – wystarczy wybrać odpowiednią opcję w ustawieniach.

Problem ze strojeniem ukulele – co robić?

Wykonujesz wszystko zgodnie z instrukcją, ale ukulele nie stroi? Dla osoby początkującej to może być dość trudne, dlatego przede wszystkim sprawdź, czy na pewno stroisz dobrą strunę i postępujesz zgodnie ze wskazówkami. Łatwo można się pomylić i np. złapać nie za ten klucz co trzeba lub przypadkiem kręcić nim w złą stronę.

Masz pewność, że wszystko robisz prawidłowo? Może się okazać, że wina leży po stronie instrumentu. Czasami struny są w złym stanie albo jakość samego sprzętu pozostawia wiele do życzenia. Wtedy w najlepszym przypadku konieczna może być wymiana strun, a w najgorszym – wsparcie lutnika. W ostateczności trzeba będzie zdobyć nowe ukulele. Z tego względu, kiedy planuje się kupić instrument i nie ma się odpowiedniej wiedzy, warto poprosić o pomoc nauczyciela gry albo inną bardziej doświadczoną osobę. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy szuka się sprzętu z drugiej ręki – niestety można trafić na nieuczciwych sprzedawców, którzy zatają prawdziwy stan sprzętu.

Co jednak zrobić, gdy kupiło się nowy instrument, ale nie trzyma stroju i po chwili sam się obniża? Wtedy trzeba delikatnie ponaciągać każdą strunę, tak by się ustabilizowały. Jeśli problem się powtarza, prawdopodobnie ma się do czynienia z wadliwymi kluczami. Wtedy trzeba zgłosić się do sklepu albo je wymienić.

Kolejnym popularnym problemem jest sytuacja, w której stroik elektroniczny czy aplikacja na smartfonie pokazują, że ukulele jest dobrze nastrojone, ale mimo to instrument źle brzmi. Przyczyną może być niska jakość sprzętu albo zła technika gry. Wiele osób na początku zbyt mocno dociska struny do progów, co zniekształca brzmienie. Jeśli ma się kłopot z wyczuciem, warto obejrzeć poradniki na YouTube albo poprosić o pomoc doświadczoną osobę lub nauczyciela gry.

Jak niedrogo zdobyć ukulele z akcesoriami?

Jak widać, wiele problemów ze strojeniem ukulele wynika z tego, że posiada się sprzęt słabej jakości. Z tego względu nie opłaca się decydować na zbyt tani instrument. Wiele osób wstrzymuje się jednak od zakupu, ponieważ ma dylemat, czy wybrany model będzie odpowiedni. Często adepci nie mają też pewności, czy gra na ukulele rzeczywiście się spodoba i nie będzie jedynie przelotnym zainteresowaniem. Kupno instrumentu i dodatkowych akcesoriów (m.in. pokrowiec, stroik elektroniczny, stojak na nuty, struny na wymianę i cążki do strun) to zobowiązanie oraz niemały wydatek. Istnieje na szczęście wygodne, tanie oraz bezpieczne rozwiązanie.

Wynajem ukulele online to doskonałe wyjście dla każdego, kto nie chce ryzykować wybierając sprzęt w ciemno. Usługa jest też idealna w sytuacji, gdy w danym momencie nie dysponuje się gotówką na zakup sprzętu. W ramach niewysokiego miesięcznego abonamentu można do woli przetestować dany model w zaciszu własnego domu. Przy okazji da się do niego dobrać potrzebne akcesoria, np. stroik czy pokrowiec. Po upływie minimalnego okresu najmu wystarczy podjąć decyzję, co dalej. Jeśli coś nie odpowiada, wystarczy oddać bądź wymienić instrument. Kiedy zaś okaże się idealny, można przedłużyć umowę albo wykupić go na własność – od razu (wpłacając ustaloną kwotę) albo w ratach, spłacając do końca jego wartość.

Proces najmu ukulele online jest wyjątkowo prosty i zajmuje kilka chwil. Wystarczy wypełnić prosty formularz oraz uregulować pozostałe formalności. Umowa zostanie zawarta zdalnie, a sprzęt zostanie wysłany kurierem albo przygotowany do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym.

W razie potrzeby chętnie służymy radą, jak dobrać odpowiedni model. Zachęcamy też do zapoznania się z naszym artykułem: „Ukulele dla początkującego”.

Podoba Ci się przyjemne brzmienie kojarzone ze słonecznymi wakacjami na Hawajach? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą ukulele!

Ukulele (21)

Gitary klasyczne (127)

Gitary elektro-klasyczne (48)

Powiązane Artykuły