Medytacji trzeba się nauczyć. Osoby początkujące zazwyczaj mają kłopot z napływającymi myślami i rozpraszającymi odczuciami, dlatego często wspierają się poprzez trening uważności na jednym z wybranych „obiektów”, np. oddechu. Pomocne są również przyjemne, odprężające dźwięki. W tym wpisie wyjaśniamy, jak mają się do siebie medytacja a muzyka!
Medytacja a muzyka
Na początku warto zaznaczyć, że tak naprawdę podczas medytacji nie powinno słuchać się muzyki. Może jednak być niezwykle pomocna osobom początkującym, które mają kłopot ze skupieniem. Dzięki niej łatwiej jest wyciszyć umysł i skierować rozproszoną uwagę. W tym przypadku trzeba po prostu maksymalnie skoncentrować się na słyszanych dźwiękach, odsuwając wszystkie myśli i wrażenia na bok.
Wróćmy jednak do tego, dlaczego nie powinno się słuchać muzyki w trakcie medytacji? Docelowo medytacja odbywa się w ciszy, w pełnym skupieniu. W trakcie odbiera się otaczającą rzeczywistość taką, jaką jest, bez jej analizowania. Muzyka nadaje określoną atmosferę oraz oddziałuje na nastrój – dzięki medytacji można samodzielnie osiągnąć wewnętrzny spokój i szczęście, bez dodatkowych bodźców. W praktyce stosowanie podkładu muzycznego sprawia, że medytacja staje się bardziej ćwiczeniem relaksacyjnym, dlatego można korzystać z niego jedynie na początku.
Podczas nauki obiektem medytacji zwykle jest oddech lub odczucia z ciała. Nie wszystkim udaje się jednak na nich skupić. Muzyka jest zdecydowanie wyraźniejszym bodźcem, dlatego świetnie sprawdzi się wtedy, gdy ma się duży kłopot z utrzymaniem uważności. Następnie można próbować z innymi obiektami, pamiętając jednak, że należy wybierać zawsze tylko jeden – nie powinno się np. skupiać się na oddechu przy włączonej muzyce. Trzeba skoncentrować się w pełni na jednym, albo na drugim.
Jaka muzyka do medytacji?
Muzyka do medytacji powinna być spokojna, odprężająca, relaksująca. Dobrze, by się podobała lub była możliwie neutralna – nie ma wzbudzać żadnych negatywnych odczuć, bowiem będzie skutecznie rozpraszać. Przy wyborze podkładu muzycznego do medytacji warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- głośność – dźwięki nie mogą być ani zbyt głośne, ani zbyt ciche; na pewno nie powinny „atakować” uszu, ponieważ mogą szybko zmęczyć czy nawet zirytować; niekiedy bardzo cicha muzyka dobrze się sprawdzi, ponieważ by ją usłyszeć, trzeba mocno się skupić;
- wokal – zdecydowanie lepszym wyborem będą utwory instrumentalne, ponieważ analizowanie tekstu skutecznie odrywa od medytacji; niekiedy mogą sprawdzić się utwory w z wokalem z obcym, nieznanym języku, ale wtedy słyszane słowa mogą kojarzyć się ze znanymi wyrazami, co również może rozpraszać;
- melodia – linia melodyczna powinna być spokojna i harmonijna; utwory pobudzające czy irytujące będą wzbudzać niepożądane odczucia, co odwraca uwagę od celu praktyki, czy wręcz uniemożliwia jego osiągnięcie.
W Internecie można znaleźć sporo gotowych playlist z utworami do medytacji, np. w serwisie YouTube albo na platformach typu Spotify. Często zawierają dźwięki, które doskonale sprawdzają się jako samodzielny podkład muzyczny, jak m.in.:
- gongi i misy tybetańskie,
- odgłosy natury (m.in. deszcz, szum fal, trzaski płonącego ogniska, śpiew ptaków),
- dzwonki Koshi.
Szukasz muzyki na co dzień, np. do pracy, ćwiczeń czy zasypiania, która pomoże Ci obniżyć poziom stresu? Sprawdź nasz artykuł: „Muzyka relaksacyjna – czym jest i jak działa?”.
