Nauka gry, Porady zakupowe

Keyboard dla dziecka

Naukę gry na instrumencie najlepiej jest zacząć jak najwcześniej. Warto zachęcać dzieci do zabaw ze sprzętem muzycznym, ponieważ gra na nim jest świetnym ćwiczeniem psycho-motorycznym oraz ma pozytywny wpływ na rozwój mózgu. Dużym powodzeniem wśród nieco starszych maluchów cieszą się instrumenty klawiszowe. Twoja pociecha zainteresowała się taką aktywnością? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy keyboard dla dziecka!

Jaki keyboard na początek dla dziecka?

Keyboard często uznaje się za instrument klawiszowy dedykowany właśnie dzieciom. Niekoniecznie tak jest. Na rynku można znaleźć modele dla najmłodszych, które przypominają bardziej zabawki, ale też bardziej zaawansowane opcje, a także profesjonalne urządzenia, które łatwo można pomylić z pianinem cyfrowym. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest to ten sam typ sprzętu – jego brzmienie przypomina pianino akustyczne tylko w pewnym stopniu, ponieważ ma inne przeznaczenie. Oferuje bogatą ofertę wielobarwnych dźwięków, a także pozwala swobodnie bawić się z aranżacją utworów muzycznych.

Keyboard można rozpoznać po tym, że ma inną klawiaturę (w większości przypadków nie jest dynamiczna) oraz mniejszą liczbę oktaw, czyli mniejszą liczbę klawiszy niż standardowe pełno-wymiarowe pianino posiadające 88 dynamicznych klawiszy. Pozwala komponować różne brzmienia i efekty, w tym też innych instrumentów smyczkowych, dętych itp. Jeśli ma się plan, by dziecko później uczyło się grać na pianinie akustycznym lubfortepianie, może oczywiście zacząć od keyboardu, ale lepiej sprawdzi się pianino cyfrowe z 88-klawiszową klawiaturą.

Maluchy bywają kapryśne, dlatego nigdy nie wiadomo, czy aktualne zainteresowanie potrwa tydzień, czy stanie się pasją na całe życie. Keyboard jest jednak bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia świetną zabawę. Gra na nim może stać się tylko rozrywką, ale też hobby czy nawet przydatną umiejętnością, na której da się zbudować przyszłą karierę zawodową. Możliwe, że z czasem pociecha zacznie występować na konkursach czy szkolnych przedstawieniach, a później będzie występować z zespołem czy np. na weselach.

Oczywiście, nigdy nie ma się 100% pewności, czy dziecku w ogóle spodoba się gra na keyboardzie. Mimo to, warto zdecydować się na dobry, markowy sprzęt. Tanie, „zabawkowe” modele źle brzmią, a do tego są podatne na zniszczenia. Przez to maluch nie będzie traktował nauki poważnie albo szybko się do niej zniechęci. Rodzice często nie mają jednak pojęcia, jaki sprzęt wybrać. Spieszymy z pomocą!

Na co zwrócić uwagę wybierając keyboard dla dziecka?

Wybierając keyboard dla dziecka trzeba skupić się na jego parametrach, ale też kilku innych ważnych kryteriach. Po krótce omawiamy, co jest najważniejsze i co trzeba koniecznie wziąć pod uwagę.

Parametry techniczne

Konstrukcja sprzętu muzycznego ma wpływ na jego brzmienie, a także wytrzymałość – maluchy są energiczne, dlatego instrument powinien być odporny na intensywną eksploatację. Dobrze, by keyboard być wykonany z materiałów wysokiej jakości, a także posiadał odpowiednie funkcje. Największe znaczenie mają następujące kwestie:

 • wymiary i waga – model dla dziecka musi być przystosowany do jego wieku i wzrostu, tak by mogło na nim wygodnie grać. Jego wymiary są też ważne z tego względu, że instrument musi po prostu zmieścić się w pokoju dziecięcym czy innym wybranym miejscu;
 • rodzaj klawiatury – najlepsza będzie dynamiczna, czyli reagująca na siłę nacisku. Dzięki temu ma się wpływ na artykulację oraz dynamikę (głośność i barwę). Przy okazji dziecko może pracować nad kontrolą siły uderzenia, co przyda się później, jeśli chciałoby grać na pianinie;
 • nagłośnienie – warto wybrać model z dobrymi głośnikami, czyli oferującymi większą głośność (dB = decybele) oraz moc (W = waty);
 • jakość pokręteł i suwaków – przyciski, pokrętła i inne elementy muszą być wykonane z odpornych tworzyw, a do tego powinny być wygodnie rozmieszczone, tak by dziecko mogło bez problemu do nich sięgać.

Brzmienie oraz grywalność

Ogromne znaczenie ma to, czy keyboard przyjemnie brzmi i jest łatwy w obsłudze. Z tego względu ważne są m.in.:

 • intuicyjny panel sterowania – dzieci powinny bez problemu korzystać ze sprzętu;
 • ilość wbudowanych brzmień, akompaniamentów, głosów polifonii itp.;
 • funkcja rejestracji nagrania – pozwala nagrać grę, tak by dało się ją później odtworzyć albo przenieść np. na dysk zewnętrzny lub komputer;
 • dodatkowe funkcje – starsze dzieci chętnie będą eksperymentować z opcją modyfikacji brzmień, edycji stylu, dodawania efektów (np. pogłosu) itp.;
 • możliwość pobierania aktualizacji oraz wgrywania plików zewnętrznych – dzięki temu można stale poszerzać możliwości instrumentu.

Kompatybilność z urządzeniami zewnętrznymi

Keyboard jako instrument elektroniczny może być podłączony do innych urządzeń. Dobrze jest więc sprawdzić, czy posiada:

 • moduły USB MIDI, Bluetooth, WiFi  – pozwalają podłączyć się do komputera, głośników, słuchawek itp.;
 • łącze USB do nośników pamięci – można do nich podłączyć dysk zewnętrzny lub pendrive, by wgrać dodatkowe pliki albo zgrać nagrania;
 • wejście słuchawkowe – maluchy lubią pohałasować, dlatego jeśli ma się na względzie pozostałych domowników i/lub sąsiadów, słuchawki są doskonałym rozwiązaniem.

Akcesoria

Przy zakupie keyboardu od razu powinno się zainwestować w kilka przydatnych dodatków. Najbardziej potrzebne są:

 • ławka lub siedzisko (regulowanej wysokości),
 • stojak,
 • pokrowiec na instrument (dodatkowo można dobrać specjalną osłonę na klawisze),
 • pulpit lub uchwyt na nuty,
 • pedały,
 • słuchawki,
 • naklejki do oznaczania przycisków – szczególnie przydatne dzieciom.

Gwarancja i serwis

Instrument muzyczny wykorzystywany przez dziecko niestety jest szczególnie narażony na uszkodzenia. Maluchy są z natury bardziej ekspresyjne, a niektóre do tego dają się łatwo ponieść emocjom. Przed zakupem warto więc upewnić się, że w razie problemów uzyska się niezbędne wsparcie techniczne. Przede wszystkim trzeba sprawdzić:

 • długość gwarancji,
 • dostęp do autoryzowanego serwisu,
 • możliwość skorzystania z usługi naprawy urządzenia na miejscu.

Cena

Niezwykle ważnym kryterium wyboru powinna być też oczywiście cena. Dziecko może znudzić się grą już po kilku dniach, dlatego nie ma sensu inwestować w bardzo kosztowny sprzęt. Najrozsądniej wybrać w keyboardod znanego producenta, nie tańszy niż 1000 zł. Można znaleźć instrumenty za mniej, ale zwykle ich jakość pozostawia wiele do życzenia – są mało wytrzymałe, gorzej brzmią itp. Przez to mogą zniechęcić dziecko do grania albo szybko się zniszczą i w razie czego trudniej będzie je sprzedać. W rezultacie w ten sposób można narazić się na większe straty finansowe, niż gdyby wybrało się droższy model.