Muzyka a trans
Ciekawym zagadnieniem jest też wykorzystywanie dźwięków przy wprowadzaniu w stan transu podczas rozmaitych ceremonii i rytuałów. Czynnikiem umożliwiającym uzyskanie transu są rytmicznie powtarzane dźwięki, np.: uderzanie w bęben, ale też rytmicznie wypowiadane słowa, sylaby czy onomatopeje. Nie tylko tworzą odpowiednią atmosferę oraz ułatwiają skupienie i odcięcie się od zewnętrznych bodźców, ale też w pewnym stopniu oddziałują na fale mózgowe. Właściwości te wykorzystuje się również przy hipnozie. Niekiedy znajdują zastosowanie także w muzyce rozrywkowej, szczególnie w gatunku trance – utwory tego typu mają często hipnotyczny bit, który pomaga całkowicie zatracić się w tańcu.
Medytacja a muzyka i gra na instrumencie
Ciekawym zagadnieniem w kontekście medytacji jest gra na instrumencie. Wielu osobom bardzo trudno jest trenować uważność w całkowitej bezczynności, nawet w towarzystwie muzyki. Dla niektórych jest to wyjątkowo niekomfortowe czy wręcz nieprzyjemne, co tylko niepotrzebnie generuje stres i sprawia, że praktyka przynosi odwrotne skutki od zamierzonych. Ciekawą alternatywą jest tzw. medytacja dynamiczna.
Pełne zaangażowanie się w jakąś czynność, w tym przypadku grę na instrumencie, również daje pozytywne rezultaty. W ten sposób można się skutecznie odstresować oraz wyraźnie poprawić nastrój, przy okazji stymulując mózg. Jednocześnie wtedy łatwo da się osiągnąć stan flow (całkowite oddanie się czynności), jest czymś pomiędzy satysfakcją a euforią.
Zagadnienie to szerzej opisaliśmy w innym naszym wpisie: „Medytacja a gra na instrumencie”.
Złap dobry Vibe – wypożycz sprzęt muzyczny w dobrej cenie
Szukasz nowego sposobu na relaks i obniżenie poziomu stresu? Naukowcy są zgodni co do tego, że muzyka jest świetnym remedium. Oddaj się kojącym dźwiękom albo wyraź swoje emocje grając czy komponując muzykę. Wbrew pozorom nie musisz przeznaczyć na ten cel dużych kwot – skorzystaj z usług wypożyczalni!
Vibe.pl daje możliwość szybkiego, łatwego i taniego zdobycia potrzebnego sprzętu muzycznego. W naszej ofercie znajdziesz zarówno instrumenty, jak i sprzęt nagłośnieniowy czy wyposażenie studia. Dopiero zaczynasz przygodę w tym obszarze? Nie musisz się martwić, że wybierzesz niewłaściwe modele albo stracisz dużo pieniędzy, gdy z czasem zniknie zapał do gry. Masz już doświadczenie z muzyką? Możesz swobodnie eksperymentować i działać nawet z najnowocześniejszym, kosztownym sprzętem bez zbytniego obciążenia finansowego.
Niewysoki miesięczny abonament daje Ci dostęp do dowolnych wybranych produktów. Ustal minimalny okres najmu – im dłuższy, tym mniej będziesz płacić. Po jego upływie możesz za darmo oddać albo wymienić sprzęt. W dowolnym momencie masz też możliwość wykupu za ustaloną cenę, która zmniejsza się z każdym miesiącem, aż do symbolicznej złotówki.
Wybierz instrument lub sprzęt, wypełnij krótki formularz, ureguluj pierwszą wpłatę i gotowe. Zamówienie odbierzesz w partnerskim sklepie muzycznym albo prosto z rąk kuriera. W ten sam sposób możesz go oddać/wymienić.
W ramach wynajmu masz opcję zainwestowania w dodatkowe usługi, np. pakiet serwisowy albo ubezpieczenie WARTA. Dzięki temu najem długoterminowy będzie jeszcze bardziej opłacalny.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą gitar, instrumentów klawiszowych, instrumentów dętych, instrumentów smyczkowych, instrumentów perkusyjnych, a także sprzętu nagłośnieniowego, studyjnego czy oświetleniowego.