Najlepsze keyboardy dla dzieci

Keyboard dla dzieci, jeśli ma służyć do nauki gry, a nie zabawy, powinien być dobrym gatunkowo instrumentem muzycznym. Najlepsze modele na rynku oferują tacy producenci, jak m.in. Casio, Korg, Roland czy Yamaha. Rodzice mogą jednak poczuć się zagubieni podczas poszukiwań, ponieważ wszystkie wymienione firmy posiadają bardzo bogate oferty produktów tego typu. Aby ułatwić wybór, wyselekcjonowaliśmy kilka keyboardów, które naszym staniem doskonale sprawdzą się dla dzieci zaczynających naukę gry. Przedstawiamy ciekawe propozycje w kilku przedziałach cenowych:

Do 1700 zł

Do 2500 zł

Do 3500 zł

Jaki keyboard dla dziecka będzie najlepszy – nowy czy używany?

Najlepiej byłoby oczywiście kupić nowy keyboard. Wtedy ma się pewność, że będzie estetyczny, w pełni funkcjonalny oraz nowoczesny. Do tego będzie też mniej podatny na uszkodzenia czy awarie. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na zakup instrumentu prosto z półki.

Ciekawym rozwiązaniem jest zdobycie sprzętu muzycznego z rynku wtórnego. Jest dużo tańszy, ale trudno jest trafić na uczciwego sprzedawcę, który będzie oferował zadbany keyboard w dobrym stanie. Rodzice bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia powinni w tym przypadku skorzystać ze wsparcia specjalisty, zanim podejmą decyzję o zakupie. W przeciwnym razie mogą wydać pieniądze na przestarzały czy uszkodzony sprzęt. Jeśli nie zna się nikogo, kto mógłby pomóc, najlepiej wybrać wynajem instrumentów online.

Wynajem keyboardu z opcją wykupu – na czym to polega i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Kupno nowego keyboardu dla dziecka to duży wydatek, który do tego może okazać się zupełnie niepotrzebny. Nawet jeśli dysponuje się odpowiednimi środkami, nie zawsze jest sens, by decydować się na taką inwestycję. Pociecha jednego dnia może być zachwycona wizją gry na instrumencie, a kolejnego zupełnie stracić na to ochotę i całkowicie porzucić nowe hobby. Wtedy tylko bezpowrotnie, bezsensownie wyda się sporo pieniędzy – nawet jeśli spróbuje się odsprzedać sprzęt, odzyska się tylko część wydanej sumy. Z tego względu najlepszym wyjściem jest wynajem keyboardu z opcją wykupu.

Wypożyczając wybrany instrument można z niego korzystać przez czas określony w umowie, opłacając niewysoki, miesięczny abonament. W ten sposób dziecko może poznać sprzęt i zacząć naukę. Rodzic powinien w tym czasie zachęcać swoją pociechę do ćwiczeń, ale nie może oczywiście jej do niczego zmuszać. Taki okres próbny pozwala więc ustalić, co dalej.

Kiedy zakończy się minimalny okres najmu, keyboard można w każdej chwili wymienić lub oddać. Jeśli zaś okaże się, że dziecko jest zachwycone, dostępna jest też opcja wykupu instrumentu: od razu (za kwotę ustaloną w umowie) lub po spłaceniu całej jego wartości w ratach.

Jak wynająć keyboard online?

Procedura najmu jest wyjątkowo prosta. Wystarczy wybrać instrument, a następnie nacisnąć przycisk „Wynajmij”. Po wypełnieniu krótkiego formularza zawarta zostanie umowa online. Wszystkie formalności są przejrzyste i mogą być dopełnione zdalnie. Po tym pozostaje już tylko odebrać sprzęt z wybranego partnerskiego sklepu muzycznego lub zaczekać na kuriera.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą keyboardów!

Keyboardy (158)

Pianina cyfrowe (349)

Syntezatory dźwięku (176)

Powiązane Artykuły